I de kommende uger finder FC Midtjyllands unge offensivspiller Gustav Isaksen ud af, om karrieren skal fortsætte i udlandet, eller om det bliver til mindst et halvt år mere i Superligaen.
Sammen med FC Nordsjællands Ernest Nuamah er Isaksen den hotte offensivspiller på Superligaens transfermarked lige nu, og den unge jyske spillers topscorertitel i 2022/23 kommer med garanti til at tælle til hans og FC Midtjyllands fordel, når det store skifte skal jagtes i de kommende fem uger.
I fredagens udgave af Tipsbladet har Tipsbladet set nærmere på, hvem der kan blive topscorer her i den nye sæson, naturligvis med det store forbehold, at spillere kan blive solgt og nye profiler købt ind til offensiven i hver af de 12 klubber.
Men vi har også set nærmere på, hvad der blev af topscorerne i de fem sæsoner før Isaksens topscorerpris i 2022/23, og i den periode tegner der sig et billede af en topscorer-titel, der ikke bare uden videre garanterer kæmpe succes og stor hæder i en større, udenlandsk klub.
Nicklas Helenius
Silkeborg IF i 2021/22
17 mål
Her er han nu: AaB i 1. Division
I bagklogskabens klare lys kan man få tanken, at et skifte til Brøndby IF i sommeren 2022 havde været bedre for Nicklas Helenius og såmænd også Silkeborg (der havde fået en langt større transfer), end skiftet tilbage til AaB i januar.
For Helenius fandt ikke for alvor fast grund under fødderne i kriseramte AaB, før klubben rykkede ud af Superligaen, og så havde det da været langt mere attraktivt at have den rolle, Ohi Omoijuanfo har nu i Brøndby.
Mikael Uhre
Brøndby IF i 2020/21
19 mål
Her er han nu: Philadelphia Union i MLS
Målene er ikke faldet lige så hyppigt i denne sæson som i 2022, men det er nu gået fint nok samlet set for Uhre med 20 MLS-scoringer på halvandet år og plads i startopstillingen det meste af tiden.
Uhre har en alder (28), hvor der nok er et par klubskifter til i karrieren, og det ville være noget kæmpechok, hvis han på et tidspunkt vender tilbage til Superligaen.
Indtil da handler dog om at få det maksimale ud af udlandsopholdet, der lige er blevet spicet grundigt op med Lionel Messis skifte til Inter Miami (Uhre og Philadelphia slog dem 4-1 i juni) og al den vilde hype, der følger med.
Ronnie Schwartz
SIF/FC Midtjylland i 2019/20
18 mål
Her er han nu: Klubløs
Ronnie Schwartz blev Superliga-topscorer kort før, han fyldte 31 år, så det er ikke så mystisk, at karrieren ikke siden har budt på et liv i sus og dus i Premier League.
Schwartz er lige nu klubløs efter at have spillet de seneste år i Charlton, Vendsyssel og Hobro, og det skal blive spændende at følge de kommende uger, om der er en sidste retur til Superligaen i angriberen, eller om der skal ske noget andet.

Robert Skov
FC København i 2018/19
29 mål
Her er han nu: Hoffenheim
Robert Skov har vekslet mellem at være wingback og kantspiller i Hoffenheim, og det står efterhånden klart, at 2018/19-sæsonen var lidt af en statistisk undtagelse for kantspilleren.
Skader og bøvl med at spille sig i startopstillingen har drillet Skov, siden han var fast mand det meste af den første sæson i Hoffenheim.
Skov har et år tilbage af kontrakten i Hoffenheim, så de næste uger kunne meget vel være afgørende: Får han en kontrakt og noget, der ligner en plads i startopstillingen, eller skal han videre?
Pål Kirkevold
Hobro i 2017/18
22 mål
Her er han nu: HamKam
Helbredet var ikke med Kirkevold efter topscorertitlen i 2018, en sæson hvor Kirkevold også fik debut på Norges A-landshold.
Attraktive transfers faldt til jorden, og nordmanden sled så meget med fysikken i årene efter, at der var tvivl om fodboldkarrieren.
Kontrakten i Hobro udløb i 2021, og Kirkevold har siden spillet i Norge for Stabæk og nu for danske Jacob Michelsen i HamKam, hvor Kirkevold spillede og scorede så sent som i søndags i en 3-2-sejr over netop Stabæk.
LIVE
TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub
Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
TOPNYHED
Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
INTERVIEW
Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
Målmand på boligjagt i København
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
AVIS
Ingen kontakt med AGF
United eller Liverpool? Køb billetter her
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
MEDIE
Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet
Medie: Betaler 11 millioner kroner
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
AVIS