Rønnow nyder startertjans i Schalke: Føler mig ikke som en reserve

Efter to år som reserve i Frankfurt nyder landsholdsmålmand Frederik Rønnow at få fast spilletid i Schalke 04.



Tingene er gået målmanden Frederik Rønnows vej, siden han 30. september skiftede til Schalke 04 på en lejeaftale efter to år som reserve hos Bundesliga-konkurrenten Eintracht Frankfurt

I sin første kamp for sin nye klub kom han ind i pausen, fordi konkurrenten Ralf Fährmann blev skadet. Siden har Rønnow vogtet pladsen i Schalkes mål, og det huer ham igen at få kontinuerlig spilletid.

Det siger Rønnow, der i disse dage er samlet med det danske fodboldlandshold.

– For mig personligt har det været super at skifte klub. Desværre vinder vi ikke så mange fodboldkampe i øjeblikket, men vi er på rette vej, og jeg har fået lov til at spille en masse. Jeg synes selv, at jeg har vist, hvem jeg er, og hvad jeg står for. Det er positivt.

– Jeg har selv oplevet, hvordan en skade kom i vejen for min start i Frankfurt, så jeg håber aldrig for nogen, at de får en skade – men når det er sagt, så var det den her gang en skade til en anden, som var min chance, og jeg synes, at jeg har grebet den, siger Rønnow.

Efter at have haft stor succes i AC Horsens og Brøndby havde han svært ved at vænne sig til pludselig at være reserve – også fordi det ikke var den rolle, han i sommeren 2018 blev købt ind til i Frankfurt.

Han spillede kun 21 kampe i løbet af 27 måneder i Frankfurt.

– Det kan godt være opslidende at være reserve, og jeg føler mig ikke som en andenmålmand. Det var jo ikke min intention, at jeg tog til Tyskland for at sidde på bænken, men en uheldig omstændighed gjorde, at det blev sådan.

– Grunden til, at jeg er her på landsholdet, og at jeg fik mulighed for at skifte til en så stor klub som Schalke, er, at jeg har gjort mange ting rigtigt, selv om jeg ikke har spillet så meget. Det er jeg glad for.

– Jeg kan påvirke mig selv og min udvikling, og jeg synes, at jeg står her i en væsentlig bedre udgave end for to år siden, siger Frederik Rønnow.

Nu er Schalke-konkurrenten Ralf Fährmann imidlertid klar til at spille igen, og når Rønnow vender hjem fra landsholdssamlingen, finder danskeren ud af, om han bevarer pladsen mellem stængerne.

Det forventer han selv. I den sidste kamp før landskampspausen vogtede Rønnow nemlig målet, mens tilbagevendte Fährmann sad på bænken.

Under Åge Hareide var Frederik Rønnow nummer to i landsholdets målmandshierarki, og det er han også under Kasper Hjulmand. Det blev slået fast søndag, da Rønnow kom ind i stedet for den skadede Kasper Schmeichel.

Leicester-målmanden er endnu ikke 100 procent klarmeldt til onsdagens kamp mod Belgien. Bliver Schmeichel ikke kampklar, står Rønnow til at få sin niende landskamp onsdag mod verdensranglistens nummer et.

/ritzau/



Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa