Tingene er gået målmanden Frederik Rønnows vej, siden han 30. september skiftede til Schalke 04 på en lejeaftale efter to år som reserve hos Bundesliga-konkurrenten Eintracht Frankfurt
I sin første kamp for sin nye klub kom han ind i pausen, fordi konkurrenten Ralf Fährmann blev skadet. Siden har Rønnow vogtet pladsen i Schalkes mål, og det huer ham igen at få kontinuerlig spilletid.
Det siger Rønnow, der i disse dage er samlet med det danske fodboldlandshold.
– For mig personligt har det været super at skifte klub. Desværre vinder vi ikke så mange fodboldkampe i øjeblikket, men vi er på rette vej, og jeg har fået lov til at spille en masse. Jeg synes selv, at jeg har vist, hvem jeg er, og hvad jeg står for. Det er positivt.
– Jeg har selv oplevet, hvordan en skade kom i vejen for min start i Frankfurt, så jeg håber aldrig for nogen, at de får en skade – men når det er sagt, så var det den her gang en skade til en anden, som var min chance, og jeg synes, at jeg har grebet den, siger Rønnow.
Efter at have haft stor succes i AC Horsens og Brøndby havde han svært ved at vænne sig til pludselig at være reserve – også fordi det ikke var den rolle, han i sommeren 2018 blev købt ind til i Frankfurt.
Han spillede kun 21 kampe i løbet af 27 måneder i Frankfurt.
– Det kan godt være opslidende at være reserve, og jeg føler mig ikke som en andenmålmand. Det var jo ikke min intention, at jeg tog til Tyskland for at sidde på bænken, men en uheldig omstændighed gjorde, at det blev sådan.
– Grunden til, at jeg er her på landsholdet, og at jeg fik mulighed for at skifte til en så stor klub som Schalke, er, at jeg har gjort mange ting rigtigt, selv om jeg ikke har spillet så meget. Det er jeg glad for.
– Jeg kan påvirke mig selv og min udvikling, og jeg synes, at jeg står her i en væsentlig bedre udgave end for to år siden, siger Frederik Rønnow.
Nu er Schalke-konkurrenten Ralf Fährmann imidlertid klar til at spille igen, og når Rønnow vender hjem fra landsholdssamlingen, finder danskeren ud af, om han bevarer pladsen mellem stængerne.
Det forventer han selv. I den sidste kamp før landskampspausen vogtede Rønnow nemlig målet, mens tilbagevendte Fährmann sad på bænken.
Under Åge Hareide var Frederik Rønnow nummer to i landsholdets målmandshierarki, og det er han også under Kasper Hjulmand. Det blev slået fast søndag, da Rønnow kom ind i stedet for den skadede Kasper Schmeichel.
Leicester-målmanden er endnu ikke 100 procent klarmeldt til onsdagens kamp mod Belgien. Bliver Schmeichel ikke kampklar, står Rønnow til at få sin niende landskamp onsdag mod verdensranglistens nummer et.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Napoli-chok på vej
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
EKSKLUSIVT
