Tingene er gået målmanden Frederik Rønnows vej, siden han 30. september skiftede til Schalke 04 på en lejeaftale efter to år som reserve hos Bundesliga-konkurrenten Eintracht Frankfurt
I sin første kamp for sin nye klub kom han ind i pausen, fordi konkurrenten Ralf Fährmann blev skadet. Siden har Rønnow vogtet pladsen i Schalkes mål, og det huer ham igen at få kontinuerlig spilletid.
Det siger Rønnow, der i disse dage er samlet med det danske fodboldlandshold.
– For mig personligt har det været super at skifte klub. Desværre vinder vi ikke så mange fodboldkampe i øjeblikket, men vi er på rette vej, og jeg har fået lov til at spille en masse. Jeg synes selv, at jeg har vist, hvem jeg er, og hvad jeg står for. Det er positivt.
– Jeg har selv oplevet, hvordan en skade kom i vejen for min start i Frankfurt, så jeg håber aldrig for nogen, at de får en skade – men når det er sagt, så var det den her gang en skade til en anden, som var min chance, og jeg synes, at jeg har grebet den, siger Rønnow.
Efter at have haft stor succes i AC Horsens og Brøndby havde han svært ved at vænne sig til pludselig at være reserve – også fordi det ikke var den rolle, han i sommeren 2018 blev købt ind til i Frankfurt.
Han spillede kun 21 kampe i løbet af 27 måneder i Frankfurt.
– Det kan godt være opslidende at være reserve, og jeg føler mig ikke som en andenmålmand. Det var jo ikke min intention, at jeg tog til Tyskland for at sidde på bænken, men en uheldig omstændighed gjorde, at det blev sådan.
– Grunden til, at jeg er her på landsholdet, og at jeg fik mulighed for at skifte til en så stor klub som Schalke, er, at jeg har gjort mange ting rigtigt, selv om jeg ikke har spillet så meget. Det er jeg glad for.
– Jeg kan påvirke mig selv og min udvikling, og jeg synes, at jeg står her i en væsentlig bedre udgave end for to år siden, siger Frederik Rønnow.
Nu er Schalke-konkurrenten Ralf Fährmann imidlertid klar til at spille igen, og når Rønnow vender hjem fra landsholdssamlingen, finder danskeren ud af, om han bevarer pladsen mellem stængerne.
Det forventer han selv. I den sidste kamp før landskampspausen vogtede Rønnow nemlig målet, mens tilbagevendte Fährmann sad på bænken.
Under Åge Hareide var Frederik Rønnow nummer to i landsholdets målmandshierarki, og det er han også under Kasper Hjulmand. Det blev slået fast søndag, da Rønnow kom ind i stedet for den skadede Kasper Schmeichel.
Leicester-målmanden er endnu ikke 100 procent klarmeldt til onsdagens kamp mod Belgien. Bliver Schmeichel ikke kampklar, står Rønnow til at få sin niende landskamp onsdag mod verdensranglistens nummer et.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
Andreas Christensen roser FC København
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
Chok i OB – siger op efter seks dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
Landstræner uenig med Ronaldo
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Superliga-profil får trænerlicens
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
Vil bygge statue af Messi
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Kæmpestjerne angrer
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
MEDIE
