Tingene er gået målmanden Frederik Rønnows vej, siden han 30. september skiftede til Schalke 04 på en lejeaftale efter to år som reserve hos Bundesliga-konkurrenten Eintracht Frankfurt
I sin første kamp for sin nye klub kom han ind i pausen, fordi konkurrenten Ralf Fährmann blev skadet. Siden har Rønnow vogtet pladsen i Schalkes mål, og det huer ham igen at få kontinuerlig spilletid.
Det siger Rønnow, der i disse dage er samlet med det danske fodboldlandshold.
– For mig personligt har det været super at skifte klub. Desværre vinder vi ikke så mange fodboldkampe i øjeblikket, men vi er på rette vej, og jeg har fået lov til at spille en masse. Jeg synes selv, at jeg har vist, hvem jeg er, og hvad jeg står for. Det er positivt.
– Jeg har selv oplevet, hvordan en skade kom i vejen for min start i Frankfurt, så jeg håber aldrig for nogen, at de får en skade – men når det er sagt, så var det den her gang en skade til en anden, som var min chance, og jeg synes, at jeg har grebet den, siger Rønnow.
Efter at have haft stor succes i AC Horsens og Brøndby havde han svært ved at vænne sig til pludselig at være reserve – også fordi det ikke var den rolle, han i sommeren 2018 blev købt ind til i Frankfurt.
Han spillede kun 21 kampe i løbet af 27 måneder i Frankfurt.
– Det kan godt være opslidende at være reserve, og jeg føler mig ikke som en andenmålmand. Det var jo ikke min intention, at jeg tog til Tyskland for at sidde på bænken, men en uheldig omstændighed gjorde, at det blev sådan.
– Grunden til, at jeg er her på landsholdet, og at jeg fik mulighed for at skifte til en så stor klub som Schalke, er, at jeg har gjort mange ting rigtigt, selv om jeg ikke har spillet så meget. Det er jeg glad for.
– Jeg kan påvirke mig selv og min udvikling, og jeg synes, at jeg står her i en væsentlig bedre udgave end for to år siden, siger Frederik Rønnow.
Nu er Schalke-konkurrenten Ralf Fährmann imidlertid klar til at spille igen, og når Rønnow vender hjem fra landsholdssamlingen, finder danskeren ud af, om han bevarer pladsen mellem stængerne.
Det forventer han selv. I den sidste kamp før landskampspausen vogtede Rønnow nemlig målet, mens tilbagevendte Fährmann sad på bænken.
Under Åge Hareide var Frederik Rønnow nummer to i landsholdets målmandshierarki, og det er han også under Kasper Hjulmand. Det blev slået fast søndag, da Rønnow kom ind i stedet for den skadede Kasper Schmeichel.
Leicester-målmanden er endnu ikke 100 procent klarmeldt til onsdagens kamp mod Belgien. Bliver Schmeichel ikke kampklar, står Rønnow til at få sin niende landskamp onsdag mod verdensranglistens nummer et.
/ritzau/
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
