En 25-årig Brøndby-fan skal tilbringe en uge mere bag tremmer for at have tvunget et halstørklæde og fodboldtrøjer fra FCK-fans i et S-tog.
Det har en dommer onsdag afgjort i Københavns Byret.
Dommeren mener, at der fortsat er en risiko for, at han kan påvirke efterforskningen. Den 25-årige gulvlægger har siddet fængslet siden 11. august, hvor han blev varetægtsfængslet for ulovlig tvang.
Anklagemyndigheden mener, at der er tale om røveri, men retten har kun fundet grundlag for at fængsle ham på en mistanke om ulovlig tvang, der er mindre alvorligt.
Inden dommeren forlængede fængslingen, fik den 25-årige, der var med på en videoforbindelse fra arresten, mulighed for at sige et par ord.
– Jeg fortryder, og jeg er fuldstændig færdig med fodbold. Jeg har fået en kæmpe lærestreg, lød det.
Sagen drejer sig om tre episoder, der udspillede sig i et S-tog søndag 7. august efter en fodboldkamp i Parken mellem Brøndby og FCK. FCK vandt 4-1.
Manden erkender, at han flåede et halstørklæde af en FCK-fan, og at han tvang to andre til at tage deres FCK-trøjer af.
Derudover er han sigtet for et tredje tilfælde angående en trøje, men her mener han, at der må være tale om en anden gerningsmand.
Da han blev fremstillet i retten tidligere i august, fortalte han, at han var sur over nederlaget, og at der i S-toget efter kampen opstod dårlig stemning. Det slog klik, da nogle unge FCK'ere råbte "god tur hjem".
I sigtelsen hedder det, at han tog trøjer og halstørklæder som "trofæer", men det afviser han.
Anklagerfuldmægtig Kristian Buskov fortalte onsdag i retten, at man siden fængslingen 11. august har kigget videoovervågning igennem fra S-toget og fra en taxa, som den 25-årige efterfølgende var med.
Han lagde dog også vægt på, at efterforskningen endnu ikke er færdig.
– Der skal findes medgerningsmænd, og så skal efterforskningen afsluttes, og sagen skal overdrages til juridisk vurdering, sagde Kristian Buskov.
Der er dog identificeret en anden medgerningsmand, påpegede forsvarer Søren Bech. Han fortalte også, at overvågningen viser, at den sigtede ikke tog nogle af trøjerne eller halstørklædet med sig.
– Grundlaget for fængsling er simpelthen væk nu, sagde han.
Anklageren ønskede at få fængslingen forlænget i to uger mere. Men dommeren ville altså kun fængsle indtil 7. september.
– For der er også noget proportionalitet, lød det fra dommeren.
Om en uge skal en anklager derfor kræve fængslingen forlænget igen, hvis ikke manden skal løslades.
Søren Bech, siger, at de vil overveje, om de skal kære afgørelsen om fortsat fængsling til landsretten.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Elias Jelert færdig
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
OPTAKT
Qatar – Schweiz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
OPTAKT
Brasilien – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED