En 25-årig Brøndby-fan skal tilbringe en uge mere bag tremmer for at have tvunget et halstørklæde og fodboldtrøjer fra FCK-fans i et S-tog.
Det har en dommer onsdag afgjort i Københavns Byret.
Dommeren mener, at der fortsat er en risiko for, at han kan påvirke efterforskningen. Den 25-årige gulvlægger har siddet fængslet siden 11. august, hvor han blev varetægtsfængslet for ulovlig tvang.
Anklagemyndigheden mener, at der er tale om røveri, men retten har kun fundet grundlag for at fængsle ham på en mistanke om ulovlig tvang, der er mindre alvorligt.
Inden dommeren forlængede fængslingen, fik den 25-årige, der var med på en videoforbindelse fra arresten, mulighed for at sige et par ord.
– Jeg fortryder, og jeg er fuldstændig færdig med fodbold. Jeg har fået en kæmpe lærestreg, lød det.
Sagen drejer sig om tre episoder, der udspillede sig i et S-tog søndag 7. august efter en fodboldkamp i Parken mellem Brøndby og FCK. FCK vandt 4-1.
Manden erkender, at han flåede et halstørklæde af en FCK-fan, og at han tvang to andre til at tage deres FCK-trøjer af.
Derudover er han sigtet for et tredje tilfælde angående en trøje, men her mener han, at der må være tale om en anden gerningsmand.
Da han blev fremstillet i retten tidligere i august, fortalte han, at han var sur over nederlaget, og at der i S-toget efter kampen opstod dårlig stemning. Det slog klik, da nogle unge FCK'ere råbte "god tur hjem".
I sigtelsen hedder det, at han tog trøjer og halstørklæder som "trofæer", men det afviser han.
Anklagerfuldmægtig Kristian Buskov fortalte onsdag i retten, at man siden fængslingen 11. august har kigget videoovervågning igennem fra S-toget og fra en taxa, som den 25-årige efterfølgende var med.
Han lagde dog også vægt på, at efterforskningen endnu ikke er færdig.
– Der skal findes medgerningsmænd, og så skal efterforskningen afsluttes, og sagen skal overdrages til juridisk vurdering, sagde Kristian Buskov.
Der er dog identificeret en anden medgerningsmand, påpegede forsvarer Søren Bech. Han fortalte også, at overvågningen viser, at den sigtede ikke tog nogle af trøjerne eller halstørklædet med sig.
– Grundlaget for fængsling er simpelthen væk nu, sagde han.
Anklageren ønskede at få fængslingen forlænget i to uger mere. Men dommeren ville altså kun fængsle indtil 7. september.
– For der er også noget proportionalitet, lød det fra dommeren.
Om en uge skal en anklager derfor kræve fængslingen forlænget igen, hvis ikke manden skal løslades.
Søren Bech, siger, at de vil overveje, om de skal kære afgørelsen om fortsat fængsling til landsretten.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Klar for FC København
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
INTERVIEW