Revet væk: Brøndby-afsnit udsolgt på 20 minutter

Udebanefans må endelig komme tilbage på landets fodboldstadioner. I Vejle solgte de alle billetter til udebaneafsnittet på 20 minutter.



På søndag når genåbningen af Danmark en lille milepæl. Alle restriktioner på kapacitet og udebanefans til fodboldkampe forsvinder, og det betyder blandt andet, at Vejle på kort tid solgte alle billetter til Brøndbys udebaneafsnit, fortæller direktøren til Vejle Amts Folkeblad.

Der er plads til godt og vel 1.000 udefans på Vejle Stadion, og ifølge Henrik Tønder blev de revet væk på 20 minutter forud for Brøndbys besøg på søndag. I Vejle glæder de sig til at byde gæstende fans inden for. Det er halvandet år siden sidst.

– Alene volumen stiller store krav til os. Det er ikke alle gæstende hold, som har så stor opbakning. Vi har fornuftige erfaringer med Brøndbys fans. Jeg tror, det betyder meget for dem, hvordan de bliver behandlet. Vi har tænkt os at give dem gode rammer, siger VB’s administrerende direktør, Henrik Tønder, til Vejle Amts Folkeblad.

Det er ikke kun i Vejle, at de glæder sig over de forsvindende restriktioner. Det samme gør de i Parken, der kan bliver fyldt, når selvsamme Brøndby kommer på besøg i næste uge.

Det tyder allerede på, at kampen kommer til at blive overværet af det største fodboldpublikum på dansk grund i halvandet år.

– Vi går efter, at kampen bliver udsolgt, og muligheden er der, sagde FCK’s kommercielle direktør, Jacob Lauesen, tidligere på dagen.

– Flere tribuner og afsnit er allerede udsolgt, og vi kan virkelig mærke, at mange har savnet de her kampe og oplevelser.

– Der er naturligvis stadig nogle restriktioner, men det er en kæmpe milepæl, at vi igen kan have fuld kapacitet, og vi ser også frem til igen at have fans i udebaneafsnittet. Det giver en dimension mere til oplevelsen.

Læs mere om udsigterne til en fyldt Parken her.







LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Anmelder politiker for racisme mod Mbappé

Supercomputer: De vinder VM

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Hvor er Kasper Dolberg?

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Argentina – Egypten

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Enig med FC Midtjylland-angriber

Scorer vanvittig løn i Premier League

Schweiz – Colombia