På søndag når genåbningen af Danmark en lille milepæl. Alle restriktioner på kapacitet og udebanefans til fodboldkampe forsvinder, og det betyder blandt andet, at Vejle på kort tid solgte alle billetter til Brøndbys udebaneafsnit, fortæller direktøren til Vejle Amts Folkeblad.
Der er plads til godt og vel 1.000 udefans på Vejle Stadion, og ifølge Henrik Tønder blev de revet væk på 20 minutter forud for Brøndbys besøg på søndag. I Vejle glæder de sig til at byde gæstende fans inden for. Det er halvandet år siden sidst.
– Alene volumen stiller store krav til os. Det er ikke alle gæstende hold, som har så stor opbakning. Vi har fornuftige erfaringer med Brøndbys fans. Jeg tror, det betyder meget for dem, hvordan de bliver behandlet. Vi har tænkt os at give dem gode rammer, siger VB’s administrerende direktør, Henrik Tønder, til Vejle Amts Folkeblad.
Det er ikke kun i Vejle, at de glæder sig over de forsvindende restriktioner. Det samme gør de i Parken, der kan bliver fyldt, når selvsamme Brøndby kommer på besøg i næste uge.
Det tyder allerede på, at kampen kommer til at blive overværet af det største fodboldpublikum på dansk grund i halvandet år.
– Vi går efter, at kampen bliver udsolgt, og muligheden er der, sagde FCK’s kommercielle direktør, Jacob Lauesen, tidligere på dagen.
– Flere tribuner og afsnit er allerede udsolgt, og vi kan virkelig mærke, at mange har savnet de her kampe og oplevelser.
– Der er naturligvis stadig nogle restriktioner, men det er en kæmpe milepæl, at vi igen kan have fuld kapacitet, og vi ser også frem til igen at have fans i udebaneafsnittet. Det giver en dimension mere til oplevelsen.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
