På søndag når genåbningen af Danmark en lille milepæl. Alle restriktioner på kapacitet og udebanefans til fodboldkampe forsvinder, og det betyder blandt andet, at Vejle på kort tid solgte alle billetter til Brøndbys udebaneafsnit, fortæller direktøren til Vejle Amts Folkeblad.
Der er plads til godt og vel 1.000 udefans på Vejle Stadion, og ifølge Henrik Tønder blev de revet væk på 20 minutter forud for Brøndbys besøg på søndag. I Vejle glæder de sig til at byde gæstende fans inden for. Det er halvandet år siden sidst.
– Alene volumen stiller store krav til os. Det er ikke alle gæstende hold, som har så stor opbakning. Vi har fornuftige erfaringer med Brøndbys fans. Jeg tror, det betyder meget for dem, hvordan de bliver behandlet. Vi har tænkt os at give dem gode rammer, siger VB’s administrerende direktør, Henrik Tønder, til Vejle Amts Folkeblad.
Det er ikke kun i Vejle, at de glæder sig over de forsvindende restriktioner. Det samme gør de i Parken, der kan bliver fyldt, når selvsamme Brøndby kommer på besøg i næste uge.
Det tyder allerede på, at kampen kommer til at blive overværet af det største fodboldpublikum på dansk grund i halvandet år.
– Vi går efter, at kampen bliver udsolgt, og muligheden er der, sagde FCK’s kommercielle direktør, Jacob Lauesen, tidligere på dagen.
– Flere tribuner og afsnit er allerede udsolgt, og vi kan virkelig mærke, at mange har savnet de her kampe og oplevelser.
– Der er naturligvis stadig nogle restriktioner, men det er en kæmpe milepæl, at vi igen kan have fuld kapacitet, og vi ser også frem til igen at have fans i udebaneafsnittet. Det giver en dimension mere til oplevelsen.
LIVE
TransferLIVE: Dialog – de vil købe Lindstrøm
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
NYHEDER
Nu taler Messi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
NYHEDER
