Revet væk: Brøndby-afsnit udsolgt på 20 minutter

Udebanefans må endelig komme tilbage på landets fodboldstadioner. I Vejle solgte de alle billetter til udebaneafsnittet på 20 minutter.



På søndag når genåbningen af Danmark en lille milepæl. Alle restriktioner på kapacitet og udebanefans til fodboldkampe forsvinder, og det betyder blandt andet, at Vejle på kort tid solgte alle billetter til Brøndbys udebaneafsnit, fortæller direktøren til Vejle Amts Folkeblad.

Der er plads til godt og vel 1.000 udefans på Vejle Stadion, og ifølge Henrik Tønder blev de revet væk på 20 minutter forud for Brøndbys besøg på søndag. I Vejle glæder de sig til at byde gæstende fans inden for. Det er halvandet år siden sidst.

– Alene volumen stiller store krav til os. Det er ikke alle gæstende hold, som har så stor opbakning. Vi har fornuftige erfaringer med Brøndbys fans. Jeg tror, det betyder meget for dem, hvordan de bliver behandlet. Vi har tænkt os at give dem gode rammer, siger VB’s administrerende direktør, Henrik Tønder, til Vejle Amts Folkeblad.

Det er ikke kun i Vejle, at de glæder sig over de forsvindende restriktioner. Det samme gør de i Parken, der kan bliver fyldt, når selvsamme Brøndby kommer på besøg i næste uge.

Det tyder allerede på, at kampen kommer til at blive overværet af det største fodboldpublikum på dansk grund i halvandet år.

– Vi går efter, at kampen bliver udsolgt, og muligheden er der, sagde FCK’s kommercielle direktør, Jacob Lauesen, tidligere på dagen.

– Flere tribuner og afsnit er allerede udsolgt, og vi kan virkelig mærke, at mange har savnet de her kampe og oplevelser.

– Der er naturligvis stadig nogle restriktioner, men det er en kæmpe milepæl, at vi igen kan have fuld kapacitet, og vi ser også frem til igen at have fans i udebaneafsnittet. Det giver en dimension mere til oplevelsen.

Læs mere om udsigterne til en fyldt Parken her.





TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Vil ikke juble i Parken



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’