Kamil Grabara har været en blændende målmand i al den tid, han har været i Danmark, og det har krævet sine ofre. Bare spørg Mathew Ryan, Karl-Johan Johnsson og William Eskelinen.
Sidstnævnte mistede sin faste plads i AGF-målet, da Kamil Grabara kom til Aarhus, og dermed blev William Eskelinens ophold på Fredensvang ikke den succes, parterne havde håbet, da de indgik aftalen i sommeren 2019.
Nu tørner 26-årige William Eskelinen ud for Örebro SK i hjemlandet, og når han ser tilbage på tiden i Danmark, er det ikke med et smil på læben.
– Det er med blandede følelser. Man kan dele det op i to – i den første sæson spillede jeg fast, og det gik godt for mig og holdet. Jeg lå højt i statistikkerne over clean sheets og redninger, og holdet sluttede på tredjepladsen.
– Men så vendte det hele på en uge. Klubben valgte at gå en anden vej. De havde fremlagt en plan for mig, hvor jeg skulle spille, og derfor underskrev jeg en fem-årig aftale, men alt det smed de i skraldespanden. Jeg blev meget skuffet over den måde, klubben pludselig ignorerede mig på, siger William Eskelinen til Expressen og skynder sig samtidig at rose Kamil Grabara.
Adspurgt, om der var ondt blod mellem AGF og ham, da han forlod klubben for præcis et år siden, svarer William Eskelinen:
– Ja, det var der. Vi skiltes ikke som venner. Vi talte slet ikke sammen. Jeg skrev bare under på et stykke papir, og så ophævede vi aftalen. Vi havde slet ingen kontakt, fastslår den svenske målmand.
William Eskelinen nåede 39 kampe for AGF – han noterede sig for 11 clean sheets i dansk fodbold.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Stjerne sender Sverige videre ved VM
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
INTERVIEW