Revser David Nielsen: Kom altid med undskyldninger

Den tidligere AGF’er Milan Jevtovic kritiserer David Nielsen, som han mener blev ved med at komme med dårlige undskyldninger.



AGF sagde farvel til offensivspilleren Milan Jevtovic kort før transferdeadline, og serberen nåede et år på Fredensvang. Det var mildt sagt et skuffende år for alle parter.

Milan Jevtovic spillede 23 kampe i den hvide trøje uden at komme på måltavlen, og oftest var han tilskuer fra bænken, når AGF var i aktion.

Nu tørner serberen ud for norske Odds BK, og han er langt fra tilfreds med opholdet i Danmark. Han er ligeledes meget utilfreds med David Nielsens ageren over for ham.

– Efter en skadesperiode fik jeg ikke chancen igen. Jeg kom ind i de sidste 10-15 minutter af hver kamp. Jeg startede inde i to kampe i pokalturneringen og lavede et par assists, men alligevel fik jeg aldrig chancen. De påstod, at jeg ikke var klar efter min skade, og det kunne jeg ikke forstå. De kom bare med undskyldninger for, hvorfor jeg ikke spillede, siger Milan Jevtovic til eurosport.no og tilføjer.

– Jeg spurgte, hvad jeg kunne gøre, men jeg fik aldrig nogen gode svar.

Han mener ikke, at den indsats, han leverede på træningsbanen, blev belønnet i weekenderne. I 15 Superliga-kampe for AGF startede offensivspilleren blot inde en enkelt gang.

– Jeg arbejdede hårdt til træning og fik ros for det. Holdet var i dårlig form, men jeg fik ikke chancen. Man skulle jo tro, at når man leverer til træning, og holdet ikke fungerer, vil man få chancen, men de sagde én ting og gjorde noget andet, siger han. 

Tipsbladet.dk har foreholdt AGF kritikken fra Milan Jevtovic. Klubben ønsker ikke at kommentere på serberens udtalelser. 







LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

– Det var en af de værste dage



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Peter Schmeichel lander stort job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Liverpool – Chelsea

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning