Revser David Nielsen: Kom altid med undskyldninger

Den tidligere AGF’er Milan Jevtovic kritiserer David Nielsen, som han mener blev ved med at komme med dårlige undskyldninger.



AGF sagde farvel til offensivspilleren Milan Jevtovic kort før transferdeadline, og serberen nåede et år på Fredensvang. Det var mildt sagt et skuffende år for alle parter.

Milan Jevtovic spillede 23 kampe i den hvide trøje uden at komme på måltavlen, og oftest var han tilskuer fra bænken, når AGF var i aktion.

Nu tørner serberen ud for norske Odds BK, og han er langt fra tilfreds med opholdet i Danmark. Han er ligeledes meget utilfreds med David Nielsens ageren over for ham.

– Efter en skadesperiode fik jeg ikke chancen igen. Jeg kom ind i de sidste 10-15 minutter af hver kamp. Jeg startede inde i to kampe i pokalturneringen og lavede et par assists, men alligevel fik jeg aldrig chancen. De påstod, at jeg ikke var klar efter min skade, og det kunne jeg ikke forstå. De kom bare med undskyldninger for, hvorfor jeg ikke spillede, siger Milan Jevtovic til eurosport.no og tilføjer.

– Jeg spurgte, hvad jeg kunne gøre, men jeg fik aldrig nogen gode svar.

Han mener ikke, at den indsats, han leverede på træningsbanen, blev belønnet i weekenderne. I 15 Superliga-kampe for AGF startede offensivspilleren blot inde en enkelt gang.

– Jeg arbejdede hårdt til træning og fik ros for det. Holdet var i dårlig form, men jeg fik ikke chancen. Man skulle jo tro, at når man leverer til træning, og holdet ikke fungerer, vil man få chancen, men de sagde én ting og gjorde noget andet, siger han. 

Tipsbladet.dk har foreholdt AGF kritikken fra Milan Jevtovic. Klubben ønsker ikke at kommentere på serberens udtalelser. 





TransferLIVE: Lewandowski skifter klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Mexico – Ecuador

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Frankrig – Sverige

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afviste Premier League-klubber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Stort drama: Brasilien er videre!

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek