Revser David Nielsen: Kom altid med undskyldninger

Den tidligere AGF’er Milan Jevtovic kritiserer David Nielsen, som han mener blev ved med at komme med dårlige undskyldninger.



AGF sagde farvel til offensivspilleren Milan Jevtovic kort før transferdeadline, og serberen nåede et år på Fredensvang. Det var mildt sagt et skuffende år for alle parter.

Milan Jevtovic spillede 23 kampe i den hvide trøje uden at komme på måltavlen, og oftest var han tilskuer fra bænken, når AGF var i aktion.

Nu tørner serberen ud for norske Odds BK, og han er langt fra tilfreds med opholdet i Danmark. Han er ligeledes meget utilfreds med David Nielsens ageren over for ham.

– Efter en skadesperiode fik jeg ikke chancen igen. Jeg kom ind i de sidste 10-15 minutter af hver kamp. Jeg startede inde i to kampe i pokalturneringen og lavede et par assists, men alligevel fik jeg aldrig chancen. De påstod, at jeg ikke var klar efter min skade, og det kunne jeg ikke forstå. De kom bare med undskyldninger for, hvorfor jeg ikke spillede, siger Milan Jevtovic til eurosport.no og tilføjer.

– Jeg spurgte, hvad jeg kunne gøre, men jeg fik aldrig nogen gode svar.

Han mener ikke, at den indsats, han leverede på træningsbanen, blev belønnet i weekenderne. I 15 Superliga-kampe for AGF startede offensivspilleren blot inde en enkelt gang.

– Jeg arbejdede hårdt til træning og fik ros for det. Holdet var i dårlig form, men jeg fik ikke chancen. Man skulle jo tro, at når man leverer til træning, og holdet ikke fungerer, vil man få chancen, men de sagde én ting og gjorde noget andet, siger han. 

Tipsbladet.dk har foreholdt AGF kritikken fra Milan Jevtovic. Klubben ønsker ikke at kommentere på serberens udtalelser. 





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?

Usbekistan – Colombia

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Denne klub drømmer om Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Deadline overskredet: FC København melder ud

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Historisk påsætning undrer dommerekspert

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Frankrig – Senegal

Her er Tunesiens nye VM-træner

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Irak – Norge

Argentina – Algeriet

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Østrig – Jordan

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’