Revser David Nielsen: Kom altid med undskyldninger

Den tidligere AGF’er Milan Jevtovic kritiserer David Nielsen, som han mener blev ved med at komme med dårlige undskyldninger.



AGF sagde farvel til offensivspilleren Milan Jevtovic kort før transferdeadline, og serberen nåede et år på Fredensvang. Det var mildt sagt et skuffende år for alle parter.

Milan Jevtovic spillede 23 kampe i den hvide trøje uden at komme på måltavlen, og oftest var han tilskuer fra bænken, når AGF var i aktion.

Nu tørner serberen ud for norske Odds BK, og han er langt fra tilfreds med opholdet i Danmark. Han er ligeledes meget utilfreds med David Nielsens ageren over for ham.

– Efter en skadesperiode fik jeg ikke chancen igen. Jeg kom ind i de sidste 10-15 minutter af hver kamp. Jeg startede inde i to kampe i pokalturneringen og lavede et par assists, men alligevel fik jeg aldrig chancen. De påstod, at jeg ikke var klar efter min skade, og det kunne jeg ikke forstå. De kom bare med undskyldninger for, hvorfor jeg ikke spillede, siger Milan Jevtovic til eurosport.no og tilføjer.

– Jeg spurgte, hvad jeg kunne gøre, men jeg fik aldrig nogen gode svar.

Han mener ikke, at den indsats, han leverede på træningsbanen, blev belønnet i weekenderne. I 15 Superliga-kampe for AGF startede offensivspilleren blot inde en enkelt gang.

– Jeg arbejdede hårdt til træning og fik ros for det. Holdet var i dårlig form, men jeg fik ikke chancen. Man skulle jo tro, at når man leverer til træning, og holdet ikke fungerer, vil man få chancen, men de sagde én ting og gjorde noget andet, siger han. 

Tipsbladet.dk har foreholdt AGF kritikken fra Milan Jevtovic. Klubben ønsker ikke at kommentere på serberens udtalelser. 





Steve Cooper med stor beslutning




LIVE

TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub

Chelsea henter back til 375 mio.

Spanien – Østrig

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De køber ham for 740 mio.

‘Det er en interessant spiller’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

England – DR Congo

De tager ikke med FC København på træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby tæt på denne keeper

Brøndby med transferscoop?

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub