Revser OB: Jeg bliver både harm og irriteret

Jens Jakob Thomasen forlader OB uden, at cheftræner Andreas Alm har haft noget at skulle have sagt i processen. Det undrer Allan Kuhn og Per Frimann.



Jens Jakob Thomasen er færdig i OB.

Den teknisk stærke midtbanespiller forlænger ikke den kontrakt, der udløber efter denne sæson, men der har været en smule forvirring om, hvorvidt det er Jens Jakob Thomasen selv eller OB, der har besluttet, at det skal være sådan.

Én ting er i hvert fald helt sikkert – beslutningen er ikke blevet taget af fynboernes cheftræner Andreas Alm, der har haft 25-årige Jens Jakob Thomasen som anfører hele sæsonen. 

– Jeg har ikke været involveret i den beslutning, men jeg er ganske tryg ved, at de, som skal træffe den, gør det rigtige. Jeg er træner for dem, som kommer ind i omklædningsrummet, og som er en del af OB hver gang, siger Andreas Alm til TV3 Sport. 

Dermed lægger OB-træneren ikke skjul på, at det er landsmanden Björn Wesström, der er fodbolddirektør i OB, som i ensom majestæt har været involveret i Jens Jakob Thomasens forestående exit i OB.

Det vækker bekymring hos både Per Frimann og Allan Kuhn.

– At træneren egentlig ikke har nogen indflydelse, ser vi mere og mere, og det kan jeg jo ikke forstå. Når man er cheftræner i en fodboldklub, skal man være med til at vælge de spillere, der spiller for ens hold. Så jeg bliver lidt irriteret og harm, når jeg hører det her, lyder det fra Kuhn.

Han bakkes op af TV3 Sport-kollegaen Per Frimann.

– Det er vigtigt, at man som træner får de spillere, man gerne vil have, og at man kan kæmpe for dem, der betyder noget for holdet. Det lyder ikke som om, at han selv føler, han har kunnet være med i beslutningsprocessen, fordi den ligger et andet sted. Det, synes jeg, er et dårligt tegn rent ledelsesmæssigt i OB, siger han.

Jens Jakob Thomasen har tilbragt hele sin karriere i OB. 







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Åbner for flere Brøndby-salg

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Et kæmpestort skifte’

PSG meldes enig med Barca-profil

Norge – England

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Pressede på for FC København-exit

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Diant Ramaj forhandler om et skifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’