Jens Jakob Thomasen er færdig i OB.
Den teknisk stærke midtbanespiller forlænger ikke den kontrakt, der udløber efter denne sæson, men der har været en smule forvirring om, hvorvidt det er Jens Jakob Thomasen selv eller OB, der har besluttet, at det skal være sådan.
Én ting er i hvert fald helt sikkert – beslutningen er ikke blevet taget af fynboernes cheftræner Andreas Alm, der har haft 25-årige Jens Jakob Thomasen som anfører hele sæsonen.
– Jeg har ikke været involveret i den beslutning, men jeg er ganske tryg ved, at de, som skal træffe den, gør det rigtige. Jeg er træner for dem, som kommer ind i omklædningsrummet, og som er en del af OB hver gang, siger Andreas Alm til TV3 Sport.
Dermed lægger OB-træneren ikke skjul på, at det er landsmanden Björn Wesström, der er fodbolddirektør i OB, som i ensom majestæt har været involveret i Jens Jakob Thomasens forestående exit i OB.
Det vækker bekymring hos både Per Frimann og Allan Kuhn.
– At træneren egentlig ikke har nogen indflydelse, ser vi mere og mere, og det kan jeg jo ikke forstå. Når man er cheftræner i en fodboldklub, skal man være med til at vælge de spillere, der spiller for ens hold. Så jeg bliver lidt irriteret og harm, når jeg hører det her, lyder det fra Kuhn.
Han bakkes op af TV3 Sport-kollegaen Per Frimann.
– Det er vigtigt, at man som træner får de spillere, man gerne vil have, og at man kan kæmpe for dem, der betyder noget for holdet. Det lyder ikke som om, at han selv føler, han har kunnet være med i beslutningsprocessen, fordi den ligger et andet sted. Det, synes jeg, er et dårligt tegn rent ledelsesmæssigt i OB, siger han.
Jens Jakob Thomasen har tilbragt hele sin karriere i OB.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
LIVE
VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Australien – Egypten
OPTAKT
Colombia – Ghana
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT