Revser OB: Jeg bliver både harm og irriteret

Jens Jakob Thomasen forlader OB uden, at cheftræner Andreas Alm har haft noget at skulle have sagt i processen. Det undrer Allan Kuhn og Per Frimann.



Jens Jakob Thomasen er færdig i OB.

Den teknisk stærke midtbanespiller forlænger ikke den kontrakt, der udløber efter denne sæson, men der har været en smule forvirring om, hvorvidt det er Jens Jakob Thomasen selv eller OB, der har besluttet, at det skal være sådan.

Én ting er i hvert fald helt sikkert – beslutningen er ikke blevet taget af fynboernes cheftræner Andreas Alm, der har haft 25-årige Jens Jakob Thomasen som anfører hele sæsonen. 

– Jeg har ikke været involveret i den beslutning, men jeg er ganske tryg ved, at de, som skal træffe den, gør det rigtige. Jeg er træner for dem, som kommer ind i omklædningsrummet, og som er en del af OB hver gang, siger Andreas Alm til TV3 Sport. 

Dermed lægger OB-træneren ikke skjul på, at det er landsmanden Björn Wesström, der er fodbolddirektør i OB, som i ensom majestæt har været involveret i Jens Jakob Thomasens forestående exit i OB.

Det vækker bekymring hos både Per Frimann og Allan Kuhn.

– At træneren egentlig ikke har nogen indflydelse, ser vi mere og mere, og det kan jeg jo ikke forstå. Når man er cheftræner i en fodboldklub, skal man være med til at vælge de spillere, der spiller for ens hold. Så jeg bliver lidt irriteret og harm, når jeg hører det her, lyder det fra Kuhn.

Han bakkes op af TV3 Sport-kollegaen Per Frimann.

– Det er vigtigt, at man som træner får de spillere, man gerne vil have, og at man kan kæmpe for dem, der betyder noget for holdet. Det lyder ikke som om, at han selv føler, han har kunnet være med i beslutningsprocessen, fordi den ligger et andet sted. Det, synes jeg, er et dårligt tegn rent ledelsesmæssigt i OB, siger han.

Jens Jakob Thomasen har tilbragt hele sin karriere i OB. 





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København interesseret i Jonas Kersken

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Udeladt – kan slet ikke spille

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Vil til Premier League – United foran Arsenal

AC Horsens – FC Nordsjælland

AGF – Brøndby IF

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘De har haft det værste transfervindue’

Sønderjyske – FC Midtjylland

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”