Revser OB: Jeg bliver både harm og irriteret

Jens Jakob Thomasen forlader OB uden, at cheftræner Andreas Alm har haft noget at skulle have sagt i processen. Det undrer Allan Kuhn og Per Frimann.



Jens Jakob Thomasen er færdig i OB.

Den teknisk stærke midtbanespiller forlænger ikke den kontrakt, der udløber efter denne sæson, men der har været en smule forvirring om, hvorvidt det er Jens Jakob Thomasen selv eller OB, der har besluttet, at det skal være sådan.

Én ting er i hvert fald helt sikkert – beslutningen er ikke blevet taget af fynboernes cheftræner Andreas Alm, der har haft 25-årige Jens Jakob Thomasen som anfører hele sæsonen. 

– Jeg har ikke været involveret i den beslutning, men jeg er ganske tryg ved, at de, som skal træffe den, gør det rigtige. Jeg er træner for dem, som kommer ind i omklædningsrummet, og som er en del af OB hver gang, siger Andreas Alm til TV3 Sport. 

Dermed lægger OB-træneren ikke skjul på, at det er landsmanden Björn Wesström, der er fodbolddirektør i OB, som i ensom majestæt har været involveret i Jens Jakob Thomasens forestående exit i OB.

Det vækker bekymring hos både Per Frimann og Allan Kuhn.

– At træneren egentlig ikke har nogen indflydelse, ser vi mere og mere, og det kan jeg jo ikke forstå. Når man er cheftræner i en fodboldklub, skal man være med til at vælge de spillere, der spiller for ens hold. Så jeg bliver lidt irriteret og harm, når jeg hører det her, lyder det fra Kuhn.

Han bakkes op af TV3 Sport-kollegaen Per Frimann.

– Det er vigtigt, at man som træner får de spillere, man gerne vil have, og at man kan kæmpe for dem, der betyder noget for holdet. Det lyder ikke som om, at han selv føler, han har kunnet være med i beslutningsprocessen, fordi den ligger et andet sted. Det, synes jeg, er et dårligt tegn rent ledelsesmæssigt i OB, siger han.

Jens Jakob Thomasen har tilbragt hele sin karriere i OB. 





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Østrig – Jordan

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

AGF køber ham

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Iran – New Zealand

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Blæst bagover af 18-årig

Irak – Norge

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Vil hente tysk landsholdsstjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet