Revser sin egen spiller: ‘Det er for dumt’

Viborg-cheftræner Jakob Poulsen kritiserer Elias Andersson for svenskerens voldsomme tackling på Mikael Anderson.



Viborg havde kurs mod en uventet sejr på udebane mod AGF, men på få minutter ændrede kampen fuldstændigt karakter, da Mikael Anderson udlignede i det 77. minut, hvorefter Viborgs Elias Andersson et minut senere blev præsenteret for et direkte rødt kort for en brutal stempling på Mikael Anderson.

Svenskerens udvisning kom ikke til at koste for Viborg, der fik forsvaret det ene point hjem, men efter 1-1-kampen i Aarhus var Viborg-cheftræner Jakob Poulsen alligevel kontant i sin analyse af Elias Anderssons udvisning.

– Det er for dumt ganske enkelt. Det tror jeg ikke, der ikke være to meninger om. Det ved han også godt selv. Det er fuldstændig unødvendigt at satse det hele midt på deres halvdel, så det er for dumt, lød det fra Jakob Poulsen i et interview med TV 2 Sport.

Undervejs i kampen var TV 2-kommentator Morten Bruun også forbløffet over Elias Anderssons aktion, som kommentatoren beskrev som ‘modbydelig’.

Elias Andersson udtalte efter kampen til Tipsbladet, at han var ærgerlig over at sætte holdet i en svær situation. Mikael Anderson slog i samme ombæring fast, at han havde talt med Elias Andersson, og at han anså situationen som det, der kan ske i en fodboldkamp, og at han ikke bar nag overfor Viborg-spilleren.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Holland – Marokko

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Mexico – Ecuador



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Hård dom over Kvistgaarden

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp