Når Brøndby IF lørdag tester formen af mod Næstved BK, så er der Rezan Corlu endnu engang med, og han glæder sig til at trække den blå-gule trøje over hovedet igen.
– Det er dejligt at være tilbage. Jeg har glædet mig mega meget, og det er en rigtig rar følelse at være tilbage i klubben. Det er den største klub i Danmark med gode fodboldspillere og holdkammerater, som også er med til, at jeg kan udvikle mig og blive en bedre fodboldspiller, siger Rezan Corlu til klubbens hjemmeside.
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Det er ikke blevet til meget sommerferie i år, og Brøndby-truppen genoptog træningen forud for den kommende sæson denne uge.
– Det har været en hård uge med to træninger om dagen, så vi er lidt trætte i kroppen, men på en god måde. Men jeg kunne da selvfølgelig godt tænke mig at bidrage med mål eller assists i træningskampen i morgen, men det er ikke det, der tæller lige nu. Nu skal jeg først lige ind i rytmen og lære mine holdkammerater at kende og måden, vi spiller på.
Læs også:FCN har styr på truppen og på transfers: Ikke så sexet i medieverdenen
Den alsisige offensivsspiller havde tur i den i den forgangne sæson, hvor han var lånt ud til Lyngby BK. Men hvor på banen, Corlu skal vise sine evner, er dog ikke lagt helt fast.
– Jeg har jo snakket med Niels Frederiksen om, at den plads, jeg får på banen i løbet af sæsonen, afhænger lidt af, hvilke modstandere vi møder, og hvilke formationer vi spiller. Jeg kan spille 8’eren, 10’eren og jeg kan spille ude på kanten, hvis der er brug for det. Så jeg kan spille en del forskellige pladser på den offensive del af banen.
– Jeg er god i mellemrummet, hvor jeg kan vende på folk og på den måde skabe plads til mig selv. Det kan også være situationer, hvor jeg kan sende en aflevering op til angriberne, hvor de så kan gøre arbejdet færdigt. Jeg kan også score mål, som jeg gjorde i Lyngby. Men generelt vil jeg sige, at jeg er en teknisk spiller, der er god i kombinationerne.
Læs også:Den har vi da set før: Engelsk klub får legendarisk dansk målmandstrøje
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Avis: Brøndby byder igen på norsk back
LIVE
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT
