Rezan Corlu tilbage i Brøndby: Den største klub i Danmark

Brøndbys nye nummer syv er glad for at være tilbage i Brøndby.



Når Brøndby IF lørdag tester formen af mod Næstved BK, så er der Rezan Corlu endnu engang med, og han glæder sig til at trække den blå-gule trøje over hovedet igen.

– Det er dejligt at være tilbage. Jeg har glædet mig mega meget, og det er en rigtig rar følelse at være tilbage i klubben. Det er den største klub i Danmark med gode fodboldspillere og holdkammerater, som også er med til, at jeg kan udvikle mig og blive en bedre fodboldspiller, siger Rezan Corlu til klubbens hjemmeside.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Det er ikke blevet til meget sommerferie i år, og Brøndby-truppen genoptog træningen forud for den kommende sæson denne uge. 

– Det har været en hård uge med to træninger om dagen, så vi er lidt trætte i kroppen, men på en god måde. Men jeg kunne da selvfølgelig godt tænke mig at bidrage med mål eller assists i træningskampen i morgen, men det er ikke det, der tæller lige nu. Nu skal jeg først lige ind i rytmen og lære mine holdkammerater at kende og måden, vi spiller på.

Læs også:FCN har styr på truppen og på transfers: Ikke så sexet i medieverdenen

Den alsisige offensivsspiller havde tur i den i den forgangne sæson, hvor han var lånt ud til Lyngby BK. Men hvor på banen, Corlu skal vise sine evner, er dog ikke lagt helt fast.

– Jeg har jo snakket med Niels Frederiksen om, at den plads, jeg får på banen i løbet af sæsonen, afhænger lidt af, hvilke modstandere vi møder, og hvilke formationer vi spiller. Jeg kan spille 8’eren, 10’eren og jeg kan spille ude på kanten, hvis der er brug for det. Så jeg kan spille en del forskellige pladser på den offensive del af banen.

– Jeg er god i mellemrummet, hvor jeg kan vende på folk og på den måde skabe plads til mig selv. Det kan også være situationer, hvor jeg kan sende en aflevering op til angriberne, hvor de så kan gøre arbejdet færdigt. Jeg kan også score mål, som jeg gjorde i Lyngby. Men generelt vil jeg sige, at jeg er en teknisk spiller, der er god i kombinationerne.

Læs også:Den har vi da set før: Engelsk klub får legendarisk dansk målmandstrøje
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Avis: Brøndby byder igen på norsk back






LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

FC København – Lyngby BK

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Her kan du se de danske hold i Europa

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

I dag er det sidste chance for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår FCK-fiasko

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Slipper for stjerne

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

‘De har haft det værste transfervindue’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’