Rezan Corlu tilbage i Brøndby: Den største klub i Danmark

Brøndbys nye nummer syv er glad for at være tilbage i Brøndby.



Når Brøndby IF lørdag tester formen af mod Næstved BK, så er der Rezan Corlu endnu engang med, og han glæder sig til at trække den blå-gule trøje over hovedet igen.

– Det er dejligt at være tilbage. Jeg har glædet mig mega meget, og det er en rigtig rar følelse at være tilbage i klubben. Det er den største klub i Danmark med gode fodboldspillere og holdkammerater, som også er med til, at jeg kan udvikle mig og blive en bedre fodboldspiller, siger Rezan Corlu til klubbens hjemmeside.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Det er ikke blevet til meget sommerferie i år, og Brøndby-truppen genoptog træningen forud for den kommende sæson denne uge. 

– Det har været en hård uge med to træninger om dagen, så vi er lidt trætte i kroppen, men på en god måde. Men jeg kunne da selvfølgelig godt tænke mig at bidrage med mål eller assists i træningskampen i morgen, men det er ikke det, der tæller lige nu. Nu skal jeg først lige ind i rytmen og lære mine holdkammerater at kende og måden, vi spiller på.

Læs også:FCN har styr på truppen og på transfers: Ikke så sexet i medieverdenen

Den alsisige offensivsspiller havde tur i den i den forgangne sæson, hvor han var lånt ud til Lyngby BK. Men hvor på banen, Corlu skal vise sine evner, er dog ikke lagt helt fast.

– Jeg har jo snakket med Niels Frederiksen om, at den plads, jeg får på banen i løbet af sæsonen, afhænger lidt af, hvilke modstandere vi møder, og hvilke formationer vi spiller. Jeg kan spille 8’eren, 10’eren og jeg kan spille ude på kanten, hvis der er brug for det. Så jeg kan spille en del forskellige pladser på den offensive del af banen.

– Jeg er god i mellemrummet, hvor jeg kan vende på folk og på den måde skabe plads til mig selv. Det kan også være situationer, hvor jeg kan sende en aflevering op til angriberne, hvor de så kan gøre arbejdet færdigt. Jeg kan også score mål, som jeg gjorde i Lyngby. Men generelt vil jeg sige, at jeg er en teknisk spiller, der er god i kombinationerne.

Læs også:Den har vi da set før: Engelsk klub får legendarisk dansk målmandstrøje
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Avis: Brøndby byder igen på norsk back






LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trist: Marios Oikonomou er død

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overraskende skifte lurer

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Næste sæson skal vi i Europa



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg