Når Brøndby IF lørdag tester formen af mod Næstved BK, så er der Rezan Corlu endnu engang med, og han glæder sig til at trække den blå-gule trøje over hovedet igen.
– Det er dejligt at være tilbage. Jeg har glædet mig mega meget, og det er en rigtig rar følelse at være tilbage i klubben. Det er den største klub i Danmark med gode fodboldspillere og holdkammerater, som også er med til, at jeg kan udvikle mig og blive en bedre fodboldspiller, siger Rezan Corlu til klubbens hjemmeside.
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Det er ikke blevet til meget sommerferie i år, og Brøndby-truppen genoptog træningen forud for den kommende sæson denne uge.
– Det har været en hård uge med to træninger om dagen, så vi er lidt trætte i kroppen, men på en god måde. Men jeg kunne da selvfølgelig godt tænke mig at bidrage med mål eller assists i træningskampen i morgen, men det er ikke det, der tæller lige nu. Nu skal jeg først lige ind i rytmen og lære mine holdkammerater at kende og måden, vi spiller på.
Læs også:FCN har styr på truppen og på transfers: Ikke så sexet i medieverdenen
Den alsisige offensivsspiller havde tur i den i den forgangne sæson, hvor han var lånt ud til Lyngby BK. Men hvor på banen, Corlu skal vise sine evner, er dog ikke lagt helt fast.
– Jeg har jo snakket med Niels Frederiksen om, at den plads, jeg får på banen i løbet af sæsonen, afhænger lidt af, hvilke modstandere vi møder, og hvilke formationer vi spiller. Jeg kan spille 8’eren, 10’eren og jeg kan spille ude på kanten, hvis der er brug for det. Så jeg kan spille en del forskellige pladser på den offensive del af banen.
– Jeg er god i mellemrummet, hvor jeg kan vende på folk og på den måde skabe plads til mig selv. Det kan også være situationer, hvor jeg kan sende en aflevering op til angriberne, hvor de så kan gøre arbejdet færdigt. Jeg kan også score mål, som jeg gjorde i Lyngby. Men generelt vil jeg sige, at jeg er en teknisk spiller, der er god i kombinationerne.
Læs også:Den har vi da set før: Engelsk klub får legendarisk dansk målmandstrøje
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Avis: Brøndby byder igen på norsk back
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
