Skidt pokalfinale-optakt: Nægter Corona som årsag

Selv om Sønderjyske søndag tabte 2-4 til Vejle i Superligaen, er holdets cheftræner optimist før pokalfinalen.



Sønderjyske løb søndag ind i et 2-4-nederlag, da holdet gæstede Vejle i Superligaens nedrykningsspil.

Holdets cheftræner, Glen Riddersholm, var til trods for nederlaget tilfreds med den generelle præstation, som holdet lagde for dagen.

– Vi viste, at vi kan levere en god præstation, men vi må også bare erkende, at vi ikke fik forvaltet kampen på en god nok måde.

– Vi må erkende, at Vejle var skarpere, end vi var. Selv om det var en helt lige kamp, kunne vi have forvaltet den lidt bedre, siger Riddersholm.

Sønderjyske har i midtugen kæmpet med coronatilfælde i truppen, og selv om det kommer på et ubelejligt tidspunkt, skal det ikke være en undskyldning for holdets indsats.

– Jeg vil gerne understrege, at coronaen ikke er nogen undskyldning for kampen i dag. Men det er klart, at vi ikke har haft den optimale forberedelse, siger Glen Riddersholm.

Han håber, at der kommer ro på situationen inden torsdagens pokalfinale mod Randers.

Det håber Sønderjyske-anfører Pierre Kanstrup også.

– Det er klart, at man bliver lidt udfordret, i og med at man ikke har sin vante gang i omklædningsrummet og bare skal møde ind og træne, siger han.

Den 32-årige anfører synes ikke, at sønderjyderne søndag leverede det, som man kunne forvente i defensiven.

– Vi tog lidt for let på det, når vi kom op på deres banehalvdel, og vi fik sat en masse kontraangreb i gang til dem.

– Man kan sige, at Vejle har kvalitet, og de straffede os, siger Kanstrup.

Han tilføjer, at holdet skal være mere villigt til at begå nogle frispark i torsdagens pokalkamp og være bedre til at skære igennem.

– Det er klart, at til pokalfinalen skal vi være mere afklarede, end vi var i dag (søndag, red.), og få lavet nogle frispark og bremset deres omstillinger.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Danske klubber scorer millioner på VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark