Skidt pokalfinale-optakt: Nægter Corona som årsag

Selv om Sønderjyske søndag tabte 2-4 til Vejle i Superligaen, er holdets cheftræner optimist før pokalfinalen.



Sønderjyske løb søndag ind i et 2-4-nederlag, da holdet gæstede Vejle i Superligaens nedrykningsspil.

Holdets cheftræner, Glen Riddersholm, var til trods for nederlaget tilfreds med den generelle præstation, som holdet lagde for dagen.

– Vi viste, at vi kan levere en god præstation, men vi må også bare erkende, at vi ikke fik forvaltet kampen på en god nok måde.

– Vi må erkende, at Vejle var skarpere, end vi var. Selv om det var en helt lige kamp, kunne vi have forvaltet den lidt bedre, siger Riddersholm.

Sønderjyske har i midtugen kæmpet med coronatilfælde i truppen, og selv om det kommer på et ubelejligt tidspunkt, skal det ikke være en undskyldning for holdets indsats.

– Jeg vil gerne understrege, at coronaen ikke er nogen undskyldning for kampen i dag. Men det er klart, at vi ikke har haft den optimale forberedelse, siger Glen Riddersholm.

Han håber, at der kommer ro på situationen inden torsdagens pokalfinale mod Randers.

Det håber Sønderjyske-anfører Pierre Kanstrup også.

– Det er klart, at man bliver lidt udfordret, i og med at man ikke har sin vante gang i omklædningsrummet og bare skal møde ind og træne, siger han.

Den 32-årige anfører synes ikke, at sønderjyderne søndag leverede det, som man kunne forvente i defensiven.

– Vi tog lidt for let på det, når vi kom op på deres banehalvdel, og vi fik sat en masse kontraangreb i gang til dem.

– Man kan sige, at Vejle har kvalitet, og de straffede os, siger Kanstrup.

Han tilføjer, at holdet skal være mere villigt til at begå nogle frispark i torsdagens pokalkamp og være bedre til at skære igennem.

– Det er klart, at til pokalfinalen skal vi være mere afklarede, end vi var i dag (søndag, red.), og få lavet nogle frispark og bremset deres omstillinger.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg

Raser over Brian Riemer-interview



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– Vi har alle fejlet

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Arsenal-træner er rasende

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Voldsom straf efter vanvidsaktion



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

AC Milan kigger på dansker