Skidt pokalfinale-optakt: Nægter Corona som årsag

Selv om Sønderjyske søndag tabte 2-4 til Vejle i Superligaen, er holdets cheftræner optimist før pokalfinalen.



Sønderjyske løb søndag ind i et 2-4-nederlag, da holdet gæstede Vejle i Superligaens nedrykningsspil.

Holdets cheftræner, Glen Riddersholm, var til trods for nederlaget tilfreds med den generelle præstation, som holdet lagde for dagen.

– Vi viste, at vi kan levere en god præstation, men vi må også bare erkende, at vi ikke fik forvaltet kampen på en god nok måde.

– Vi må erkende, at Vejle var skarpere, end vi var. Selv om det var en helt lige kamp, kunne vi have forvaltet den lidt bedre, siger Riddersholm.

Sønderjyske har i midtugen kæmpet med coronatilfælde i truppen, og selv om det kommer på et ubelejligt tidspunkt, skal det ikke være en undskyldning for holdets indsats.

– Jeg vil gerne understrege, at coronaen ikke er nogen undskyldning for kampen i dag. Men det er klart, at vi ikke har haft den optimale forberedelse, siger Glen Riddersholm.

Han håber, at der kommer ro på situationen inden torsdagens pokalfinale mod Randers.

Det håber Sønderjyske-anfører Pierre Kanstrup også.

– Det er klart, at man bliver lidt udfordret, i og med at man ikke har sin vante gang i omklædningsrummet og bare skal møde ind og træne, siger han.

Den 32-årige anfører synes ikke, at sønderjyderne søndag leverede det, som man kunne forvente i defensiven.

– Vi tog lidt for let på det, når vi kom op på deres banehalvdel, og vi fik sat en masse kontraangreb i gang til dem.

– Man kan sige, at Vejle har kvalitet, og de straffede os, siger Kanstrup.

Han tilføjer, at holdet skal være mere villigt til at begå nogle frispark i torsdagens pokalkamp og være bedre til at skære igennem.

– Det er klart, at til pokalfinalen skal vi være mere afklarede, end vi var i dag (søndag, red.), og få lavet nogle frispark og bremset deres omstillinger.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Transferbombe i Manchester United

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Maxsø træner med i Brøndby

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Frankrig – Spanien

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Jess Thorup på vej til denne klub

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens