Skidt pokalfinale-optakt: Nægter Corona som årsag

Selv om Sønderjyske søndag tabte 2-4 til Vejle i Superligaen, er holdets cheftræner optimist før pokalfinalen.



Sønderjyske løb søndag ind i et 2-4-nederlag, da holdet gæstede Vejle i Superligaens nedrykningsspil.

Holdets cheftræner, Glen Riddersholm, var til trods for nederlaget tilfreds med den generelle præstation, som holdet lagde for dagen.

– Vi viste, at vi kan levere en god præstation, men vi må også bare erkende, at vi ikke fik forvaltet kampen på en god nok måde.

– Vi må erkende, at Vejle var skarpere, end vi var. Selv om det var en helt lige kamp, kunne vi have forvaltet den lidt bedre, siger Riddersholm.

Sønderjyske har i midtugen kæmpet med coronatilfælde i truppen, og selv om det kommer på et ubelejligt tidspunkt, skal det ikke være en undskyldning for holdets indsats.

– Jeg vil gerne understrege, at coronaen ikke er nogen undskyldning for kampen i dag. Men det er klart, at vi ikke har haft den optimale forberedelse, siger Glen Riddersholm.

Han håber, at der kommer ro på situationen inden torsdagens pokalfinale mod Randers.

Det håber Sønderjyske-anfører Pierre Kanstrup også.

– Det er klart, at man bliver lidt udfordret, i og med at man ikke har sin vante gang i omklædningsrummet og bare skal møde ind og træne, siger han.

Den 32-årige anfører synes ikke, at sønderjyderne søndag leverede det, som man kunne forvente i defensiven.

– Vi tog lidt for let på det, når vi kom op på deres banehalvdel, og vi fik sat en masse kontraangreb i gang til dem.

– Man kan sige, at Vejle har kvalitet, og de straffede os, siger Kanstrup.

Han tilføjer, at holdet skal være mere villigt til at begå nogle frispark i torsdagens pokalkamp og være bedre til at skære igennem.

– Det er klart, at til pokalfinalen skal vi være mere afklarede, end vi var i dag (søndag, red.), og få lavet nogle frispark og bremset deres omstillinger.

/ritzau/





‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Snart kan det give rødt kort

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afvist – Brøndby undrer sig

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho