Riddersholm forstår ikke FCM: Vanvittig melding

Glen Riddersholm har svært ved at finde ud af, hvorfor FC Midtjylland ikke har brugt Marrony mere.



FC Midtjylland lavede i den sidste del af sommerens transfervindue en handel med brasilianske Atletico Mineiro, som sendte offensivspilleren Marrony til Danmark for omkring 30 millioner kroner.

Det er en aftale, som kan vokse til omkring 50 millioner kroner, hvis Marrony spiller mere end halvdelen af kampene for FCM i Champions League-gruppespil med syv millioner kroner pr år. 

Derfor kan det ende med at blive Superligaens klart dyreste spiller, og den tidligere FCM-cheftræner Glen Riddersholm forstår ikke, hvordan det kan være, at Marrony ikke allerede nu er fast mand på holdet. Det siger han på TV3 Sport.

– Man kan se ligesom med Luther Singh i FC København, at man skal have et tilløb, når man kommer til en ny klub. Men det her er kun i FC Midtjylland. Forestil jer lige, at FCK havde købt en spiller til 50 millioner – og så kan Bo (Henriksen red.) stå dernede og sige, at han først regner med, at han (Marrony red.) er klar engang i januar, siger han og fortsætter:

– Det er jo vildt, fordi en mand til 50 millioner – og jeg ved, at de har en af Danmarks bedste fysiske trænere i Christian Clarup, så han skal nok blive klar – så selvfølgelig skal der også være pres på. Han skal jo ind og spille. De har investeret 50 millioner i ham, lyder det fra Glen Riddersholm.

Endvidere undrer det ham, at FC Midtjylland ikke er blevet udfordret mere på, at de ikke benytter sig mere af brasilianeren.

– Midtjylland er en stor klub under danske forhold, der over syv år har spillet til par med FCK. Er mest formstærk og absolut favoritter til guldet. Det er vanvittigt, at de bare kan slippe afsted og gå under radaren med sådan en melding. Det forstår jeg simpelthen ikke, fastslår Riddersholm.

Marrony er på det seneste blevet ramt af en mindre skade. Læs mere om det her.





‘Det er slut’




LIVE

TransferLIVE: Brøndby indkalder til pressemøde

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklub har kontaktet Brøndby

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afslører: Storklub missede Højlund

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Jonas Wind til danskerklub?

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FCK henter svensk talent

Klar melding fra Thomas Gravesen