FC Midtjylland lavede i den sidste del af sommerens transfervindue en handel med brasilianske Atletico Mineiro, som sendte offensivspilleren Marrony til Danmark for omkring 30 millioner kroner.
Det er en aftale, som kan vokse til omkring 50 millioner kroner, hvis Marrony spiller mere end halvdelen af kampene for FCM i Champions League-gruppespil med syv millioner kroner pr år.
Derfor kan det ende med at blive Superligaens klart dyreste spiller, og den tidligere FCM-cheftræner Glen Riddersholm forstår ikke, hvordan det kan være, at Marrony ikke allerede nu er fast mand på holdet. Det siger han på TV3 Sport.
– Man kan se ligesom med Luther Singh i FC København, at man skal have et tilløb, når man kommer til en ny klub. Men det her er kun i FC Midtjylland. Forestil jer lige, at FCK havde købt en spiller til 50 millioner – og så kan Bo (Henriksen red.) stå dernede og sige, at han først regner med, at han (Marrony red.) er klar engang i januar, siger han og fortsætter:
– Det er jo vildt, fordi en mand til 50 millioner – og jeg ved, at de har en af Danmarks bedste fysiske trænere i Christian Clarup, så han skal nok blive klar – så selvfølgelig skal der også være pres på. Han skal jo ind og spille. De har investeret 50 millioner i ham, lyder det fra Glen Riddersholm.
Endvidere undrer det ham, at FC Midtjylland ikke er blevet udfordret mere på, at de ikke benytter sig mere af brasilianeren.
– Midtjylland er en stor klub under danske forhold, der over syv år har spillet til par med FCK. Er mest formstærk og absolut favoritter til guldet. Det er vanvittigt, at de bare kan slippe afsted og gå under radaren med sådan en melding. Det forstår jeg simpelthen ikke, fastslår Riddersholm.
Marrony er på det seneste blevet ramt af en mindre skade. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Skriver under med Viborg
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
