FC Midtjylland lavede i den sidste del af sommerens transfervindue en handel med brasilianske Atletico Mineiro, som sendte offensivspilleren Marrony til Danmark for omkring 30 millioner kroner.
Det er en aftale, som kan vokse til omkring 50 millioner kroner, hvis Marrony spiller mere end halvdelen af kampene for FCM i Champions League-gruppespil med syv millioner kroner pr år.
Derfor kan det ende med at blive Superligaens klart dyreste spiller, og den tidligere FCM-cheftræner Glen Riddersholm forstår ikke, hvordan det kan være, at Marrony ikke allerede nu er fast mand på holdet. Det siger han på TV3 Sport.
– Man kan se ligesom med Luther Singh i FC København, at man skal have et tilløb, når man kommer til en ny klub. Men det her er kun i FC Midtjylland. Forestil jer lige, at FCK havde købt en spiller til 50 millioner – og så kan Bo (Henriksen red.) stå dernede og sige, at han først regner med, at han (Marrony red.) er klar engang i januar, siger han og fortsætter:
– Det er jo vildt, fordi en mand til 50 millioner – og jeg ved, at de har en af Danmarks bedste fysiske trænere i Christian Clarup, så han skal nok blive klar – så selvfølgelig skal der også være pres på. Han skal jo ind og spille. De har investeret 50 millioner i ham, lyder det fra Glen Riddersholm.
Endvidere undrer det ham, at FC Midtjylland ikke er blevet udfordret mere på, at de ikke benytter sig mere af brasilianeren.
– Midtjylland er en stor klub under danske forhold, der over syv år har spillet til par med FCK. Er mest formstærk og absolut favoritter til guldet. Det er vanvittigt, at de bare kan slippe afsted og gå under radaren med sådan en melding. Det forstår jeg simpelthen ikke, fastslår Riddersholm.
Marrony er på det seneste blevet ramt af en mindre skade. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Raser: Det er latterligt!
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER
