Riddersholm forstår ikke FCM: Vanvittig melding

Glen Riddersholm har svært ved at finde ud af, hvorfor FC Midtjylland ikke har brugt Marrony mere.



FC Midtjylland lavede i den sidste del af sommerens transfervindue en handel med brasilianske Atletico Mineiro, som sendte offensivspilleren Marrony til Danmark for omkring 30 millioner kroner.

Det er en aftale, som kan vokse til omkring 50 millioner kroner, hvis Marrony spiller mere end halvdelen af kampene for FCM i Champions League-gruppespil med syv millioner kroner pr år. 

Derfor kan det ende med at blive Superligaens klart dyreste spiller, og den tidligere FCM-cheftræner Glen Riddersholm forstår ikke, hvordan det kan være, at Marrony ikke allerede nu er fast mand på holdet. Det siger han på TV3 Sport.

– Man kan se ligesom med Luther Singh i FC København, at man skal have et tilløb, når man kommer til en ny klub. Men det her er kun i FC Midtjylland. Forestil jer lige, at FCK havde købt en spiller til 50 millioner – og så kan Bo (Henriksen red.) stå dernede og sige, at han først regner med, at han (Marrony red.) er klar engang i januar, siger han og fortsætter:

– Det er jo vildt, fordi en mand til 50 millioner – og jeg ved, at de har en af Danmarks bedste fysiske trænere i Christian Clarup, så han skal nok blive klar – så selvfølgelig skal der også være pres på. Han skal jo ind og spille. De har investeret 50 millioner i ham, lyder det fra Glen Riddersholm.

Endvidere undrer det ham, at FC Midtjylland ikke er blevet udfordret mere på, at de ikke benytter sig mere af brasilianeren.

– Midtjylland er en stor klub under danske forhold, der over syv år har spillet til par med FCK. Er mest formstærk og absolut favoritter til guldet. Det er vanvittigt, at de bare kan slippe afsted og gå under radaren med sådan en melding. Det forstår jeg simpelthen ikke, fastslår Riddersholm.

Marrony er på det seneste blevet ramt af en mindre skade. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Forbereder bud på 970 mio.

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Chokskifte på vej?

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Schweiz – Canada

Tunesien – Holland

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Skotland – Brasilien

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tjekkiet – Mexico

FC Midtjylland forlænger med stort talent