Riddersholm: Overrasket over Kuhn

Allan Kuhns tiltrædelse som assistent i Randers FC kommer meget bag på Kuhns tidligere assistent i FCM, Glen Ridderholm.



For 11 dage siden stoppede Allan Kuhn som cheftræner i FC Midtjylland efter eget ønske. Allan Kuhn begrundede blandt andet sin afgang med, at cheftrænerjobbet ikke harmonerede med familielivet.

For få øjeblikke siden er Allan Kuhn så tiltrådt hos Randers FC som assistenttræner under Peter Elstrup, der overtager hvervet som cheftræner efter fyringen af Ove Christensen.

Glen Riddersholm, der har været assistent under ham i FCM-tiden og har overtaget cheftrænerrollen, anede intet om Kuhns tiltrædelse i Randers før tipsbladet.dk informerede ham.

– Det overrasker mig rigtigt meget. Han trækker stikket ud i FCM i en situation, hvor det er for hårdt for ham og familien lider. Det kommer meget bag på mig, at han allerede er klar til et nyt job, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.

– Men jeg har intet ondt at sige om Allans valg. Han er nået frem til en erkendelse af, at han fungerer bedst som assistenttræner, men som sagt overrasker det, at han allerede er i job igen.

Det tidligere trænerteam mødes oven i købet med deres to hold i næstsidste spillerunde i Superligaen, men Glen Riddersholm nedtoner det specielle i det møde.

– Det er klart, at der vil blive spekuleret i, at vi mødes igen, men i bund og grund er der blot tale om en fodboldkamp, hvor fokus hos spillerne vil være rettet mod de vigtige point der er på spil. Forhåbentlig er vi stadig med om Champions League-kvalifikationen og Randers FC kan stadig være på jagt efter vigtige point for at undgår nedrykning, siger Glen Riddersholm.









LIVE

TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



Jakob Poulsen og Viborg jagter en syvendeplads i Superligaen, så man får en playoffkamp, med al sandsynlighed mod Randers eller Brøndby med FCN som en mikroskopisk mulighed, om at komme i Conference League. LIVE

Superliga-LIVE: AGF-stjerne udgår med skade

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Eriksen spottet – nu er der nyt

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

FC Midtjylland – AC Horsens

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar besked om AGF

Lyngby BK – AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

FC Nordsjælland – Randers FC

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Silkeborg IF – FC København



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord