For 11 dage siden stoppede Allan Kuhn som cheftræner i FC Midtjylland efter eget ønske. Allan Kuhn begrundede blandt andet sin afgang med, at cheftrænerjobbet ikke harmonerede med familielivet.
For få øjeblikke siden er Allan Kuhn så tiltrådt hos Randers FC som assistenttræner under Peter Elstrup, der overtager hvervet som cheftræner efter fyringen af Ove Christensen.
Glen Riddersholm, der har været assistent under ham i FCM-tiden og har overtaget cheftrænerrollen, anede intet om Kuhns tiltrædelse i Randers før tipsbladet.dk informerede ham.
– Det overrasker mig rigtigt meget. Han trækker stikket ud i FCM i en situation, hvor det er for hårdt for ham og familien lider. Det kommer meget bag på mig, at han allerede er klar til et nyt job, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.
– Men jeg har intet ondt at sige om Allans valg. Han er nået frem til en erkendelse af, at han fungerer bedst som assistenttræner, men som sagt overrasker det, at han allerede er i job igen.
Det tidligere trænerteam mødes oven i købet med deres to hold i næstsidste spillerunde i Superligaen, men Glen Riddersholm nedtoner det specielle i det møde.
– Det er klart, at der vil blive spekuleret i, at vi mødes igen, men i bund og grund er der blot tale om en fodboldkamp, hvor fokus hos spillerne vil være rettet mod de vigtige point der er på spil. Forhåbentlig er vi stadig med om Champions League-kvalifikationen og Randers FC kan stadig være på jagt efter vigtige point for at undgår nedrykning, siger Glen Riddersholm.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED