Riddersholm: Overrasket over Kuhn

Allan Kuhns tiltrædelse som assistent i Randers FC kommer meget bag på Kuhns tidligere assistent i FCM, Glen Ridderholm.



For 11 dage siden stoppede Allan Kuhn som cheftræner i FC Midtjylland efter eget ønske. Allan Kuhn begrundede blandt andet sin afgang med, at cheftrænerjobbet ikke harmonerede med familielivet.

For få øjeblikke siden er Allan Kuhn så tiltrådt hos Randers FC som assistenttræner under Peter Elstrup, der overtager hvervet som cheftræner efter fyringen af Ove Christensen.

Glen Riddersholm, der har været assistent under ham i FCM-tiden og har overtaget cheftrænerrollen, anede intet om Kuhns tiltrædelse i Randers før tipsbladet.dk informerede ham.

– Det overrasker mig rigtigt meget. Han trækker stikket ud i FCM i en situation, hvor det er for hårdt for ham og familien lider. Det kommer meget bag på mig, at han allerede er klar til et nyt job, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.

– Men jeg har intet ondt at sige om Allans valg. Han er nået frem til en erkendelse af, at han fungerer bedst som assistenttræner, men som sagt overrasker det, at han allerede er i job igen.

Det tidligere trænerteam mødes oven i købet med deres to hold i næstsidste spillerunde i Superligaen, men Glen Riddersholm nedtoner det specielle i det møde.

– Det er klart, at der vil blive spekuleret i, at vi mødes igen, men i bund og grund er der blot tale om en fodboldkamp, hvor fokus hos spillerne vil være rettet mod de vigtige point der er på spil. Forhåbentlig er vi stadig med om Champions League-kvalifikationen og Randers FC kan stadig være på jagt efter vigtige point for at undgår nedrykning, siger Glen Riddersholm.











LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Otte tunesere testet positive for forbudt stof



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Her er prisen på Aral Simsir

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC København i forhandlinger med svensk klub

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Argentina – Kap Verde

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Åbner for sommertransfer

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen