For 11 dage siden stoppede Allan Kuhn som cheftræner i FC Midtjylland efter eget ønske. Allan Kuhn begrundede blandt andet sin afgang med, at cheftrænerjobbet ikke harmonerede med familielivet.
For få øjeblikke siden er Allan Kuhn så tiltrådt hos Randers FC som assistenttræner under Peter Elstrup, der overtager hvervet som cheftræner efter fyringen af Ove Christensen.
Glen Riddersholm, der har været assistent under ham i FCM-tiden og har overtaget cheftrænerrollen, anede intet om Kuhns tiltrædelse i Randers før tipsbladet.dk informerede ham.
– Det overrasker mig rigtigt meget. Han trækker stikket ud i FCM i en situation, hvor det er for hårdt for ham og familien lider. Det kommer meget bag på mig, at han allerede er klar til et nyt job, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.
– Men jeg har intet ondt at sige om Allans valg. Han er nået frem til en erkendelse af, at han fungerer bedst som assistenttræner, men som sagt overrasker det, at han allerede er i job igen.
Det tidligere trænerteam mødes oven i købet med deres to hold i næstsidste spillerunde i Superligaen, men Glen Riddersholm nedtoner det specielle i det møde.
– Det er klart, at der vil blive spekuleret i, at vi mødes igen, men i bund og grund er der blot tale om en fodboldkamp, hvor fokus hos spillerne vil være rettet mod de vigtige point der er på spil. Forhåbentlig er vi stadig med om Champions League-kvalifikationen og Randers FC kan stadig være på jagt efter vigtige point for at undgår nedrykning, siger Glen Riddersholm.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh