Riddersholm: Overrasket over Kuhn

Allan Kuhns tiltrædelse som assistent i Randers FC kommer meget bag på Kuhns tidligere assistent i FCM, Glen Ridderholm.



For 11 dage siden stoppede Allan Kuhn som cheftræner i FC Midtjylland efter eget ønske. Allan Kuhn begrundede blandt andet sin afgang med, at cheftrænerjobbet ikke harmonerede med familielivet.

For få øjeblikke siden er Allan Kuhn så tiltrådt hos Randers FC som assistenttræner under Peter Elstrup, der overtager hvervet som cheftræner efter fyringen af Ove Christensen.

Glen Riddersholm, der har været assistent under ham i FCM-tiden og har overtaget cheftrænerrollen, anede intet om Kuhns tiltrædelse i Randers før tipsbladet.dk informerede ham.

– Det overrasker mig rigtigt meget. Han trækker stikket ud i FCM i en situation, hvor det er for hårdt for ham og familien lider. Det kommer meget bag på mig, at han allerede er klar til et nyt job, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.

– Men jeg har intet ondt at sige om Allans valg. Han er nået frem til en erkendelse af, at han fungerer bedst som assistenttræner, men som sagt overrasker det, at han allerede er i job igen.

Det tidligere trænerteam mødes oven i købet med deres to hold i næstsidste spillerunde i Superligaen, men Glen Riddersholm nedtoner det specielle i det møde.

– Det er klart, at der vil blive spekuleret i, at vi mødes igen, men i bund og grund er der blot tale om en fodboldkamp, hvor fokus hos spillerne vil være rettet mod de vigtige point der er på spil. Forhåbentlig er vi stadig med om Champions League-kvalifikationen og Randers FC kan stadig være på jagt efter vigtige point for at undgår nedrykning, siger Glen Riddersholm.









Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub tæt på FCK’er

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FC København-farvel rykker nærmere

Elfenbenskysten – Norge

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent