Erik Sviatchenko og Martin Albrechtsen er ude med skader, og Kristian Bak Nielsens dårlige knæ skal fortsat skånes. Desuden fik Kristian Ipsa rødt kort mod Silkeborg og er derfor i karantæne mandag mod HB Køge.
Det har fået træner Glen Riddersholm til at gøre sig mange tanker om forsvarskonstellationen frem mod mod Europa League-opgøret mod The New Saints imorgen og HB Køge-kampen mandag, og i dag har han så fået sit ønske om en forstærkning opfyldt, idet klubben har skrevet en etårig kontrakt med Marc Møller.
– Vi får en spiller, som kender klubben, og som jeg kender godt, fordi jeg har trænet ham, siden han var 10 år og i klubbens ungdomsafdeling. Han har trænet med os de sidste uger, og han kender kulturen og spillestilen godt, så jeg er ikke nervøs for at bringe ham i spil. Han har jo også en del erfaring fra Lyngby. Vejen til spilletid er kort, og derfor vil det være op til Marc at gribe chancen, for han skal nok få den, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.
Marc Møller er dog ikke spilleberettiget torsdag aften, så der bliver det venstre back’en Jesper Juelsgård, der spiller i det centrale forsvar – måske sammen med Kristian Ipsa. For Kristian Bak Nielsen kan meget vel blive sparet til mandagens Superliga-opgør.
– Vi kan blive nødt til at spare spillere mod The New Saints, så torsdag spiller Jesper Juelsgård nok midterforsvar for os. Vi har de muligheder, der er i førsteholdstruppen lige nu. Vi kan ikke hente nogen op fra ungdomsafdelingen, for de er stadig på ferie og ude af træning, så der vil blive flyttet rundt på de brikker, førsteholdstruppen rummer. Der er ikke andre muligheder, siger Riddersholm og slår dermed fast, at der ikke kan blive tale om at hive 18-årige Alexander Ludwig op, som han gjorde det i foråret til kampen mod AaB.
FC Midtjyllands træner føler sig hårdt ramt af de mange forsvarsproblemer, for han havde håbet, at Albrechtsen og Bak Nielsen skulle udgøre et rutineret og bomstærkt centerforsvar i denne sæson.
– Vi gik efter stabiliteten i at have Martin og Kristian som udgangspunktet i vores midterforsvar, så det her er det værst tænkelig scenarie for os. Det stiller os med nogle udfordringer, at vi ligesom i foråret er hårdt ramt i det centrale forsvar. Derfor er det også vigtigt, at vi nu har fået styrket forsvaret. Det giver os noget luft i en situation, der ellers ser meget svær ud, siger Riddersholm videre.
FC Midtjylland tabte sæsonens første Superliga-kamp søndag mod Silkeborg med 1-2. De vandt 3-1 over The New Saints i det første opgør på udebane.
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
Chelsea og Liverpool flopper fælt
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER