Riddersholm reddet af Møller

Glen Riddersholm får grå hår i hovedet af FC Midtjyllands mange forsvarsproblemer, men han glæder sig over tilgangen af Marc Møller, der styrker bagkædens bredde.



Erik Sviatchenko og Martin Albrechtsen er ude med skader, og Kristian Bak Nielsens dårlige knæ skal fortsat skånes. Desuden fik Kristian Ipsa rødt kort mod Silkeborg og er derfor i karantæne mandag mod HB Køge.

Det har fået træner Glen Riddersholm til at gøre sig mange tanker om forsvarskonstellationen frem mod mod Europa League-opgøret mod The New Saints imorgen og HB Køge-kampen mandag, og i dag har han så fået sit ønske om en forstærkning opfyldt, idet klubben har skrevet en etårig kontrakt med Marc Møller.

– Vi får en spiller, som kender klubben, og som jeg kender godt, fordi jeg har trænet ham, siden han var 10 år og i klubbens ungdomsafdeling. Han har trænet med os de sidste uger, og han kender kulturen og spillestilen godt, så jeg er ikke nervøs for at bringe ham i spil. Han har jo også en del erfaring fra Lyngby. Vejen til spilletid er kort, og derfor vil det være op til Marc at gribe chancen, for han skal nok få den, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.

Marc Møller er dog ikke spilleberettiget torsdag aften, så der bliver det venstre back’en Jesper Juelsgård, der spiller i det centrale forsvar – måske sammen med Kristian Ipsa. For Kristian Bak Nielsen kan meget vel blive sparet til mandagens Superliga-opgør.

– Vi kan blive nødt til at spare spillere mod The New Saints, så torsdag spiller Jesper Juelsgård nok midterforsvar for os. Vi har de muligheder, der er i førsteholdstruppen lige nu. Vi kan ikke hente nogen op fra ungdomsafdelingen, for de er stadig på ferie og ude af træning, så der vil blive flyttet rundt på de brikker, førsteholdstruppen rummer. Der er ikke andre muligheder, siger Riddersholm og slår dermed fast, at der ikke kan blive tale om at hive 18-årige Alexander Ludwig op, som han gjorde det i foråret til kampen mod AaB.

FC Midtjyllands træner føler sig hårdt ramt af de mange forsvarsproblemer, for han havde håbet, at Albrechtsen og Bak Nielsen skulle udgøre et rutineret og bomstærkt centerforsvar i denne sæson.

– Vi gik efter stabiliteten i at have Martin og Kristian som udgangspunktet i vores midterforsvar, så det her er det værst tænkelig scenarie for os. Det stiller os med nogle udfordringer, at vi ligesom i foråret er hårdt ramt i det centrale forsvar. Derfor er det også vigtigt, at vi nu har fået styrket forsvaret. Det giver os noget luft i en situation, der ellers ser meget svær ud, siger Riddersholm videre.

FC Midtjylland tabte sæsonens første Superliga-kamp søndag mod Silkeborg med 1-2. De vandt 3-1 over The New Saints i det første opgør på udebane.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

‘Den værste transfer nogensinde’

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Brøndby-stjerne med stor donation

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Benhård transfermelding

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Det er til dumpekarakter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Klart ønske fra Ruben Amorim

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Magisk aften for FC København-stjerne

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Alle taler om dem!

– Du har udstråling som tagpap

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

AFCON inviterer til gratis fodbold

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara