Riddersholm reddet af Møller

Glen Riddersholm får grå hår i hovedet af FC Midtjyllands mange forsvarsproblemer, men han glæder sig over tilgangen af Marc Møller, der styrker bagkædens bredde.



Erik Sviatchenko og Martin Albrechtsen er ude med skader, og Kristian Bak Nielsens dårlige knæ skal fortsat skånes. Desuden fik Kristian Ipsa rødt kort mod Silkeborg og er derfor i karantæne mandag mod HB Køge.

Det har fået træner Glen Riddersholm til at gøre sig mange tanker om forsvarskonstellationen frem mod mod Europa League-opgøret mod The New Saints imorgen og HB Køge-kampen mandag, og i dag har han så fået sit ønske om en forstærkning opfyldt, idet klubben har skrevet en etårig kontrakt med Marc Møller.

– Vi får en spiller, som kender klubben, og som jeg kender godt, fordi jeg har trænet ham, siden han var 10 år og i klubbens ungdomsafdeling. Han har trænet med os de sidste uger, og han kender kulturen og spillestilen godt, så jeg er ikke nervøs for at bringe ham i spil. Han har jo også en del erfaring fra Lyngby. Vejen til spilletid er kort, og derfor vil det være op til Marc at gribe chancen, for han skal nok få den, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.

Marc Møller er dog ikke spilleberettiget torsdag aften, så der bliver det venstre back’en Jesper Juelsgård, der spiller i det centrale forsvar – måske sammen med Kristian Ipsa. For Kristian Bak Nielsen kan meget vel blive sparet til mandagens Superliga-opgør.

– Vi kan blive nødt til at spare spillere mod The New Saints, så torsdag spiller Jesper Juelsgård nok midterforsvar for os. Vi har de muligheder, der er i førsteholdstruppen lige nu. Vi kan ikke hente nogen op fra ungdomsafdelingen, for de er stadig på ferie og ude af træning, så der vil blive flyttet rundt på de brikker, førsteholdstruppen rummer. Der er ikke andre muligheder, siger Riddersholm og slår dermed fast, at der ikke kan blive tale om at hive 18-årige Alexander Ludwig op, som han gjorde det i foråret til kampen mod AaB.

FC Midtjyllands træner føler sig hårdt ramt af de mange forsvarsproblemer, for han havde håbet, at Albrechtsen og Bak Nielsen skulle udgøre et rutineret og bomstærkt centerforsvar i denne sæson.

– Vi gik efter stabiliteten i at have Martin og Kristian som udgangspunktet i vores midterforsvar, så det her er det værst tænkelig scenarie for os. Det stiller os med nogle udfordringer, at vi ligesom i foråret er hårdt ramt i det centrale forsvar. Derfor er det også vigtigt, at vi nu har fået styrket forsvaret. Det giver os noget luft i en situation, der ellers ser meget svær ud, siger Riddersholm videre.

FC Midtjylland tabte sæsonens første Superliga-kamp søndag mod Silkeborg med 1-2. De vandt 3-1 over The New Saints i det første opgør på udebane.





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Tjekkiet – Mexico

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Åbner op for sommertransfer

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

England – Ghana

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber