Det er usikkert, om Kasper Schmeichel stadig er landsholdets førstevalg i målet, når Danmark fredag møder europamesteren Spanien i Nations League.
Siden 2014 har Schmeichel været landsholdets foretrukne målmand, men Danmarks nye landstræner, Brian Riemer, ønsker ikke at fastslå, at det stadigvæk er tilfældet, om end han giver indikationer på det.
– Til forskel fra nogle af mine forgængere vil jeg ikke kommentere min mulige startopstilling før kampen. I må se vores hold på fredag, jeg vil gerne holde den for mig selv indtil da. Det er uanset, om det er vores målmand, backs eller angribere.
– Rent konkurrencemæssigt ville jeg give vores modstander en fordel, hvis jeg fortalte nu, hvem der skulle starte hvor. Vi skal træne tre gange, og så sætter træneren holdet, og så kommer startopstillingen ud til offentligheden på fredag, når vi skal spille, siger Brian Riemer tirsdag formiddag.
Med sine 38 år er Schmeichel landsholdets alderspræsident, og i den aktuelle trup overgår kun Christian Eriksen målmandens 109 landskampe.
Det mangeårige andetvalg Frederik Rønnow stoppede på landsholdet i sidste uge, og derfor ligner 24-årige Mads Hermansen den hårdeste konkurrent til Schmeichel.
Hermansen spiller til daglig fast i den stærke Premier League, mens Schmeichel spiller for den skotske storklub Celtic, der deltager i Champions League.
Når Brian Riemer oplister de tre kriterier, han vælger sin førstemålmand på baggrund af, passer de godt til Schmeichel, som også var Riemers foretrukne målmand i Anderlecht i sidste sæson.
– Jeg vælger den målmand, som er bedst. Det er meget simpelt. Jeg vælger ham ud fra parametre om, hvor dygtig han er til at redde bolden, hvor dygtig han er med fødderne, og hvordan hans lederskab er.
– De tre elementer er afgørende for, hvem der er målmand for det danske landshold, siger Brian Riemer.
Mandag aften afholdt Brian Riemer et møde med landsholdets målmandsteam. Selv om kerneopgaven stadig er at afholde modstanderne fra at score, gjorde landstræneren det også klart, at der allerede tirsdag formiddag er en ny ting, keeperne skal træne.
– Vi havde en god samtale om de principper, jeg gerne vil have indarbejdet. Vi skal blandt andet have trænet offensive målspark, siger landstræneren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Bayern slår rekord i ny storsejr
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Brøndby-fans sender åbent brev
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Arsenal snublede i guldkampen
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
Tottenham under stregen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AGF snubler i guldkampen
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub