Riemer holder kortene tæt: Måske Schmeichel igen

Brian Riemer ønsker lederskab på målmandsposten, men vil ikke love Kasper Schmeichel startplads mod Spanien.



Det er usikkert, om Kasper Schmeichel stadig er landsholdets førstevalg i målet, når Danmark fredag møder europamesteren Spanien i Nations League.

Siden 2014 har Schmeichel været landsholdets foretrukne målmand, men Danmarks nye landstræner, Brian Riemer, ønsker ikke at fastslå, at det stadigvæk er tilfældet, om end han giver indikationer på det.

– Til forskel fra nogle af mine forgængere vil jeg ikke kommentere min mulige startopstilling før kampen. I må se vores hold på fredag, jeg vil gerne holde den for mig selv indtil da. Det er uanset, om det er vores målmand, backs eller angribere.

– Rent konkurrencemæssigt ville jeg give vores modstander en fordel, hvis jeg fortalte nu, hvem der skulle starte hvor. Vi skal træne tre gange, og så sætter træneren holdet, og så kommer startopstillingen ud til offentligheden på fredag, når vi skal spille, siger Brian Riemer tirsdag formiddag.

Med sine 38 år er Schmeichel landsholdets alderspræsident, og i den aktuelle trup overgår kun Christian Eriksen målmandens 109 landskampe.

Det mangeårige andetvalg Frederik Rønnow stoppede på landsholdet i sidste uge, og derfor ligner 24-årige Mads Hermansen den hårdeste konkurrent til Schmeichel.

Hermansen spiller til daglig fast i den stærke Premier League, mens Schmeichel spiller for den skotske storklub Celtic, der deltager i Champions League.

Når Brian Riemer oplister de tre kriterier, han vælger sin førstemålmand på baggrund af, passer de godt til Schmeichel, som også var Riemers foretrukne målmand i Anderlecht i sidste sæson.

– Jeg vælger den målmand, som er bedst. Det er meget simpelt. Jeg vælger ham ud fra parametre om, hvor dygtig han er til at redde bolden, hvor dygtig han er med fødderne, og hvordan hans lederskab er.

– De tre elementer er afgørende for, hvem der er målmand for det danske landshold, siger Brian Riemer.

Mandag aften afholdt Brian Riemer et møde med landsholdets målmandsteam. Selv om kerneopgaven stadig er at afholde modstanderne fra at score, gjorde landstræneren det også klart, at der allerede tirsdag formiddag er en ny ting, keeperne skal træne.

– Vi havde en god samtale om de principper, jeg gerne vil have indarbejdet. Vi skal blandt andet have trænet offensive målspark, siger landstræneren.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Neymar er tilbage