Det er usikkert, om Kasper Schmeichel stadig er landsholdets førstevalg i målet, når Danmark fredag møder europamesteren Spanien i Nations League.
Siden 2014 har Schmeichel været landsholdets foretrukne målmand, men Danmarks nye landstræner, Brian Riemer, ønsker ikke at fastslå, at det stadigvæk er tilfældet, om end han giver indikationer på det.
– Til forskel fra nogle af mine forgængere vil jeg ikke kommentere min mulige startopstilling før kampen. I må se vores hold på fredag, jeg vil gerne holde den for mig selv indtil da. Det er uanset, om det er vores målmand, backs eller angribere.
– Rent konkurrencemæssigt ville jeg give vores modstander en fordel, hvis jeg fortalte nu, hvem der skulle starte hvor. Vi skal træne tre gange, og så sætter træneren holdet, og så kommer startopstillingen ud til offentligheden på fredag, når vi skal spille, siger Brian Riemer tirsdag formiddag.
Med sine 38 år er Schmeichel landsholdets alderspræsident, og i den aktuelle trup overgår kun Christian Eriksen målmandens 109 landskampe.
Det mangeårige andetvalg Frederik Rønnow stoppede på landsholdet i sidste uge, og derfor ligner 24-årige Mads Hermansen den hårdeste konkurrent til Schmeichel.
Hermansen spiller til daglig fast i den stærke Premier League, mens Schmeichel spiller for den skotske storklub Celtic, der deltager i Champions League.
Når Brian Riemer oplister de tre kriterier, han vælger sin førstemålmand på baggrund af, passer de godt til Schmeichel, som også var Riemers foretrukne målmand i Anderlecht i sidste sæson.
– Jeg vælger den målmand, som er bedst. Det er meget simpelt. Jeg vælger ham ud fra parametre om, hvor dygtig han er til at redde bolden, hvor dygtig han er med fødderne, og hvordan hans lederskab er.
– De tre elementer er afgørende for, hvem der er målmand for det danske landshold, siger Brian Riemer.
Mandag aften afholdt Brian Riemer et møde med landsholdets målmandsteam. Selv om kerneopgaven stadig er at afholde modstanderne fra at score, gjorde landstræneren det også klart, at der allerede tirsdag formiddag er en ny ting, keeperne skal træne.
– Vi havde en god samtale om de principper, jeg gerne vil have indarbejdet. Vi skal blandt andet have trænet offensive målspark, siger landstræneren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker