Riemer holder kortene tæt: Måske Schmeichel igen

Brian Riemer ønsker lederskab på målmandsposten, men vil ikke love Kasper Schmeichel startplads mod Spanien.



Det er usikkert, om Kasper Schmeichel stadig er landsholdets førstevalg i målet, når Danmark fredag møder europamesteren Spanien i Nations League.

Siden 2014 har Schmeichel været landsholdets foretrukne målmand, men Danmarks nye landstræner, Brian Riemer, ønsker ikke at fastslå, at det stadigvæk er tilfældet, om end han giver indikationer på det.

– Til forskel fra nogle af mine forgængere vil jeg ikke kommentere min mulige startopstilling før kampen. I må se vores hold på fredag, jeg vil gerne holde den for mig selv indtil da. Det er uanset, om det er vores målmand, backs eller angribere.

– Rent konkurrencemæssigt ville jeg give vores modstander en fordel, hvis jeg fortalte nu, hvem der skulle starte hvor. Vi skal træne tre gange, og så sætter træneren holdet, og så kommer startopstillingen ud til offentligheden på fredag, når vi skal spille, siger Brian Riemer tirsdag formiddag.

Med sine 38 år er Schmeichel landsholdets alderspræsident, og i den aktuelle trup overgår kun Christian Eriksen målmandens 109 landskampe.

Det mangeårige andetvalg Frederik Rønnow stoppede på landsholdet i sidste uge, og derfor ligner 24-årige Mads Hermansen den hårdeste konkurrent til Schmeichel.

Hermansen spiller til daglig fast i den stærke Premier League, mens Schmeichel spiller for den skotske storklub Celtic, der deltager i Champions League.

Når Brian Riemer oplister de tre kriterier, han vælger sin førstemålmand på baggrund af, passer de godt til Schmeichel, som også var Riemers foretrukne målmand i Anderlecht i sidste sæson.

– Jeg vælger den målmand, som er bedst. Det er meget simpelt. Jeg vælger ham ud fra parametre om, hvor dygtig han er til at redde bolden, hvor dygtig han er med fødderne, og hvordan hans lederskab er.

– De tre elementer er afgørende for, hvem der er målmand for det danske landshold, siger Brian Riemer.

Mandag aften afholdt Brian Riemer et møde med landsholdets målmandsteam. Selv om kerneopgaven stadig er at afholde modstanderne fra at score, gjorde landstræneren det også klart, at der allerede tirsdag formiddag er en ny ting, keeperne skal træne.

– Vi havde en god samtale om de principper, jeg gerne vil have indarbejdet. Vi skal blandt andet have trænet offensive målspark, siger landstræneren.

/ritzau/





FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale




LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

UEFA med vild ændring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FC København revser Brøndby: Under al kritik!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Tiden er ved at rinde ud

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub