Riemer holder kortene tæt: Måske Schmeichel igen

Brian Riemer ønsker lederskab på målmandsposten, men vil ikke love Kasper Schmeichel startplads mod Spanien.



Det er usikkert, om Kasper Schmeichel stadig er landsholdets førstevalg i målet, når Danmark fredag møder europamesteren Spanien i Nations League.

Siden 2014 har Schmeichel været landsholdets foretrukne målmand, men Danmarks nye landstræner, Brian Riemer, ønsker ikke at fastslå, at det stadigvæk er tilfældet, om end han giver indikationer på det.

– Til forskel fra nogle af mine forgængere vil jeg ikke kommentere min mulige startopstilling før kampen. I må se vores hold på fredag, jeg vil gerne holde den for mig selv indtil da. Det er uanset, om det er vores målmand, backs eller angribere.

– Rent konkurrencemæssigt ville jeg give vores modstander en fordel, hvis jeg fortalte nu, hvem der skulle starte hvor. Vi skal træne tre gange, og så sætter træneren holdet, og så kommer startopstillingen ud til offentligheden på fredag, når vi skal spille, siger Brian Riemer tirsdag formiddag.

Med sine 38 år er Schmeichel landsholdets alderspræsident, og i den aktuelle trup overgår kun Christian Eriksen målmandens 109 landskampe.

Det mangeårige andetvalg Frederik Rønnow stoppede på landsholdet i sidste uge, og derfor ligner 24-årige Mads Hermansen den hårdeste konkurrent til Schmeichel.

Hermansen spiller til daglig fast i den stærke Premier League, mens Schmeichel spiller for den skotske storklub Celtic, der deltager i Champions League.

Når Brian Riemer oplister de tre kriterier, han vælger sin førstemålmand på baggrund af, passer de godt til Schmeichel, som også var Riemers foretrukne målmand i Anderlecht i sidste sæson.

– Jeg vælger den målmand, som er bedst. Det er meget simpelt. Jeg vælger ham ud fra parametre om, hvor dygtig han er til at redde bolden, hvor dygtig han er med fødderne, og hvordan hans lederskab er.

– De tre elementer er afgørende for, hvem der er målmand for det danske landshold, siger Brian Riemer.

Mandag aften afholdt Brian Riemer et møde med landsholdets målmandsteam. Selv om kerneopgaven stadig er at afholde modstanderne fra at score, gjorde landstræneren det også klart, at der allerede tirsdag formiddag er en ny ting, keeperne skal træne.

– Vi havde en god samtale om de principper, jeg gerne vil have indarbejdet. Vi skal blandt andet have trænet offensive målspark, siger landstræneren.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Flere Superliga-kamp rykkes

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Viaplay med stor AGF-nyhed

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sønderjyske køber ny cheftræner

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Zanka ville spille gratis for FC København

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

USA – Australien

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Ecuador – Curacao