Brøndby IF, der tirsdag præsenterede et forventet underskud på 30 millioner kroner for 2013 går nu på pengejagt igen.
Klubben meddeler igen sigter mod endnu aktie-emission, der skal være med til at sikre Brøndbys fremtid.
– Ved den gennemførte kapitaludvidelse i foråret fik Brøndby IF en række nye aktionærer. En af disse er Jan Bech Andersen, som er blevet så begejstret for strategien og projektet om at genrejse Brøndby IF, at han har tilbudt kontant at nytegne aktier for et bruttoprovenu for selskabet på ca. 65 mio. kr. Brøndby IF accepterer dette flotte tilbud med glæde og stor ydmyghed. Det skal tilføjes, at Jan Bech Andersen har lagt vægt på at han ikke ønsker at overtage aktiemajoriteten i Brøndby IF.
Rigmanden Jan Bech Andersen, der er bosat i London, ejer i forvejen godt 5 procent af aktierne i Brøndby men ønsker altså ikke at stå med den samlede magt.
Ved emissionen kan øvrige aktionærer også deltage og Brøndbys bestyrelse regner med at udbyde op til 20 millioner aktier, hvor der på nuværende tidspunkt er sket forhåndstegning af omkring otte millioner aktier.
– Vi er i Brøndby IF meget glade for den store opbakning, som giver en sådan økonomisk ro, at vi kan udvikle og professionalisere forretningen Brøndby IF med henblik på at få den plads i fodboldverdenen og den økonomi, som Brøndby IF tidligere har haft og fortjener, siger Bestyrelsesformand Aldo Petersen.
Aktie-emissionen vil blive forelagt aktionærerne på en ekstraordinær generalforsamling 17. september klokken 16.00
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Portugal skuffede stort mod DR Congo
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
