Brøndby IF, der tirsdag præsenterede et forventet underskud på 30 millioner kroner for 2013 går nu på pengejagt igen.
Klubben meddeler igen sigter mod endnu aktie-emission, der skal være med til at sikre Brøndbys fremtid.
– Ved den gennemførte kapitaludvidelse i foråret fik Brøndby IF en række nye aktionærer. En af disse er Jan Bech Andersen, som er blevet så begejstret for strategien og projektet om at genrejse Brøndby IF, at han har tilbudt kontant at nytegne aktier for et bruttoprovenu for selskabet på ca. 65 mio. kr. Brøndby IF accepterer dette flotte tilbud med glæde og stor ydmyghed. Det skal tilføjes, at Jan Bech Andersen har lagt vægt på at han ikke ønsker at overtage aktiemajoriteten i Brøndby IF.
Rigmanden Jan Bech Andersen, der er bosat i London, ejer i forvejen godt 5 procent af aktierne i Brøndby men ønsker altså ikke at stå med den samlede magt.
Ved emissionen kan øvrige aktionærer også deltage og Brøndbys bestyrelse regner med at udbyde op til 20 millioner aktier, hvor der på nuværende tidspunkt er sket forhåndstegning af omkring otte millioner aktier.
– Vi er i Brøndby IF meget glade for den store opbakning, som giver en sådan økonomisk ro, at vi kan udvikle og professionalisere forretningen Brøndby IF med henblik på at få den plads i fodboldverdenen og den økonomi, som Brøndby IF tidligere har haft og fortjener, siger Bestyrelsesformand Aldo Petersen.
Aktie-emissionen vil blive forelagt aktionærerne på en ekstraordinær generalforsamling 17. september klokken 16.00
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
