Rigmand smider 65 millioner i Brøndby

Brøndby er klar til at udvide pengekassen med en ny aktie-emission, hvor rigmanden Jan Bech Andersen er klar med 65 millioner kroner. 



Brøndby IF, der tirsdag præsenterede et forventet underskud på 30 millioner kroner for 2013 går nu på pengejagt igen.

Klubben meddeler igen sigter mod endnu aktie-emission, der skal være med til at sikre Brøndbys fremtid.

– Ved den gennemførte kapitaludvidelse i foråret fik Brøndby IF en række nye aktionærer. En af disse er Jan Bech Andersen, som er blevet så begejstret for strategien og projektet om at genrejse Brøndby IF, at han har tilbudt kontant at nytegne aktier for et bruttoprovenu for selskabet på ca. 65 mio. kr. Brøndby IF accepterer dette flotte tilbud med glæde og stor ydmyghed. Det skal tilføjes, at Jan Bech Andersen har lagt vægt på at han ikke ønsker at overtage aktiemajoriteten i Brøndby IF.

Rigmanden Jan Bech Andersen, der er bosat i London, ejer i forvejen godt 5 procent af aktierne i Brøndby men ønsker altså ikke at stå med den samlede magt.  

Ved emissionen kan øvrige aktionærer også deltage og Brøndbys bestyrelse regner med at udbyde op til 20 millioner aktier, hvor der på nuværende tidspunkt er sket forhåndstegning af omkring otte millioner aktier. 

– Vi er i Brøndby IF meget glade for den store opbakning, som giver en sådan økonomisk ro, at vi kan udvikle og professionalisere forretningen Brøndby IF med henblik på at få den plads i fodboldverdenen og den økonomi, som Brøndby IF tidligere har haft og fortjener, siger Bestyrelsesformand Aldo Petersen.

Aktie-emissionen vil blive forelagt aktionærerne på en ekstraordinær generalforsamling 17. september klokken 16.00





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Stor profil ude af Frankrig-brag

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Arbejder på Brøndby-exit

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Frankrig – Marokko

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?