Der er både idyllisk og roligt i Ådalen, og det ændrer sig ikke, selv om man bevæger sig ned mod OB’s træningsbaner og kontorbygninger på denne sidstedag af transfervinduet.
Helt roligt er der i hvert fald på Björn Wesströms kontor.
OB’s fodbolddirektør står for første gang med ansvaret for et transfervindue i den fynske Superliga-klub, og januar har budt på en smule aktivitet indtil videre. De stribede har forstærket sig med Mihajlo Ivancevic og Joel King, mens Moses Opondo og Mart Lieder er taget til andre adresser.
Men denne mandag er der altså ganske roligt.
– Jeg skal være ærlig og sige, at jeg tror ikke, der sker noget som helst. Et transfervindue, som lukker, markerer afslutningen på en periode, og vi har ageret i perioden på en måde, vi er tilfredse med. At det så er i dag, vinduet lukker, betyder i virkeligheden ikke det store, siger Björn Wesström til Tipsbladet.
Han ville faktisk se det som et svaghedstegn, hvis han havde travlt.
– De klubber, som har en hektisk sidste dag i transfervinduet, har jo i virkeligheden gjort det ganske dårligt. Man har en hel måned, så hvorfor skal man gøre det hele i sidste sekund? Det har jeg aldrig forstået. Men kan selvfølgelig havne i den situation, men.. ja. Det er vi ikke, siger OB-bossen og tilføjer:
– Der har været nogle ting, jeg har skullet tage stilling til i dag, men sådan er det jo løbende. Det er der ikke noget usædvanligt i.
Björn Wesström hæfter sig ved, at Sander Svendsen er vendt tilbage fra leje og har udsigt til at spille en rolle i den kommende halvsæson. Derudover noterer han med glæde i stemmen, at Max Fenger har forlænget sin kontrakt.
Skal der ske noget i de sidste timer af transfervinduet, vil der formentlig være tale om lejeaftaler til en eller flere af truppens yderste mandater.
– Det kan ske, men det er ikke sikkert, at det gør. Det må vi se. Vi har en stor trup på nuværende tidspunkt, og det bliver en udfordring, fordi alle helst skal udvikle sig. Det er da muligt, at der sker noget, men i det her øjeblik er der ikke noget på bordet, siger Björn Wesström.
Er truppen i virkeligheden for stor?
– Det er simpelthen så svært at svare på nu her i disse coronatider. Man kan nemt have fem-syv spillere, som er fraværende på grund af corona, og så er det jo ikke for stor en trup. Men hvis alle er friske, er det nok for stor en trup.
Søndag skrev en tysk avis, at Jens Jakob Thomasen kan være på vej til Fortuna Düsseldorf, men det afviser den fynske Superliga-klub.
– Det er rygter for dig, og det er det også for mig. Jeg har ikke modtaget noget konkret, slutter Björn Wesström.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
