Der er både idyllisk og roligt i Ådalen, og det ændrer sig ikke, selv om man bevæger sig ned mod OB’s træningsbaner og kontorbygninger på denne sidstedag af transfervinduet.
Helt roligt er der i hvert fald på Björn Wesströms kontor.
OB’s fodbolddirektør står for første gang med ansvaret for et transfervindue i den fynske Superliga-klub, og januar har budt på en smule aktivitet indtil videre. De stribede har forstærket sig med Mihajlo Ivancevic og Joel King, mens Moses Opondo og Mart Lieder er taget til andre adresser.
Men denne mandag er der altså ganske roligt.
– Jeg skal være ærlig og sige, at jeg tror ikke, der sker noget som helst. Et transfervindue, som lukker, markerer afslutningen på en periode, og vi har ageret i perioden på en måde, vi er tilfredse med. At det så er i dag, vinduet lukker, betyder i virkeligheden ikke det store, siger Björn Wesström til Tipsbladet.
Han ville faktisk se det som et svaghedstegn, hvis han havde travlt.
– De klubber, som har en hektisk sidste dag i transfervinduet, har jo i virkeligheden gjort det ganske dårligt. Man har en hel måned, så hvorfor skal man gøre det hele i sidste sekund? Det har jeg aldrig forstået. Men kan selvfølgelig havne i den situation, men.. ja. Det er vi ikke, siger OB-bossen og tilføjer:
– Der har været nogle ting, jeg har skullet tage stilling til i dag, men sådan er det jo løbende. Det er der ikke noget usædvanligt i.
Björn Wesström hæfter sig ved, at Sander Svendsen er vendt tilbage fra leje og har udsigt til at spille en rolle i den kommende halvsæson. Derudover noterer han med glæde i stemmen, at Max Fenger har forlænget sin kontrakt.
Skal der ske noget i de sidste timer af transfervinduet, vil der formentlig være tale om lejeaftaler til en eller flere af truppens yderste mandater.
– Det kan ske, men det er ikke sikkert, at det gør. Det må vi se. Vi har en stor trup på nuværende tidspunkt, og det bliver en udfordring, fordi alle helst skal udvikle sig. Det er da muligt, at der sker noget, men i det her øjeblik er der ikke noget på bordet, siger Björn Wesström.
Er truppen i virkeligheden for stor?
– Det er simpelthen så svært at svare på nu her i disse coronatider. Man kan nemt have fem-syv spillere, som er fraværende på grund af corona, og så er det jo ikke for stor en trup. Men hvis alle er friske, er det nok for stor en trup.
Søndag skrev en tysk avis, at Jens Jakob Thomasen kan være på vej til Fortuna Düsseldorf, men det afviser den fynske Superliga-klub.
– Det er rygter for dig, og det er det også for mig. Jeg har ikke modtaget noget konkret, slutter Björn Wesström.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Neymar overvejer karrierestop
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
OPTAKT
OB – FC København
TOPNYHED
Stort slag for FC København
NYHEDER
