Robert Skov om FCK: ‘Jeg vil tilbage en dag’

Robert Skov var længe i dialog med FC København, og han havde mulighed for at vende retur i sommer. Det var svært for ham at takke nej, men han drømmer stadig om at vende tilbage til klubben, fastslår Skov i et interview med Tipsbladet.



FC København-fansene drømte om at få Robert Skov hjem i sommerens transfervindue, og det kan man jo godt forstå. Da Skov senest var FCK-spiller, smadrede han hele Superligaen og blev topscorer med svimlende 29 kasser.

Men det er som bekendt ikke alle drømme, der går i opfyldelse, og Robert Skov sagde nej til FC København, mens Union Berlin fik et ja og et "danke" få dage efter transfervinduets lukning. 

Den 28-årige offensivspiller har ifølge Tipsbladets oplysninger underskrevet en tre-årig aftale med den tyske hovedstadsklub.

I et interview med Tipsbladet fortæller Robert Skov, at det var svært for ham at takke nej til FC København, der stod klar til at byde ham velkommen tilbage i Parken.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at der var samtaler, og det har der været over lang tid qua min fortid med Jacob Neestrup og den tid, vi havde sammen i FCK. Vi har talt sammen længe, og klubben betyder rigtig meget for mig, men jeg følte, at tidspunktet ikke var det rigtige, siger Robert Skov til Tipsbladet og tilføjer:

– Det var selvfølgelig en svær beslutning, for FC København er en kæmpe klub, og det er en klub, der er i udvikling. FCK spiller også europæisk hver sommer, så selvfølgelig var det ikke let, men i fodbold skal man af og til træffe svære beslutninger. 

– Det her var bestemt en svær beslutning, fordi FCK betyder noget for mig.

Robert Skov vil være fyldt 31, når aftalen med Union Berlin udløber, men vil på det tidspunkt formentlig stadig have nogle gode år i sig som fodboldspiller. Desuden kan der som bekendt ske meget i løbet af tre år.

Det er alt sammen gisninger, men helt sikkert er det, at Robert Skov stadig drømmer om at trække i FC København-trøjen igen.

– Selvfølgelig. Klubben betyder rigtig meget for mig, og jeg havde en fantastisk tid i FC København. Det har været noget, jeg har tænkt over, siden jeg forlod klubben – at det kunne være fedt at vende tilbage en dag, lyder det fra Robert Skov.

Men lige nu handler det først og fremmest om Union Berlin, for hvem Robert Skov kan debutere på lørdag mod sin tidligere klub Hoffenheim.

Kun tiden vil vise, om FC København-fansenes drøm én dag går i opfyldelse. 





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afslører samtale med Roony Bardghji

Randers kæmper sig tilbage to gange

FC Nordsjælland – AGF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bayern München er i pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF