FC København-fansene drømte om at få Robert Skov hjem i sommerens transfervindue, og det kan man jo godt forstå. Da Skov senest var FCK-spiller, smadrede han hele Superligaen og blev topscorer med svimlende 29 kasser.
Men det er som bekendt ikke alle drømme, der går i opfyldelse, og Robert Skov sagde nej til FC København, mens Union Berlin fik et ja og et "danke" få dage efter transfervinduets lukning.
Den 28-årige offensivspiller har ifølge Tipsbladets oplysninger underskrevet en tre-årig aftale med den tyske hovedstadsklub.
I et interview med Tipsbladet fortæller Robert Skov, at det var svært for ham at takke nej til FC København, der stod klar til at byde ham velkommen tilbage i Parken.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at der var samtaler, og det har der været over lang tid qua min fortid med Jacob Neestrup og den tid, vi havde sammen i FCK. Vi har talt sammen længe, og klubben betyder rigtig meget for mig, men jeg følte, at tidspunktet ikke var det rigtige, siger Robert Skov til Tipsbladet og tilføjer:
– Det var selvfølgelig en svær beslutning, for FC København er en kæmpe klub, og det er en klub, der er i udvikling. FCK spiller også europæisk hver sommer, så selvfølgelig var det ikke let, men i fodbold skal man af og til træffe svære beslutninger.
– Det her var bestemt en svær beslutning, fordi FCK betyder noget for mig.
Robert Skov vil være fyldt 31, når aftalen med Union Berlin udløber, men vil på det tidspunkt formentlig stadig have nogle gode år i sig som fodboldspiller. Desuden kan der som bekendt ske meget i løbet af tre år.
Det er alt sammen gisninger, men helt sikkert er det, at Robert Skov stadig drømmer om at trække i FC København-trøjen igen.
– Selvfølgelig. Klubben betyder rigtig meget for mig, og jeg havde en fantastisk tid i FC København. Det har været noget, jeg har tænkt over, siden jeg forlod klubben – at det kunne være fedt at vende tilbage en dag, lyder det fra Robert Skov.
Men lige nu handler det først og fremmest om Union Berlin, for hvem Robert Skov kan debutere på lørdag mod sin tidligere klub Hoffenheim.
Kun tiden vil vise, om FC København-fansenes drøm én dag går i opfyldelse.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Fin lodtrækning for FCK
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
MEDIE