FC København-fansene drømte om at få Robert Skov hjem i sommerens transfervindue, og det kan man jo godt forstå. Da Skov senest var FCK-spiller, smadrede han hele Superligaen og blev topscorer med svimlende 29 kasser.
Men det er som bekendt ikke alle drømme, der går i opfyldelse, og Robert Skov sagde nej til FC København, mens Union Berlin fik et ja og et "danke" få dage efter transfervinduets lukning.
Den 28-årige offensivspiller har ifølge Tipsbladets oplysninger underskrevet en tre-årig aftale med den tyske hovedstadsklub.
I et interview med Tipsbladet fortæller Robert Skov, at det var svært for ham at takke nej til FC København, der stod klar til at byde ham velkommen tilbage i Parken.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at der var samtaler, og det har der været over lang tid qua min fortid med Jacob Neestrup og den tid, vi havde sammen i FCK. Vi har talt sammen længe, og klubben betyder rigtig meget for mig, men jeg følte, at tidspunktet ikke var det rigtige, siger Robert Skov til Tipsbladet og tilføjer:
– Det var selvfølgelig en svær beslutning, for FC København er en kæmpe klub, og det er en klub, der er i udvikling. FCK spiller også europæisk hver sommer, så selvfølgelig var det ikke let, men i fodbold skal man af og til træffe svære beslutninger.
– Det her var bestemt en svær beslutning, fordi FCK betyder noget for mig.
Robert Skov vil være fyldt 31, når aftalen med Union Berlin udløber, men vil på det tidspunkt formentlig stadig have nogle gode år i sig som fodboldspiller. Desuden kan der som bekendt ske meget i løbet af tre år.
Det er alt sammen gisninger, men helt sikkert er det, at Robert Skov stadig drømmer om at trække i FC København-trøjen igen.
– Selvfølgelig. Klubben betyder rigtig meget for mig, og jeg havde en fantastisk tid i FC København. Det har været noget, jeg har tænkt over, siden jeg forlod klubben – at det kunne være fedt at vende tilbage en dag, lyder det fra Robert Skov.
Men lige nu handler det først og fremmest om Union Berlin, for hvem Robert Skov kan debutere på lørdag mod sin tidligere klub Hoffenheim.
Kun tiden vil vise, om FC København-fansenes drøm én dag går i opfyldelse.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Jess Thorup fyret
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER