Robert Skov om FCK: ‘Jeg vil tilbage en dag’

Robert Skov var længe i dialog med FC København, og han havde mulighed for at vende retur i sommer. Det var svært for ham at takke nej, men han drømmer stadig om at vende tilbage til klubben, fastslår Skov i et interview med Tipsbladet.



FC København-fansene drømte om at få Robert Skov hjem i sommerens transfervindue, og det kan man jo godt forstå. Da Skov senest var FCK-spiller, smadrede han hele Superligaen og blev topscorer med svimlende 29 kasser.

Men det er som bekendt ikke alle drømme, der går i opfyldelse, og Robert Skov sagde nej til FC København, mens Union Berlin fik et ja og et "danke" få dage efter transfervinduets lukning. 

Den 28-årige offensivspiller har ifølge Tipsbladets oplysninger underskrevet en tre-årig aftale med den tyske hovedstadsklub.

I et interview med Tipsbladet fortæller Robert Skov, at det var svært for ham at takke nej til FC København, der stod klar til at byde ham velkommen tilbage i Parken.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at der var samtaler, og det har der været over lang tid qua min fortid med Jacob Neestrup og den tid, vi havde sammen i FCK. Vi har talt sammen længe, og klubben betyder rigtig meget for mig, men jeg følte, at tidspunktet ikke var det rigtige, siger Robert Skov til Tipsbladet og tilføjer:

– Det var selvfølgelig en svær beslutning, for FC København er en kæmpe klub, og det er en klub, der er i udvikling. FCK spiller også europæisk hver sommer, så selvfølgelig var det ikke let, men i fodbold skal man af og til træffe svære beslutninger. 

– Det her var bestemt en svær beslutning, fordi FCK betyder noget for mig.

Robert Skov vil være fyldt 31, når aftalen med Union Berlin udløber, men vil på det tidspunkt formentlig stadig have nogle gode år i sig som fodboldspiller. Desuden kan der som bekendt ske meget i løbet af tre år.

Det er alt sammen gisninger, men helt sikkert er det, at Robert Skov stadig drømmer om at trække i FC København-trøjen igen.

– Selvfølgelig. Klubben betyder rigtig meget for mig, og jeg havde en fantastisk tid i FC København. Det har været noget, jeg har tænkt over, siden jeg forlod klubben – at det kunne være fedt at vende tilbage en dag, lyder det fra Robert Skov.

Men lige nu handler det først og fremmest om Union Berlin, for hvem Robert Skov kan debutere på lørdag mod sin tidligere klub Hoffenheim.

Kun tiden vil vise, om FC København-fansenes drøm én dag går i opfyldelse. 





Vil have ham væk fra FC København




LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

I chok: Har aldrig set lignende

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Højlund står til at slå personlige rekorder

Her kan du se Viborg FF mod FC København



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Rasmus Højlund i massiv modvind

Bombe – Superliga-klub nævnes



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FCM ansætter ny topboss

Narteys krav til ny kontrakt

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu svarer David Nielsen

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

– Der får David at vide, at han er fyret

Mourinho tog røven på Zeca

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’