Robert Skov om FCK: ‘Jeg vil tilbage en dag’

Robert Skov var længe i dialog med FC København, og han havde mulighed for at vende retur i sommer. Det var svært for ham at takke nej, men han drømmer stadig om at vende tilbage til klubben, fastslår Skov i et interview med Tipsbladet.



FC København-fansene drømte om at få Robert Skov hjem i sommerens transfervindue, og det kan man jo godt forstå. Da Skov senest var FCK-spiller, smadrede han hele Superligaen og blev topscorer med svimlende 29 kasser.

Men det er som bekendt ikke alle drømme, der går i opfyldelse, og Robert Skov sagde nej til FC København, mens Union Berlin fik et ja og et "danke" få dage efter transfervinduets lukning. 

Den 28-årige offensivspiller har ifølge Tipsbladets oplysninger underskrevet en tre-årig aftale med den tyske hovedstadsklub.

I et interview med Tipsbladet fortæller Robert Skov, at det var svært for ham at takke nej til FC København, der stod klar til at byde ham velkommen tilbage i Parken.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at der var samtaler, og det har der været over lang tid qua min fortid med Jacob Neestrup og den tid, vi havde sammen i FCK. Vi har talt sammen længe, og klubben betyder rigtig meget for mig, men jeg følte, at tidspunktet ikke var det rigtige, siger Robert Skov til Tipsbladet og tilføjer:

– Det var selvfølgelig en svær beslutning, for FC København er en kæmpe klub, og det er en klub, der er i udvikling. FCK spiller også europæisk hver sommer, så selvfølgelig var det ikke let, men i fodbold skal man af og til træffe svære beslutninger. 

– Det her var bestemt en svær beslutning, fordi FCK betyder noget for mig.

Robert Skov vil være fyldt 31, når aftalen med Union Berlin udløber, men vil på det tidspunkt formentlig stadig have nogle gode år i sig som fodboldspiller. Desuden kan der som bekendt ske meget i løbet af tre år.

Det er alt sammen gisninger, men helt sikkert er det, at Robert Skov stadig drømmer om at trække i FC København-trøjen igen.

– Selvfølgelig. Klubben betyder rigtig meget for mig, og jeg havde en fantastisk tid i FC København. Det har været noget, jeg har tænkt over, siden jeg forlod klubben – at det kunne være fedt at vende tilbage en dag, lyder det fra Robert Skov.

Men lige nu handler det først og fremmest om Union Berlin, for hvem Robert Skov kan debutere på lørdag mod sin tidligere klub Hoffenheim.

Kun tiden vil vise, om FC København-fansenes drøm én dag går i opfyldelse. 





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Man Utd-stjerne hylder Amorim



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

OB straffer angriber

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Høgh hyldes af UEFA



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Yoram Zague sigtet i Danmark

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Kærlige beskeder vælter ind

I svime over Højlund

Medie peger på FC København

Færdig i FC Midtjylland?

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

UEFA med ny stor FC København-straf

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes