FC København-fansene drømte om at få Robert Skov hjem i sommerens transfervindue, og det kan man jo godt forstå. Da Skov senest var FCK-spiller, smadrede han hele Superligaen og blev topscorer med svimlende 29 kasser.
Men det er som bekendt ikke alle drømme, der går i opfyldelse, og Robert Skov sagde nej til FC København, mens Union Berlin fik et ja og et "danke" få dage efter transfervinduets lukning.
Den 28-årige offensivspiller har ifølge Tipsbladets oplysninger underskrevet en tre-årig aftale med den tyske hovedstadsklub.
I et interview med Tipsbladet fortæller Robert Skov, at det var svært for ham at takke nej til FC København, der stod klar til at byde ham velkommen tilbage i Parken.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at der var samtaler, og det har der været over lang tid qua min fortid med Jacob Neestrup og den tid, vi havde sammen i FCK. Vi har talt sammen længe, og klubben betyder rigtig meget for mig, men jeg følte, at tidspunktet ikke var det rigtige, siger Robert Skov til Tipsbladet og tilføjer:
– Det var selvfølgelig en svær beslutning, for FC København er en kæmpe klub, og det er en klub, der er i udvikling. FCK spiller også europæisk hver sommer, så selvfølgelig var det ikke let, men i fodbold skal man af og til træffe svære beslutninger.
– Det her var bestemt en svær beslutning, fordi FCK betyder noget for mig.
Robert Skov vil være fyldt 31, når aftalen med Union Berlin udløber, men vil på det tidspunkt formentlig stadig have nogle gode år i sig som fodboldspiller. Desuden kan der som bekendt ske meget i løbet af tre år.
Det er alt sammen gisninger, men helt sikkert er det, at Robert Skov stadig drømmer om at trække i FC København-trøjen igen.
– Selvfølgelig. Klubben betyder rigtig meget for mig, og jeg havde en fantastisk tid i FC København. Det har været noget, jeg har tænkt over, siden jeg forlod klubben – at det kunne være fedt at vende tilbage en dag, lyder det fra Robert Skov.
Men lige nu handler det først og fremmest om Union Berlin, for hvem Robert Skov kan debutere på lørdag mod sin tidligere klub Hoffenheim.
Kun tiden vil vise, om FC København-fansenes drøm én dag går i opfyldelse.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
DAGENS SPILFORSLAG
Rayo holder skansen i Alsace
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
PSG er i Champions League-finalen efter drama
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
AGF køber dansk profil
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
OPTAKT