Skov afgørende: Rykker forbi Bayern og Dortmund

Med to straffesparkscoringer var Robert Skov instrumental i Hoffenheims sejr ude mod Schalke 04.



Hoffenheim er i gang med en udmærket sæson i Bundesligaen, og fredag aften bidrog danske Robert Skov væsentligt til holdets femte sejr i ti kampe.

Den 26-årige kantspiller scorede sikkert på to straffespark i 3-0-sejren over Schalke 04. Det var hans scoring nummer to og tre i ligaen i denne sæson.

Med sejren tager Hoffenheim et solidt hop i tabellen – i hvert fald indtil de øvrige kampe i runden spilles i weekenden.

Skovs hold ligger nu nummer tre foran mestrene fra Bayern München og Borussia Dortmund. Begge er dog blandt holdene, som med sejre i weekenden kan skubbe Hoffenheim nedad i tabellen igen.

Der var spillet mindre end ti minutter, da Schalke-stopperen Leo Greiml trådte direkte ned over skinnebenet på Christoph Baumgartner inde i feltet.

Dommeren så ikke forseelsen, men efter et VAR-tjek pegede han korrekt på pletten.

Robert Skov blev sat til at eksekvere, og det gjorde han på fornem vis. Bolden blev hamret ind højt til venstre for målmanden, som var uden chance.

I slutningen af halvlegen krøllede Munas Dabbur flot bolden ind i det lange hjørne til 2-0, det var svært at se, hvor Schalke kunne bringe noget, som kunne vende kampen.

Det skete da heller ikke. I stedet lynede Robert Skov på endnu et straffespark, inden der var spillet en time.

Denne gang fremtvang danskeren det selv, men en dribling, som blev stoppet af en Schalke-hånd. Fra pletten gik han til samme side som på første forsøg, denne gang i bunden af målet, men med samme fart. Og samme resultat.

Landsmand Jacob Bruun Larsen blev skiftet ind til det sidste kvarter, men Robert Skov kunne stemple ud tre minutter før tid efter en flot kamp.

Kort efter fik Bruun Larsen muligheden for at komme på måltavlen, men han headede over mål på en stor chance.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Bombe på vej i Real Madrid?

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Positive forhandlinger med Nartey

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

FC Midtjylland-spiller stukket ned