Hoffenheim er i gang med en udmærket sæson i Bundesligaen, og fredag aften bidrog danske Robert Skov væsentligt til holdets femte sejr i ti kampe.
Den 26-årige kantspiller scorede sikkert på to straffespark i 3-0-sejren over Schalke 04. Det var hans scoring nummer to og tre i ligaen i denne sæson.
Med sejren tager Hoffenheim et solidt hop i tabellen – i hvert fald indtil de øvrige kampe i runden spilles i weekenden.
Skovs hold ligger nu nummer tre foran mestrene fra Bayern München og Borussia Dortmund. Begge er dog blandt holdene, som med sejre i weekenden kan skubbe Hoffenheim nedad i tabellen igen.
Der var spillet mindre end ti minutter, da Schalke-stopperen Leo Greiml trådte direkte ned over skinnebenet på Christoph Baumgartner inde i feltet.
Dommeren så ikke forseelsen, men efter et VAR-tjek pegede han korrekt på pletten.
Robert Skov blev sat til at eksekvere, og det gjorde han på fornem vis. Bolden blev hamret ind højt til venstre for målmanden, som var uden chance.
I slutningen af halvlegen krøllede Munas Dabbur flot bolden ind i det lange hjørne til 2-0, det var svært at se, hvor Schalke kunne bringe noget, som kunne vende kampen.
Det skete da heller ikke. I stedet lynede Robert Skov på endnu et straffespark, inden der var spillet en time.
Denne gang fremtvang danskeren det selv, men en dribling, som blev stoppet af en Schalke-hånd. Fra pletten gik han til samme side som på første forsøg, denne gang i bunden af målet, men med samme fart. Og samme resultat.
Landsmand Jacob Bruun Larsen blev skiftet ind til det sidste kvarter, men Robert Skov kunne stemple ud tre minutter før tid efter en flot kamp.
Kort efter fik Bruun Larsen muligheden for at komme på måltavlen, men han headede over mål på en stor chance.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
OPTAKT
USA – Belgien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Argentina – Egypten
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
TRANSFER