Hoffenheim er i gang med en udmærket sæson i Bundesligaen, og fredag aften bidrog danske Robert Skov væsentligt til holdets femte sejr i ti kampe.
Den 26-årige kantspiller scorede sikkert på to straffespark i 3-0-sejren over Schalke 04. Det var hans scoring nummer to og tre i ligaen i denne sæson.
Med sejren tager Hoffenheim et solidt hop i tabellen – i hvert fald indtil de øvrige kampe i runden spilles i weekenden.
Skovs hold ligger nu nummer tre foran mestrene fra Bayern München og Borussia Dortmund. Begge er dog blandt holdene, som med sejre i weekenden kan skubbe Hoffenheim nedad i tabellen igen.
Der var spillet mindre end ti minutter, da Schalke-stopperen Leo Greiml trådte direkte ned over skinnebenet på Christoph Baumgartner inde i feltet.
Dommeren så ikke forseelsen, men efter et VAR-tjek pegede han korrekt på pletten.
Robert Skov blev sat til at eksekvere, og det gjorde han på fornem vis. Bolden blev hamret ind højt til venstre for målmanden, som var uden chance.
I slutningen af halvlegen krøllede Munas Dabbur flot bolden ind i det lange hjørne til 2-0, det var svært at se, hvor Schalke kunne bringe noget, som kunne vende kampen.
Det skete da heller ikke. I stedet lynede Robert Skov på endnu et straffespark, inden der var spillet en time.
Denne gang fremtvang danskeren det selv, men en dribling, som blev stoppet af en Schalke-hånd. Fra pletten gik han til samme side som på første forsøg, denne gang i bunden af målet, men med samme fart. Og samme resultat.
Landsmand Jacob Bruun Larsen blev skiftet ind til det sidste kvarter, men Robert Skov kunne stemple ud tre minutter før tid efter en flot kamp.
Kort efter fik Bruun Larsen muligheden for at komme på måltavlen, men han headede over mål på en stor chance.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
Han er VM’s bedste spiller
Fin lodtrækning for FCK
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TOPNYHED