Hoffenheim er i gang med en udmærket sæson i Bundesligaen, og fredag aften bidrog danske Robert Skov væsentligt til holdets femte sejr i ti kampe.
Den 26-årige kantspiller scorede sikkert på to straffespark i 3-0-sejren over Schalke 04. Det var hans scoring nummer to og tre i ligaen i denne sæson.
Med sejren tager Hoffenheim et solidt hop i tabellen – i hvert fald indtil de øvrige kampe i runden spilles i weekenden.
Skovs hold ligger nu nummer tre foran mestrene fra Bayern München og Borussia Dortmund. Begge er dog blandt holdene, som med sejre i weekenden kan skubbe Hoffenheim nedad i tabellen igen.
Der var spillet mindre end ti minutter, da Schalke-stopperen Leo Greiml trådte direkte ned over skinnebenet på Christoph Baumgartner inde i feltet.
Dommeren så ikke forseelsen, men efter et VAR-tjek pegede han korrekt på pletten.
Robert Skov blev sat til at eksekvere, og det gjorde han på fornem vis. Bolden blev hamret ind højt til venstre for målmanden, som var uden chance.
I slutningen af halvlegen krøllede Munas Dabbur flot bolden ind i det lange hjørne til 2-0, det var svært at se, hvor Schalke kunne bringe noget, som kunne vende kampen.
Det skete da heller ikke. I stedet lynede Robert Skov på endnu et straffespark, inden der var spillet en time.
Denne gang fremtvang danskeren det selv, men en dribling, som blev stoppet af en Schalke-hånd. Fra pletten gik han til samme side som på første forsøg, denne gang i bunden af målet, men med samme fart. Og samme resultat.
Landsmand Jacob Bruun Larsen blev skiftet ind til det sidste kvarter, men Robert Skov kunne stemple ud tre minutter før tid efter en flot kamp.
Kort efter fik Bruun Larsen muligheden for at komme på måltavlen, men han headede over mål på en stor chance.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe handel officiel
OPTAKT
Irak – Norge
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Japan overrasker mod Holland
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom