Spansk superstjerne truer med strejke

En spillerstrejke kan blive aktuel som følge af det voldsomme kampprogram, mener den spanske stjerne Rodri.



Manchester City-profilen Rodri stemmer i koret af spillere, der kritiserer det pressede kampprogram, som Europas bedste fodboldspillere er en del af.

På pressemødet inden Citys Champions League-kamp mod Inter åbner den spanske midtbanestjerne for, at en spillerstrejke kan blive aktuel.

– Vi er tæt på (at strejke, red.), siger Rodri ifølge Sky Sports.

– Det er den generelle mening hos spillerne, og hvis det bliver ved på denne måde, har vi ingen andre muligheder. Jeg tror virkelig, at det er noget, der bekymrer os. Det er os, der lider.

Ved sommerens EM gik Rodri hele vejen med det spanske landshold. Derfor stødte han først senere til Manchester City i den nye sæson, og han var ikke en del af holdets første Premier League-kampe.

– Nogen skal tage sig af os, fordi vi er hovedrolleindehaverne i denne sport, forretning eller hvad man nu vil kalde det.

– Alt handler ikke om penge eller marketing. Det handler om kvaliteten. Når jeg ikke er træt, så præsterer jeg bedre. Hvis folk vil se bedre fodbold, bliver vi nødt til at få hvile, siger Rodri.

Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.

Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.

Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, derfor ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.

Mandag udtrykte Rodris holdkammerat Manuel Akanji ligeledes sin bekymring over det øgede antal kampe.

– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, lød det fra City-forsvarsspilleren.

Rodri, Akanji og resten af Manchester City-holdet spiller Champions League onsdag på hjemmebane mod Inter.

/ritzau/



Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

Fælder dom over Norwich-danskere

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Dorgu blev helten for Manchester United

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

‘Den værste transfer nogensinde’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Presset Frank: Her er vores store problem

Forlænger med to Superliga-talenter

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Det har taget røven på Steve Cooper

Det er til dumpekarakter

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Klart ønske fra Ruben Amorim

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

City-ejer sælger klub

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken