Spansk superstjerne truer med strejke

En spillerstrejke kan blive aktuel som følge af det voldsomme kampprogram, mener den spanske stjerne Rodri.



Manchester City-profilen Rodri stemmer i koret af spillere, der kritiserer det pressede kampprogram, som Europas bedste fodboldspillere er en del af.

På pressemødet inden Citys Champions League-kamp mod Inter åbner den spanske midtbanestjerne for, at en spillerstrejke kan blive aktuel.

– Vi er tæt på (at strejke, red.), siger Rodri ifølge Sky Sports.

– Det er den generelle mening hos spillerne, og hvis det bliver ved på denne måde, har vi ingen andre muligheder. Jeg tror virkelig, at det er noget, der bekymrer os. Det er os, der lider.

Ved sommerens EM gik Rodri hele vejen med det spanske landshold. Derfor stødte han først senere til Manchester City i den nye sæson, og han var ikke en del af holdets første Premier League-kampe.

– Nogen skal tage sig af os, fordi vi er hovedrolleindehaverne i denne sport, forretning eller hvad man nu vil kalde det.

– Alt handler ikke om penge eller marketing. Det handler om kvaliteten. Når jeg ikke er træt, så præsterer jeg bedre. Hvis folk vil se bedre fodbold, bliver vi nødt til at få hvile, siger Rodri.

Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.

Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.

Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, derfor ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.

Mandag udtrykte Rodris holdkammerat Manuel Akanji ligeledes sin bekymring over det øgede antal kampe.

– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, lød det fra City-forsvarsspilleren.

Rodri, Akanji og resten af Manchester City-holdet spiller Champions League onsdag på hjemmebane mod Inter.

/ritzau/






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

AC Milan vil hente Man Utd-profil



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-spiller har revet skulderen af led

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Sur Zorniger med opsang til Ejdum



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spanien – Belgien

Stort medie: Blev Norge snydt?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic