Manchester City-profilen Rodri stemmer i koret af spillere, der kritiserer det pressede kampprogram, som Europas bedste fodboldspillere er en del af.
På pressemødet inden Citys Champions League-kamp mod Inter åbner den spanske midtbanestjerne for, at en spillerstrejke kan blive aktuel.
– Vi er tæt på (at strejke, red.), siger Rodri ifølge Sky Sports.
– Det er den generelle mening hos spillerne, og hvis det bliver ved på denne måde, har vi ingen andre muligheder. Jeg tror virkelig, at det er noget, der bekymrer os. Det er os, der lider.
Ved sommerens EM gik Rodri hele vejen med det spanske landshold. Derfor stødte han først senere til Manchester City i den nye sæson, og han var ikke en del af holdets første Premier League-kampe.
– Nogen skal tage sig af os, fordi vi er hovedrolleindehaverne i denne sport, forretning eller hvad man nu vil kalde det.
– Alt handler ikke om penge eller marketing. Det handler om kvaliteten. Når jeg ikke er træt, så præsterer jeg bedre. Hvis folk vil se bedre fodbold, bliver vi nødt til at få hvile, siger Rodri.
Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.
Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.
Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, derfor ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.
Mandag udtrykte Rodris holdkammerat Manuel Akanji ligeledes sin bekymring over det øgede antal kampe.
– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, lød det fra City-forsvarsspilleren.
Rodri, Akanji og resten af Manchester City-holdet spiller Champions League onsdag på hjemmebane mod Inter.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
DAGENS SPILFORSLAG
Young Boys snupper Berner-lokalderby
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT