Spansk superstjerne truer med strejke

En spillerstrejke kan blive aktuel som følge af det voldsomme kampprogram, mener den spanske stjerne Rodri.



Manchester City-profilen Rodri stemmer i koret af spillere, der kritiserer det pressede kampprogram, som Europas bedste fodboldspillere er en del af.

På pressemødet inden Citys Champions League-kamp mod Inter åbner den spanske midtbanestjerne for, at en spillerstrejke kan blive aktuel.

– Vi er tæt på (at strejke, red.), siger Rodri ifølge Sky Sports.

– Det er den generelle mening hos spillerne, og hvis det bliver ved på denne måde, har vi ingen andre muligheder. Jeg tror virkelig, at det er noget, der bekymrer os. Det er os, der lider.

Ved sommerens EM gik Rodri hele vejen med det spanske landshold. Derfor stødte han først senere til Manchester City i den nye sæson, og han var ikke en del af holdets første Premier League-kampe.

– Nogen skal tage sig af os, fordi vi er hovedrolleindehaverne i denne sport, forretning eller hvad man nu vil kalde det.

– Alt handler ikke om penge eller marketing. Det handler om kvaliteten. Når jeg ikke er træt, så præsterer jeg bedre. Hvis folk vil se bedre fodbold, bliver vi nødt til at få hvile, siger Rodri.

Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.

Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.

Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, derfor ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.

Mandag udtrykte Rodris holdkammerat Manuel Akanji ligeledes sin bekymring over det øgede antal kampe.

– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, lød det fra City-forsvarsspilleren.

Rodri, Akanji og resten af Manchester City-holdet spiller Champions League onsdag på hjemmebane mod Inter.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk træner vinder stor pris

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Premier League-klub går all-in

Bayern – PSG

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Millionregn over ‘PC’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen