Manchester City-profilen Rodri stemmer i koret af spillere, der kritiserer det pressede kampprogram, som Europas bedste fodboldspillere er en del af.
På pressemødet inden Citys Champions League-kamp mod Inter åbner den spanske midtbanestjerne for, at en spillerstrejke kan blive aktuel.
– Vi er tæt på (at strejke, red.), siger Rodri ifølge Sky Sports.
– Det er den generelle mening hos spillerne, og hvis det bliver ved på denne måde, har vi ingen andre muligheder. Jeg tror virkelig, at det er noget, der bekymrer os. Det er os, der lider.
Ved sommerens EM gik Rodri hele vejen med det spanske landshold. Derfor stødte han først senere til Manchester City i den nye sæson, og han var ikke en del af holdets første Premier League-kampe.
– Nogen skal tage sig af os, fordi vi er hovedrolleindehaverne i denne sport, forretning eller hvad man nu vil kalde det.
– Alt handler ikke om penge eller marketing. Det handler om kvaliteten. Når jeg ikke er træt, så præsterer jeg bedre. Hvis folk vil se bedre fodbold, bliver vi nødt til at få hvile, siger Rodri.
Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.
Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.
Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, derfor ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.
Mandag udtrykte Rodris holdkammerat Manuel Akanji ligeledes sin bekymring over det øgede antal kampe.
– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, lød det fra City-forsvarsspilleren.
Rodri, Akanji og resten af Manchester City-holdet spiller Champions League onsdag på hjemmebane mod Inter.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE