Spansk superstjerne truer med strejke

En spillerstrejke kan blive aktuel som følge af det voldsomme kampprogram, mener den spanske stjerne Rodri.



Manchester City-profilen Rodri stemmer i koret af spillere, der kritiserer det pressede kampprogram, som Europas bedste fodboldspillere er en del af.

På pressemødet inden Citys Champions League-kamp mod Inter åbner den spanske midtbanestjerne for, at en spillerstrejke kan blive aktuel.

– Vi er tæt på (at strejke, red.), siger Rodri ifølge Sky Sports.

– Det er den generelle mening hos spillerne, og hvis det bliver ved på denne måde, har vi ingen andre muligheder. Jeg tror virkelig, at det er noget, der bekymrer os. Det er os, der lider.

Ved sommerens EM gik Rodri hele vejen med det spanske landshold. Derfor stødte han først senere til Manchester City i den nye sæson, og han var ikke en del af holdets første Premier League-kampe.

– Nogen skal tage sig af os, fordi vi er hovedrolleindehaverne i denne sport, forretning eller hvad man nu vil kalde det.

– Alt handler ikke om penge eller marketing. Det handler om kvaliteten. Når jeg ikke er træt, så præsterer jeg bedre. Hvis folk vil se bedre fodbold, bliver vi nødt til at få hvile, siger Rodri.

Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.

Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.

Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, derfor ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.

Mandag udtrykte Rodris holdkammerat Manuel Akanji ligeledes sin bekymring over det øgede antal kampe.

– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, lød det fra City-forsvarsspilleren.

Rodri, Akanji og resten af Manchester City-holdet spiller Champions League onsdag på hjemmebane mod Inter.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Frankrig – England

FCK-boss åben for lejeaftaler

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Spændende transfermelding om Maxsø

Brøndby tæt på ny forstærkning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’