Spansk superstjerne truer med strejke

En spillerstrejke kan blive aktuel som følge af det voldsomme kampprogram, mener den spanske stjerne Rodri.



Manchester City-profilen Rodri stemmer i koret af spillere, der kritiserer det pressede kampprogram, som Europas bedste fodboldspillere er en del af.

På pressemødet inden Citys Champions League-kamp mod Inter åbner den spanske midtbanestjerne for, at en spillerstrejke kan blive aktuel.

– Vi er tæt på (at strejke, red.), siger Rodri ifølge Sky Sports.

– Det er den generelle mening hos spillerne, og hvis det bliver ved på denne måde, har vi ingen andre muligheder. Jeg tror virkelig, at det er noget, der bekymrer os. Det er os, der lider.

Ved sommerens EM gik Rodri hele vejen med det spanske landshold. Derfor stødte han først senere til Manchester City i den nye sæson, og han var ikke en del af holdets første Premier League-kampe.

– Nogen skal tage sig af os, fordi vi er hovedrolleindehaverne i denne sport, forretning eller hvad man nu vil kalde det.

– Alt handler ikke om penge eller marketing. Det handler om kvaliteten. Når jeg ikke er træt, så præsterer jeg bedre. Hvis folk vil se bedre fodbold, bliver vi nødt til at få hvile, siger Rodri.

Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.

Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.

Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, derfor ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.

Mandag udtrykte Rodris holdkammerat Manuel Akanji ligeledes sin bekymring over det øgede antal kampe.

– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, lød det fra City-forsvarsspilleren.

Rodri, Akanji og resten af Manchester City-holdet spiller Champions League onsdag på hjemmebane mod Inter.

/ritzau/





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet