Manchester City-profilen Rodri stemmer i koret af spillere, der kritiserer det pressede kampprogram, som Europas bedste fodboldspillere er en del af.
På pressemødet inden Citys Champions League-kamp mod Inter åbner den spanske midtbanestjerne for, at en spillerstrejke kan blive aktuel.
– Vi er tæt på (at strejke, red.), siger Rodri ifølge Sky Sports.
– Det er den generelle mening hos spillerne, og hvis det bliver ved på denne måde, har vi ingen andre muligheder. Jeg tror virkelig, at det er noget, der bekymrer os. Det er os, der lider.
Ved sommerens EM gik Rodri hele vejen med det spanske landshold. Derfor stødte han først senere til Manchester City i den nye sæson, og han var ikke en del af holdets første Premier League-kampe.
– Nogen skal tage sig af os, fordi vi er hovedrolleindehaverne i denne sport, forretning eller hvad man nu vil kalde det.
– Alt handler ikke om penge eller marketing. Det handler om kvaliteten. Når jeg ikke er træt, så præsterer jeg bedre. Hvis folk vil se bedre fodbold, bliver vi nødt til at få hvile, siger Rodri.
Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.
Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.
Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, derfor ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.
Mandag udtrykte Rodris holdkammerat Manuel Akanji ligeledes sin bekymring over det øgede antal kampe.
– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, lød det fra City-forsvarsspilleren.
Rodri, Akanji og resten af Manchester City-holdet spiller Champions League onsdag på hjemmebane mod Inter.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
DAGENS SPILFORSLAG
Atlético kan overraske i London
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
EKSKLUSIVT