Spansk superstjerne truer med strejke

En spillerstrejke kan blive aktuel som følge af det voldsomme kampprogram, mener den spanske stjerne Rodri.



Manchester City-profilen Rodri stemmer i koret af spillere, der kritiserer det pressede kampprogram, som Europas bedste fodboldspillere er en del af.

På pressemødet inden Citys Champions League-kamp mod Inter åbner den spanske midtbanestjerne for, at en spillerstrejke kan blive aktuel.

– Vi er tæt på (at strejke, red.), siger Rodri ifølge Sky Sports.

– Det er den generelle mening hos spillerne, og hvis det bliver ved på denne måde, har vi ingen andre muligheder. Jeg tror virkelig, at det er noget, der bekymrer os. Det er os, der lider.

Ved sommerens EM gik Rodri hele vejen med det spanske landshold. Derfor stødte han først senere til Manchester City i den nye sæson, og han var ikke en del af holdets første Premier League-kampe.

– Nogen skal tage sig af os, fordi vi er hovedrolleindehaverne i denne sport, forretning eller hvad man nu vil kalde det.

– Alt handler ikke om penge eller marketing. Det handler om kvaliteten. Når jeg ikke er træt, så præsterer jeg bedre. Hvis folk vil se bedre fodbold, bliver vi nødt til at få hvile, siger Rodri.

Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.

Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.

Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, derfor ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.

Mandag udtrykte Rodris holdkammerat Manuel Akanji ligeledes sin bekymring over det øgede antal kampe.

– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, lød det fra City-forsvarsspilleren.

Rodri, Akanji og resten af Manchester City-holdet spiller Champions League onsdag på hjemmebane mod Inter.

/ritzau/





Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

LIVE: Stopper karrieren

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Niels Frederiksen er en legende!

Salah sender særlig besked