Manchester City-profilen Rodri stemmer i koret af spillere, der kritiserer det pressede kampprogram, som Europas bedste fodboldspillere er en del af.
På pressemødet inden Citys Champions League-kamp mod Inter åbner den spanske midtbanestjerne for, at en spillerstrejke kan blive aktuel.
– Vi er tæt på (at strejke, red.), siger Rodri ifølge Sky Sports.
– Det er den generelle mening hos spillerne, og hvis det bliver ved på denne måde, har vi ingen andre muligheder. Jeg tror virkelig, at det er noget, der bekymrer os. Det er os, der lider.
Ved sommerens EM gik Rodri hele vejen med det spanske landshold. Derfor stødte han først senere til Manchester City i den nye sæson, og han var ikke en del af holdets første Premier League-kampe.
– Nogen skal tage sig af os, fordi vi er hovedrolleindehaverne i denne sport, forretning eller hvad man nu vil kalde det.
– Alt handler ikke om penge eller marketing. Det handler om kvaliteten. Når jeg ikke er træt, så præsterer jeg bedre. Hvis folk vil se bedre fodbold, bliver vi nødt til at få hvile, siger Rodri.
Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.
Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.
Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, derfor ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.
Mandag udtrykte Rodris holdkammerat Manuel Akanji ligeledes sin bekymring over det øgede antal kampe.
– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, lød det fra City-forsvarsspilleren.
Rodri, Akanji og resten af Manchester City-holdet spiller Champions League onsdag på hjemmebane mod Inter.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Japansk VM-mareridt
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
City med vildt rekordbud
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER