Rodrigo Huescas i grim afsked før FCK-skifte

Mexicaneren Rodrigo Huescas er på vej til FC København - hans afsked med Cruz Azul ser ikke ud til at blive hjertelig.



Mexicaneren Rodrigo Huescas er tæt på at skifte fra Cruz Azul til FC København, og noget tyder på, at den 20-årige højrebacks exit i Mexico ikke er forløbet helt udramatisk. 

Marca MX skriver, at Huescas fra den ene dag til den anden valgte ikke at møde op til træning i Cruz Azul. Dette skyldtes ifølge avisen længerevarende forhandlinger mellem Huesca og Cruz Azul om en ny kontrakt, som ikke faldt ud til spillerens fordel, samt den spirende interesse fra FC København.

Avisen kan også berette, at Cruz Azul skal have været trætte af Huescas ageren i kontraktforhandlingerne. Hver gang, at parterne var tæt på at nå til enighed, vendte spilleren angiveligt tilbage med et nyt krav til ledelsen.

På et tidspunkt "lovede" højrebacken ifølge Marca, at han ville forlænge kontrakten, men sådan gik det som bekendt ikke.

Rodrigo Huescas' afsked med Cruz Azul ser altså ud til at trække nogle knap så kønne spor efter sig, men det er man formentlig ligeglade med i FC København, der håber at kunne præsentere mexicaneren som ny spiller i løbet af weekenden.

Ifølge Tipsbladets oplysninger satser FC København på at indgå en fem-årig aftale med Rodrigo Huescas, som klubben erhverver for knap 14 millioner kroner. FCK udløser højrebackens frikøbsklausul. 

Du kan blive meget klogere på Rodrigo Huesca som spiller her. 







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Bombe på vej i Real Madrid?

Spår stor transferaktivitet i FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf