Rodrigo Huescas i grim afsked før FCK-skifte

Mexicaneren Rodrigo Huescas er på vej til FC København - hans afsked med Cruz Azul ser ikke ud til at blive hjertelig.



Mexicaneren Rodrigo Huescas er tæt på at skifte fra Cruz Azul til FC København, og noget tyder på, at den 20-årige højrebacks exit i Mexico ikke er forløbet helt udramatisk. 

Marca MX skriver, at Huescas fra den ene dag til den anden valgte ikke at møde op til træning i Cruz Azul. Dette skyldtes ifølge avisen længerevarende forhandlinger mellem Huesca og Cruz Azul om en ny kontrakt, som ikke faldt ud til spillerens fordel, samt den spirende interesse fra FC København.

Avisen kan også berette, at Cruz Azul skal have været trætte af Huescas ageren i kontraktforhandlingerne. Hver gang, at parterne var tæt på at nå til enighed, vendte spilleren angiveligt tilbage med et nyt krav til ledelsen.

På et tidspunkt "lovede" højrebacken ifølge Marca, at han ville forlænge kontrakten, men sådan gik det som bekendt ikke.

Rodrigo Huescas' afsked med Cruz Azul ser altså ud til at trække nogle knap så kønne spor efter sig, men det er man formentlig ligeglade med i FC København, der håber at kunne præsentere mexicaneren som ny spiller i løbet af weekenden.

Ifølge Tipsbladets oplysninger satser FC København på at indgå en fem-årig aftale med Rodrigo Huescas, som klubben erhverver for knap 14 millioner kroner. FCK udløser højrebackens frikøbsklausul. 

Du kan blive meget klogere på Rodrigo Huesca som spiller her. 





LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Her er startopstillingerne til guldbraget

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FC København – Vejle Boldklub

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Drømmemål sender Fredericia under stregen