Rød-hvid udrensning: Yderligere to danskere kan forlade Heerenveen

Mandag forlod Anders Dreyer Heerenveen, og nu meldes yderligere to danskere færdige i den hollandske klub.



Heerenveen er kendt som en notorisk danskerklub, men hollænderene gør tilsyneladende, hvad de kan for at skrue lidt ned for de rød-hvide tilbøjeligheder i dette transfervindue. 

Mandag forlod Anders Dreyer klubben til fordel for FC Midtjylland, og nu kan yderligere to danskere være på vej væk fra Heerenveen, der ved vinterpausen indtager en placering som nummer otte i Æresdivisionen.

Emil Frederiksen og Andreas Skovgaard har således fået grønt lys til at finde en ny klub i dette transfervindue.

– Nemanja Mihajlovic, Andreas Skovgaard og Emil Frederiksen har meget lidt eller intet perspektiv i klubben i øjeblikket. Der er lidt interesse for dem alle tre, men indtil videre har der ikke været noget konkret. Det vil være godt for dem at skifte til en anden klub – midlertidigt eller permanent, siger Gerry Hamstra, der er teknisk direktør i Heerenveen, ifølge fcupdate.nl.

19-årige Emil Frederiksen, der er søn af den tidligere Superliga-målræv Søren Frederiksen, kom til Heerenveen for tre år siden, men han har aldrig opnået officielt debut for den hollandske klub. Det er dog blevet til et par testkampe.

Midtstopperen Andreas Skovgaard har slået sine folder i Heerenveen i et år, og han har været udtaget til samtlige kampe for klubben – men han er ikke blevet skiftet ind en eneste gang. 35 kampe har Skovgaard set fra Heerenveens bænk. 

Hvis Emil Frederiksen og Andreas Skovgaard som ventet forlader Heerenveen, vil klubben stadig have Jens Odgaard og Daniel Høegh tilbage med dansk pas. 





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FCM-profil drømmer om Manchester City

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Oliver Sonne vender tilbage

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Messi-statue fjernes

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby