Heerenveen er kendt som en notorisk danskerklub, men hollænderene gør tilsyneladende, hvad de kan for at skrue lidt ned for de rød-hvide tilbøjeligheder i dette transfervindue.
Mandag forlod Anders Dreyer klubben til fordel for FC Midtjylland, og nu kan yderligere to danskere være på vej væk fra Heerenveen, der ved vinterpausen indtager en placering som nummer otte i Æresdivisionen.
Emil Frederiksen og Andreas Skovgaard har således fået grønt lys til at finde en ny klub i dette transfervindue.
– Nemanja Mihajlovic, Andreas Skovgaard og Emil Frederiksen har meget lidt eller intet perspektiv i klubben i øjeblikket. Der er lidt interesse for dem alle tre, men indtil videre har der ikke været noget konkret. Det vil være godt for dem at skifte til en anden klub – midlertidigt eller permanent, siger Gerry Hamstra, der er teknisk direktør i Heerenveen, ifølge fcupdate.nl.
19-årige Emil Frederiksen, der er søn af den tidligere Superliga-målræv Søren Frederiksen, kom til Heerenveen for tre år siden, men han har aldrig opnået officielt debut for den hollandske klub. Det er dog blevet til et par testkampe.
Midtstopperen Andreas Skovgaard har slået sine folder i Heerenveen i et år, og han har været udtaget til samtlige kampe for klubben – men han er ikke blevet skiftet ind en eneste gang. 35 kampe har Skovgaard set fra Heerenveens bænk.
Hvis Emil Frederiksen og Andreas Skovgaard som ventet forlader Heerenveen, vil klubben stadig have Jens Odgaard og Daniel Høegh tilbage med dansk pas.
LIVE
TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
