Rød-hvid udrensning: Yderligere to danskere kan forlade Heerenveen

Mandag forlod Anders Dreyer Heerenveen, og nu meldes yderligere to danskere færdige i den hollandske klub.



Heerenveen er kendt som en notorisk danskerklub, men hollænderene gør tilsyneladende, hvad de kan for at skrue lidt ned for de rød-hvide tilbøjeligheder i dette transfervindue. 

Mandag forlod Anders Dreyer klubben til fordel for FC Midtjylland, og nu kan yderligere to danskere være på vej væk fra Heerenveen, der ved vinterpausen indtager en placering som nummer otte i Æresdivisionen.

Emil Frederiksen og Andreas Skovgaard har således fået grønt lys til at finde en ny klub i dette transfervindue.

– Nemanja Mihajlovic, Andreas Skovgaard og Emil Frederiksen har meget lidt eller intet perspektiv i klubben i øjeblikket. Der er lidt interesse for dem alle tre, men indtil videre har der ikke været noget konkret. Det vil være godt for dem at skifte til en anden klub – midlertidigt eller permanent, siger Gerry Hamstra, der er teknisk direktør i Heerenveen, ifølge fcupdate.nl.

19-årige Emil Frederiksen, der er søn af den tidligere Superliga-målræv Søren Frederiksen, kom til Heerenveen for tre år siden, men han har aldrig opnået officielt debut for den hollandske klub. Det er dog blevet til et par testkampe.

Midtstopperen Andreas Skovgaard har slået sine folder i Heerenveen i et år, og han har været udtaget til samtlige kampe for klubben – men han er ikke blevet skiftet ind en eneste gang. 35 kampe har Skovgaard set fra Heerenveens bænk. 

Hvis Emil Frederiksen og Andreas Skovgaard som ventet forlader Heerenveen, vil klubben stadig have Jens Odgaard og Daniel Høegh tilbage med dansk pas. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AGF kan ende med millionregning, men…

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Harry Maguire i chok

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Bayern München lurer på choktransfer

Brighton – Manchester United

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!