Rød-hvid udrensning: Yderligere to danskere kan forlade Heerenveen

Mandag forlod Anders Dreyer Heerenveen, og nu meldes yderligere to danskere færdige i den hollandske klub.



Heerenveen er kendt som en notorisk danskerklub, men hollænderene gør tilsyneladende, hvad de kan for at skrue lidt ned for de rød-hvide tilbøjeligheder i dette transfervindue. 

Mandag forlod Anders Dreyer klubben til fordel for FC Midtjylland, og nu kan yderligere to danskere være på vej væk fra Heerenveen, der ved vinterpausen indtager en placering som nummer otte i Æresdivisionen.

Emil Frederiksen og Andreas Skovgaard har således fået grønt lys til at finde en ny klub i dette transfervindue.

– Nemanja Mihajlovic, Andreas Skovgaard og Emil Frederiksen har meget lidt eller intet perspektiv i klubben i øjeblikket. Der er lidt interesse for dem alle tre, men indtil videre har der ikke været noget konkret. Det vil være godt for dem at skifte til en anden klub – midlertidigt eller permanent, siger Gerry Hamstra, der er teknisk direktør i Heerenveen, ifølge fcupdate.nl.

19-årige Emil Frederiksen, der er søn af den tidligere Superliga-målræv Søren Frederiksen, kom til Heerenveen for tre år siden, men han har aldrig opnået officielt debut for den hollandske klub. Det er dog blevet til et par testkampe.

Midtstopperen Andreas Skovgaard har slået sine folder i Heerenveen i et år, og han har været udtaget til samtlige kampe for klubben – men han er ikke blevet skiftet ind en eneste gang. 35 kampe har Skovgaard set fra Heerenveens bænk. 

Hvis Emil Frederiksen og Andreas Skovgaard som ventet forlader Heerenveen, vil klubben stadig have Jens Odgaard og Daniel Høegh tilbage med dansk pas. 







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Messi-statue fjernes



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Crystal Palace vinder Conference League

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

De kan være færdige i Brøndby

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Storklub jagter to danskere