Heerenveen er kendt som en notorisk danskerklub, men hollænderene gør tilsyneladende, hvad de kan for at skrue lidt ned for de rød-hvide tilbøjeligheder i dette transfervindue.
Mandag forlod Anders Dreyer klubben til fordel for FC Midtjylland, og nu kan yderligere to danskere være på vej væk fra Heerenveen, der ved vinterpausen indtager en placering som nummer otte i Æresdivisionen.
Emil Frederiksen og Andreas Skovgaard har således fået grønt lys til at finde en ny klub i dette transfervindue.
– Nemanja Mihajlovic, Andreas Skovgaard og Emil Frederiksen har meget lidt eller intet perspektiv i klubben i øjeblikket. Der er lidt interesse for dem alle tre, men indtil videre har der ikke været noget konkret. Det vil være godt for dem at skifte til en anden klub – midlertidigt eller permanent, siger Gerry Hamstra, der er teknisk direktør i Heerenveen, ifølge fcupdate.nl.
19-årige Emil Frederiksen, der er søn af den tidligere Superliga-målræv Søren Frederiksen, kom til Heerenveen for tre år siden, men han har aldrig opnået officielt debut for den hollandske klub. Det er dog blevet til et par testkampe.
Midtstopperen Andreas Skovgaard har slået sine folder i Heerenveen i et år, og han har været udtaget til samtlige kampe for klubben – men han er ikke blevet skiftet ind en eneste gang. 35 kampe har Skovgaard set fra Heerenveens bænk.
Hvis Emil Frederiksen og Andreas Skovgaard som ventet forlader Heerenveen, vil klubben stadig have Jens Odgaard og Daniel Høegh tilbage med dansk pas.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TIPSBLADET SPECIAL
