Rød-hvid udrensning: Yderligere to danskere kan forlade Heerenveen

Mandag forlod Anders Dreyer Heerenveen, og nu meldes yderligere to danskere færdige i den hollandske klub.



Heerenveen er kendt som en notorisk danskerklub, men hollænderene gør tilsyneladende, hvad de kan for at skrue lidt ned for de rød-hvide tilbøjeligheder i dette transfervindue. 

Mandag forlod Anders Dreyer klubben til fordel for FC Midtjylland, og nu kan yderligere to danskere være på vej væk fra Heerenveen, der ved vinterpausen indtager en placering som nummer otte i Æresdivisionen.

Emil Frederiksen og Andreas Skovgaard har således fået grønt lys til at finde en ny klub i dette transfervindue.

– Nemanja Mihajlovic, Andreas Skovgaard og Emil Frederiksen har meget lidt eller intet perspektiv i klubben i øjeblikket. Der er lidt interesse for dem alle tre, men indtil videre har der ikke været noget konkret. Det vil være godt for dem at skifte til en anden klub – midlertidigt eller permanent, siger Gerry Hamstra, der er teknisk direktør i Heerenveen, ifølge fcupdate.nl.

19-årige Emil Frederiksen, der er søn af den tidligere Superliga-målræv Søren Frederiksen, kom til Heerenveen for tre år siden, men han har aldrig opnået officielt debut for den hollandske klub. Det er dog blevet til et par testkampe.

Midtstopperen Andreas Skovgaard har slået sine folder i Heerenveen i et år, og han har været udtaget til samtlige kampe for klubben – men han er ikke blevet skiftet ind en eneste gang. 35 kampe har Skovgaard set fra Heerenveens bænk. 

Hvis Emil Frederiksen og Andreas Skovgaard som ventet forlader Heerenveen, vil klubben stadig have Jens Odgaard og Daniel Høegh tilbage med dansk pas. 





Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg




Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Napoli og Fiorentina LIVE

TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

De er interesseret i Christian Eriksen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!