Rød-hvid udrensning: Yderligere to danskere kan forlade Heerenveen

Mandag forlod Anders Dreyer Heerenveen, og nu meldes yderligere to danskere færdige i den hollandske klub.



Heerenveen er kendt som en notorisk danskerklub, men hollænderene gør tilsyneladende, hvad de kan for at skrue lidt ned for de rød-hvide tilbøjeligheder i dette transfervindue. 

Mandag forlod Anders Dreyer klubben til fordel for FC Midtjylland, og nu kan yderligere to danskere være på vej væk fra Heerenveen, der ved vinterpausen indtager en placering som nummer otte i Æresdivisionen.

Emil Frederiksen og Andreas Skovgaard har således fået grønt lys til at finde en ny klub i dette transfervindue.

– Nemanja Mihajlovic, Andreas Skovgaard og Emil Frederiksen har meget lidt eller intet perspektiv i klubben i øjeblikket. Der er lidt interesse for dem alle tre, men indtil videre har der ikke været noget konkret. Det vil være godt for dem at skifte til en anden klub – midlertidigt eller permanent, siger Gerry Hamstra, der er teknisk direktør i Heerenveen, ifølge fcupdate.nl.

19-årige Emil Frederiksen, der er søn af den tidligere Superliga-målræv Søren Frederiksen, kom til Heerenveen for tre år siden, men han har aldrig opnået officielt debut for den hollandske klub. Det er dog blevet til et par testkampe.

Midtstopperen Andreas Skovgaard har slået sine folder i Heerenveen i et år, og han har været udtaget til samtlige kampe for klubben – men han er ikke blevet skiftet ind en eneste gang. 35 kampe har Skovgaard set fra Heerenveens bænk. 

Hvis Emil Frederiksen og Andreas Skovgaard som ventet forlader Heerenveen, vil klubben stadig have Jens Odgaard og Daniel Høegh tilbage med dansk pas. 





Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Skidt nyt om Lukas Lerager

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

FC København – Vejle Boldklub

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Bayern München laver vildt comeback

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”