Johannes Hoff Thorup er klar til at tage arbejdshandskerne på igen.
Den 22. april meddelte Norwich, at man havde fyret Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm som chef- og assistenttræner.
Men det ligger ikke i kortene, at Johannes Hoff Thorup skal holde en lang pause fra trænergerningen.
Mens huset i Norwich bliver pakket ned, har danskeren haft god tid til at tænke over, hvad det næste skridt skal være. Og mulighederne er mange.
Hvad skal du nu?
– Det er et godt spørgsmål. Jeg har været vant til at stå i en mesterskabskamp eller noget andet på det her tidspunkt af sæsonen, og det havde jeg også set frem til nu, selvom det ikke helt var en mesterskabskamp, siger Johannes Hoff Thorup og fortsætter:
– Men mit bedste svar er, at jeg ikke ved det lige nu. Jeg havde på ingen måde planlagt, at jeg ikke skulle være fodboldtræner på det her tidspunkt af mit liv og karriere, og jeg er heller ikke den bedste til at skulle gå hjemme i flere måneder uden at skulle lave for meget. Alle muligheder er egentlig åbne. Vi tager en dag ad gangen, og så ser vi, hvad der sker.
Nogle trænere tager ofte en pause, når de står mellem jobs, men det lyder ikke til, at det er noget for dig?
– Nej, jeg tror heller ikke, jeg er så god en person til at skulle holde for meget pause. Så tror jeg, at min kone på et tidspunkt bliver rigtig træt af mig.
– Men dermed ikke sagt, at jeg bare kaster mig ud i det første og bedste, for det kommer jeg stensikkert ikke til at gøre ovenpå den erfaring, jeg har fået her. Men jeg lever og ånder for at være fodboldtræner, og det er det bedste job, jeg nogensinde har haft, så det er ikke min plan, at jeg skal samle støv det næste halve års tid, lyder det fra den tidligere FC Nordsjælland-træner.
Artiklen fortsætter under billedet.

Åben for Superligaen
Selvom Norwich-jobbet ikke har gjort udlandsdrømmene mindre, så udelukker Johannes Hoff Thorup ikke at vende retur til Danmark.
– Alt, så længe der er en grundig tanke og idé bag, har interesse for mig, så det kan sagtens være i udlandet igen, men det kan også sagtens være hjemme i Danmark og Superligaen. Jeg kommer ikke til at lukke nogen døre, men det er vigtigt, at der ligger nogle gode og grundige tanker bag, og man skal ville hinanden.
– Jeg kommer ikke til at se mig selv som en brandslukker, der skal tage over for en klub, der ikke klarer sig så godt nu og her. Det er nok nærmere en klub, som skal tage det næste skridt, eller hvor der skal bygges et nyt stort kapitel op, men det kan sagtens være på et hold, der skal præstere her og nu, for det er jo også spændende, men det kan også være med et mere langsigtet fokus, siger Johannes Hoff Thorup.
‘Kunne starte om en uge’
Det er ikke mange dage siden, at Johannes Hoff Thorup blev fri på markedet, men der er allerede tikket spændende muligheder ind i indbakken.
Har du fået nogle henvendelser endnu?
– Jeg vil sige, at jeg har talt en del i telefon de seneste par dage, men af respekt for de kollegaer der kollegaer der kæmper enormt vigtige kampe lige nu, skal jeg ikke åbne for meget op om det.
– Men jeg kunne nok godt starte her om et par uger, hvis jeg gerne ville det.
Vil du gerne det?
– Jeg har aftalt fem dage i Sydfrankrig med fruen, og hvis jeg ikke overholder den, så bliver der krisestemning, men på bagsiden af den er jeg i den grad åben, siger Johannes Hoff Thorup med et grin.
Johannes Hoff Thorup nåede 67 kampe i spidsen for FC Nordsjælland, inden han blev solgt til Norwich.
Hvor ville Johannes Hoff Thorup passe ind?
0 Votes
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
– En gigantisk nedtur!
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
Supercomputer spår FCM-nedtur
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
OPTAKT
OB – FC København
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
AaB-krisen fortsætter
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
AGF smider sejren i de døende sekunder
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT