Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Johannes Hoff Thorup fortæller til Tipsbladet, at han snart er klar til at vende tilbage til trænergerningen, hvis den rette mulighed byder sig.



Johannes Hoff Thorup er klar til at tage arbejdshandskerne på igen.  

Den 22. april meddelte Norwich, at man havde fyret Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm som chef- og assistenttræner.  

Men det ligger ikke i kortene, at Johannes Hoff Thorup skal holde en lang pause fra trænergerningen.  

Mens huset i Norwich bliver pakket ned, har danskeren haft god tid til at tænke over, hvad det næste skridt skal være. Og mulighederne er mange.  

Hvad skal du nu?  

– Det er et godt spørgsmål. Jeg har været vant til at stå i en mesterskabskamp eller noget andet på det her tidspunkt af sæsonen, og det havde jeg også set frem til nu, selvom det ikke helt var en mesterskabskamp, siger Johannes Hoff Thorup og fortsætter:  

– Men mit bedste svar er, at jeg ikke ved det lige nu. Jeg havde på ingen måde planlagt, at jeg ikke skulle være fodboldtræner på det her tidspunkt af mit liv og karriere, og jeg er heller ikke den bedste til at skulle gå hjemme i flere måneder uden at skulle lave for meget. Alle muligheder er egentlig åbne. Vi tager en dag ad gangen, og så ser vi, hvad der sker.  

Nogle trænere tager ofte en pause, når de står mellem jobs, men det lyder ikke til, at det er noget for dig? 

– Nej, jeg tror heller ikke, jeg er så god en person til at skulle holde for meget pause. Så tror jeg, at min kone på et tidspunkt bliver rigtig træt af mig.  

– Men dermed ikke sagt, at jeg bare kaster mig ud i det første og bedste, for det kommer jeg stensikkert ikke til at gøre ovenpå den erfaring, jeg har fået her. Men jeg lever og ånder for at være fodboldtræner, og det er det bedste job, jeg nogensinde har haft, så det er ikke min plan, at jeg skal samle støv det næste halve års tid, lyder det fra den tidligere FC Nordsjælland-træner.

Artiklen fortsætter under billedet.

Johannes Hoff Thorup på Brøndby Stadion som FC Nordsjælland-træner. Foto: Alamy

Åben for Superligaen 
Selvom Norwich-jobbet ikke har gjort udlandsdrømmene mindre, så udelukker Johannes Hoff Thorup ikke at vende retur til Danmark.  

– Alt, så længe der er en grundig tanke og idé bag, har interesse for mig, så det kan sagtens være i udlandet igen, men det kan også sagtens være hjemme i Danmark og Superligaen. Jeg kommer ikke til at lukke nogen døre, men det er vigtigt, at der ligger nogle gode og grundige tanker bag, og man skal ville hinanden.  

– Jeg kommer ikke til at se mig selv som en brandslukker, der skal tage over for en klub, der ikke klarer sig så godt nu og her. Det er nok nærmere en klub, som skal tage det næste skridt, eller hvor der skal bygges et nyt stort kapitel op, men det kan sagtens være på et hold, der skal præstere her og nu, for det er jo også spændende, men det kan også være med et mere langsigtet fokus, siger Johannes Hoff Thorup.  

‘Kunne starte om en uge’  
Det er ikke mange dage siden, at Johannes Hoff Thorup blev fri på markedet, men der er allerede tikket spændende muligheder ind i indbakken.  

Har du fået nogle henvendelser endnu?  

– Jeg vil sige, at jeg har talt en del i telefon de seneste par dage, men af respekt for de kollegaer der kollegaer der kæmper enormt vigtige kampe lige nu, skal jeg ikke åbne for meget op om det.  

– Men jeg kunne nok godt starte her om et par uger, hvis jeg gerne ville det.  

Vil du gerne det?  

– Jeg har aftalt fem dage i Sydfrankrig med fruen, og hvis jeg ikke overholder den, så bliver der krisestemning, men på bagsiden af den er jeg i den grad åben, siger Johannes Hoff Thorup med et grin.  

Johannes Hoff Thorup nåede 67 kampe i spidsen for FC Nordsjælland, inden han blev solgt til Norwich.

Hvor ville Johannes Hoff Thorup passe ind?

  • FC København
  • Brøndby
  • FC Midtjylland
  • Randers
  • FC Nordsjælland
  • AGF
  • Silkeborg
  • Sønderjyske
  • Lyngby
  • AaB
  • Vejle
  • FC København
  • Brøndby
  • FC Midtjylland
  • Randers
  • FC Nordsjælland
  • AGF
  • Silkeborg
  • Sønderjyske
  • Lyngby
  • AaB
  • Vejle

0 Votes



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Bo Henriksen fyret

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Dybt skuffet og trist

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Storklub meldes interesseret

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

– Brøndby er chanceløse

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes