Johannes Hoff Thorup er klar til at tage arbejdshandskerne på igen.
Den 22. april meddelte Norwich, at man havde fyret Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm som chef- og assistenttræner.
Men det ligger ikke i kortene, at Johannes Hoff Thorup skal holde en lang pause fra trænergerningen.
Mens huset i Norwich bliver pakket ned, har danskeren haft god tid til at tænke over, hvad det næste skridt skal være. Og mulighederne er mange.
Hvad skal du nu?
– Det er et godt spørgsmål. Jeg har været vant til at stå i en mesterskabskamp eller noget andet på det her tidspunkt af sæsonen, og det havde jeg også set frem til nu, selvom det ikke helt var en mesterskabskamp, siger Johannes Hoff Thorup og fortsætter:
– Men mit bedste svar er, at jeg ikke ved det lige nu. Jeg havde på ingen måde planlagt, at jeg ikke skulle være fodboldtræner på det her tidspunkt af mit liv og karriere, og jeg er heller ikke den bedste til at skulle gå hjemme i flere måneder uden at skulle lave for meget. Alle muligheder er egentlig åbne. Vi tager en dag ad gangen, og så ser vi, hvad der sker.
Nogle trænere tager ofte en pause, når de står mellem jobs, men det lyder ikke til, at det er noget for dig?
– Nej, jeg tror heller ikke, jeg er så god en person til at skulle holde for meget pause. Så tror jeg, at min kone på et tidspunkt bliver rigtig træt af mig.
– Men dermed ikke sagt, at jeg bare kaster mig ud i det første og bedste, for det kommer jeg stensikkert ikke til at gøre ovenpå den erfaring, jeg har fået her. Men jeg lever og ånder for at være fodboldtræner, og det er det bedste job, jeg nogensinde har haft, så det er ikke min plan, at jeg skal samle støv det næste halve års tid, lyder det fra den tidligere FC Nordsjælland-træner.
Artiklen fortsætter under billedet.

Åben for Superligaen
Selvom Norwich-jobbet ikke har gjort udlandsdrømmene mindre, så udelukker Johannes Hoff Thorup ikke at vende retur til Danmark.
– Alt, så længe der er en grundig tanke og idé bag, har interesse for mig, så det kan sagtens være i udlandet igen, men det kan også sagtens være hjemme i Danmark og Superligaen. Jeg kommer ikke til at lukke nogen døre, men det er vigtigt, at der ligger nogle gode og grundige tanker bag, og man skal ville hinanden.
– Jeg kommer ikke til at se mig selv som en brandslukker, der skal tage over for en klub, der ikke klarer sig så godt nu og her. Det er nok nærmere en klub, som skal tage det næste skridt, eller hvor der skal bygges et nyt stort kapitel op, men det kan sagtens være på et hold, der skal præstere her og nu, for det er jo også spændende, men det kan også være med et mere langsigtet fokus, siger Johannes Hoff Thorup.
‘Kunne starte om en uge’
Det er ikke mange dage siden, at Johannes Hoff Thorup blev fri på markedet, men der er allerede tikket spændende muligheder ind i indbakken.
Har du fået nogle henvendelser endnu?
– Jeg vil sige, at jeg har talt en del i telefon de seneste par dage, men af respekt for de kollegaer der kollegaer der kæmper enormt vigtige kampe lige nu, skal jeg ikke åbne for meget op om det.
– Men jeg kunne nok godt starte her om et par uger, hvis jeg gerne ville det.
Vil du gerne det?
– Jeg har aftalt fem dage i Sydfrankrig med fruen, og hvis jeg ikke overholder den, så bliver der krisestemning, men på bagsiden af den er jeg i den grad åben, siger Johannes Hoff Thorup med et grin.
Johannes Hoff Thorup nåede 67 kampe i spidsen for FC Nordsjælland, inden han blev solgt til Norwich.
Hvor ville Johannes Hoff Thorup passe ind?
0 Votes
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER