Johannes Hoff Thorup er klar til at tage arbejdshandskerne på igen.
Den 22. april meddelte Norwich, at man havde fyret Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm som chef- og assistenttræner.
Men det ligger ikke i kortene, at Johannes Hoff Thorup skal holde en lang pause fra trænergerningen.
Mens huset i Norwich bliver pakket ned, har danskeren haft god tid til at tænke over, hvad det næste skridt skal være. Og mulighederne er mange.
Hvad skal du nu?
– Det er et godt spørgsmål. Jeg har været vant til at stå i en mesterskabskamp eller noget andet på det her tidspunkt af sæsonen, og det havde jeg også set frem til nu, selvom det ikke helt var en mesterskabskamp, siger Johannes Hoff Thorup og fortsætter:
– Men mit bedste svar er, at jeg ikke ved det lige nu. Jeg havde på ingen måde planlagt, at jeg ikke skulle være fodboldtræner på det her tidspunkt af mit liv og karriere, og jeg er heller ikke den bedste til at skulle gå hjemme i flere måneder uden at skulle lave for meget. Alle muligheder er egentlig åbne. Vi tager en dag ad gangen, og så ser vi, hvad der sker.
Nogle trænere tager ofte en pause, når de står mellem jobs, men det lyder ikke til, at det er noget for dig?
– Nej, jeg tror heller ikke, jeg er så god en person til at skulle holde for meget pause. Så tror jeg, at min kone på et tidspunkt bliver rigtig træt af mig.
– Men dermed ikke sagt, at jeg bare kaster mig ud i det første og bedste, for det kommer jeg stensikkert ikke til at gøre ovenpå den erfaring, jeg har fået her. Men jeg lever og ånder for at være fodboldtræner, og det er det bedste job, jeg nogensinde har haft, så det er ikke min plan, at jeg skal samle støv det næste halve års tid, lyder det fra den tidligere FC Nordsjælland-træner.
Artiklen fortsætter under billedet.

Åben for Superligaen
Selvom Norwich-jobbet ikke har gjort udlandsdrømmene mindre, så udelukker Johannes Hoff Thorup ikke at vende retur til Danmark.
– Alt, så længe der er en grundig tanke og idé bag, har interesse for mig, så det kan sagtens være i udlandet igen, men det kan også sagtens være hjemme i Danmark og Superligaen. Jeg kommer ikke til at lukke nogen døre, men det er vigtigt, at der ligger nogle gode og grundige tanker bag, og man skal ville hinanden.
– Jeg kommer ikke til at se mig selv som en brandslukker, der skal tage over for en klub, der ikke klarer sig så godt nu og her. Det er nok nærmere en klub, som skal tage det næste skridt, eller hvor der skal bygges et nyt stort kapitel op, men det kan sagtens være på et hold, der skal præstere her og nu, for det er jo også spændende, men det kan også være med et mere langsigtet fokus, siger Johannes Hoff Thorup.
‘Kunne starte om en uge’
Det er ikke mange dage siden, at Johannes Hoff Thorup blev fri på markedet, men der er allerede tikket spændende muligheder ind i indbakken.
Har du fået nogle henvendelser endnu?
– Jeg vil sige, at jeg har talt en del i telefon de seneste par dage, men af respekt for de kollegaer der kollegaer der kæmper enormt vigtige kampe lige nu, skal jeg ikke åbne for meget op om det.
– Men jeg kunne nok godt starte her om et par uger, hvis jeg gerne ville det.
Vil du gerne det?
– Jeg har aftalt fem dage i Sydfrankrig med fruen, og hvis jeg ikke overholder den, så bliver der krisestemning, men på bagsiden af den er jeg i den grad åben, siger Johannes Hoff Thorup med et grin.
Johannes Hoff Thorup nåede 67 kampe i spidsen for FC Nordsjælland, inden han blev solgt til Norwich.
Hvor ville Johannes Hoff Thorup passe ind?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Spanien – Østrig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
England – DR Congo
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER