Johannes Hoff Thorup er klar til at tage arbejdshandskerne på igen.
Den 22. april meddelte Norwich, at man havde fyret Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm som chef- og assistenttræner.
Men det ligger ikke i kortene, at Johannes Hoff Thorup skal holde en lang pause fra trænergerningen.
Mens huset i Norwich bliver pakket ned, har danskeren haft god tid til at tænke over, hvad det næste skridt skal være. Og mulighederne er mange.
Hvad skal du nu?
– Det er et godt spørgsmål. Jeg har været vant til at stå i en mesterskabskamp eller noget andet på det her tidspunkt af sæsonen, og det havde jeg også set frem til nu, selvom det ikke helt var en mesterskabskamp, siger Johannes Hoff Thorup og fortsætter:
– Men mit bedste svar er, at jeg ikke ved det lige nu. Jeg havde på ingen måde planlagt, at jeg ikke skulle være fodboldtræner på det her tidspunkt af mit liv og karriere, og jeg er heller ikke den bedste til at skulle gå hjemme i flere måneder uden at skulle lave for meget. Alle muligheder er egentlig åbne. Vi tager en dag ad gangen, og så ser vi, hvad der sker.
Nogle trænere tager ofte en pause, når de står mellem jobs, men det lyder ikke til, at det er noget for dig?
– Nej, jeg tror heller ikke, jeg er så god en person til at skulle holde for meget pause. Så tror jeg, at min kone på et tidspunkt bliver rigtig træt af mig.
– Men dermed ikke sagt, at jeg bare kaster mig ud i det første og bedste, for det kommer jeg stensikkert ikke til at gøre ovenpå den erfaring, jeg har fået her. Men jeg lever og ånder for at være fodboldtræner, og det er det bedste job, jeg nogensinde har haft, så det er ikke min plan, at jeg skal samle støv det næste halve års tid, lyder det fra den tidligere FC Nordsjælland-træner.
Artiklen fortsætter under billedet.

Åben for Superligaen
Selvom Norwich-jobbet ikke har gjort udlandsdrømmene mindre, så udelukker Johannes Hoff Thorup ikke at vende retur til Danmark.
– Alt, så længe der er en grundig tanke og idé bag, har interesse for mig, så det kan sagtens være i udlandet igen, men det kan også sagtens være hjemme i Danmark og Superligaen. Jeg kommer ikke til at lukke nogen døre, men det er vigtigt, at der ligger nogle gode og grundige tanker bag, og man skal ville hinanden.
– Jeg kommer ikke til at se mig selv som en brandslukker, der skal tage over for en klub, der ikke klarer sig så godt nu og her. Det er nok nærmere en klub, som skal tage det næste skridt, eller hvor der skal bygges et nyt stort kapitel op, men det kan sagtens være på et hold, der skal præstere her og nu, for det er jo også spændende, men det kan også være med et mere langsigtet fokus, siger Johannes Hoff Thorup.
‘Kunne starte om en uge’
Det er ikke mange dage siden, at Johannes Hoff Thorup blev fri på markedet, men der er allerede tikket spændende muligheder ind i indbakken.
Har du fået nogle henvendelser endnu?
– Jeg vil sige, at jeg har talt en del i telefon de seneste par dage, men af respekt for de kollegaer der kollegaer der kæmper enormt vigtige kampe lige nu, skal jeg ikke åbne for meget op om det.
– Men jeg kunne nok godt starte her om et par uger, hvis jeg gerne ville det.
Vil du gerne det?
– Jeg har aftalt fem dage i Sydfrankrig med fruen, og hvis jeg ikke overholder den, så bliver der krisestemning, men på bagsiden af den er jeg i den grad åben, siger Johannes Hoff Thorup med et grin.
Johannes Hoff Thorup nåede 67 kampe i spidsen for FC Nordsjælland, inden han blev solgt til Norwich.
Hvor ville Johannes Hoff Thorup passe ind?
0 Votes

TransferLIVE: Nelsson er én ud af tre på listen

Mål i begge ender i Presov

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Nu går de all-in på Højlund

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Kaoskamp ved klub-VM

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Morten Hjulmand til storklub?

Nu bekræfter FCK

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Gareth Southgate i chokskifte?

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen

Monstertransfer i Premier League?

Tung kampstart i Trencin

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

In or out? FCK har brug for klarhed!

U19-landsholdet smadrer Montenegro

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League