Rønnow og Union Berlin tager point fra Bayern

Målmand Frederik Rønnow leverede en stabil præstation for Union Berlin, der snuppede point mod Bayern München.



Bayern München snublede for anden gang i træk i den tyske Bundesliga, da mesterholdet lørdag spillede 1-1 ude mod Union Berlin.

I sidste spillerunde blev det til samme resultat mod Borussia Mönchengladbach. I den kamp diskede Gladbach-målmanden Yann Sommer op med 19 redninger.

Helt så mange redninger leverede Frederik Rønnow ikke for Union Berlin, men den danske keeper gjorde en god figur og tog sig af det, der var.

Med resultatet har både Bayern München og Union Berlin 11 point efter fem kampe. Borussia Dortmund og Freiburg har et point mere i toppen af rækken.

Union Berlin er nu oppe på 12 bundesligakampe i træk uden nederlag. Seneste nederlag var mod netop Bayern tilbage i marts.

Union Berlin kom foran 1-0 efter 12 minutter på en fremragende helflugter af angriberen Sheraldo Becker.

Dermed kom Becker op på fem mål i fem kampe, og det gør ham lige nu til Bundesligaens topscorer.

Føringen nåede kun at holde i tre minutter. Så havde Joshua Kimmich hamret 1-1-udligningen i nettet bag en forstenet Rønnow, som ikke kunne gøre meget i situationen.

Indskiftede Jamie Leweling fik en stor chance et kvarter før tid, men en stærk arm fra Bayern-keeper Manuel Neuer verfede forsøget til hjørne.

Frederik Rønnow var på plads og fik pareret i overtiden, da Sadio Mané headede mod mål.

Der blev ikke scoret flere mål, og det endte med en pointdeling i Berlin.

Freiburg udnyttede Bayerns pointtab til at stryge helt til tops med en sejr på 3-2 ude over Bayer Leverkusen.

Midtbanespilleren Jens Stage kom ind efter 74 minutter for Werder Bremen, som vandt 2-0 ude over Bochum.

Wolfsburg, som fortsat er uden den skadede angriber Jonas Wind, tabte 2-4 hjemme til FC Köln, som ikke gjorde brug af Kristian Pedersen.

/ritzau/





KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Elfenbenskysten – Norge

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Spår rekordtransfer i dette vindue



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Kryptisk transfermelding

Frankrig – Sverige