Roland Nilsson roser sine profiler

FCK-træner Roland Nilsson var begejstret for sine angribere ovenpå sejren i københavner-derbyet. Men der var også roser til Johan Wiland.



FC København lignede i store perioder et hold, der skulle lide deres første nederlag i sæsonen. Men den kynsime som Brøndby manglede, udviste FCK’s angribere derimod. Og det var netop angribernes farlighed, som FCK-træner Roland Nilsson fremhævede efter kampen.

– Vi ved, at vi har spillere, som kan gøre lidt ekstra, og som arbejder hårdt på at forsvare, men også arbejder hårdt fremad. Dame N’Doye gjorde det godt og Cesar også, da han kom ind. Han tager en masse gode offensive løb, siger Roland Nilsson til DR Sporten.

César Santin og Dame N’Doye har tilsammen scoret 12 mål i indebærende sæson, hvoraf flere er faldet kampens sidste halvdel. Evnen til afgøre kampen til allersidst har ofte været varemærket hos et stærkt mesterhold, og det trøster Roland Nilsson.

– Vi ved, at vi nok skal komme frem til chancerne, og vi går til angreb og stiller os ikke bare tilbage. Det er en vigtig ting i slutningen af kampen, fastslår FCK-træneren, som også havde roser til Johan Wiland, der i allerhøjeste grad bidrog til sejren i The New Firm.

– Brøndby spiller vældig godt og kommer frem til mange chancer, men Johan storspiller inde i målet, og det gjorde, at vi var med i kampen, siger Roland Nilsson.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FC Midtjylland – Viborg FF

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Færdig i Real Madrid

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’