Roland Nilsson roser sine profiler

FCK-træner Roland Nilsson var begejstret for sine angribere ovenpå sejren i københavner-derbyet. Men der var også roser til Johan Wiland.



FC København lignede i store perioder et hold, der skulle lide deres første nederlag i sæsonen. Men den kynsime som Brøndby manglede, udviste FCK’s angribere derimod. Og det var netop angribernes farlighed, som FCK-træner Roland Nilsson fremhævede efter kampen.

– Vi ved, at vi har spillere, som kan gøre lidt ekstra, og som arbejder hårdt på at forsvare, men også arbejder hårdt fremad. Dame N’Doye gjorde det godt og Cesar også, da han kom ind. Han tager en masse gode offensive løb, siger Roland Nilsson til DR Sporten.

César Santin og Dame N’Doye har tilsammen scoret 12 mål i indebærende sæson, hvoraf flere er faldet kampens sidste halvdel. Evnen til afgøre kampen til allersidst har ofte været varemærket hos et stærkt mesterhold, og det trøster Roland Nilsson.

– Vi ved, at vi nok skal komme frem til chancerne, og vi går til angreb og stiller os ikke bare tilbage. Det er en vigtig ting i slutningen af kampen, fastslår FCK-træneren, som også havde roser til Johan Wiland, der i allerhøjeste grad bidrog til sejren i The New Firm.

– Brøndby spiller vældig godt og kommer frem til mange chancer, men Johan storspiller inde i målet, og det gjorde, at vi var med i kampen, siger Roland Nilsson.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

VM-Vækkeuret: Spanien satte Frankrig til vægs

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

FC København-transfer bremses af denne årsag

Tuchel klarmelder stor profil

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

De har spurgt på Gustav Isaksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

England – Argentina

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys