Roland Nilsson roser sine profiler

FCK-træner Roland Nilsson var begejstret for sine angribere ovenpå sejren i københavner-derbyet. Men der var også roser til Johan Wiland.



FC København lignede i store perioder et hold, der skulle lide deres første nederlag i sæsonen. Men den kynsime som Brøndby manglede, udviste FCK’s angribere derimod. Og det var netop angribernes farlighed, som FCK-træner Roland Nilsson fremhævede efter kampen.

– Vi ved, at vi har spillere, som kan gøre lidt ekstra, og som arbejder hårdt på at forsvare, men også arbejder hårdt fremad. Dame N’Doye gjorde det godt og Cesar også, da han kom ind. Han tager en masse gode offensive løb, siger Roland Nilsson til DR Sporten.

César Santin og Dame N’Doye har tilsammen scoret 12 mål i indebærende sæson, hvoraf flere er faldet kampens sidste halvdel. Evnen til afgøre kampen til allersidst har ofte været varemærket hos et stærkt mesterhold, og det trøster Roland Nilsson.

– Vi ved, at vi nok skal komme frem til chancerne, og vi går til angreb og stiller os ikke bare tilbage. Det er en vigtig ting i slutningen af kampen, fastslår FCK-træneren, som også havde roser til Johan Wiland, der i allerhøjeste grad bidrog til sejren i The New Firm.

– Brøndby spiller vældig godt og kommer frem til mange chancer, men Johan storspiller inde i målet, og det gjorde, at vi var med i kampen, siger Roland Nilsson.







LIVE

LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Den største genistreg i Superligaen?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Tøfting: Good on paper – shit on grass