Det er var udbredt skuffelse i Horsens-lejren efter nederlaget til FC København på hjemmbane. Begejstringen har dog også været set større iblandt københavnerne, for det var med næb og klør, at det lykkedes et tamt FCK-hold at bekæmpe de formstærke østjyder.
– Vi måtte arbejde hårdt for sejren i dag (i går, red.), men der var mange gode præstationer fra vores side, og det var godt at se, at vi kom tilbage til der, hvor vi gerne vil være. Men selvfølgelig kunne jeg godt have ønsket mig, at vi også havde scoret til 2-0 og punkteret kampen, men jeg er omvendt også tilfreds med, at vi skaber så mange chancer som vi gør herovre, sagde Roland Nilsson efter kampen til klubbens hjemmeside.
Roland Nilsson havde til forskel fra Plzen-kampen skiftet ud på tre pladser, den ene nødtvungent af Claudemirs skade, der betød, at der blev plads til Thomas Delaney på midtbanen.
– Ja, det handler altid om at finde den rette balance i forhold til den måde, vi forventer kampen vil udvikle sig på, og det lykkes fint i dag (i går, red.), vurderede Nilsson, som også gav spilletid Ragnar Sigurdsson og César Santin.
De største roser fra cheftræner faldt dog til redningsplanken Johan Wiland, der henimod pausen begyndte at døje med rygproblemer. Målmanden blev dog på banen i anden halvleg, og den disposition var Nilsson glad for.
– Hvis han kan spille sådan hver gang, så må han for min skyld gerne have ondt i ryggen. Han leverede en kæmpe indsats og vil nok være øm i morgen, men mon ikke han er klar igen, når det går løs på onsdag.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Gratis adgang til Superliga-brag
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Smider Salah-bombe
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
MEDIE