Det er var udbredt skuffelse i Horsens-lejren efter nederlaget til FC København på hjemmbane. Begejstringen har dog også været set større iblandt københavnerne, for det var med næb og klør, at det lykkedes et tamt FCK-hold at bekæmpe de formstærke østjyder.
– Vi måtte arbejde hårdt for sejren i dag (i går, red.), men der var mange gode præstationer fra vores side, og det var godt at se, at vi kom tilbage til der, hvor vi gerne vil være. Men selvfølgelig kunne jeg godt have ønsket mig, at vi også havde scoret til 2-0 og punkteret kampen, men jeg er omvendt også tilfreds med, at vi skaber så mange chancer som vi gør herovre, sagde Roland Nilsson efter kampen til klubbens hjemmeside.
Roland Nilsson havde til forskel fra Plzen-kampen skiftet ud på tre pladser, den ene nødtvungent af Claudemirs skade, der betød, at der blev plads til Thomas Delaney på midtbanen.
– Ja, det handler altid om at finde den rette balance i forhold til den måde, vi forventer kampen vil udvikle sig på, og det lykkes fint i dag (i går, red.), vurderede Nilsson, som også gav spilletid Ragnar Sigurdsson og César Santin.
De største roser fra cheftræner faldt dog til redningsplanken Johan Wiland, der henimod pausen begyndte at døje med rygproblemer. Målmanden blev dog på banen i anden halvleg, og den disposition var Nilsson glad for.
– Hvis han kan spille sådan hver gang, så må han for min skyld gerne have ondt i ryggen. Han leverede en kæmpe indsats og vil nok være øm i morgen, men mon ikke han er klar igen, når det går løs på onsdag.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
MEDIE
Forhandler med storklub
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
HELT VILDT
Værste i 16 år
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT