Ude godt, men hjemme bedst. Sådan lyder et velkendt ordsprog, men om Dennis Rommedahl er helt enig i den devise er nok tvivlsomt. Hvis alle muligheder var åbne, er der næppe nogen tvivl om, at han helst var blevet i udlandet et par år endnu.
Men sådan skulle det ikke gå for den lynhurtige fløjspiller, der efter et mislykket ophold i græske Olympiakos er tilbage i sit fædreland, hvor han på transfervinduets næstsidste dag skrev under på en toårig kontrakt med Brøndby. Men selvom det formentlig ikke var hans klare førsteprioritet for bare et par måneder siden, er han på ingen måde ked af at være hjemme under vante himmelstrøg. Faktisk glæder han sig til det, der venter ham.
– Det bliver utrolig spændende igen at prøve kræfter med dansk fodbold. Jeg ved, at niveauet er blevet meget højere end, da jeg rejste til udlandet, så det bliver spændende for mig at opleve det på egen krop, siger Dennis Rommedahl til Brøndbys officielle hjemmeside og fortsætter:
– Selvom jeg har boet ude i mange år, så har jeg fulgt lidt med i dansk fodbold, og ligaen virker stærkere end nogensinde. Alle kan konkurrere mod alle, og det giver masser af spænding og en sund interesse for Superligaen.
Dennis Rommedahl har været væk fra dansk fodbold i 14 år, og de år har han brugt i England, Holland og senest Grækenland, inden ringen altså slutter på den københavnske vestegn.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
DAGENS SPILFORSLAG
Hjørnefattigt i Philly
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Panama – England
OPTAKT
Jordan – Argentina
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Colombia – Portugal
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT