Rommedahl har høje forventninger til Superligaen

Dennis Rommedahl har store forventninger til niveauet i Danmarks bedste fodboldrække.



Ude godt, men hjemme bedst. Sådan lyder et velkendt ordsprog, men om Dennis Rommedahl er helt enig i den devise er nok tvivlsomt. Hvis alle muligheder var åbne, er der næppe nogen tvivl om, at han helst var blevet i udlandet et par år endnu.

Men sådan skulle det ikke gå for den lynhurtige fløjspiller, der efter et mislykket ophold i græske Olympiakos er tilbage i sit fædreland, hvor han på transfervinduets næstsidste dag skrev under på en toårig kontrakt med Brøndby. Men selvom det formentlig ikke var hans klare førsteprioritet for bare et par måneder siden, er han på ingen måde ked af at være hjemme under vante himmelstrøg. Faktisk glæder han sig til det, der venter ham.

– Det bliver utrolig spændende igen at prøve kræfter med dansk fodbold. Jeg ved, at niveauet er blevet meget højere end, da jeg rejste til udlandet, så det bliver spændende for mig at opleve det på egen krop, siger Dennis Rommedahl til Brøndbys officielle hjemmeside og fortsætter:

– Selvom jeg har boet ude i mange år, så har jeg fulgt lidt med i dansk fodbold, og ligaen virker stærkere end nogensinde. Alle kan konkurrere mod alle, og det giver masser af spænding og en sund interesse for Superligaen.

Dennis Rommedahl har været væk fra dansk fodbold i 14 år, og de år har han brugt i England, Holland og senest Grækenland, inden ringen altså slutter på den københavnske vestegn.





LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Så er det officielt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Sønderjyske – FC Nordsjælland



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tæt på aftale med Andreas Christensen

AGF – Viborg FF

FC Midtjylland – Brøndby IF

FC København – Randers FC



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lewandowski forlader FC Barcelona

OB – Vejle Boldklub

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Salah sender særlig besked

Transferbombe i Real Madrid?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FC Fredericia – Silkeborg IF

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Froholdt med vild hæder i Portugal

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fortsætter vild målform

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose