Ronaldo: Min liga er bedre end Messis

Cristiano Ronaldo kommer med en stikpille til sin gamle rival Lionel Messi, der netop er skiftet til MLS.



Selv om de ikke længere har mulighed for at møde hinanden på klubplan, så består rivaliseringen mellem to af den moderne fodboldæras største stjerner.

Dagen efter Lionel Messis skifte fra PSG til amerikanske Inter Miami i MLS kommer Cristiano Ronaldo med en stikpille til den nylige verdensmester.

– Europa har mistet en masse kvalitet. Den eneste, der stadig er en af de bedste, er Premier League. Den spanske liga har mistet sin kvalitet, den portugisiske er ikke i toppen, og den tyske har også mistet en masse kvalitet. USA's? Nej, det saudiarabiske mesterskab er meget bedre, siger Cristiano Ronaldo til den portugisiske avis A Bola.

Han var selv én af de første fra Europa til at tilslutte sig en klub i Saudi-Arabien tidligere i år efter skiftet fra Manchester United til Al-Nassr.

Siden er en række andre stjernespillere som Karim Benzema, N'Golo Kante og Roberto Firmino fulgt efter.

Det har fået nogle til at frygte for de europæiske ligaers fremtidige tiltrækningskraft.

For Cristiano Ronaldo bliver det i hvert fald ikke aktuelt med et retur til det kontinent, hvor han har banket mål ind på stribe for klubber som Juventus og Real Madrid.

– At vende tilbage til Europa er ikke længere en mulighed for mig. Jeg er allerede 38,5 år og … det er bare ikke det værd, lyder det fra Cristiano Ronaldo.

Tilsyneladende forventer han yderligere, at migreringen fra Europa til Saudi-Arabien blot lige er begyndt.

– Om et år vil flere og flere spillere være kommet til Saudi-Arabien. Om et år kommer den saudiarabiske liga til at overhale den tyrkiske og den hollandske, siger Cristiano Ronaldo.

Kommentarerne faldt efter en venskabskamp før sæsonstarten, hvor Ronaldos Al-Nassr tabte 0-5 til spanske Celta Vigo.

Al-Nassr blev for nylig ramt med et forbud mod at registrere nye spillere af Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) på grund af en for høj gæld.

/ritzau/Reuters





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




LIVE

LIVE: Medie: Flere storklubber jagter O’Riley

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Felix Beijmo er færdig i AGF

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

AGF jagter hollandsk talent

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Tiden er ved at rinde ud

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Thomas Delaney teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Vil hente FC Midtjylland-profil