Ronaldo: Min liga er bedre end Messis

Cristiano Ronaldo kommer med en stikpille til sin gamle rival Lionel Messi, der netop er skiftet til MLS.



Selv om de ikke længere har mulighed for at møde hinanden på klubplan, så består rivaliseringen mellem to af den moderne fodboldæras største stjerner.

Dagen efter Lionel Messis skifte fra PSG til amerikanske Inter Miami i MLS kommer Cristiano Ronaldo med en stikpille til den nylige verdensmester.

– Europa har mistet en masse kvalitet. Den eneste, der stadig er en af de bedste, er Premier League. Den spanske liga har mistet sin kvalitet, den portugisiske er ikke i toppen, og den tyske har også mistet en masse kvalitet. USA's? Nej, det saudiarabiske mesterskab er meget bedre, siger Cristiano Ronaldo til den portugisiske avis A Bola.

Han var selv én af de første fra Europa til at tilslutte sig en klub i Saudi-Arabien tidligere i år efter skiftet fra Manchester United til Al-Nassr.

Siden er en række andre stjernespillere som Karim Benzema, N'Golo Kante og Roberto Firmino fulgt efter.

Det har fået nogle til at frygte for de europæiske ligaers fremtidige tiltrækningskraft.

For Cristiano Ronaldo bliver det i hvert fald ikke aktuelt med et retur til det kontinent, hvor han har banket mål ind på stribe for klubber som Juventus og Real Madrid.

– At vende tilbage til Europa er ikke længere en mulighed for mig. Jeg er allerede 38,5 år og … det er bare ikke det værd, lyder det fra Cristiano Ronaldo.

Tilsyneladende forventer han yderligere, at migreringen fra Europa til Saudi-Arabien blot lige er begyndt.

– Om et år vil flere og flere spillere være kommet til Saudi-Arabien. Om et år kommer den saudiarabiske liga til at overhale den tyrkiske og den hollandske, siger Cristiano Ronaldo.

Kommentarerne faldt efter en venskabskamp før sæsonstarten, hvor Ronaldos Al-Nassr tabte 0-5 til spanske Celta Vigo.

Al-Nassr blev for nylig ramt med et forbud mod at registrere nye spillere af Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) på grund af en for høj gæld.

/ritzau/Reuters





Kræver flere hold i Superligaen




LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Færdig i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Storklub i dialog med Mohamed Salah

AGF – Sønderjyske

FC Fredericia – FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?

10. gang i træk

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Martin Jørgensen lander nyt job

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud