Ronaldo undersøges efter upassende gestus

Videoer på sociale medier viser Ronaldo, der mod Al Shabab-fans bevæger sin arm op og ned foran sit skridt.



Fodboldstjernen Cristiano Ronaldo får kritik, efter at han tilsyneladende gestikulerede på uanstændig vis, efter at hans hold, Al-Nassr, søndag vandt 3-2 over Al Shabab i den saudiarabiske liga Saudi Pro League.

Efter slutfløjtet fangede videoer, der senere er delt på sociale medier, Ronaldo, der fører hånden op til øret, hvorefter han senere flere gange flyttede sin hånd frem og tilbage foran sit skridt.

Handlingen var tilsyneladende rettet mod modstanderholdet Al Shababs fans.

I baggrunden kan man høre, at der bliver råbt "Messi" med henvisning til Ronaldos argentinske rival, Lionel Messi.

Hændelsen blev ikke fanget på tv-kameraerne, men nogle saudiarabiske kommentatorer siger, at Ronaldo bør blive straffet.

Der er ikke kommet en kommentar fra det officielle Saudi-Arabien, men ifølge den saudiarabiske avis Asharq al-Awsat har Saudi-Arabiens fodboldforbund, SAFF, iværksat en undersøgelse af hændelsen.

– Det disciplinære udvalg står over for den største prøve. Vi kommer til at vente og se, skriver Waleed Al Farraj, en prominent forfatter og tv-vært, på det sociale medie X.

– Alt har sine begrænsninger, lige meget hvor berømt du er. Det er sådan, de store ligaer er.

Al-Nassr har ikke kommenteret hændelsen.

Det er ikke første gang, at 39-årige Ronaldo har fået kritik for sin opførsel Saudi-Arabien.

I april sidste år greb han tilsyneladende om sine kønsdele, da han var på vej i spillerboksen efter en ligakamp mod Al Hilal, hvor Al-Nassr tabte 2-0.

Tidligere i februar samlede Ronaldo et Al Hilal-tørklæde, der blev kastet mod ham fra tilskuerpladserne, op, puttede det ned i sine shorts og kastede det væk, da han gik mod tunnelen.

Ronaldo, der kom til Al-Nassr i slutningen af 2022, ligger øverst på den saudiarabiske ligas topscorerliste med 22 mål i 20 kampe i denne sæson.

Søndag scorede han på straffespark i kampens 21. minut.

/ritzau/Reuters







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Argentina – Kap Verde

FC København i forhandlinger med svensk klub



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er prisen på Aral Simsir

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Colombia – Ghana

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Åbner for sommertransfer

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

– Schwartau-handel giver ingen mening