Den saudiarabiske klub Al Nassr må efter alt at dømme vente med at rulle deres største stjerne til dato ud på en fodboldbane.
Cristiano Ronaldo, som i sidste uge blev præsenteret af klubben, kan ikke få sin debut, som situationen er lige nu.
Det siger flere unavngivne kilder fra klubben ifølge nyhedsbureauet AFP.
– Al Nassr har ikke registreret ham, fordi der ikke er plads til en udenlandsk spiller, siger en af kilderne.
– En udenlandsk spiller skal forlade klubben, før Ronaldo kan registreres, enten ved at blive solgt eller ved at hans kontrakt bliver opløst efter gensidig aftale, forklarer kilden.
De nationale regler tillader kun klubberne at have otte udlændinge i truppen, og Al Nassr har nu ni.
Holdet råder blandt andre over den tidligere Arsenal- og Napoli-målmand David Ospina, som er født i Colombia, og brasilianske Luiz Gustavo.
Al Nassr skulle have spillet en kamp i den saudiarabiske liga torsdag mod Al Ta’ee, men den blev udsat til fredag, fordi store mængder regn skabte problemer med elektriciteten på stadion.
I forvejen var der stor tvivl om, hvorvidt Ronaldo overhovedet kunne deltage i kampen – selv hvis han blev registreret.
En episode i England, hvor han slog en telefon ud af en fans hånd efter et nederlag med Manchester United i Premier League, kostede ham to spilledages karantæne.
Dem afsonede han aldrig, da han kort efter Englands Fodboldforbunds (FA) dom rev sin kontrakt med United over.
Ifølge Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) regler tages karantænedagene med til Saudi-Arabien, men hverken Al Nassr eller den saudiarabiske liga har forholdt sig til, om det vil blive tilfældet.
Ronaldo blev præsenteret tirsdag, og i den forbindelse sagde han, at han glædede sig til at få debut hurtigst muligt. Det er uvist, hvornår det bliver.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Han er tilbage mod FC København
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Hjulmand og co. taber stort skridt
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
City holder liv i mesterskabsdrømmen
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
EKSKLUSIVT