Ups: Ronaldo må vente

Ifølge kilder fra Al Nassr har klubben for mange udlændinge i truppen efter Cristiano Ronaldos ankomst.



Den saudiarabiske klub Al Nassr må efter alt at dømme vente med at rulle deres største stjerne til dato ud på en fodboldbane.

Cristiano Ronaldo, som i sidste uge blev præsenteret af klubben, kan ikke få sin debut, som situationen er lige nu.

Det siger flere unavngivne kilder fra klubben ifølge nyhedsbureauet AFP.

– Al Nassr har ikke registreret ham, fordi der ikke er plads til en udenlandsk spiller, siger en af kilderne.

– En udenlandsk spiller skal forlade klubben, før Ronaldo kan registreres, enten ved at blive solgt eller ved at hans kontrakt bliver opløst efter gensidig aftale, forklarer kilden.

De nationale regler tillader kun klubberne at have otte udlændinge i truppen, og Al Nassr har nu ni.

Holdet råder blandt andre over den tidligere Arsenal- og Napoli-målmand David Ospina, som er født i Colombia, og brasilianske Luiz Gustavo.

Al Nassr skulle have spillet en kamp i den saudiarabiske liga torsdag mod Al Ta’ee, men den blev udsat til fredag, fordi store mængder regn skabte problemer med elektriciteten på stadion.

I forvejen var der stor tvivl om, hvorvidt Ronaldo overhovedet kunne deltage i kampen – selv hvis han blev registreret.

En episode i England, hvor han slog en telefon ud af en fans hånd efter et nederlag med Manchester United i Premier League, kostede ham to spilledages karantæne.

Dem afsonede han aldrig, da han kort efter Englands Fodboldforbunds (FA) dom rev sin kontrakt med United over.

Ifølge Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) regler tages karantænedagene med til Saudi-Arabien, men hverken Al Nassr eller den saudiarabiske liga har forholdt sig til, om det vil blive tilfældet.

Ronaldo blev præsenteret tirsdag, og i den forbindelse sagde han, at han glædede sig til at få debut hurtigst muligt. Det er uvist, hvornår det bliver.

/ritzau/





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Køber snart Brøndby-angriber

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Peter Schmeichel lander stort job

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

– Det var en af de værste dage

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Frygter Christian Eriksen-problem

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde