Den saudiarabiske klub Al Nassr må efter alt at dømme vente med at rulle deres største stjerne til dato ud på en fodboldbane.
Cristiano Ronaldo, som i sidste uge blev præsenteret af klubben, kan ikke få sin debut, som situationen er lige nu.
Det siger flere unavngivne kilder fra klubben ifølge nyhedsbureauet AFP.
– Al Nassr har ikke registreret ham, fordi der ikke er plads til en udenlandsk spiller, siger en af kilderne.
– En udenlandsk spiller skal forlade klubben, før Ronaldo kan registreres, enten ved at blive solgt eller ved at hans kontrakt bliver opløst efter gensidig aftale, forklarer kilden.
De nationale regler tillader kun klubberne at have otte udlændinge i truppen, og Al Nassr har nu ni.
Holdet råder blandt andre over den tidligere Arsenal- og Napoli-målmand David Ospina, som er født i Colombia, og brasilianske Luiz Gustavo.
Al Nassr skulle have spillet en kamp i den saudiarabiske liga torsdag mod Al Ta’ee, men den blev udsat til fredag, fordi store mængder regn skabte problemer med elektriciteten på stadion.
I forvejen var der stor tvivl om, hvorvidt Ronaldo overhovedet kunne deltage i kampen – selv hvis han blev registreret.
En episode i England, hvor han slog en telefon ud af en fans hånd efter et nederlag med Manchester United i Premier League, kostede ham to spilledages karantæne.
Dem afsonede han aldrig, da han kort efter Englands Fodboldforbunds (FA) dom rev sin kontrakt med United over.
Ifølge Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) regler tages karantænedagene med til Saudi-Arabien, men hverken Al Nassr eller den saudiarabiske liga har forholdt sig til, om det vil blive tilfældet.
Ronaldo blev præsenteret tirsdag, og i den forbindelse sagde han, at han glædede sig til at få debut hurtigst muligt. Det er uvist, hvornår det bliver.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT