Ups: Ronaldo må vente

Ifølge kilder fra Al Nassr har klubben for mange udlændinge i truppen efter Cristiano Ronaldos ankomst.



Den saudiarabiske klub Al Nassr må efter alt at dømme vente med at rulle deres største stjerne til dato ud på en fodboldbane.

Cristiano Ronaldo, som i sidste uge blev præsenteret af klubben, kan ikke få sin debut, som situationen er lige nu.

Det siger flere unavngivne kilder fra klubben ifølge nyhedsbureauet AFP.

– Al Nassr har ikke registreret ham, fordi der ikke er plads til en udenlandsk spiller, siger en af kilderne.

– En udenlandsk spiller skal forlade klubben, før Ronaldo kan registreres, enten ved at blive solgt eller ved at hans kontrakt bliver opløst efter gensidig aftale, forklarer kilden.

De nationale regler tillader kun klubberne at have otte udlændinge i truppen, og Al Nassr har nu ni.

Holdet råder blandt andre over den tidligere Arsenal- og Napoli-målmand David Ospina, som er født i Colombia, og brasilianske Luiz Gustavo.

Al Nassr skulle have spillet en kamp i den saudiarabiske liga torsdag mod Al Ta’ee, men den blev udsat til fredag, fordi store mængder regn skabte problemer med elektriciteten på stadion.

I forvejen var der stor tvivl om, hvorvidt Ronaldo overhovedet kunne deltage i kampen – selv hvis han blev registreret.

En episode i England, hvor han slog en telefon ud af en fans hånd efter et nederlag med Manchester United i Premier League, kostede ham to spilledages karantæne.

Dem afsonede han aldrig, da han kort efter Englands Fodboldforbunds (FA) dom rev sin kontrakt med United over.

Ifølge Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) regler tages karantænedagene med til Saudi-Arabien, men hverken Al Nassr eller den saudiarabiske liga har forholdt sig til, om det vil blive tilfældet.

Ronaldo blev præsenteret tirsdag, og i den forbindelse sagde han, at han glædede sig til at få debut hurtigst muligt. Det er uvist, hvornår det bliver.

/ritzau/







Pludselig nævnte Zorniger Moukoko


Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

– Ingen har pengene til at friste mig

Sensationel udvikling på vej?

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Slut: Imponerende Brøndby-sejr

På røven over dansk stjerne

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

‘Nærmest et karaktermord’

Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Eriksen med stor hyldest

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

I svime over dansker

Transfer på vej? ‘CV’ flirter med Superliga-profil

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB

Hent denne Superliga-profil, AGF!

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Tophold jagter to danskere

Storroser Yuito Suzuki

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale

Her kan du se OB mod Brøndby IF

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’

De kommer til at have mareridt i nat

FC Midtjylland buldrer videre med storsejr

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Skidt nyt for Andreas Christensen

Sådan starter OB og Brøndby IF

OB – Brøndby IF

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

Skrækkeligt Napoli-nyt

‘Kom uventet – det har været voldsomt’

Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor

‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’