Ronaldo runder milepæl i underholdende United-sejr

Med to mål i Manchester Uniteds 3-2-sejr over Arsenal kom Cristiano Ronaldo op på 801 scoringer i karrieren.



Fredag tager Manchester United for alvor hul på en ny tilværelse efter fyringen af Ole Gunnar Solskjær.

Her har Ralf Rangnick nemlig første arbejdsdag som klubbens nye manager, og tyskeren overtager en klub med en smule medvind i ryggen.

Torsdag vandt United nemlig for første gang i over en måned i Premier League, da Arsenal i et underholdende opgør blev slået med 3-2, i hvad der altså var Michael Carricks sidste opgave som vikarierende United-træner.

Sejren, som Cristiano Ronaldo sørgede for med to mål i anden halvleg, giver Manchester-klubben en pointtotal på 21 på tabellens syvendeplads. Arsenal har to point mere på femtepladsen.

Med sine to scoringer rundede Ronaldo en milepæl i sin i forvejen imponerende karriere. Han er nu oppe på 801 mål som professionel.

Der var gået lidt over ti minutter, da Arsenals Emile Smith Rowe efter et hjørnespark halvflugtede bolden i mål 1-0. En scoring, som dommer Martin Atkinson længe tøvede med at tildele.

David de Gea lå nemlig og ømmede sig inde på stregen, så målet var mere eller mindre ubevogtet, da Smith Rowe trykkede af. Det viste sig, at de Geas egen holdkammerat Fred havde trådt spanieren over anklen, og efter et VAR-tjek blev målet godkendt til stor utilfredshed for United-spillerne.

Men det tændte måske en ild i hjemmeholdet, der efterfølgende tog teten. Kort før pausen gav det afkast, da Bruno Fernandes i feltet prikkede bolden ind til 1-1.

Lidt over en håndfuld minutter efter pausen var der igen jubel på Old Trafford, da Cristiano Ronaldo dukkede op i feltet og sparkede en tværaflevering i mål.

Men glæden varede ikke længe. To minutter efter føringsmålet udlignede Martin Ødegaard for Arsenal. Et kvarter senere blev nordmanden dog skurken for gæsterne, da han begik et straffespark, som Cristiano Ronaldo sikkert scorede på.

Det blev kampens sidste mål, og så endte den portugisiske stjerne på ny med rollen som Uniteds store helt.

Torsdag aften var der også danskermøde i Premier League, da Tottenham med Pierre-Emile Højbjerg tog imod Brentford.

Højbjerg endte med håneretten over Thomas Frank og Brentfords danske spillere efter en Tottenham-sejr på 2-0.

/ritzau/



Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Alle storroser Dario Osorio

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

– Det er så ringe, begge dele!

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Millionregn over Ståle Solbakken

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Storklub meldes interesseret

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Lukas Lerager er færdig i FC København

Riemer svarer på Tøftings kritik

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Mål i luften i London

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks