Fredag tager Manchester United for alvor hul på en ny tilværelse efter fyringen af Ole Gunnar Solskjær.
Her har Ralf Rangnick nemlig første arbejdsdag som klubbens nye manager, og tyskeren overtager en klub med en smule medvind i ryggen.
Torsdag vandt United nemlig for første gang i over en måned i Premier League, da Arsenal i et underholdende opgør blev slået med 3-2, i hvad der altså var Michael Carricks sidste opgave som vikarierende United-træner.
Sejren, som Cristiano Ronaldo sørgede for med to mål i anden halvleg, giver Manchester-klubben en pointtotal på 21 på tabellens syvendeplads. Arsenal har to point mere på femtepladsen.
Med sine to scoringer rundede Ronaldo en milepæl i sin i forvejen imponerende karriere. Han er nu oppe på 801 mål som professionel.
Der var gået lidt over ti minutter, da Arsenals Emile Smith Rowe efter et hjørnespark halvflugtede bolden i mål 1-0. En scoring, som dommer Martin Atkinson længe tøvede med at tildele.
David de Gea lå nemlig og ømmede sig inde på stregen, så målet var mere eller mindre ubevogtet, da Smith Rowe trykkede af. Det viste sig, at de Geas egen holdkammerat Fred havde trådt spanieren over anklen, og efter et VAR-tjek blev målet godkendt til stor utilfredshed for United-spillerne.
Men det tændte måske en ild i hjemmeholdet, der efterfølgende tog teten. Kort før pausen gav det afkast, da Bruno Fernandes i feltet prikkede bolden ind til 1-1.
Lidt over en håndfuld minutter efter pausen var der igen jubel på Old Trafford, da Cristiano Ronaldo dukkede op i feltet og sparkede en tværaflevering i mål.
Men glæden varede ikke længe. To minutter efter føringsmålet udlignede Martin Ødegaard for Arsenal. Et kvarter senere blev nordmanden dog skurken for gæsterne, da han begik et straffespark, som Cristiano Ronaldo sikkert scorede på.
Det blev kampens sidste mål, og så endte den portugisiske stjerne på ny med rollen som Uniteds store helt.
Torsdag aften var der også danskermøde i Premier League, da Tottenham med Pierre-Emile Højbjerg tog imod Brentford.
Højbjerg endte med håneretten over Thomas Frank og Brentfords danske spillere efter en Tottenham-sejr på 2-0.
/ritzau/
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
