Ronaldo runder milepæl i underholdende United-sejr

Med to mål i Manchester Uniteds 3-2-sejr over Arsenal kom Cristiano Ronaldo op på 801 scoringer i karrieren.



Fredag tager Manchester United for alvor hul på en ny tilværelse efter fyringen af Ole Gunnar Solskjær.

Her har Ralf Rangnick nemlig første arbejdsdag som klubbens nye manager, og tyskeren overtager en klub med en smule medvind i ryggen.

Torsdag vandt United nemlig for første gang i over en måned i Premier League, da Arsenal i et underholdende opgør blev slået med 3-2, i hvad der altså var Michael Carricks sidste opgave som vikarierende United-træner.

Sejren, som Cristiano Ronaldo sørgede for med to mål i anden halvleg, giver Manchester-klubben en pointtotal på 21 på tabellens syvendeplads. Arsenal har to point mere på femtepladsen.

Med sine to scoringer rundede Ronaldo en milepæl i sin i forvejen imponerende karriere. Han er nu oppe på 801 mål som professionel.

Der var gået lidt over ti minutter, da Arsenals Emile Smith Rowe efter et hjørnespark halvflugtede bolden i mål 1-0. En scoring, som dommer Martin Atkinson længe tøvede med at tildele.

David de Gea lå nemlig og ømmede sig inde på stregen, så målet var mere eller mindre ubevogtet, da Smith Rowe trykkede af. Det viste sig, at de Geas egen holdkammerat Fred havde trådt spanieren over anklen, og efter et VAR-tjek blev målet godkendt til stor utilfredshed for United-spillerne.

Men det tændte måske en ild i hjemmeholdet, der efterfølgende tog teten. Kort før pausen gav det afkast, da Bruno Fernandes i feltet prikkede bolden ind til 1-1.

Lidt over en håndfuld minutter efter pausen var der igen jubel på Old Trafford, da Cristiano Ronaldo dukkede op i feltet og sparkede en tværaflevering i mål.

Men glæden varede ikke længe. To minutter efter føringsmålet udlignede Martin Ødegaard for Arsenal. Et kvarter senere blev nordmanden dog skurken for gæsterne, da han begik et straffespark, som Cristiano Ronaldo sikkert scorede på.

Det blev kampens sidste mål, og så endte den portugisiske stjerne på ny med rollen som Uniteds store helt.

Torsdag aften var der også danskermøde i Premier League, da Tottenham med Pierre-Emile Højbjerg tog imod Brentford.

Højbjerg endte med håneretten over Thomas Frank og Brentfords danske spillere efter en Tottenham-sejr på 2-0.

/ritzau/





FCK-boss kan snart præsentere noget

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Raser over Rasmus Højlund-episode

Bach Bak i svime over Uhre

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Går langt ned i løn

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Dansk bomber med vildt mål i England

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Mohamed Daramy vender tilbage

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Mareridt for FC Augsburg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Gigantisk nedslagtning

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Arsenal ansætter dansk toptræner