Fredag tager Manchester United for alvor hul på en ny tilværelse efter fyringen af Ole Gunnar Solskjær.
Her har Ralf Rangnick nemlig første arbejdsdag som klubbens nye manager, og tyskeren overtager en klub med en smule medvind i ryggen.
Torsdag vandt United nemlig for første gang i over en måned i Premier League, da Arsenal i et underholdende opgør blev slået med 3-2, i hvad der altså var Michael Carricks sidste opgave som vikarierende United-træner.
Sejren, som Cristiano Ronaldo sørgede for med to mål i anden halvleg, giver Manchester-klubben en pointtotal på 21 på tabellens syvendeplads. Arsenal har to point mere på femtepladsen.
Med sine to scoringer rundede Ronaldo en milepæl i sin i forvejen imponerende karriere. Han er nu oppe på 801 mål som professionel.
Der var gået lidt over ti minutter, da Arsenals Emile Smith Rowe efter et hjørnespark halvflugtede bolden i mål 1-0. En scoring, som dommer Martin Atkinson længe tøvede med at tildele.
David de Gea lå nemlig og ømmede sig inde på stregen, så målet var mere eller mindre ubevogtet, da Smith Rowe trykkede af. Det viste sig, at de Geas egen holdkammerat Fred havde trådt spanieren over anklen, og efter et VAR-tjek blev målet godkendt til stor utilfredshed for United-spillerne.
Men det tændte måske en ild i hjemmeholdet, der efterfølgende tog teten. Kort før pausen gav det afkast, da Bruno Fernandes i feltet prikkede bolden ind til 1-1.
Lidt over en håndfuld minutter efter pausen var der igen jubel på Old Trafford, da Cristiano Ronaldo dukkede op i feltet og sparkede en tværaflevering i mål.
Men glæden varede ikke længe. To minutter efter føringsmålet udlignede Martin Ødegaard for Arsenal. Et kvarter senere blev nordmanden dog skurken for gæsterne, da han begik et straffespark, som Cristiano Ronaldo sikkert scorede på.
Det blev kampens sidste mål, og så endte den portugisiske stjerne på ny med rollen som Uniteds store helt.
Torsdag aften var der også danskermøde i Premier League, da Tottenham med Pierre-Emile Højbjerg tog imod Brentford.
Højbjerg endte med håneretten over Thomas Frank og Brentfords danske spillere efter en Tottenham-sejr på 2-0.
/ritzau/
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
NYHEDER
Går langt ned i løn
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
Wrexham slår Premier League-klub
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
