Ronnie Schwartz er stadig lidt nervøs

Ronnie Schwartz blev matchvinder for Randers FC i seneste spillerunde, men er stadig ikke helt tryg ved området omkring sin venstre skulder.



Ronnie Schwartz har haft et særdeles ustabilt forår i Randers FC indtil videre. Han indledte foråret på skadeslisten på grund af et brækket kraveben i vinterpausen, og da han atter var klar igen, måtte han alligevel udgå af en kamp mod FC København efter et slag i skulderregionen. 

I fredags kom Schwartz endelig på måltavlen for første gang i foråret, men selvom han er ved at være helt klar igen, er han stadig ikke helt tryg ved sin fysik. 

– Jeg er stadig lidt nervøs, hvis der kommer nogen fra venstre side, som jeg ikke kan se. Så er jeg nervøs for, at de smadrer ind i min skulder som Delaney. Men sådan er det, fodbold er kontaktsport, og det skal man være klar over, når man går ind over kridtstregen. Mod AGF var jeg nede i nogle hårde tacklinger, og lægerne har lovet mig, at kravebenet holder, så jeg skal være overbevise mig selv om, at jeg sagtens kan spille som normalt, siger Ronnie Schwartz til Tipsbladet.

Randers FC har været uskarpe foran mål i dette forår, og det har fået mange til at påpege, at klubben har savnet Ronnie Schwartz. Hovedpersonen føler dog ikke et ekstra pres. 

– Det er mere i omverdenen, at folk har opfattelsen, at jeg skal redde det hele. Sådan havde det ikke været, hvis vi havde scoret mere, mens jeg var væk. Der har da været nogen, der snakkede om, at ham Ronnie manglede, men det tager jeg stille og roligt, siger han. 

LÆS MERE: Tipsbladet sætter fokus på Randers FC og har talt med både Ronnie Schwartz og cheftræner Colin Todd. Det hele kan læses i Tipsbladet, der er på gaden fredag sammen med Ekstra Bladet. 

For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 20 kroner!



AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

FC København scorer 16 millioner kroner

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Belønnes af FC København

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Stor ros til FC Midtjylland

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Brøndby straffet – får stor bøde

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Bekræftet: Færdig

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år