Ronnie Schwartz er stadig lidt nervøs

Ronnie Schwartz blev matchvinder for Randers FC i seneste spillerunde, men er stadig ikke helt tryg ved området omkring sin venstre skulder.



Ronnie Schwartz har haft et særdeles ustabilt forår i Randers FC indtil videre. Han indledte foråret på skadeslisten på grund af et brækket kraveben i vinterpausen, og da han atter var klar igen, måtte han alligevel udgå af en kamp mod FC København efter et slag i skulderregionen. 

I fredags kom Schwartz endelig på måltavlen for første gang i foråret, men selvom han er ved at være helt klar igen, er han stadig ikke helt tryg ved sin fysik. 

– Jeg er stadig lidt nervøs, hvis der kommer nogen fra venstre side, som jeg ikke kan se. Så er jeg nervøs for, at de smadrer ind i min skulder som Delaney. Men sådan er det, fodbold er kontaktsport, og det skal man være klar over, når man går ind over kridtstregen. Mod AGF var jeg nede i nogle hårde tacklinger, og lægerne har lovet mig, at kravebenet holder, så jeg skal være overbevise mig selv om, at jeg sagtens kan spille som normalt, siger Ronnie Schwartz til Tipsbladet.

Randers FC har været uskarpe foran mål i dette forår, og det har fået mange til at påpege, at klubben har savnet Ronnie Schwartz. Hovedpersonen føler dog ikke et ekstra pres. 

– Det er mere i omverdenen, at folk har opfattelsen, at jeg skal redde det hele. Sådan havde det ikke været, hvis vi havde scoret mere, mens jeg var væk. Der har da været nogen, der snakkede om, at ham Ronnie manglede, men det tager jeg stille og roligt, siger han. 

LÆS MERE: Tipsbladet sætter fokus på Randers FC og har talt med både Ronnie Schwartz og cheftræner Colin Todd. Det hele kan læses i Tipsbladet, der er på gaden fredag sammen med Ekstra Bladet. 

For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 20 kroner!





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

City med vildt rekordbud

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Peger på ham som ny Superliga-træner

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub