Ronnie Schwartz er stadig lidt nervøs

Ronnie Schwartz blev matchvinder for Randers FC i seneste spillerunde, men er stadig ikke helt tryg ved området omkring sin venstre skulder.



Ronnie Schwartz har haft et særdeles ustabilt forår i Randers FC indtil videre. Han indledte foråret på skadeslisten på grund af et brækket kraveben i vinterpausen, og da han atter var klar igen, måtte han alligevel udgå af en kamp mod FC København efter et slag i skulderregionen. 

I fredags kom Schwartz endelig på måltavlen for første gang i foråret, men selvom han er ved at være helt klar igen, er han stadig ikke helt tryg ved sin fysik. 

– Jeg er stadig lidt nervøs, hvis der kommer nogen fra venstre side, som jeg ikke kan se. Så er jeg nervøs for, at de smadrer ind i min skulder som Delaney. Men sådan er det, fodbold er kontaktsport, og det skal man være klar over, når man går ind over kridtstregen. Mod AGF var jeg nede i nogle hårde tacklinger, og lægerne har lovet mig, at kravebenet holder, så jeg skal være overbevise mig selv om, at jeg sagtens kan spille som normalt, siger Ronnie Schwartz til Tipsbladet.

Randers FC har været uskarpe foran mål i dette forår, og det har fået mange til at påpege, at klubben har savnet Ronnie Schwartz. Hovedpersonen føler dog ikke et ekstra pres. 

– Det er mere i omverdenen, at folk har opfattelsen, at jeg skal redde det hele. Sådan havde det ikke været, hvis vi havde scoret mere, mens jeg var væk. Der har da været nogen, der snakkede om, at ham Ronnie manglede, men det tager jeg stille og roligt, siger han. 

LÆS MERE: Tipsbladet sætter fokus på Randers FC og har talt med både Ronnie Schwartz og cheftræner Colin Todd. Det hele kan læses i Tipsbladet, der er på gaden fredag sammen med Ekstra Bladet. 

For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 20 kroner!







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!

Medie: De lurer på FCM-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Paraguay – Frankrig

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Australien – Egypten

– Schwartau-handel giver ingen mening



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Real Madrid afviser køb af stjernespiller