Ronnie Schwartz er stadig lidt nervøs

Ronnie Schwartz blev matchvinder for Randers FC i seneste spillerunde, men er stadig ikke helt tryg ved området omkring sin venstre skulder.



Ronnie Schwartz har haft et særdeles ustabilt forår i Randers FC indtil videre. Han indledte foråret på skadeslisten på grund af et brækket kraveben i vinterpausen, og da han atter var klar igen, måtte han alligevel udgå af en kamp mod FC København efter et slag i skulderregionen. 

I fredags kom Schwartz endelig på måltavlen for første gang i foråret, men selvom han er ved at være helt klar igen, er han stadig ikke helt tryg ved sin fysik. 

– Jeg er stadig lidt nervøs, hvis der kommer nogen fra venstre side, som jeg ikke kan se. Så er jeg nervøs for, at de smadrer ind i min skulder som Delaney. Men sådan er det, fodbold er kontaktsport, og det skal man være klar over, når man går ind over kridtstregen. Mod AGF var jeg nede i nogle hårde tacklinger, og lægerne har lovet mig, at kravebenet holder, så jeg skal være overbevise mig selv om, at jeg sagtens kan spille som normalt, siger Ronnie Schwartz til Tipsbladet.

Randers FC har været uskarpe foran mål i dette forår, og det har fået mange til at påpege, at klubben har savnet Ronnie Schwartz. Hovedpersonen føler dog ikke et ekstra pres. 

– Det er mere i omverdenen, at folk har opfattelsen, at jeg skal redde det hele. Sådan havde det ikke været, hvis vi havde scoret mere, mens jeg var væk. Der har da været nogen, der snakkede om, at ham Ronnie manglede, men det tager jeg stille og roligt, siger han. 

LÆS MERE: Tipsbladet sætter fokus på Randers FC og har talt med både Ronnie Schwartz og cheftræner Colin Todd. Det hele kan læses i Tipsbladet, der er på gaden fredag sammen med Ekstra Bladet. 

For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 20 kroner!





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Markant ændring i Silkeborg

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’