Ronnie Schwartz er stadig lidt nervøs

Ronnie Schwartz blev matchvinder for Randers FC i seneste spillerunde, men er stadig ikke helt tryg ved området omkring sin venstre skulder.



Ronnie Schwartz har haft et særdeles ustabilt forår i Randers FC indtil videre. Han indledte foråret på skadeslisten på grund af et brækket kraveben i vinterpausen, og da han atter var klar igen, måtte han alligevel udgå af en kamp mod FC København efter et slag i skulderregionen. 

I fredags kom Schwartz endelig på måltavlen for første gang i foråret, men selvom han er ved at være helt klar igen, er han stadig ikke helt tryg ved sin fysik. 

– Jeg er stadig lidt nervøs, hvis der kommer nogen fra venstre side, som jeg ikke kan se. Så er jeg nervøs for, at de smadrer ind i min skulder som Delaney. Men sådan er det, fodbold er kontaktsport, og det skal man være klar over, når man går ind over kridtstregen. Mod AGF var jeg nede i nogle hårde tacklinger, og lægerne har lovet mig, at kravebenet holder, så jeg skal være overbevise mig selv om, at jeg sagtens kan spille som normalt, siger Ronnie Schwartz til Tipsbladet.

Randers FC har været uskarpe foran mål i dette forår, og det har fået mange til at påpege, at klubben har savnet Ronnie Schwartz. Hovedpersonen føler dog ikke et ekstra pres. 

– Det er mere i omverdenen, at folk har opfattelsen, at jeg skal redde det hele. Sådan havde det ikke været, hvis vi havde scoret mere, mens jeg var væk. Der har da været nogen, der snakkede om, at ham Ronnie manglede, men det tager jeg stille og roligt, siger han. 

LÆS MERE: Tipsbladet sætter fokus på Randers FC og har talt med både Ronnie Schwartz og cheftræner Colin Todd. Det hele kan læses i Tipsbladet, der er på gaden fredag sammen med Ekstra Bladet. 

For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 20 kroner!



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Store navne kan forlade Brøndby IF

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

To danskere færdige i norsk klub

‘Han skal ingen steder’

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Det kommer til at trække ud

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Intet aftryk!

Aldrig nogensinde FCK

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Vild Diant Ramaj-historie

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Drømmer om VM 2026 med Danmark

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil