Roony Bardghji har fremtiden på plads

FC København og Roony Bardghji er blevet enige om en kontraktforlængelse.



Roony Bardghji har med et år tilbage af sin aftale valgt at binde sig selv til en længere fremtid i FC København.

FCK oplyser på klubbens Twitter-profil, at man har forlænget aftalen med den svenske kantspiller frem til udgangen af 2025.

– Vi er meget tilfredse med, at vi er blevet enige om en ny aftale med Roony, som åbenlyst er et stort talent og allerede nu bidrager med en masse til vores hold og trup. Det har været en meget lang proces at komme i mål med det her, men nu er vi der, siger sportschef, Peter Christiansen, om den nye aftale.

Roony Bardghji kom til FC Københavns talentafdeling kort efter sin 16 års fødselsdag, og mod afslutningen af efterårssæsonen for godt et år siden viste han, hvorfor nogle af Europas allerstørste klubber kæmpede mod FCK om svenskeren.

Efter et formdyk har 17-årige Roony Bardghji igen i denne sæson vist, hvorfor FC København har strakt sig langt for at lande en længere aftale med ham. Selv er kantspilleren også glad for at fortsætte udviklingen i FCK.

– Det har hele tiden været mit ønske at fortsætte i FCK, og jeg er glad for, at vi er nået til enighed, så jeg kan fortsætte her og tage de næste skridt i min udvikling, siger han blandt andet om forlængelsen, der altså løber frem til udgangen af 2025.

I denne sæson er det blevet til 13 kampe og tre Superliga-kasser for Roony Bardghji. Han har dog fået en ny konkurrent til spilletiden på højrekant, da FCK kort før forlængelsen med Roony Bardhji hentede Diogo Goncalves i Benfica.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Manchester United – Nottingham Forest



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Raser: Det er latterligt!

Rival sender stor ros til Bo Svensson



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’