FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Roony Bardghji er tilbage – nu også som starter i FC København.
Mandag startede det svenske stortalent inde for første gang i et år, da han spillede 72 minutter i 3-1-sejren over AGF, og dermed tog han endnu et skridt på sin vej tilbage fra den knæskade, der har ødelagt så meget.
– Det er stort, og jeg er meget glad for, at jeg har spillet meget, siden jeg kom tilbage fra skaden. Jeg har set mange, som er kommet tilbage og har spillet langt færre minutter, så jeg er taknemmelig, siger Roony Bardghji, der melder sig klar til at starte inde igen på søndag mod AGF:
– Kroppen og knæet har det godt, så jeg vil rigtig gerne starte inde igen. Jeg har fået grønt lys til at spille uden begrænsninger.

Vil spille 10’er
Roony Bardghji kan både spille til højre og som 10’er, og selv om han gør, hvad Jacob Neestrup ønsker, lægger han ikke skjul på, at det er som offensiv midtbane, at han føler sig mest som en fisk i vandet.
– Jeg kan virkelig godt lide positionen, som jeg også spillede, da jeg var yngre. Den passer perfekt til min spillestil, så jeg tror, jeg kan bidrage med meget, hvis jeg får en fri rolle. Det er i sådan en rolle, jeg trives bedst. Man er også tættere på målet – nogle gange som højre kant skal man også arbejde meget defensivt, og så får man bolden længere væk fra målet, siger svenskeren.
Mod AGF satser han på en ny omgang i manegen, og hvis det skal være den perfekte eftermiddag for FC København-stjernen, finder han vej til netmaskerne – noget han, af gode grunde, ikke har gjort for FCK siden dén der aften mod Manchester United.
– Jeg kan ikke vente – jeg tænker på det hver eneste dag. Målene skal nok komme. Når det første kommer, så kommer de andre. Jeg skal sørge for at bringe mig i de rigtige situationer, siger han.
Kontraktsituationen
Når snakken falder på Roony Bardghji, er der især én ting, der optager FC København-fansene – er stortalentet på vej væk?
Svenskerens kontrakt udløber ved udgangen af 2025, så det er nærliggende, at han bliver solgt til sommer, hvis ikke parterne når til enighed om at forlænge aftalen.
Det er en snak, Roony Bardghji lige nu holder ud i strakt arm.
– Jeg kan godt forstå, at der er meget snak om det, men helt ærligt så er det ikke noget, jeg tænker på. Det er ikke det vigtigste lige nu. Vi skal vinde mesterskabet og pokalen, og så må vi tage alt det andet bagefter, siger han.
Svenskeren kan i hvert fald ikke være i tvivl om, hvad FCK-fansene håber på.
– Det er sygt, og det betyder så meget. Den støtte, jeg har fra fansene og har haft lige siden, jeg kom op som 16-årig, betyder meget og fylder mig med energi efter at betale tilbage til fansene. Jeg kommer aldrig til at glemme det, og det er noget, jeg vil bære med mig i hjertet lige meget, hvor jeg spiller henne, slutter Roony Bardghji.
Tror du, at Roony Bardghji forlænger med FCK?
0 Votes
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
GOG buldrer forbi bundhold
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
EKSKLUSIVT
Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
Danske tenniskvinder rykker ned
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
