FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Roony Bardghji er tilbage – nu også som starter i FC København.
Mandag startede det svenske stortalent inde for første gang i et år, da han spillede 72 minutter i 3-1-sejren over AGF, og dermed tog han endnu et skridt på sin vej tilbage fra den knæskade, der har ødelagt så meget.
– Det er stort, og jeg er meget glad for, at jeg har spillet meget, siden jeg kom tilbage fra skaden. Jeg har set mange, som er kommet tilbage og har spillet langt færre minutter, så jeg er taknemmelig, siger Roony Bardghji, der melder sig klar til at starte inde igen på søndag mod AGF:
– Kroppen og knæet har det godt, så jeg vil rigtig gerne starte inde igen. Jeg har fået grønt lys til at spille uden begrænsninger.

Vil spille 10’er
Roony Bardghji kan både spille til højre og som 10’er, og selv om han gør, hvad Jacob Neestrup ønsker, lægger han ikke skjul på, at det er som offensiv midtbane, at han føler sig mest som en fisk i vandet.
– Jeg kan virkelig godt lide positionen, som jeg også spillede, da jeg var yngre. Den passer perfekt til min spillestil, så jeg tror, jeg kan bidrage med meget, hvis jeg får en fri rolle. Det er i sådan en rolle, jeg trives bedst. Man er også tættere på målet – nogle gange som højre kant skal man også arbejde meget defensivt, og så får man bolden længere væk fra målet, siger svenskeren.
Mod AGF satser han på en ny omgang i manegen, og hvis det skal være den perfekte eftermiddag for FC København-stjernen, finder han vej til netmaskerne – noget han, af gode grunde, ikke har gjort for FCK siden dén der aften mod Manchester United.
– Jeg kan ikke vente – jeg tænker på det hver eneste dag. Målene skal nok komme. Når det første kommer, så kommer de andre. Jeg skal sørge for at bringe mig i de rigtige situationer, siger han.
Kontraktsituationen
Når snakken falder på Roony Bardghji, er der især én ting, der optager FC København-fansene – er stortalentet på vej væk?
Svenskerens kontrakt udløber ved udgangen af 2025, så det er nærliggende, at han bliver solgt til sommer, hvis ikke parterne når til enighed om at forlænge aftalen.
Det er en snak, Roony Bardghji lige nu holder ud i strakt arm.
– Jeg kan godt forstå, at der er meget snak om det, men helt ærligt så er det ikke noget, jeg tænker på. Det er ikke det vigtigste lige nu. Vi skal vinde mesterskabet og pokalen, og så må vi tage alt det andet bagefter, siger han.
Svenskeren kan i hvert fald ikke være i tvivl om, hvad FCK-fansene håber på.
– Det er sygt, og det betyder så meget. Den støtte, jeg har fra fansene og har haft lige siden, jeg kom op som 16-årig, betyder meget og fylder mig med energi efter at betale tilbage til fansene. Jeg kommer aldrig til at glemme det, og det er noget, jeg vil bære med mig i hjertet lige meget, hvor jeg spiller henne, slutter Roony Bardghji.
Tror du, at Roony Bardghji forlænger med FCK?
0 Votes
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE