FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Roony Bardghji er tilbage – nu også som starter i FC København.
Mandag startede det svenske stortalent inde for første gang i et år, da han spillede 72 minutter i 3-1-sejren over AGF, og dermed tog han endnu et skridt på sin vej tilbage fra den knæskade, der har ødelagt så meget.
– Det er stort, og jeg er meget glad for, at jeg har spillet meget, siden jeg kom tilbage fra skaden. Jeg har set mange, som er kommet tilbage og har spillet langt færre minutter, så jeg er taknemmelig, siger Roony Bardghji, der melder sig klar til at starte inde igen på søndag mod AGF:
– Kroppen og knæet har det godt, så jeg vil rigtig gerne starte inde igen. Jeg har fået grønt lys til at spille uden begrænsninger.

Vil spille 10’er
Roony Bardghji kan både spille til højre og som 10’er, og selv om han gør, hvad Jacob Neestrup ønsker, lægger han ikke skjul på, at det er som offensiv midtbane, at han føler sig mest som en fisk i vandet.
– Jeg kan virkelig godt lide positionen, som jeg også spillede, da jeg var yngre. Den passer perfekt til min spillestil, så jeg tror, jeg kan bidrage med meget, hvis jeg får en fri rolle. Det er i sådan en rolle, jeg trives bedst. Man er også tættere på målet – nogle gange som højre kant skal man også arbejde meget defensivt, og så får man bolden længere væk fra målet, siger svenskeren.
Mod AGF satser han på en ny omgang i manegen, og hvis det skal være den perfekte eftermiddag for FC København-stjernen, finder han vej til netmaskerne – noget han, af gode grunde, ikke har gjort for FCK siden dén der aften mod Manchester United.
– Jeg kan ikke vente – jeg tænker på det hver eneste dag. Målene skal nok komme. Når det første kommer, så kommer de andre. Jeg skal sørge for at bringe mig i de rigtige situationer, siger han.
Kontraktsituationen
Når snakken falder på Roony Bardghji, er der især én ting, der optager FC København-fansene – er stortalentet på vej væk?
Svenskerens kontrakt udløber ved udgangen af 2025, så det er nærliggende, at han bliver solgt til sommer, hvis ikke parterne når til enighed om at forlænge aftalen.
Det er en snak, Roony Bardghji lige nu holder ud i strakt arm.
– Jeg kan godt forstå, at der er meget snak om det, men helt ærligt så er det ikke noget, jeg tænker på. Det er ikke det vigtigste lige nu. Vi skal vinde mesterskabet og pokalen, og så må vi tage alt det andet bagefter, siger han.
Svenskeren kan i hvert fald ikke være i tvivl om, hvad FCK-fansene håber på.
– Det er sygt, og det betyder så meget. Den støtte, jeg har fra fansene og har haft lige siden, jeg kom op som 16-årig, betyder meget og fylder mig med energi efter at betale tilbage til fansene. Jeg kommer aldrig til at glemme det, og det er noget, jeg vil bære med mig i hjertet lige meget, hvor jeg spiller henne, slutter Roony Bardghji.
Tror du, at Roony Bardghji forlænger med FCK?
0 Votes
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
NYHEDER
Køber engelsk klub
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
I chok over Manchester United
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Arne Slot dybt frustreret
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
