Roony Bardghji: ‘Tænker på det hver eneste dag’

Roony Bardghji gør store fremskridt i FC København efter sin lange skadespause.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Roony Bardghji er tilbage – nu også som starter i FC København.

Mandag startede det svenske stortalent inde for første gang i et år, da han spillede 72 minutter i 3-1-sejren over AGF, og dermed tog han endnu et skridt på sin vej tilbage fra den knæskade, der har ødelagt så meget.

– Det er stort, og jeg er meget glad for, at jeg har spillet meget, siden jeg kom tilbage fra skaden. Jeg har set mange, som er kommet tilbage og har spillet langt færre minutter, så jeg er taknemmelig, siger Roony Bardghji, der melder sig klar til at starte inde igen på søndag mod AGF:

– Kroppen og knæet har det godt, så jeg vil rigtig gerne starte inde igen. Jeg har fået grønt lys til at spille uden begrænsninger.

Vil spille 10’er

Roony Bardghji kan både spille til højre og som 10’er, og selv om han gør, hvad Jacob Neestrup ønsker, lægger han ikke skjul på, at det er som offensiv midtbane, at han føler sig mest som en fisk i vandet.

– Jeg kan virkelig godt lide positionen, som jeg også spillede, da jeg var yngre. Den passer perfekt til min spillestil, så jeg tror, jeg kan bidrage med meget, hvis jeg får en fri rolle. Det er i sådan en rolle, jeg trives bedst. Man er også tættere på målet – nogle gange som højre kant skal man også arbejde meget defensivt, og så får man bolden længere væk fra målet, siger svenskeren.

Mod AGF satser han på en ny omgang i manegen, og hvis det skal være den perfekte eftermiddag for FC København-stjernen, finder han vej til netmaskerne – noget han, af gode grunde, ikke har gjort for FCK siden dén der aften mod Manchester United.

– Jeg kan ikke vente – jeg tænker på det hver eneste dag. Målene skal nok komme. Når det første kommer, så kommer de andre. Jeg skal sørge for at bringe mig i de rigtige situationer, siger han.

Kontraktsituationen

Når snakken falder på Roony Bardghji, er der især én ting, der optager FC København-fansene – er stortalentet på vej væk?

Svenskerens kontrakt udløber ved udgangen af 2025, så det er nærliggende, at han bliver solgt til sommer, hvis ikke parterne når til enighed om at forlænge aftalen.

Det er en snak, Roony Bardghji lige nu holder ud i strakt arm.

– Jeg kan godt forstå, at der er meget snak om det, men helt ærligt så er det ikke noget, jeg tænker på. Det er ikke det vigtigste lige nu. Vi skal vinde mesterskabet og pokalen, og så må vi tage alt det andet bagefter, siger han.

Svenskeren kan i hvert fald ikke være i tvivl om, hvad FCK-fansene håber på.

– Det er sygt, og det betyder så meget. Den støtte, jeg har fra fansene og har haft lige siden, jeg kom op som 16-årig, betyder meget og fylder mig med energi efter at betale tilbage til fansene. Jeg kommer aldrig til at glemme det, og det er noget, jeg vil bære med mig i hjertet lige meget, hvor jeg spiller henne, slutter Roony Bardghji.

Tror du, at Roony Bardghji forlænger med FCK?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Han er førende til at erstatte Hjulmand



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Raser: Det er latterligt!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart