Roony Bardghji: ‘Tænker på det hver eneste dag’

Roony Bardghji gør store fremskridt i FC København efter sin lange skadespause.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Roony Bardghji er tilbage – nu også som starter i FC København.

Mandag startede det svenske stortalent inde for første gang i et år, da han spillede 72 minutter i 3-1-sejren over AGF, og dermed tog han endnu et skridt på sin vej tilbage fra den knæskade, der har ødelagt så meget.

– Det er stort, og jeg er meget glad for, at jeg har spillet meget, siden jeg kom tilbage fra skaden. Jeg har set mange, som er kommet tilbage og har spillet langt færre minutter, så jeg er taknemmelig, siger Roony Bardghji, der melder sig klar til at starte inde igen på søndag mod AGF:

– Kroppen og knæet har det godt, så jeg vil rigtig gerne starte inde igen. Jeg har fået grønt lys til at spille uden begrænsninger.

Vil spille 10’er

Roony Bardghji kan både spille til højre og som 10’er, og selv om han gør, hvad Jacob Neestrup ønsker, lægger han ikke skjul på, at det er som offensiv midtbane, at han føler sig mest som en fisk i vandet.

– Jeg kan virkelig godt lide positionen, som jeg også spillede, da jeg var yngre. Den passer perfekt til min spillestil, så jeg tror, jeg kan bidrage med meget, hvis jeg får en fri rolle. Det er i sådan en rolle, jeg trives bedst. Man er også tættere på målet – nogle gange som højre kant skal man også arbejde meget defensivt, og så får man bolden længere væk fra målet, siger svenskeren.

Mod AGF satser han på en ny omgang i manegen, og hvis det skal være den perfekte eftermiddag for FC København-stjernen, finder han vej til netmaskerne – noget han, af gode grunde, ikke har gjort for FCK siden dén der aften mod Manchester United.

– Jeg kan ikke vente – jeg tænker på det hver eneste dag. Målene skal nok komme. Når det første kommer, så kommer de andre. Jeg skal sørge for at bringe mig i de rigtige situationer, siger han.

Kontraktsituationen

Når snakken falder på Roony Bardghji, er der især én ting, der optager FC København-fansene – er stortalentet på vej væk?

Svenskerens kontrakt udløber ved udgangen af 2025, så det er nærliggende, at han bliver solgt til sommer, hvis ikke parterne når til enighed om at forlænge aftalen.

Det er en snak, Roony Bardghji lige nu holder ud i strakt arm.

– Jeg kan godt forstå, at der er meget snak om det, men helt ærligt så er det ikke noget, jeg tænker på. Det er ikke det vigtigste lige nu. Vi skal vinde mesterskabet og pokalen, og så må vi tage alt det andet bagefter, siger han.

Svenskeren kan i hvert fald ikke være i tvivl om, hvad FCK-fansene håber på.

– Det er sygt, og det betyder så meget. Den støtte, jeg har fra fansene og har haft lige siden, jeg kom op som 16-årig, betyder meget og fylder mig med energi efter at betale tilbage til fansene. Jeg kommer aldrig til at glemme det, og det er noget, jeg vil bære med mig i hjertet lige meget, hvor jeg spiller henne, slutter Roony Bardghji.

Tror du, at Roony Bardghji forlænger med FCK?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Norge – Frankrig

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Jordan – Argentina

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

AaB dæmper superligaforventninger

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil