Roony Bardghjis lillebror stråler i FC København

Roony Bardghjis lillebror Rayan Bardghji er ved at skabe et navn for sig selv i FC København.



PARKEN (Tipsbladet): Roony Bardghji gjorde mandag comeback for FC København efter knap et års pause på grund af en korsbåndsskade.

Imens har endnu en Bardghji skabt et navn for sig selv på akademiet i FC København.

Roony Bardghji har nemlig en lillebror ved navn Rayan Bardghji, der i hjemlandet Sverige beskrives som et af de største talenter i sin årgang. Han er blot 15 år og spiller på FC Københavns U17-hold, ligesom han er en del af de svenske ungdomslandshold.

Rayan Bardghji har også trænet og spillet testkampe for FC Københavns U19-hold, så der er altså krummer i knægten.

Det fortæller storebror Roony Bardghji til Tipsbladet og den fremmødte presse efter mandagens sejr over Randers FC.

– Jeg er stolt af ham. Han gør det godt og arbejder stenhårdt. Det er dejligt at se ham spille, og jeg har set mange træninger og kampe med ham, imens jeg selv har siddet ude i så lang tid. Det er skønt at se hans udvikling, og så skal han koncentrere sig og fortsætte med at arbejde hårdt, for så skal det nok gå godt.

Hvem er egentlig det største talent af jer to?

– Måske er min far bedre til at svare på det, da han har set os begge spille på den alder. Men jeg går med mig selv, så han må arbejde lidt hårdere, siger Roony Bardghji med et stort smil.

Rayan Bardghji har til TikTok-kanalen fotboll24 peget på sig selv som den af brødrene, der når længst med fodbolden. Det er med andre ord et brødrepar, som har stor tro på egne evner.

Det samme vurderer den svenske scout Peter Lindvall.

– Han er utrolig smart. Jeg så Roony, da han var meget ung, men jeg vil sige, at lillebroren er lidt skarpere og kan komme lidt længere. Nu ved vi jo ikke, hvordan Roony har det efter skaden. Han er teknisk dygtig, god med bolden og har et sublimt overblik.

– I de kampe, jeg har set, har han spillet 8’er eller 10’er, hvor han gjorde det bedst som 8’er. Han er en fantastisk spiller for fremtiden i FC København, siger han til fotboll24.

Rayan Bardghji, 15 år, er også en farlig afslutter og har blandt andet scoret fem mål i en træningskamp mod Viborg FF i opstarten til foråret. Sidste år scorede han også fem mål i en kamp mod FC Midtjylland, ligesom det er blevet til mange mål og assister for U17-holdet i indeværende sæson.

Bardghji-brødrene kom til FC København i sommeren 2020 fra Malmö FF – herunder kan du se en af Rayan Bardghjis scoringer for U16-landsholdet.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Bayern tromler sig videre

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bombe – Superliga-klub nævnes

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

FCM ansætter ny topboss

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Mexico kommer med markant melding om VM



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret

Optakt: Newcastle – Manchester City

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Deler nyt om fremtiden

Jonas Schwartz lander nyt job

Chido Obi nomineret til pris

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Hjulmand vinder i Hamborg

Her lander kampprogrammet for slutspillet

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

‘Tottenham er i overhængende fare’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Nu svarer David Nielsen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

I svime over Filip Jørgensen

Mourinho tog røven på Zeca

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg