Roony Bardghjis lillebror stråler i FC København

Roony Bardghjis lillebror Rayan Bardghji er ved at skabe et navn for sig selv i FC København.



PARKEN (Tipsbladet): Roony Bardghji gjorde mandag comeback for FC København efter knap et års pause på grund af en korsbåndsskade.

Imens har endnu en Bardghji skabt et navn for sig selv på akademiet i FC København.

Roony Bardghji har nemlig en lillebror ved navn Rayan Bardghji, der i hjemlandet Sverige beskrives som et af de største talenter i sin årgang. Han er blot 15 år og spiller på FC Københavns U17-hold, ligesom han er en del af de svenske ungdomslandshold.

Rayan Bardghji har også trænet og spillet testkampe for FC Københavns U19-hold, så der er altså krummer i knægten.

Det fortæller storebror Roony Bardghji til Tipsbladet og den fremmødte presse efter mandagens sejr over Randers FC.

– Jeg er stolt af ham. Han gør det godt og arbejder stenhårdt. Det er dejligt at se ham spille, og jeg har set mange træninger og kampe med ham, imens jeg selv har siddet ude i så lang tid. Det er skønt at se hans udvikling, og så skal han koncentrere sig og fortsætte med at arbejde hårdt, for så skal det nok gå godt.

Hvem er egentlig det største talent af jer to?

– Måske er min far bedre til at svare på det, da han har set os begge spille på den alder. Men jeg går med mig selv, så han må arbejde lidt hårdere, siger Roony Bardghji med et stort smil.

Rayan Bardghji har til TikTok-kanalen fotboll24 peget på sig selv som den af brødrene, der når længst med fodbolden. Det er med andre ord et brødrepar, som har stor tro på egne evner.

Det samme vurderer den svenske scout Peter Lindvall.

– Han er utrolig smart. Jeg så Roony, da han var meget ung, men jeg vil sige, at lillebroren er lidt skarpere og kan komme lidt længere. Nu ved vi jo ikke, hvordan Roony har det efter skaden. Han er teknisk dygtig, god med bolden og har et sublimt overblik.

– I de kampe, jeg har set, har han spillet 8’er eller 10’er, hvor han gjorde det bedst som 8’er. Han er en fantastisk spiller for fremtiden i FC København, siger han til fotboll24.

Rayan Bardghji, 15 år, er også en farlig afslutter og har blandt andet scoret fem mål i en træningskamp mod Viborg FF i opstarten til foråret. Sidste år scorede han også fem mål i en kamp mod FC Midtjylland, ligesom det er blevet til mange mål og assister for U17-holdet i indeværende sæson.

Bardghji-brødrene kom til FC København i sommeren 2020 fra Malmö FF – herunder kan du se en af Rayan Bardghjis scoringer for U16-landsholdet.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Norge – Frankrig

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Tunesien – Holland

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

Afslører: FCK ringede aldrig

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

VM-spiller får fem karantænedage

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Kap Verde – Saudi-Arabien

Tyrkiet – USA

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne