Roony Bardghjis lillebror stråler i FC København

Roony Bardghjis lillebror Rayan Bardghji er ved at skabe et navn for sig selv i FC København.



PARKEN (Tipsbladet): Roony Bardghji gjorde mandag comeback for FC København efter knap et års pause på grund af en korsbåndsskade.

Imens har endnu en Bardghji skabt et navn for sig selv på akademiet i FC København.

Roony Bardghji har nemlig en lillebror ved navn Rayan Bardghji, der i hjemlandet Sverige beskrives som et af de største talenter i sin årgang. Han er blot 15 år og spiller på FC Københavns U17-hold, ligesom han er en del af de svenske ungdomslandshold.

Rayan Bardghji har også trænet og spillet testkampe for FC Københavns U19-hold, så der er altså krummer i knægten.

Det fortæller storebror Roony Bardghji til Tipsbladet og den fremmødte presse efter mandagens sejr over Randers FC.

– Jeg er stolt af ham. Han gør det godt og arbejder stenhårdt. Det er dejligt at se ham spille, og jeg har set mange træninger og kampe med ham, imens jeg selv har siddet ude i så lang tid. Det er skønt at se hans udvikling, og så skal han koncentrere sig og fortsætte med at arbejde hårdt, for så skal det nok gå godt.

Hvem er egentlig det største talent af jer to?

– Måske er min far bedre til at svare på det, da han har set os begge spille på den alder. Men jeg går med mig selv, så han må arbejde lidt hårdere, siger Roony Bardghji med et stort smil.

Rayan Bardghji har til TikTok-kanalen fotboll24 peget på sig selv som den af brødrene, der når længst med fodbolden. Det er med andre ord et brødrepar, som har stor tro på egne evner.

Det samme vurderer den svenske scout Peter Lindvall.

– Han er utrolig smart. Jeg så Roony, da han var meget ung, men jeg vil sige, at lillebroren er lidt skarpere og kan komme lidt længere. Nu ved vi jo ikke, hvordan Roony har det efter skaden. Han er teknisk dygtig, god med bolden og har et sublimt overblik.

– I de kampe, jeg har set, har han spillet 8’er eller 10’er, hvor han gjorde det bedst som 8’er. Han er en fantastisk spiller for fremtiden i FC København, siger han til fotboll24.

Rayan Bardghji, 15 år, er også en farlig afslutter og har blandt andet scoret fem mål i en træningskamp mod Viborg FF i opstarten til foråret. Sidste år scorede han også fem mål i en kamp mod FC Midtjylland, ligesom det er blevet til mange mål og assister for U17-holdet i indeværende sæson.

Bardghji-brødrene kom til FC København i sommeren 2020 fra Malmö FF – herunder kan du se en af Rayan Bardghjis scoringer for U16-landsholdet.



Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

I svime over Oscar Schwartau

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’