Roony Bardghjis lillebror stråler i FC København

Roony Bardghjis lillebror Rayan Bardghji er ved at skabe et navn for sig selv i FC København.



PARKEN (Tipsbladet): Roony Bardghji gjorde mandag comeback for FC København efter knap et års pause på grund af en korsbåndsskade.

Imens har endnu en Bardghji skabt et navn for sig selv på akademiet i FC København.

Roony Bardghji har nemlig en lillebror ved navn Rayan Bardghji, der i hjemlandet Sverige beskrives som et af de største talenter i sin årgang. Han er blot 15 år og spiller på FC Københavns U17-hold, ligesom han er en del af de svenske ungdomslandshold.

Rayan Bardghji har også trænet og spillet testkampe for FC Københavns U19-hold, så der er altså krummer i knægten.

Det fortæller storebror Roony Bardghji til Tipsbladet og den fremmødte presse efter mandagens sejr over Randers FC.

– Jeg er stolt af ham. Han gør det godt og arbejder stenhårdt. Det er dejligt at se ham spille, og jeg har set mange træninger og kampe med ham, imens jeg selv har siddet ude i så lang tid. Det er skønt at se hans udvikling, og så skal han koncentrere sig og fortsætte med at arbejde hårdt, for så skal det nok gå godt.

Hvem er egentlig det største talent af jer to?

– Måske er min far bedre til at svare på det, da han har set os begge spille på den alder. Men jeg går med mig selv, så han må arbejde lidt hårdere, siger Roony Bardghji med et stort smil.

Rayan Bardghji har til TikTok-kanalen fotboll24 peget på sig selv som den af brødrene, der når længst med fodbolden. Det er med andre ord et brødrepar, som har stor tro på egne evner.

Det samme vurderer den svenske scout Peter Lindvall.

– Han er utrolig smart. Jeg så Roony, da han var meget ung, men jeg vil sige, at lillebroren er lidt skarpere og kan komme lidt længere. Nu ved vi jo ikke, hvordan Roony har det efter skaden. Han er teknisk dygtig, god med bolden og har et sublimt overblik.

– I de kampe, jeg har set, har han spillet 8’er eller 10’er, hvor han gjorde det bedst som 8’er. Han er en fantastisk spiller for fremtiden i FC København, siger han til fotboll24.

Rayan Bardghji, 15 år, er også en farlig afslutter og har blandt andet scoret fem mål i en træningskamp mod Viborg FF i opstarten til foråret. Sidste år scorede han også fem mål i en kamp mod FC Midtjylland, ligesom det er blevet til mange mål og assister for U17-holdet i indeværende sæson.

Bardghji-brødrene kom til FC København i sommeren 2020 fra Malmö FF – herunder kan du se en af Rayan Bardghjis scoringer for U16-landsholdet.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Brasilien – Norge

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Her er prisen på Aral Simsir

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Stort FCK-talent er blevet solgt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Klapper i om stor Superliga-transfer

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 1/8-finalerne ved VM

PL-træner blev fyret over E-mail