Roony Bardghjis lillebror stråler i FC København

Roony Bardghjis lillebror Rayan Bardghji er ved at skabe et navn for sig selv i FC København.



PARKEN (Tipsbladet): Roony Bardghji gjorde mandag comeback for FC København efter knap et års pause på grund af en korsbåndsskade.

Imens har endnu en Bardghji skabt et navn for sig selv på akademiet i FC København.

Roony Bardghji har nemlig en lillebror ved navn Rayan Bardghji, der i hjemlandet Sverige beskrives som et af de største talenter i sin årgang. Han er blot 15 år og spiller på FC Københavns U17-hold, ligesom han er en del af de svenske ungdomslandshold.

Rayan Bardghji har også trænet og spillet testkampe for FC Københavns U19-hold, så der er altså krummer i knægten.

Det fortæller storebror Roony Bardghji til Tipsbladet og den fremmødte presse efter mandagens sejr over Randers FC.

– Jeg er stolt af ham. Han gør det godt og arbejder stenhårdt. Det er dejligt at se ham spille, og jeg har set mange træninger og kampe med ham, imens jeg selv har siddet ude i så lang tid. Det er skønt at se hans udvikling, og så skal han koncentrere sig og fortsætte med at arbejde hårdt, for så skal det nok gå godt.

Hvem er egentlig det største talent af jer to?

– Måske er min far bedre til at svare på det, da han har set os begge spille på den alder. Men jeg går med mig selv, så han må arbejde lidt hårdere, siger Roony Bardghji med et stort smil.

Rayan Bardghji har til TikTok-kanalen fotboll24 peget på sig selv som den af brødrene, der når længst med fodbolden. Det er med andre ord et brødrepar, som har stor tro på egne evner.

Det samme vurderer den svenske scout Peter Lindvall.

– Han er utrolig smart. Jeg så Roony, da han var meget ung, men jeg vil sige, at lillebroren er lidt skarpere og kan komme lidt længere. Nu ved vi jo ikke, hvordan Roony har det efter skaden. Han er teknisk dygtig, god med bolden og har et sublimt overblik.

– I de kampe, jeg har set, har han spillet 8’er eller 10’er, hvor han gjorde det bedst som 8’er. Han er en fantastisk spiller for fremtiden i FC København, siger han til fotboll24.

Rayan Bardghji, 15 år, er også en farlig afslutter og har blandt andet scoret fem mål i en træningskamp mod Viborg FF i opstarten til foråret. Sidste år scorede han også fem mål i en kamp mod FC Midtjylland, ligesom det er blevet til mange mål og assister for U17-holdet i indeværende sæson.

Bardghji-brødrene kom til FC København i sommeren 2020 fra Malmö FF – herunder kan du se en af Rayan Bardghjis scoringer for U16-landsholdet.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

De er tilbage i Premier League

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

FC København kan få Jens Stage-millioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Stor melding om Andreas Christensens fremtid