Roser Jesper Sørensen: Sætter pris på ærligheden

AGF-cheftræner Uwe Rösler kvitterer for Jesper Sørensens erkendelse af, at Felix Beijmo ikke skulle have været udvist efter slutfløjtet i mandagens kamp.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det var måske ikke den bedst spillede kamp i Superliga-historien, men et uventet rødt kort til Jesper Sørensen efter slutfløjtet satte fut i tingene.

Og endnu mere hektisk viste det sig at være i minutterne efter, hvor det kom frem, at Felix Beijmo fra AGF også havde fået et gult kort i situationen, som sammen med det gule kort fra selve kampen dermed giver svenskeren karantæne i næste spillerundes svære kamp mod FC Midtjylland.

Jesper Sørensen erkendte uden for omklædningsrummene på det ombygningsramte stadion i Århus efterfølgende til den skrevne presse, at det dels var en dum fejltagelse af ham, dels at Beijmo ikke havde fortjent det kort, dommer Morten Krogh gav efter, at Jesper Sørensen havde haft fat i Beijmos trøje.

AGF-træner Uwe Rösler var ikke tæt på situationen, men han satte pris på meldingen fra Jesper Sørensen.

– Det er meget fair. Jeg synes, det er en god gestus fra ham. Jeg sætter virkelig pris på ærligheden. Og jeg håber, dommeren hører det, siger Uwe Rösler.

Felix Beijmo fortalte efter kampen, at han havde fået talt situationen igennem med Jesper Sørensen, og at den for Beijmos vedkommende er parkeret i forhold til Brøndby-træneren, som Beijmo roste.

Uwe Rösler håber nu, Felix Beijmo slipper for karantæne.

– Jeg så ikke situationen. Vi har haft god kommunikation med dommerne og med Jesper. Og jeg håber, retfærdigheden sker fyldest. Mere kan jeg ikke rigtig sige, for jeg så ikke situationen, siger AGF-cheftræneren.

AGF er nu treer i Superligaen et point efter FC København og FC Midtjylland, og århusianerne skal altså på søndag til Herning for at møde FCM.

Og i det store billede var Uwe Rösler overordentlig tilfreds med det, han så fra mandskabet.

– Vi spillede en rigtig, rigtig god Superliga-kamp i første halvleg. Det var en god reklame for Superligaen. I anden halvleg var jeg ikke så glad, for vi blev ikke ved med at spille os ud af presset, som vi havde gjort i første halvleg.

– Vi begyndte at spille på resultat for tidligt. Vi gav den måske også for meget gas i første halvleg med vores pres og ubønhørlige arbejdsindsats. Mod Brøndby kan man ikke tillade sig, at de får bolden så meget. Så der var perioder, hvor vi havde lidt held med os. Vi havde tillid til strukturen og det faktum, at mange af vores spillere har spillet sammen i over to år og ved præcis, hvad de skal gøre i disse situationer, siger Uwe Rösler.

AGF vandt også sæsonens første kamp mod Brøndby.

Århusianerne har ved siden af Superligaen også muligheden for at spille sig videre i pokalen til november ude mod Skive.







LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Stopper karrieren

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

De er interesseret i Christian Eriksen

De vil gerne have Jens Jønsson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

17 minutter for United – nu skal han til VM

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’