ÅRHUS (Tipsbladet): Det var måske ikke den bedst spillede kamp i Superliga-historien, men et uventet rødt kort til Jesper Sørensen efter slutfløjtet satte fut i tingene.
Og endnu mere hektisk viste det sig at være i minutterne efter, hvor det kom frem, at Felix Beijmo fra AGF også havde fået et gult kort i situationen, som sammen med det gule kort fra selve kampen dermed giver svenskeren karantæne i næste spillerundes svære kamp mod FC Midtjylland.
Jesper Sørensen erkendte uden for omklædningsrummene på det ombygningsramte stadion i Århus efterfølgende til den skrevne presse, at det dels var en dum fejltagelse af ham, dels at Beijmo ikke havde fortjent det kort, dommer Morten Krogh gav efter, at Jesper Sørensen havde haft fat i Beijmos trøje.
AGF-træner Uwe Rösler var ikke tæt på situationen, men han satte pris på meldingen fra Jesper Sørensen.
– Det er meget fair. Jeg synes, det er en god gestus fra ham. Jeg sætter virkelig pris på ærligheden. Og jeg håber, dommeren hører det, siger Uwe Rösler.
Felix Beijmo fortalte efter kampen, at han havde fået talt situationen igennem med Jesper Sørensen, og at den for Beijmos vedkommende er parkeret i forhold til Brøndby-træneren, som Beijmo roste.
Uwe Rösler håber nu, Felix Beijmo slipper for karantæne.
– Jeg så ikke situationen. Vi har haft god kommunikation med dommerne og med Jesper. Og jeg håber, retfærdigheden sker fyldest. Mere kan jeg ikke rigtig sige, for jeg så ikke situationen, siger AGF-cheftræneren.
AGF er nu treer i Superligaen et point efter FC København og FC Midtjylland, og århusianerne skal altså på søndag til Herning for at møde FCM.
Og i det store billede var Uwe Rösler overordentlig tilfreds med det, han så fra mandskabet.
– Vi spillede en rigtig, rigtig god Superliga-kamp i første halvleg. Det var en god reklame for Superligaen. I anden halvleg var jeg ikke så glad, for vi blev ikke ved med at spille os ud af presset, som vi havde gjort i første halvleg.
– Vi begyndte at spille på resultat for tidligt. Vi gav den måske også for meget gas i første halvleg med vores pres og ubønhørlige arbejdsindsats. Mod Brøndby kan man ikke tillade sig, at de får bolden så meget. Så der var perioder, hvor vi havde lidt held med os. Vi havde tillid til strukturen og det faktum, at mange af vores spillere har spillet sammen i over to år og ved præcis, hvad de skal gøre i disse situationer, siger Uwe Rösler.
AGF vandt også sæsonens første kamp mod Brøndby.
Århusianerne har ved siden af Superligaen også muligheden for at spille sig videre i pokalen til november ude mod Skive.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
OPTAKT
Spanien – Østrig
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Her kan man se La Liga fremover
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
OPTAKT