ÅRHUS (Tipsbladet): Det var måske ikke den bedst spillede kamp i Superliga-historien, men et uventet rødt kort til Jesper Sørensen efter slutfløjtet satte fut i tingene.
Og endnu mere hektisk viste det sig at være i minutterne efter, hvor det kom frem, at Felix Beijmo fra AGF også havde fået et gult kort i situationen, som sammen med det gule kort fra selve kampen dermed giver svenskeren karantæne i næste spillerundes svære kamp mod FC Midtjylland.
Jesper Sørensen erkendte uden for omklædningsrummene på det ombygningsramte stadion i Århus efterfølgende til den skrevne presse, at det dels var en dum fejltagelse af ham, dels at Beijmo ikke havde fortjent det kort, dommer Morten Krogh gav efter, at Jesper Sørensen havde haft fat i Beijmos trøje.
AGF-træner Uwe Rösler var ikke tæt på situationen, men han satte pris på meldingen fra Jesper Sørensen.
– Det er meget fair. Jeg synes, det er en god gestus fra ham. Jeg sætter virkelig pris på ærligheden. Og jeg håber, dommeren hører det, siger Uwe Rösler.
Felix Beijmo fortalte efter kampen, at han havde fået talt situationen igennem med Jesper Sørensen, og at den for Beijmos vedkommende er parkeret i forhold til Brøndby-træneren, som Beijmo roste.
Uwe Rösler håber nu, Felix Beijmo slipper for karantæne.
– Jeg så ikke situationen. Vi har haft god kommunikation med dommerne og med Jesper. Og jeg håber, retfærdigheden sker fyldest. Mere kan jeg ikke rigtig sige, for jeg så ikke situationen, siger AGF-cheftræneren.
AGF er nu treer i Superligaen et point efter FC København og FC Midtjylland, og århusianerne skal altså på søndag til Herning for at møde FCM.
Og i det store billede var Uwe Rösler overordentlig tilfreds med det, han så fra mandskabet.
– Vi spillede en rigtig, rigtig god Superliga-kamp i første halvleg. Det var en god reklame for Superligaen. I anden halvleg var jeg ikke så glad, for vi blev ikke ved med at spille os ud af presset, som vi havde gjort i første halvleg.
– Vi begyndte at spille på resultat for tidligt. Vi gav den måske også for meget gas i første halvleg med vores pres og ubønhørlige arbejdsindsats. Mod Brøndby kan man ikke tillade sig, at de får bolden så meget. Så der var perioder, hvor vi havde lidt held med os. Vi havde tillid til strukturen og det faktum, at mange af vores spillere har spillet sammen i over to år og ved præcis, hvad de skal gøre i disse situationer, siger Uwe Rösler.
AGF vandt også sæsonens første kamp mod Brøndby.
Århusianerne har ved siden af Superligaen også muligheden for at spille sig videre i pokalen til november ude mod Skive.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
AVIS Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
FCK-bænken var rasende!
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag