Roser Jesper Sørensen: Sætter pris på ærligheden

AGF-cheftræner Uwe Rösler kvitterer for Jesper Sørensens erkendelse af, at Felix Beijmo ikke skulle have været udvist efter slutfløjtet i mandagens kamp.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det var måske ikke den bedst spillede kamp i Superliga-historien, men et uventet rødt kort til Jesper Sørensen efter slutfløjtet satte fut i tingene.

Og endnu mere hektisk viste det sig at være i minutterne efter, hvor det kom frem, at Felix Beijmo fra AGF også havde fået et gult kort i situationen, som sammen med det gule kort fra selve kampen dermed giver svenskeren karantæne i næste spillerundes svære kamp mod FC Midtjylland.

Jesper Sørensen erkendte uden for omklædningsrummene på det ombygningsramte stadion i Århus efterfølgende til den skrevne presse, at det dels var en dum fejltagelse af ham, dels at Beijmo ikke havde fortjent det kort, dommer Morten Krogh gav efter, at Jesper Sørensen havde haft fat i Beijmos trøje.

AGF-træner Uwe Rösler var ikke tæt på situationen, men han satte pris på meldingen fra Jesper Sørensen.

– Det er meget fair. Jeg synes, det er en god gestus fra ham. Jeg sætter virkelig pris på ærligheden. Og jeg håber, dommeren hører det, siger Uwe Rösler.

Felix Beijmo fortalte efter kampen, at han havde fået talt situationen igennem med Jesper Sørensen, og at den for Beijmos vedkommende er parkeret i forhold til Brøndby-træneren, som Beijmo roste.

Uwe Rösler håber nu, Felix Beijmo slipper for karantæne.

– Jeg så ikke situationen. Vi har haft god kommunikation med dommerne og med Jesper. Og jeg håber, retfærdigheden sker fyldest. Mere kan jeg ikke rigtig sige, for jeg så ikke situationen, siger AGF-cheftræneren.

AGF er nu treer i Superligaen et point efter FC København og FC Midtjylland, og århusianerne skal altså på søndag til Herning for at møde FCM.

Og i det store billede var Uwe Rösler overordentlig tilfreds med det, han så fra mandskabet.

– Vi spillede en rigtig, rigtig god Superliga-kamp i første halvleg. Det var en god reklame for Superligaen. I anden halvleg var jeg ikke så glad, for vi blev ikke ved med at spille os ud af presset, som vi havde gjort i første halvleg.

– Vi begyndte at spille på resultat for tidligt. Vi gav den måske også for meget gas i første halvleg med vores pres og ubønhørlige arbejdsindsats. Mod Brøndby kan man ikke tillade sig, at de får bolden så meget. Så der var perioder, hvor vi havde lidt held med os. Vi havde tillid til strukturen og det faktum, at mange af vores spillere har spillet sammen i over to år og ved præcis, hvad de skal gøre i disse situationer, siger Uwe Rösler.

AGF vandt også sæsonens første kamp mod Brøndby.

Århusianerne har ved siden af Superligaen også muligheden for at spille sig videre i pokalen til november ude mod Skive.





Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fortryder Chido Obi-beslutning

Voldsomt transferønske til FCK

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Lerager taler ud om FCK-brud

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Lars Friis får ikke stort job

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City