Roser Jesper Sørensen: Sætter pris på ærligheden

AGF-cheftræner Uwe Rösler kvitterer for Jesper Sørensens erkendelse af, at Felix Beijmo ikke skulle have været udvist efter slutfløjtet i mandagens kamp.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det var måske ikke den bedst spillede kamp i Superliga-historien, men et uventet rødt kort til Jesper Sørensen efter slutfløjtet satte fut i tingene.

Og endnu mere hektisk viste det sig at være i minutterne efter, hvor det kom frem, at Felix Beijmo fra AGF også havde fået et gult kort i situationen, som sammen med det gule kort fra selve kampen dermed giver svenskeren karantæne i næste spillerundes svære kamp mod FC Midtjylland.

Jesper Sørensen erkendte uden for omklædningsrummene på det ombygningsramte stadion i Århus efterfølgende til den skrevne presse, at det dels var en dum fejltagelse af ham, dels at Beijmo ikke havde fortjent det kort, dommer Morten Krogh gav efter, at Jesper Sørensen havde haft fat i Beijmos trøje.

AGF-træner Uwe Rösler var ikke tæt på situationen, men han satte pris på meldingen fra Jesper Sørensen.

– Det er meget fair. Jeg synes, det er en god gestus fra ham. Jeg sætter virkelig pris på ærligheden. Og jeg håber, dommeren hører det, siger Uwe Rösler.

Felix Beijmo fortalte efter kampen, at han havde fået talt situationen igennem med Jesper Sørensen, og at den for Beijmos vedkommende er parkeret i forhold til Brøndby-træneren, som Beijmo roste.

Uwe Rösler håber nu, Felix Beijmo slipper for karantæne.

– Jeg så ikke situationen. Vi har haft god kommunikation med dommerne og med Jesper. Og jeg håber, retfærdigheden sker fyldest. Mere kan jeg ikke rigtig sige, for jeg så ikke situationen, siger AGF-cheftræneren.

AGF er nu treer i Superligaen et point efter FC København og FC Midtjylland, og århusianerne skal altså på søndag til Herning for at møde FCM.

Og i det store billede var Uwe Rösler overordentlig tilfreds med det, han så fra mandskabet.

– Vi spillede en rigtig, rigtig god Superliga-kamp i første halvleg. Det var en god reklame for Superligaen. I anden halvleg var jeg ikke så glad, for vi blev ikke ved med at spille os ud af presset, som vi havde gjort i første halvleg.

– Vi begyndte at spille på resultat for tidligt. Vi gav den måske også for meget gas i første halvleg med vores pres og ubønhørlige arbejdsindsats. Mod Brøndby kan man ikke tillade sig, at de får bolden så meget. Så der var perioder, hvor vi havde lidt held med os. Vi havde tillid til strukturen og det faktum, at mange af vores spillere har spillet sammen i over to år og ved præcis, hvad de skal gøre i disse situationer, siger Uwe Rösler.

AGF vandt også sæsonens første kamp mod Brøndby.

Århusianerne har ved siden af Superligaen også muligheden for at spille sig videre i pokalen til november ude mod Skive.





Dansk målsluger skifter til topklub




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

‘Ronaldo vinder kampen’

Katastrofe for Jack Grealish

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

– Alt for meget kaos i Horsens

På vild liste med Lionel Messi

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Viaplay hæver priserne

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Populære Chelsea – køb billetter her!

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

AGF mangler flere profiler mod OB

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Como kan vinde i Napoli

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om