ÅRHUS (Tipsbladet): Det var måske ikke den bedst spillede kamp i Superliga-historien, men et uventet rødt kort til Jesper Sørensen efter slutfløjtet satte fut i tingene.
Og endnu mere hektisk viste det sig at være i minutterne efter, hvor det kom frem, at Felix Beijmo fra AGF også havde fået et gult kort i situationen, som sammen med det gule kort fra selve kampen dermed giver svenskeren karantæne i næste spillerundes svære kamp mod FC Midtjylland.
Jesper Sørensen erkendte uden for omklædningsrummene på det ombygningsramte stadion i Århus efterfølgende til den skrevne presse, at det dels var en dum fejltagelse af ham, dels at Beijmo ikke havde fortjent det kort, dommer Morten Krogh gav efter, at Jesper Sørensen havde haft fat i Beijmos trøje.
AGF-træner Uwe Rösler var ikke tæt på situationen, men han satte pris på meldingen fra Jesper Sørensen.
– Det er meget fair. Jeg synes, det er en god gestus fra ham. Jeg sætter virkelig pris på ærligheden. Og jeg håber, dommeren hører det, siger Uwe Rösler.
Felix Beijmo fortalte efter kampen, at han havde fået talt situationen igennem med Jesper Sørensen, og at den for Beijmos vedkommende er parkeret i forhold til Brøndby-træneren, som Beijmo roste.
Uwe Rösler håber nu, Felix Beijmo slipper for karantæne.
– Jeg så ikke situationen. Vi har haft god kommunikation med dommerne og med Jesper. Og jeg håber, retfærdigheden sker fyldest. Mere kan jeg ikke rigtig sige, for jeg så ikke situationen, siger AGF-cheftræneren.
AGF er nu treer i Superligaen et point efter FC København og FC Midtjylland, og århusianerne skal altså på søndag til Herning for at møde FCM.
Og i det store billede var Uwe Rösler overordentlig tilfreds med det, han så fra mandskabet.
– Vi spillede en rigtig, rigtig god Superliga-kamp i første halvleg. Det var en god reklame for Superligaen. I anden halvleg var jeg ikke så glad, for vi blev ikke ved med at spille os ud af presset, som vi havde gjort i første halvleg.
– Vi begyndte at spille på resultat for tidligt. Vi gav den måske også for meget gas i første halvleg med vores pres og ubønhørlige arbejdsindsats. Mod Brøndby kan man ikke tillade sig, at de får bolden så meget. Så der var perioder, hvor vi havde lidt held med os. Vi havde tillid til strukturen og det faktum, at mange af vores spillere har spillet sammen i over to år og ved præcis, hvad de skal gøre i disse situationer, siger Uwe Rösler.
AGF vandt også sæsonens første kamp mod Brøndby.
Århusianerne har ved siden af Superligaen også muligheden for at spille sig videre i pokalen til november ude mod Skive.
LIVE
LIVE: FCM er hårdt ramt af sygdom og skader
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
I chok: Har aldrig set lignende
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Neestrup chokerer med sin startopstilling
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Her kan du se Viborg FF mod FC København
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
‘Tottenham er i overhængende fare’
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse