Roser Jesper Sørensen: Sætter pris på ærligheden

AGF-cheftræner Uwe Rösler kvitterer for Jesper Sørensens erkendelse af, at Felix Beijmo ikke skulle have været udvist efter slutfløjtet i mandagens kamp.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det var måske ikke den bedst spillede kamp i Superliga-historien, men et uventet rødt kort til Jesper Sørensen efter slutfløjtet satte fut i tingene.

Og endnu mere hektisk viste det sig at være i minutterne efter, hvor det kom frem, at Felix Beijmo fra AGF også havde fået et gult kort i situationen, som sammen med det gule kort fra selve kampen dermed giver svenskeren karantæne i næste spillerundes svære kamp mod FC Midtjylland.

Jesper Sørensen erkendte uden for omklædningsrummene på det ombygningsramte stadion i Århus efterfølgende til den skrevne presse, at det dels var en dum fejltagelse af ham, dels at Beijmo ikke havde fortjent det kort, dommer Morten Krogh gav efter, at Jesper Sørensen havde haft fat i Beijmos trøje.

AGF-træner Uwe Rösler var ikke tæt på situationen, men han satte pris på meldingen fra Jesper Sørensen.

– Det er meget fair. Jeg synes, det er en god gestus fra ham. Jeg sætter virkelig pris på ærligheden. Og jeg håber, dommeren hører det, siger Uwe Rösler.

Felix Beijmo fortalte efter kampen, at han havde fået talt situationen igennem med Jesper Sørensen, og at den for Beijmos vedkommende er parkeret i forhold til Brøndby-træneren, som Beijmo roste.

Uwe Rösler håber nu, Felix Beijmo slipper for karantæne.

– Jeg så ikke situationen. Vi har haft god kommunikation med dommerne og med Jesper. Og jeg håber, retfærdigheden sker fyldest. Mere kan jeg ikke rigtig sige, for jeg så ikke situationen, siger AGF-cheftræneren.

AGF er nu treer i Superligaen et point efter FC København og FC Midtjylland, og århusianerne skal altså på søndag til Herning for at møde FCM.

Og i det store billede var Uwe Rösler overordentlig tilfreds med det, han så fra mandskabet.

– Vi spillede en rigtig, rigtig god Superliga-kamp i første halvleg. Det var en god reklame for Superligaen. I anden halvleg var jeg ikke så glad, for vi blev ikke ved med at spille os ud af presset, som vi havde gjort i første halvleg.

– Vi begyndte at spille på resultat for tidligt. Vi gav den måske også for meget gas i første halvleg med vores pres og ubønhørlige arbejdsindsats. Mod Brøndby kan man ikke tillade sig, at de får bolden så meget. Så der var perioder, hvor vi havde lidt held med os. Vi havde tillid til strukturen og det faktum, at mange af vores spillere har spillet sammen i over to år og ved præcis, hvad de skal gøre i disse situationer, siger Uwe Rösler.

AGF vandt også sæsonens første kamp mod Brøndby.

Århusianerne har ved siden af Superligaen også muligheden for at spille sig videre i pokalen til november ude mod Skive.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Av, FCK! Her er de værst af alle

Klar tale: Han bør fyres nu



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæmpe nyhed i udlandet

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Dansker drillet af Mourinho

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Det har hjemsøgt Højbjerg

LIVE: Afviser Hjulmand-historie

– Presset er på Danmark!

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Vender han retur? Lasse Schöne åben

– Glem 4-4-4-4-0

Rundens hold i Superligaen – 24. runde



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Albert Rudé er færdig i Kolding

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Viser målform før vigtig landskamp

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Alexander Lind blæst bagover

Mbappé afviser teori

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge