Roser Osorio: Kom selv og sagde undskyld

Kevin Mbabu er sikker på, Darío Osorio lærer af sin unødvendige udvisning i weekenden mod Randers FC.



IKAST (Tipsbladet): Tipsbladet skrev, det var et 'kæmpe problem', og det var på trods og ikke på grund af det røde kort, at FC Midtjylland søndag fik 2-2 i Randers efter at have været nede 1-2, da Darío Osorio fik rødt kort for at sparke ud efter Florian Danho.

– Vi har snakket om den til vores evaluering, så alle ved, hvad der skete, og hvad der forhåbentlig ikke skal ske i fremtiden, sagde Thomas Thomasberg til tirsdagens presseseance forud for onsdagens Hoffenheim-kamp, hvor Thomsaberg også sagde, at Osorio starter inde onsdag.

FC Midtjyllands nye back Kevin Mbabu spiller i udgangspunktet bag Darío Osorio, der er højre kantspiller med mandat til at drive rundt på banen, når FCM er i boldbesiddelse, og den 29-årige schweizer med mange års erfaring fra blandt andet Bundesligaen, Premier League og Schweiz' landshold har talt med sin unge holdkammerat om episoden.

– Han kom selv til holdet og undskyldte, hvilket jeg synes er rigtig godt. Men det her er en lille fejl, man kan lave som ung spiller, og forhåbentlig lærer han af det, siger Kevin Mbabu.

275241

Kevin Mbabu kigger på i baggrunden, mens dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen giver Darío Osorio rødt kort i kampen mod Randers FC. Foto: Alamy

– Jeg har også haft en rigtig dårlig oplevelse i den stil. Da jeg skiftede til Young Boys omkring 2016, blev jeg smidt ud efter 90 sekunder. Så altså, det er den slags, der kan ske. Det vigtigste er, hvad man får ud den fejltagelse, og hvordan man lærer af den. Han har forhåbentlig lært lektien nu, så det forhåbentlig ikke er noget, der sker igen, siger Kevin Mbabu.

Den schweiziske back har på den måde overtaget den rolle, FC Midtjyllands daværende anfører, spansktalende Henrik Dalsgaard, havde på banen i sidste sæson, hvor Dalsgaard også forsøgte at hjælpe sin yderst talentfulde holdkammerat på positionen foran.

Og Mbabu har efter få uger bemærket, at modstanderne konsekvent går fysisk hårdt til chileneren, og at det er noget, Osorio er nødt til at lære at tackle.

– Jeg talte faktisk med ham om det især i forbindelse med FCK-kampen, for jeg kan godt se, at han er en spiller, der kan blive irriteret ret hurtigt. Men det er noget, han nemt kan arbejde med og forbedre. Vi har også en mentaltræner her, som han kan arbejde med, og jeg tror, det er noget, han hurtigt kan forbedre, så det ikke giver ham flere problemer, siger Kevin Mbabu.

– Problemet for ham som en talentfuld spiller er, at der vil blive begået mange frispark på ham. Og det er noget, han bare er nødt til at acceptere. Ja, og så sagde jeg til ham, at han nogle gange skal aflevere bolden hurtigere, siger Kevin Mbabu og griner højt.

FC Midtjylland spiller mod Hoffenheim klokken 21 onsdag og har rimelige forhåbninger om at skabe et resultater, efter Hoffenheim har fået en dårlig start på sæsonen med tre nederlag i fire kampe i Bundesligaen og en masse ballade i klubbens ledelse, hvor flere personer, der har været med i Hoffenheims flotte optur gennem 15 år, er stoppet.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Nægtet Brøndby-skifte

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Afslører “useriøst bud” fra FC København



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Mohamed Salah forhandler med ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Forventer kæmpe jobtilbud

Dansk målsluger skifter til topklub

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

‘Ronaldo vinder kampen’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

– Alt for meget kaos i Horsens

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’