Roser Osorio: Kom selv og sagde undskyld

Kevin Mbabu er sikker på, Darío Osorio lærer af sin unødvendige udvisning i weekenden mod Randers FC.



IKAST (Tipsbladet): Tipsbladet skrev, det var et 'kæmpe problem', og det var på trods og ikke på grund af det røde kort, at FC Midtjylland søndag fik 2-2 i Randers efter at have været nede 1-2, da Darío Osorio fik rødt kort for at sparke ud efter Florian Danho.

– Vi har snakket om den til vores evaluering, så alle ved, hvad der skete, og hvad der forhåbentlig ikke skal ske i fremtiden, sagde Thomas Thomasberg til tirsdagens presseseance forud for onsdagens Hoffenheim-kamp, hvor Thomsaberg også sagde, at Osorio starter inde onsdag.

FC Midtjyllands nye back Kevin Mbabu spiller i udgangspunktet bag Darío Osorio, der er højre kantspiller med mandat til at drive rundt på banen, når FCM er i boldbesiddelse, og den 29-årige schweizer med mange års erfaring fra blandt andet Bundesligaen, Premier League og Schweiz' landshold har talt med sin unge holdkammerat om episoden.

– Han kom selv til holdet og undskyldte, hvilket jeg synes er rigtig godt. Men det her er en lille fejl, man kan lave som ung spiller, og forhåbentlig lærer han af det, siger Kevin Mbabu.

275241

Kevin Mbabu kigger på i baggrunden, mens dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen giver Darío Osorio rødt kort i kampen mod Randers FC. Foto: Alamy

– Jeg har også haft en rigtig dårlig oplevelse i den stil. Da jeg skiftede til Young Boys omkring 2016, blev jeg smidt ud efter 90 sekunder. Så altså, det er den slags, der kan ske. Det vigtigste er, hvad man får ud den fejltagelse, og hvordan man lærer af den. Han har forhåbentlig lært lektien nu, så det forhåbentlig ikke er noget, der sker igen, siger Kevin Mbabu.

Den schweiziske back har på den måde overtaget den rolle, FC Midtjyllands daværende anfører, spansktalende Henrik Dalsgaard, havde på banen i sidste sæson, hvor Dalsgaard også forsøgte at hjælpe sin yderst talentfulde holdkammerat på positionen foran.

Og Mbabu har efter få uger bemærket, at modstanderne konsekvent går fysisk hårdt til chileneren, og at det er noget, Osorio er nødt til at lære at tackle.

– Jeg talte faktisk med ham om det især i forbindelse med FCK-kampen, for jeg kan godt se, at han er en spiller, der kan blive irriteret ret hurtigt. Men det er noget, han nemt kan arbejde med og forbedre. Vi har også en mentaltræner her, som han kan arbejde med, og jeg tror, det er noget, han hurtigt kan forbedre, så det ikke giver ham flere problemer, siger Kevin Mbabu.

– Problemet for ham som en talentfuld spiller er, at der vil blive begået mange frispark på ham. Og det er noget, han bare er nødt til at acceptere. Ja, og så sagde jeg til ham, at han nogle gange skal aflevere bolden hurtigere, siger Kevin Mbabu og griner højt.

FC Midtjylland spiller mod Hoffenheim klokken 21 onsdag og har rimelige forhåbninger om at skabe et resultater, efter Hoffenheim har fået en dårlig start på sæsonen med tre nederlag i fire kampe i Bundesligaen og en masse ballade i klubbens ledelse, hvor flere personer, der har været med i Hoffenheims flotte optur gennem 15 år, er stoppet.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

De vil have Martin Braithwaite

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Spændende OB-nyhed

Ramt af pointstraf

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FC Midtjylland – FC København

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

AGF – OB

Medier fælder hård dom

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

– Jeg tror de vinder Superligaen

Bekræfter: Godt nyt for FC København

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

‘De går amok!’

– Han virker frustreret!

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Stjernetransfer på plads alligevel

Ikke set i 30 år

Silkeborg IF – Viborg FF

“De havde det bedste transfervindue”

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet