Rösler lukker Brøndby-fejde: – Min kone sagde det

AGF-cheftræner Uwe Rösler vil ikke bruge yderligere tid, energi og fokus på de heftige konfrontationer, AGF har haft med Brøndby IF det seneste år.



ÅRHUS (Tipsbladet): Man behøver ikke forklare Uwe Rösler, hvad kampene mod Brøndby IF betyder for AGF.

Selv hvis han havde været i tvivl, lærte den tyske træner hurtigt rivaliseringen at kende, og det seneste år har været voldsomt.

Først var Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen og Uwe Rösler særdeles uenige om forløbet af især returkampen i Brøndby i pokal-kvartfinalerne sidste december, hvor Rösler i tydelige vendinger forsvarede sine spilleres kamp offentligt efter kritik fra Sørensen.

I foråret kogte følelserne så over, da AGF på sidste spilledag vandt en opsigtsvækkende sejr i Brøndby og dermed spolerede Brøndbys DM-guld, hvilket også førte til konfrontationer bagefter.

I sommer skabte AGF så problemer for Brøndby igen ved at vinde ude, og i oktober kogte gryden så igen over, da Jesper Sørensen røg på Felix Beijmo og tog fat i svenskeren efter slutfløjtet i AGF’s sejr i Århus, hvilket fik dommeren til at udvise dem begge.

Så man behøver ikke være fodbold-Einstein for at se for sig, at pokalkampen på søndag og returen i Brøndby en uge senere kan byde på nyt drama.

Men sammenstødene og konfrontationerne er ikke noget, AGF’s cheftræner Uwe Rösler vil dyrke, tværtimod, fortæller Rösler efter et træningspas på Fredensvang.

– Jeg er i godt humør nu. Jeg vil ikke vende tilbage til det her, til det, der skete, for så er jeg ikke længere i godt humør. Og jeg vil gerne være i godt humør. Det var det, min kone sagde til mig, siger Uwe Rösler med et smil.

– Jeg vil ikke vende tilbage til det, for jeg kan ikke ændre det. Hvis I har set Lost på Netflix, jamen så har jeg jo ikke lyst til at fare frem og tilbage mellem nutiden og så de her tidligere kampe.

Tætte kampe
Selv om AGF har haft overhånden mod Brøndby det seneste år, er det svært at spå, hvordan de to kvartfinaler ender.

Presset på Brøndby er betydeligt uden sportsdirektør og med et væld af spekulationer om cheftræner Jesper Sørensens fremtid.

Det slog gnister, da AGF og Brøndby IF senest mødtes i Århus i oktober. Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen fik to spilledages karantæne for at tage fat i Felix Beijmo, mens den svenske AGF’er fik en spilledag for at få sit andet gule kort.

En tur i pokalfinalen og en sejr kan redde meget for Brøndby, der vil få en billet til Europa League-kvalifikationen, og Uwe Rösler forventer ikke, noget bliver nemt her i de sidste 180 minutters fodbold, AGF skal spille i 2024.

– Hver eneste kamp mod dem har været meget intens. De er et rigtig godt fodboldhold, og de har adskillige våben, når de skal score. De har ikke kun én måde at få deres scoringer. Men de giver os også muligheder, og vi har også adskillige måder at score mål på. Det er også derfor, de her kampe er så interessante, siger Uwe Rösler.

– Vores plan er at spille som AGF, hvilket vi har haft succes med mod dem de seneste gange. Vi er aggressive, dynamiske, tænker fremadrettet, og det er sådan, vi skal spille mod dem. Uden frygt, med alt at vinde og intet at tabe. Når vi spiller sådan, er vi rigtig gode, og begynder vi så at tænke så meget, er vi ikke så gode igen.

– Vi skal være angrebslystne, og vi har nogle rigtigt dygtige fodboldspillere og gode fightere. Og så skal vi også være lidt heldige. Uanset, hvor gode vi var senest, havde Mileta Rajovic den største chance. Og vores spillere skal være i stand til ikke at blive påvirket af et par fejl.

– De har en rigtig god forwardslinje med Kvistgaarden og Suzuki, så de har masser af kvalitet. Og vi kommer til at begå fejl, og så er udfordringen, at holdkammeraterne skal være tæt på og afbøde fejlene kollektivt. Det har vi været rigtig dygtige til. Alle er virkelig klar på den fight, der venter, og vi vil så gerne i en pokalfinale igen. Men først skal vi klare de her 180 minutter, og det er vores eneste fokus, siger Uwe Rösler.

AGF har haft Nicolai Poulsen ude med en skade et par uger og har sparet Tobias Bech til træning i denne uge efter bøvl med den ene hæl efter 1-1-kampen mod Silkeborg IF i søndags.

Århusianerne tabte pokalfinalen til Silkeborg i maj og har haft en bøvlet vej til kvartfinalen i år med en sejr over VSK Aarhus fra 3. Division, hvor den nye målmand Leopold Wahlstedt blev skadet, mens Skive fra 2. Division nær havde slået AGF ud i efteråret og kun røg i forlænget spilletid på grund af Mads Emil Madsens meget sene udligning.





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jacob Rasmussen i chokskifte

Stjerne flirter med Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Froholdt med klar transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kan købes til spotpris

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Chok – forlænger med Brøndby

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

Premier League-bomber på vej til storklub

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

‘Han ligner en spiller for FC København’

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Afsløring: Julius Beck skifter til Elfsborg

Stor dansk Champions League-nyhed

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen