ÅRHUS (Tipsbladet): Man behøver ikke forklare Uwe Rösler, hvad kampene mod Brøndby IF betyder for AGF.
Selv hvis han havde været i tvivl, lærte den tyske træner hurtigt rivaliseringen at kende, og det seneste år har været voldsomt.
Først var Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen og Uwe Rösler særdeles uenige om forløbet af især returkampen i Brøndby i pokal-kvartfinalerne sidste december, hvor Rösler i tydelige vendinger forsvarede sine spilleres kamp offentligt efter kritik fra Sørensen.
I foråret kogte følelserne så over, da AGF på sidste spilledag vandt en opsigtsvækkende sejr i Brøndby og dermed spolerede Brøndbys DM-guld, hvilket også førte til konfrontationer bagefter.
I sommer skabte AGF så problemer for Brøndby igen ved at vinde ude, og i oktober kogte gryden så igen over, da Jesper Sørensen røg på Felix Beijmo og tog fat i svenskeren efter slutfløjtet i AGF’s sejr i Århus, hvilket fik dommeren til at udvise dem begge.
Så man behøver ikke være fodbold-Einstein for at se for sig, at pokalkampen på søndag og returen i Brøndby en uge senere kan byde på nyt drama.
Men sammenstødene og konfrontationerne er ikke noget, AGF’s cheftræner Uwe Rösler vil dyrke, tværtimod, fortæller Rösler efter et træningspas på Fredensvang.
– Jeg er i godt humør nu. Jeg vil ikke vende tilbage til det her, til det, der skete, for så er jeg ikke længere i godt humør. Og jeg vil gerne være i godt humør. Det var det, min kone sagde til mig, siger Uwe Rösler med et smil.
– Jeg vil ikke vende tilbage til det, for jeg kan ikke ændre det. Hvis I har set Lost på Netflix, jamen så har jeg jo ikke lyst til at fare frem og tilbage mellem nutiden og så de her tidligere kampe.
Tætte kampe
Selv om AGF har haft overhånden mod Brøndby det seneste år, er det svært at spå, hvordan de to kvartfinaler ender.
Presset på Brøndby er betydeligt uden sportsdirektør og med et væld af spekulationer om cheftræner Jesper Sørensens fremtid.

En tur i pokalfinalen og en sejr kan redde meget for Brøndby, der vil få en billet til Europa League-kvalifikationen, og Uwe Rösler forventer ikke, noget bliver nemt her i de sidste 180 minutters fodbold, AGF skal spille i 2024.
– Hver eneste kamp mod dem har været meget intens. De er et rigtig godt fodboldhold, og de har adskillige våben, når de skal score. De har ikke kun én måde at få deres scoringer. Men de giver os også muligheder, og vi har også adskillige måder at score mål på. Det er også derfor, de her kampe er så interessante, siger Uwe Rösler.
– Vores plan er at spille som AGF, hvilket vi har haft succes med mod dem de seneste gange. Vi er aggressive, dynamiske, tænker fremadrettet, og det er sådan, vi skal spille mod dem. Uden frygt, med alt at vinde og intet at tabe. Når vi spiller sådan, er vi rigtig gode, og begynder vi så at tænke så meget, er vi ikke så gode igen.
– Vi skal være angrebslystne, og vi har nogle rigtigt dygtige fodboldspillere og gode fightere. Og så skal vi også være lidt heldige. Uanset, hvor gode vi var senest, havde Mileta Rajovic den største chance. Og vores spillere skal være i stand til ikke at blive påvirket af et par fejl.
– De har en rigtig god forwardslinje med Kvistgaarden og Suzuki, så de har masser af kvalitet. Og vi kommer til at begå fejl, og så er udfordringen, at holdkammeraterne skal være tæt på og afbøde fejlene kollektivt. Det har vi været rigtig dygtige til. Alle er virkelig klar på den fight, der venter, og vi vil så gerne i en pokalfinale igen. Men først skal vi klare de her 180 minutter, og det er vores eneste fokus, siger Uwe Rösler.
AGF har haft Nicolai Poulsen ude med en skade et par uger og har sparet Tobias Bech til træning i denne uge efter bøvl med den ene hæl efter 1-1-kampen mod Silkeborg IF i søndags.
Århusianerne tabte pokalfinalen til Silkeborg i maj og har haft en bøvlet vej til kvartfinalen i år med en sejr over VSK Aarhus fra 3. Division, hvor den nye målmand Leopold Wahlstedt blev skadet, mens Skive fra 2. Division nær havde slået AGF ud i efteråret og kun røg i forlænget spilletid på grund af Mads Emil Madsens meget sene udligning.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OPTAKT
OB – Randers FC
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Herning
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
EKSKLUSIVT