ÅRHUS (Tipsbladet): Man behøver ikke forklare Uwe Rösler, hvad kampene mod Brøndby IF betyder for AGF.
Selv hvis han havde været i tvivl, lærte den tyske træner hurtigt rivaliseringen at kende, og det seneste år har været voldsomt.
Først var Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen og Uwe Rösler særdeles uenige om forløbet af især returkampen i Brøndby i pokal-kvartfinalerne sidste december, hvor Rösler i tydelige vendinger forsvarede sine spilleres kamp offentligt efter kritik fra Sørensen.
I foråret kogte følelserne så over, da AGF på sidste spilledag vandt en opsigtsvækkende sejr i Brøndby og dermed spolerede Brøndbys DM-guld, hvilket også førte til konfrontationer bagefter.
I sommer skabte AGF så problemer for Brøndby igen ved at vinde ude, og i oktober kogte gryden så igen over, da Jesper Sørensen røg på Felix Beijmo og tog fat i svenskeren efter slutfløjtet i AGF’s sejr i Århus, hvilket fik dommeren til at udvise dem begge.
Så man behøver ikke være fodbold-Einstein for at se for sig, at pokalkampen på søndag og returen i Brøndby en uge senere kan byde på nyt drama.
Men sammenstødene og konfrontationerne er ikke noget, AGF’s cheftræner Uwe Rösler vil dyrke, tværtimod, fortæller Rösler efter et træningspas på Fredensvang.
– Jeg er i godt humør nu. Jeg vil ikke vende tilbage til det her, til det, der skete, for så er jeg ikke længere i godt humør. Og jeg vil gerne være i godt humør. Det var det, min kone sagde til mig, siger Uwe Rösler med et smil.
– Jeg vil ikke vende tilbage til det, for jeg kan ikke ændre det. Hvis I har set Lost på Netflix, jamen så har jeg jo ikke lyst til at fare frem og tilbage mellem nutiden og så de her tidligere kampe.
Tætte kampe
Selv om AGF har haft overhånden mod Brøndby det seneste år, er det svært at spå, hvordan de to kvartfinaler ender.
Presset på Brøndby er betydeligt uden sportsdirektør og med et væld af spekulationer om cheftræner Jesper Sørensens fremtid.

En tur i pokalfinalen og en sejr kan redde meget for Brøndby, der vil få en billet til Europa League-kvalifikationen, og Uwe Rösler forventer ikke, noget bliver nemt her i de sidste 180 minutters fodbold, AGF skal spille i 2024.
– Hver eneste kamp mod dem har været meget intens. De er et rigtig godt fodboldhold, og de har adskillige våben, når de skal score. De har ikke kun én måde at få deres scoringer. Men de giver os også muligheder, og vi har også adskillige måder at score mål på. Det er også derfor, de her kampe er så interessante, siger Uwe Rösler.
– Vores plan er at spille som AGF, hvilket vi har haft succes med mod dem de seneste gange. Vi er aggressive, dynamiske, tænker fremadrettet, og det er sådan, vi skal spille mod dem. Uden frygt, med alt at vinde og intet at tabe. Når vi spiller sådan, er vi rigtig gode, og begynder vi så at tænke så meget, er vi ikke så gode igen.
– Vi skal være angrebslystne, og vi har nogle rigtigt dygtige fodboldspillere og gode fightere. Og så skal vi også være lidt heldige. Uanset, hvor gode vi var senest, havde Mileta Rajovic den største chance. Og vores spillere skal være i stand til ikke at blive påvirket af et par fejl.
– De har en rigtig god forwardslinje med Kvistgaarden og Suzuki, så de har masser af kvalitet. Og vi kommer til at begå fejl, og så er udfordringen, at holdkammeraterne skal være tæt på og afbøde fejlene kollektivt. Det har vi været rigtig dygtige til. Alle er virkelig klar på den fight, der venter, og vi vil så gerne i en pokalfinale igen. Men først skal vi klare de her 180 minutter, og det er vores eneste fokus, siger Uwe Rösler.
AGF har haft Nicolai Poulsen ude med en skade et par uger og har sparet Tobias Bech til træning i denne uge efter bøvl med den ene hæl efter 1-1-kampen mod Silkeborg IF i søndags.
Århusianerne tabte pokalfinalen til Silkeborg i maj og har haft en bøvlet vej til kvartfinalen i år med en sejr over VSK Aarhus fra 3. Division, hvor den nye målmand Leopold Wahlstedt blev skadet, mens Skive fra 2. Division nær havde slået AGF ud i efteråret og kun røg i forlænget spilletid på grund af Mads Emil Madsens meget sene udligning.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
OPTAKT