Rösler lukker Brøndby-fejde: – Min kone sagde det

AGF-cheftræner Uwe Rösler vil ikke bruge yderligere tid, energi og fokus på de heftige konfrontationer, AGF har haft med Brøndby IF det seneste år.



ÅRHUS (Tipsbladet): Man behøver ikke forklare Uwe Rösler, hvad kampene mod Brøndby IF betyder for AGF.

Selv hvis han havde været i tvivl, lærte den tyske træner hurtigt rivaliseringen at kende, og det seneste år har været voldsomt.

Først var Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen og Uwe Rösler særdeles uenige om forløbet af især returkampen i Brøndby i pokal-kvartfinalerne sidste december, hvor Rösler i tydelige vendinger forsvarede sine spilleres kamp offentligt efter kritik fra Sørensen.

I foråret kogte følelserne så over, da AGF på sidste spilledag vandt en opsigtsvækkende sejr i Brøndby og dermed spolerede Brøndbys DM-guld, hvilket også førte til konfrontationer bagefter.

I sommer skabte AGF så problemer for Brøndby igen ved at vinde ude, og i oktober kogte gryden så igen over, da Jesper Sørensen røg på Felix Beijmo og tog fat i svenskeren efter slutfløjtet i AGF’s sejr i Århus, hvilket fik dommeren til at udvise dem begge.

Så man behøver ikke være fodbold-Einstein for at se for sig, at pokalkampen på søndag og returen i Brøndby en uge senere kan byde på nyt drama.

Men sammenstødene og konfrontationerne er ikke noget, AGF’s cheftræner Uwe Rösler vil dyrke, tværtimod, fortæller Rösler efter et træningspas på Fredensvang.

– Jeg er i godt humør nu. Jeg vil ikke vende tilbage til det her, til det, der skete, for så er jeg ikke længere i godt humør. Og jeg vil gerne være i godt humør. Det var det, min kone sagde til mig, siger Uwe Rösler med et smil.

– Jeg vil ikke vende tilbage til det, for jeg kan ikke ændre det. Hvis I har set Lost på Netflix, jamen så har jeg jo ikke lyst til at fare frem og tilbage mellem nutiden og så de her tidligere kampe.

Tætte kampe
Selv om AGF har haft overhånden mod Brøndby det seneste år, er det svært at spå, hvordan de to kvartfinaler ender.

Presset på Brøndby er betydeligt uden sportsdirektør og med et væld af spekulationer om cheftræner Jesper Sørensens fremtid.

Det slog gnister, da AGF og Brøndby IF senest mødtes i Århus i oktober. Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen fik to spilledages karantæne for at tage fat i Felix Beijmo, mens den svenske AGF’er fik en spilledag for at få sit andet gule kort.

En tur i pokalfinalen og en sejr kan redde meget for Brøndby, der vil få en billet til Europa League-kvalifikationen, og Uwe Rösler forventer ikke, noget bliver nemt her i de sidste 180 minutters fodbold, AGF skal spille i 2024.

– Hver eneste kamp mod dem har været meget intens. De er et rigtig godt fodboldhold, og de har adskillige våben, når de skal score. De har ikke kun én måde at få deres scoringer. Men de giver os også muligheder, og vi har også adskillige måder at score mål på. Det er også derfor, de her kampe er så interessante, siger Uwe Rösler.

– Vores plan er at spille som AGF, hvilket vi har haft succes med mod dem de seneste gange. Vi er aggressive, dynamiske, tænker fremadrettet, og det er sådan, vi skal spille mod dem. Uden frygt, med alt at vinde og intet at tabe. Når vi spiller sådan, er vi rigtig gode, og begynder vi så at tænke så meget, er vi ikke så gode igen.

– Vi skal være angrebslystne, og vi har nogle rigtigt dygtige fodboldspillere og gode fightere. Og så skal vi også være lidt heldige. Uanset, hvor gode vi var senest, havde Mileta Rajovic den største chance. Og vores spillere skal være i stand til ikke at blive påvirket af et par fejl.

– De har en rigtig god forwardslinje med Kvistgaarden og Suzuki, så de har masser af kvalitet. Og vi kommer til at begå fejl, og så er udfordringen, at holdkammeraterne skal være tæt på og afbøde fejlene kollektivt. Det har vi været rigtig dygtige til. Alle er virkelig klar på den fight, der venter, og vi vil så gerne i en pokalfinale igen. Men først skal vi klare de her 180 minutter, og det er vores eneste fokus, siger Uwe Rösler.

AGF har haft Nicolai Poulsen ude med en skade et par uger og har sparet Tobias Bech til træning i denne uge efter bøvl med den ene hæl efter 1-1-kampen mod Silkeborg IF i søndags.

Århusianerne tabte pokalfinalen til Silkeborg i maj og har haft en bøvlet vej til kvartfinalen i år med en sejr over VSK Aarhus fra 3. Division, hvor den nye målmand Leopold Wahlstedt blev skadet, mens Skive fra 2. Division nær havde slået AGF ud i efteråret og kun røg i forlænget spilletid på grund af Mads Emil Madsens meget sene udligning.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Kæmpe forløsning for FC København

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Set i København – de leder efter ny sportschef

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’