ÅRHUS (Tipsbladet): Man behøver ikke forklare Uwe Rösler, hvad kampene mod Brøndby IF betyder for AGF.
Selv hvis han havde været i tvivl, lærte den tyske træner hurtigt rivaliseringen at kende, og det seneste år har været voldsomt.
Først var Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen og Uwe Rösler særdeles uenige om forløbet af især returkampen i Brøndby i pokal-kvartfinalerne sidste december, hvor Rösler i tydelige vendinger forsvarede sine spilleres kamp offentligt efter kritik fra Sørensen.
I foråret kogte følelserne så over, da AGF på sidste spilledag vandt en opsigtsvækkende sejr i Brøndby og dermed spolerede Brøndbys DM-guld, hvilket også førte til konfrontationer bagefter.
I sommer skabte AGF så problemer for Brøndby igen ved at vinde ude, og i oktober kogte gryden så igen over, da Jesper Sørensen røg på Felix Beijmo og tog fat i svenskeren efter slutfløjtet i AGF’s sejr i Århus, hvilket fik dommeren til at udvise dem begge.
Så man behøver ikke være fodbold-Einstein for at se for sig, at pokalkampen på søndag og returen i Brøndby en uge senere kan byde på nyt drama.
Men sammenstødene og konfrontationerne er ikke noget, AGF’s cheftræner Uwe Rösler vil dyrke, tværtimod, fortæller Rösler efter et træningspas på Fredensvang.
– Jeg er i godt humør nu. Jeg vil ikke vende tilbage til det her, til det, der skete, for så er jeg ikke længere i godt humør. Og jeg vil gerne være i godt humør. Det var det, min kone sagde til mig, siger Uwe Rösler med et smil.
– Jeg vil ikke vende tilbage til det, for jeg kan ikke ændre det. Hvis I har set Lost på Netflix, jamen så har jeg jo ikke lyst til at fare frem og tilbage mellem nutiden og så de her tidligere kampe.
Tætte kampe
Selv om AGF har haft overhånden mod Brøndby det seneste år, er det svært at spå, hvordan de to kvartfinaler ender.
Presset på Brøndby er betydeligt uden sportsdirektør og med et væld af spekulationer om cheftræner Jesper Sørensens fremtid.

En tur i pokalfinalen og en sejr kan redde meget for Brøndby, der vil få en billet til Europa League-kvalifikationen, og Uwe Rösler forventer ikke, noget bliver nemt her i de sidste 180 minutters fodbold, AGF skal spille i 2024.
– Hver eneste kamp mod dem har været meget intens. De er et rigtig godt fodboldhold, og de har adskillige våben, når de skal score. De har ikke kun én måde at få deres scoringer. Men de giver os også muligheder, og vi har også adskillige måder at score mål på. Det er også derfor, de her kampe er så interessante, siger Uwe Rösler.
– Vores plan er at spille som AGF, hvilket vi har haft succes med mod dem de seneste gange. Vi er aggressive, dynamiske, tænker fremadrettet, og det er sådan, vi skal spille mod dem. Uden frygt, med alt at vinde og intet at tabe. Når vi spiller sådan, er vi rigtig gode, og begynder vi så at tænke så meget, er vi ikke så gode igen.
– Vi skal være angrebslystne, og vi har nogle rigtigt dygtige fodboldspillere og gode fightere. Og så skal vi også være lidt heldige. Uanset, hvor gode vi var senest, havde Mileta Rajovic den største chance. Og vores spillere skal være i stand til ikke at blive påvirket af et par fejl.
– De har en rigtig god forwardslinje med Kvistgaarden og Suzuki, så de har masser af kvalitet. Og vi kommer til at begå fejl, og så er udfordringen, at holdkammeraterne skal være tæt på og afbøde fejlene kollektivt. Det har vi været rigtig dygtige til. Alle er virkelig klar på den fight, der venter, og vi vil så gerne i en pokalfinale igen. Men først skal vi klare de her 180 minutter, og det er vores eneste fokus, siger Uwe Rösler.
AGF har haft Nicolai Poulsen ude med en skade et par uger og har sparet Tobias Bech til træning i denne uge efter bøvl med den ene hæl efter 1-1-kampen mod Silkeborg IF i søndags.
Århusianerne tabte pokalfinalen til Silkeborg i maj og har haft en bøvlet vej til kvartfinalen i år med en sejr over VSK Aarhus fra 3. Division, hvor den nye målmand Leopold Wahlstedt blev skadet, mens Skive fra 2. Division nær havde slået AGF ud i efteråret og kun røg i forlænget spilletid på grund af Mads Emil Madsens meget sene udligning.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Henter FC København-spiller
LIVE
LIVE: ‘Det er meget muligt,’ skriver medie
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Joakim Mæhle åbner op
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Tottenham præsenterer ny træner
Skal han med Bo Svensson til FC København?
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
Kæk Wass: Han filmede!
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation