Rösler svarer: Derfor spiller ny AGF-keeper ikke

AGF-cheftræner Uwe Rösler har stor tro på Leopold Wahlstedt, som nok skal få sin chance.



Leopold Wahlstedt er denne sommer blevet købt af AGF for 7,5 millioner kroner, men i fredagens premierekamp på den nye Superliga-sæson, så var det uden ham mellem stængerne.i opgøret mod FC Midtjylland.

Det var pudsigt nok mod samme modstander, at han fik sin uofficielle debut, da aarhusianerne spillede mod dem i en testkamp, som FCM vandt med 4-0. Blandt andet efter et par fejl af den svenske keeper.

I et interview med Tipsbladet efter kampen fortæller AGF-cheftræner Uwe Rösler om de overvejelser, som han har med Wahlstedt.

– I vidste, at Wahlstedt havde haft syv ugers ferie, og han kom meget sent i vores pre-season. Han trænede i to dage, og han spillede med mod Midtjylland, så han kendte ikke engang alle navnene på spillerne. Det gør han nu. Men i testkampen mod Midtjylland gjorde han ikke, siger han og fortsætter:

– Han har brug for tid. Han er en relativt ung målmand med god erfaring. Stort talent. Han er ikke her for to uger. Han er her for fem år. Og målmanden er en meget psykologisk position. Vi er nødt til at forberede ham til Superliga-fodbold. Vi skal forberede ham på, hvordan vi spiller her. Vi skal forberede ham på forholdet til de bagerste spillere. Det kommer ikke bare. på to uger eller ti dage, lyder det fra Rösler.

Han peger desuden på, at Wahlstedt nok skal få sin chance, og at der er stor tro på ham.

– Det er derfor, vi har investeret i ham. Han er en stor investering for os. Men vi har også en topmålmand i Jesper (Hansen red.). Jeg bruger spillere, når de er klar. Ikke når folk prøver at lægge pres på mig. Ikke dig. Men jeg synes, at det her er meget vigtigt. Jeg har været i branchen i lang tid. Jeg siger ikke, at jeg ved alting, men jeg synes, at unge spillere har brug for at blive forberedt til at være klar til at performe, som vi ved, at de kan, forklarer Uwe Rösler.

Hvor længe tror du, at det vil tage?

– Jeg ved det ikke. Det kan være én uge. To dage. Måske én måned. Jeg ved det ikke. Vi spiller i morgen mod Aarhus Fremad, siger Uwe Rösler, som slår fast, at Wahlstedt kommer til at spille dér.

– Han skal have muligheden for at lære dansk fodbold at kende. Når han viser, at han er klar, så er han en mulighed. Men der er også andre, som har noget at have sagt. Der er også Jesper Hansen, som ikke kommer til at lægge sig ned. Han vil kæmpe for sin plads, og det er sådan, det vil være, forklarer den tyske træner.

Næste opgave for AGF er mod FC København i Parken, og han vil ikke love, at Wahlstedt kommer til at stå dér.





Tager Superliga-spiller i forsvar: ‘Giv mig mere!’


– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Aflyser pressemøde i Parken

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Superliga-profil får trænerlicens

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Chok i OB – siger op efter seks dage

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Landstræner uenig med Ronaldo

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

AGF straffet med stor bøde

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Clement Bischoff på tavlen

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

– Han er uden tvivl utilfreds

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’