Rösler svarer: Derfor spiller ny AGF-keeper ikke

AGF-cheftræner Uwe Rösler har stor tro på Leopold Wahlstedt, som nok skal få sin chance.



Leopold Wahlstedt er denne sommer blevet købt af AGF for 7,5 millioner kroner, men i fredagens premierekamp på den nye Superliga-sæson, så var det uden ham mellem stængerne.i opgøret mod FC Midtjylland.

Det var pudsigt nok mod samme modstander, at han fik sin uofficielle debut, da aarhusianerne spillede mod dem i en testkamp, som FCM vandt med 4-0. Blandt andet efter et par fejl af den svenske keeper.

I et interview med Tipsbladet efter kampen fortæller AGF-cheftræner Uwe Rösler om de overvejelser, som han har med Wahlstedt.

– I vidste, at Wahlstedt havde haft syv ugers ferie, og han kom meget sent i vores pre-season. Han trænede i to dage, og han spillede med mod Midtjylland, så han kendte ikke engang alle navnene på spillerne. Det gør han nu. Men i testkampen mod Midtjylland gjorde han ikke, siger han og fortsætter:

– Han har brug for tid. Han er en relativt ung målmand med god erfaring. Stort talent. Han er ikke her for to uger. Han er her for fem år. Og målmanden er en meget psykologisk position. Vi er nødt til at forberede ham til Superliga-fodbold. Vi skal forberede ham på, hvordan vi spiller her. Vi skal forberede ham på forholdet til de bagerste spillere. Det kommer ikke bare. på to uger eller ti dage, lyder det fra Rösler.

Han peger desuden på, at Wahlstedt nok skal få sin chance, og at der er stor tro på ham.

– Det er derfor, vi har investeret i ham. Han er en stor investering for os. Men vi har også en topmålmand i Jesper (Hansen red.). Jeg bruger spillere, når de er klar. Ikke når folk prøver at lægge pres på mig. Ikke dig. Men jeg synes, at det her er meget vigtigt. Jeg har været i branchen i lang tid. Jeg siger ikke, at jeg ved alting, men jeg synes, at unge spillere har brug for at blive forberedt til at være klar til at performe, som vi ved, at de kan, forklarer Uwe Rösler.

Hvor længe tror du, at det vil tage?

– Jeg ved det ikke. Det kan være én uge. To dage. Måske én måned. Jeg ved det ikke. Vi spiller i morgen mod Aarhus Fremad, siger Uwe Rösler, som slår fast, at Wahlstedt kommer til at spille dér.

– Han skal have muligheden for at lære dansk fodbold at kende. Når han viser, at han er klar, så er han en mulighed. Men der er også andre, som har noget at have sagt. Der er også Jesper Hansen, som ikke kommer til at lægge sig ned. Han vil kæmpe for sin plads, og det er sådan, det vil være, forklarer den tyske træner.

Næste opgave for AGF er mod FC København i Parken, og han vil ikke love, at Wahlstedt kommer til at stå dér.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Dansk træner vinder stor pris

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: Færdig i Silkeborg

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Premier League-klub går all-in