Rösler svarer: Derfor spiller ny AGF-keeper ikke

AGF-cheftræner Uwe Rösler har stor tro på Leopold Wahlstedt, som nok skal få sin chance.



Leopold Wahlstedt er denne sommer blevet købt af AGF for 7,5 millioner kroner, men i fredagens premierekamp på den nye Superliga-sæson, så var det uden ham mellem stængerne.i opgøret mod FC Midtjylland.

Det var pudsigt nok mod samme modstander, at han fik sin uofficielle debut, da aarhusianerne spillede mod dem i en testkamp, som FCM vandt med 4-0. Blandt andet efter et par fejl af den svenske keeper.

I et interview med Tipsbladet efter kampen fortæller AGF-cheftræner Uwe Rösler om de overvejelser, som han har med Wahlstedt.

– I vidste, at Wahlstedt havde haft syv ugers ferie, og han kom meget sent i vores pre-season. Han trænede i to dage, og han spillede med mod Midtjylland, så han kendte ikke engang alle navnene på spillerne. Det gør han nu. Men i testkampen mod Midtjylland gjorde han ikke, siger han og fortsætter:

– Han har brug for tid. Han er en relativt ung målmand med god erfaring. Stort talent. Han er ikke her for to uger. Han er her for fem år. Og målmanden er en meget psykologisk position. Vi er nødt til at forberede ham til Superliga-fodbold. Vi skal forberede ham på, hvordan vi spiller her. Vi skal forberede ham på forholdet til de bagerste spillere. Det kommer ikke bare. på to uger eller ti dage, lyder det fra Rösler.

Han peger desuden på, at Wahlstedt nok skal få sin chance, og at der er stor tro på ham.

– Det er derfor, vi har investeret i ham. Han er en stor investering for os. Men vi har også en topmålmand i Jesper (Hansen red.). Jeg bruger spillere, når de er klar. Ikke når folk prøver at lægge pres på mig. Ikke dig. Men jeg synes, at det her er meget vigtigt. Jeg har været i branchen i lang tid. Jeg siger ikke, at jeg ved alting, men jeg synes, at unge spillere har brug for at blive forberedt til at være klar til at performe, som vi ved, at de kan, forklarer Uwe Rösler.

Hvor længe tror du, at det vil tage?

– Jeg ved det ikke. Det kan være én uge. To dage. Måske én måned. Jeg ved det ikke. Vi spiller i morgen mod Aarhus Fremad, siger Uwe Rösler, som slår fast, at Wahlstedt kommer til at spille dér.

– Han skal have muligheden for at lære dansk fodbold at kende. Når han viser, at han er klar, så er han en mulighed. Men der er også andre, som har noget at have sagt. Der er også Jesper Hansen, som ikke kommer til at lægge sig ned. Han vil kæmpe for sin plads, og det er sådan, det vil være, forklarer den tyske træner.

Næste opgave for AGF er mod FC København i Parken, og han vil ikke love, at Wahlstedt kommer til at stå dér.





Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Liverpool præsenterer succestræner



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Jess Thorup fyret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Uventet skifte?

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret