Röslers ros: OB har et Superliga-hold

AGF mulede OB i dagens træningskamp med en 4-1-sejr, og det er AGF's cheftræner Uwe Rösler særdeles tilfreds med.



ÅRHUS (Tipsbladet): OB blev torsdag eftermiddag sat på plads i en træningskamp mod AGF.

OB startede godt og truede AGF’s felt flere gange med en velspillende Luca Kjerrumgaard i en hovedrolle, men da AGF midt i første halvleg justerede på formationen og opspillet, fik fynboerne voldsomme problemer med Superliga-topholdet.

Den endte 4-1 til AGF, der uden problemer kunne have scoret flere mål, mens OB havde enkelte andre tilbud men efter den gode indledning ikke kom frem til ret meget.

OB ligger etter i 1. Division og er på sikker oprykningskurs, og Uwe Rösler er glad for, AGF kunne spille så overbevisende mod fynboerne.

– Jeg er virkelig glad. Jeg må sige, det har virket. Vi havde tre dage i sidste uge med fysisk og mental opbygning i sidste uge. I denne uge har vi haft bolden med, og jeg så så meget fodbold i spillet i dag. Vi nåede i vores analyse frem til, at vi i første halvdel af sæsonen ikke brød linjerne tit nok. Så det har vi arbejdet på, hvor vi vil spille en anelse mere direkte, og det fungerede virkelig godt i dag i første halvleg. Presspillet var rigtig godt, og vi havde i dag chancer til langt mere end fire mål, siger Uwe Rösler.

– Vi vandt over OB, der er et Superliga-hold, med 4-1 i første kamp, vi havde ingen skader, vi spillede i højt tempo, og det er jeg meget tilfreds med.

– Når jeg siger Superliga-hold, mener jeg, at de er et hold fuldt af Superliga-spillere. De har et budget som et Superliga-hold. De fører deres række med otte point. De slog Sønderjyske 3-2 i sidste uge, mens det var vores første kamp. Og vi løb hen over dem. Når jeg ser vores hold, tænker jeg, at de er i virkelig god form, siger Uwe Rösler.

AGF’erne rejser på træningslejr i Spanien på lørdag og møder i næste uge Pardubice fra Tjekkiet og har så en kamp mod AIK på sidste dag i træningslejren.

AGF havde ikke Patrick Mortensen og Nicolai Poulsen med i torsdagens træningskamp.

AGF’s Frederik Tingager er glad for forlængelserne til holdkammeraterne Mikael Anderson og Mads Emil Madsen – læs mere om det her.



FC København nærmer sig Ilyas Houira

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kæmpe gennembrud af Mattsson

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Her er AGF’s transferplaner

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Her er Danmarks EM-trup

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby bekræfter salg

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Medier i svime: Den bedste!

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord