ÅRHUS (Tipsbladet): OB blev torsdag eftermiddag sat på plads i en træningskamp mod AGF.
OB startede godt og truede AGF’s felt flere gange med en velspillende Luca Kjerrumgaard i en hovedrolle, men da AGF midt i første halvleg justerede på formationen og opspillet, fik fynboerne voldsomme problemer med Superliga-topholdet.
Den endte 4-1 til AGF, der uden problemer kunne have scoret flere mål, mens OB havde enkelte andre tilbud men efter den gode indledning ikke kom frem til ret meget.
OB ligger etter i 1. Division og er på sikker oprykningskurs, og Uwe Rösler er glad for, AGF kunne spille så overbevisende mod fynboerne.
– Jeg er virkelig glad. Jeg må sige, det har virket. Vi havde tre dage i sidste uge med fysisk og mental opbygning i sidste uge. I denne uge har vi haft bolden med, og jeg så så meget fodbold i spillet i dag. Vi nåede i vores analyse frem til, at vi i første halvdel af sæsonen ikke brød linjerne tit nok. Så det har vi arbejdet på, hvor vi vil spille en anelse mere direkte, og det fungerede virkelig godt i dag i første halvleg. Presspillet var rigtig godt, og vi havde i dag chancer til langt mere end fire mål, siger Uwe Rösler.
– Vi vandt over OB, der er et Superliga-hold, med 4-1 i første kamp, vi havde ingen skader, vi spillede i højt tempo, og det er jeg meget tilfreds med.
– Når jeg siger Superliga-hold, mener jeg, at de er et hold fuldt af Superliga-spillere. De har et budget som et Superliga-hold. De fører deres række med otte point. De slog Sønderjyske 3-2 i sidste uge, mens det var vores første kamp. Og vi løb hen over dem. Når jeg ser vores hold, tænker jeg, at de er i virkelig god form, siger Uwe Rösler.
AGF’erne rejser på træningslejr i Spanien på lørdag og møder i næste uge Pardubice fra Tjekkiet og har så en kamp mod AIK på sidste dag i træningslejren.
AGF havde ikke Patrick Mortensen og Nicolai Poulsen med i torsdagens træningskamp.
AGF’s Frederik Tingager er glad for forlængelserne til holdkammeraterne Mikael Anderson og Mads Emil Madsen – læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT
Colombia – DR Congo
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TOPNYHED