Röslers ros: OB har et Superliga-hold

AGF mulede OB i dagens træningskamp med en 4-1-sejr, og det er AGF's cheftræner Uwe Rösler særdeles tilfreds med.



ÅRHUS (Tipsbladet): OB blev torsdag eftermiddag sat på plads i en træningskamp mod AGF.

OB startede godt og truede AGF’s felt flere gange med en velspillende Luca Kjerrumgaard i en hovedrolle, men da AGF midt i første halvleg justerede på formationen og opspillet, fik fynboerne voldsomme problemer med Superliga-topholdet.

Den endte 4-1 til AGF, der uden problemer kunne have scoret flere mål, mens OB havde enkelte andre tilbud men efter den gode indledning ikke kom frem til ret meget.

OB ligger etter i 1. Division og er på sikker oprykningskurs, og Uwe Rösler er glad for, AGF kunne spille så overbevisende mod fynboerne.

– Jeg er virkelig glad. Jeg må sige, det har virket. Vi havde tre dage i sidste uge med fysisk og mental opbygning i sidste uge. I denne uge har vi haft bolden med, og jeg så så meget fodbold i spillet i dag. Vi nåede i vores analyse frem til, at vi i første halvdel af sæsonen ikke brød linjerne tit nok. Så det har vi arbejdet på, hvor vi vil spille en anelse mere direkte, og det fungerede virkelig godt i dag i første halvleg. Presspillet var rigtig godt, og vi havde i dag chancer til langt mere end fire mål, siger Uwe Rösler.

– Vi vandt over OB, der er et Superliga-hold, med 4-1 i første kamp, vi havde ingen skader, vi spillede i højt tempo, og det er jeg meget tilfreds med.

– Når jeg siger Superliga-hold, mener jeg, at de er et hold fuldt af Superliga-spillere. De har et budget som et Superliga-hold. De fører deres række med otte point. De slog Sønderjyske 3-2 i sidste uge, mens det var vores første kamp. Og vi løb hen over dem. Når jeg ser vores hold, tænker jeg, at de er i virkelig god form, siger Uwe Rösler.

AGF’erne rejser på træningslejr i Spanien på lørdag og møder i næste uge Pardubice fra Tjekkiet og har så en kamp mod AIK på sidste dag i træningslejren.

AGF havde ikke Patrick Mortensen og Nicolai Poulsen med i torsdagens træningskamp.

AGF’s Frederik Tingager er glad for forlængelserne til holdkammeraterne Mikael Anderson og Mads Emil Madsen – læs mere om det her.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Afvist – Brøndby undrer sig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

PSG – Bayern München

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Overbevisende: To chok i Parken



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe