Röslers ros: OB har et Superliga-hold

AGF mulede OB i dagens træningskamp med en 4-1-sejr, og det er AGF's cheftræner Uwe Rösler særdeles tilfreds med.



ÅRHUS (Tipsbladet): OB blev torsdag eftermiddag sat på plads i en træningskamp mod AGF.

OB startede godt og truede AGF’s felt flere gange med en velspillende Luca Kjerrumgaard i en hovedrolle, men da AGF midt i første halvleg justerede på formationen og opspillet, fik fynboerne voldsomme problemer med Superliga-topholdet.

Den endte 4-1 til AGF, der uden problemer kunne have scoret flere mål, mens OB havde enkelte andre tilbud men efter den gode indledning ikke kom frem til ret meget.

OB ligger etter i 1. Division og er på sikker oprykningskurs, og Uwe Rösler er glad for, AGF kunne spille så overbevisende mod fynboerne.

– Jeg er virkelig glad. Jeg må sige, det har virket. Vi havde tre dage i sidste uge med fysisk og mental opbygning i sidste uge. I denne uge har vi haft bolden med, og jeg så så meget fodbold i spillet i dag. Vi nåede i vores analyse frem til, at vi i første halvdel af sæsonen ikke brød linjerne tit nok. Så det har vi arbejdet på, hvor vi vil spille en anelse mere direkte, og det fungerede virkelig godt i dag i første halvleg. Presspillet var rigtig godt, og vi havde i dag chancer til langt mere end fire mål, siger Uwe Rösler.

– Vi vandt over OB, der er et Superliga-hold, med 4-1 i første kamp, vi havde ingen skader, vi spillede i højt tempo, og det er jeg meget tilfreds med.

– Når jeg siger Superliga-hold, mener jeg, at de er et hold fuldt af Superliga-spillere. De har et budget som et Superliga-hold. De fører deres række med otte point. De slog Sønderjyske 3-2 i sidste uge, mens det var vores første kamp. Og vi løb hen over dem. Når jeg ser vores hold, tænker jeg, at de er i virkelig god form, siger Uwe Rösler.

AGF’erne rejser på træningslejr i Spanien på lørdag og møder i næste uge Pardubice fra Tjekkiet og har så en kamp mod AIK på sidste dag i træningslejren.

AGF havde ikke Patrick Mortensen og Nicolai Poulsen med i torsdagens træningskamp.

AGF’s Frederik Tingager er glad for forlængelserne til holdkammeraterne Mikael Anderson og Mads Emil Madsen – læs mere om det her.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Silkeborg IF – FC København

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Magiske Messi slår til igen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Klubboss raser efter skandalescener

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Hjulmand og co. taber stort skridt

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Iran kommer med krav før VM

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Atletico Madrid interesseret i dansker