ÅRHUS (Tipsbladet): OB blev torsdag eftermiddag sat på plads i en træningskamp mod AGF.
OB startede godt og truede AGF’s felt flere gange med en velspillende Luca Kjerrumgaard i en hovedrolle, men da AGF midt i første halvleg justerede på formationen og opspillet, fik fynboerne voldsomme problemer med Superliga-topholdet.
Den endte 4-1 til AGF, der uden problemer kunne have scoret flere mål, mens OB havde enkelte andre tilbud men efter den gode indledning ikke kom frem til ret meget.
OB ligger etter i 1. Division og er på sikker oprykningskurs, og Uwe Rösler er glad for, AGF kunne spille så overbevisende mod fynboerne.
– Jeg er virkelig glad. Jeg må sige, det har virket. Vi havde tre dage i sidste uge med fysisk og mental opbygning i sidste uge. I denne uge har vi haft bolden med, og jeg så så meget fodbold i spillet i dag. Vi nåede i vores analyse frem til, at vi i første halvdel af sæsonen ikke brød linjerne tit nok. Så det har vi arbejdet på, hvor vi vil spille en anelse mere direkte, og det fungerede virkelig godt i dag i første halvleg. Presspillet var rigtig godt, og vi havde i dag chancer til langt mere end fire mål, siger Uwe Rösler.
– Vi vandt over OB, der er et Superliga-hold, med 4-1 i første kamp, vi havde ingen skader, vi spillede i højt tempo, og det er jeg meget tilfreds med.
– Når jeg siger Superliga-hold, mener jeg, at de er et hold fuldt af Superliga-spillere. De har et budget som et Superliga-hold. De fører deres række med otte point. De slog Sønderjyske 3-2 i sidste uge, mens det var vores første kamp. Og vi løb hen over dem. Når jeg ser vores hold, tænker jeg, at de er i virkelig god form, siger Uwe Rösler.
AGF’erne rejser på træningslejr i Spanien på lørdag og møder i næste uge Pardubice fra Tjekkiet og har så en kamp mod AIK på sidste dag i træningslejren.
AGF havde ikke Patrick Mortensen og Nicolai Poulsen med i torsdagens træningskamp.
AGF’s Frederik Tingager er glad for forlængelserne til holdkammeraterne Mikael Anderson og Mads Emil Madsen – læs mere om det her.
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner