Hansi Flick påtager sig skylden efter blamage

Efter syv ligasejre i træk tabte Barcelona til Osasuna. Det var en konsekvens af stor rotation, mener træner.



Barcelona-træner Hansi Flick tager skylden for, at den spanske storklub ikke længere er ubesejret i La Liga.

På et i forvejen skadesplaget hold var det uholdbart også at bænke en stribe profiler, da Barcelona lørdag tog til Pamplona. Det konkluderer Flick efter 2-4-nederlaget til Osasuna.

– Vi bliver nødt til at acceptere nederlaget. Vi spillede ikke godt, og det er mit ansvar.

– Med min rotation forsøgte jeg at beskytte spillerne, fordi de har spillet mange minutter, men jeg havde ikke forventet, at vi ville spille så skidt. Det er for meget at indkassere fire mål.

– Vi lavede for mange fejl, og Osasuna gjorde det godt. Men jeg har også sagt til spillerne, at de bare skal blive ved, for vi har et travlt program, og vi skal tilbage på rette spor, siger Hansi Flick til Movistar ifølge Reuters.

Han valgte eksempelvis at holde stjerneskuddet Lamine Yamal og brasilianeren Raphinha på bænken fra start. De blev siden sendt i aktion for at forsøge at afværge et truende nederlag, men det lykkedes de ikke med.

I forvejen måtte Barcelona se bort fra otte stamspillere, heriblandt Andreas Christensen, på grund af skader.

De mange skader har øget Flicks frygt for, at han driver rovdrift på sine kampklare spillere.

Derfor var det nødvendigt at skifte ud i startopstillingen, men han mener stadig, at han satte et hold på banen, der burde være mere end stærkt nok til at kunne slå Osasuna.

– Det er normalt at rotere, når man spiller mange kampe, så det er ikke en undskyldning for nederlaget. Vi spiller stadig med 11 spillere, siger tyskeren.

På tirsdag spiller Barcelona hjemme mod Young Boys i Champions League, mens holdet på søndag gæster Alaves i La Liga. Derefter følger en landsholdsperiode.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Farveløst på Fyn

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Afslører: Dolberg sat til salg

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser