Barcelona-træner Hansi Flick tager skylden for, at den spanske storklub ikke længere er ubesejret i La Liga.
På et i forvejen skadesplaget hold var det uholdbart også at bænke en stribe profiler, da Barcelona lørdag tog til Pamplona. Det konkluderer Flick efter 2-4-nederlaget til Osasuna.
– Vi bliver nødt til at acceptere nederlaget. Vi spillede ikke godt, og det er mit ansvar.
– Med min rotation forsøgte jeg at beskytte spillerne, fordi de har spillet mange minutter, men jeg havde ikke forventet, at vi ville spille så skidt. Det er for meget at indkassere fire mål.
– Vi lavede for mange fejl, og Osasuna gjorde det godt. Men jeg har også sagt til spillerne, at de bare skal blive ved, for vi har et travlt program, og vi skal tilbage på rette spor, siger Hansi Flick til Movistar ifølge Reuters.
Han valgte eksempelvis at holde stjerneskuddet Lamine Yamal og brasilianeren Raphinha på bænken fra start. De blev siden sendt i aktion for at forsøge at afværge et truende nederlag, men det lykkedes de ikke med.
I forvejen måtte Barcelona se bort fra otte stamspillere, heriblandt Andreas Christensen, på grund af skader.
De mange skader har øget Flicks frygt for, at han driver rovdrift på sine kampklare spillere.
Derfor var det nødvendigt at skifte ud i startopstillingen, men han mener stadig, at han satte et hold på banen, der burde være mere end stærkt nok til at kunne slå Osasuna.
– Det er normalt at rotere, når man spiller mange kampe, så det er ikke en undskyldning for nederlaget. Vi spiller stadig med 11 spillere, siger tyskeren.
På tirsdag spiller Barcelona hjemme mod Young Boys i Champions League, mens holdet på søndag gæster Alaves i La Liga. Derefter følger en landsholdsperiode.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
OPTAKT
Holland – Sverige
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
AVIS