Hansi Flick påtager sig skylden efter blamage

Efter syv ligasejre i træk tabte Barcelona til Osasuna. Det var en konsekvens af stor rotation, mener træner.



Barcelona-træner Hansi Flick tager skylden for, at den spanske storklub ikke længere er ubesejret i La Liga.

På et i forvejen skadesplaget hold var det uholdbart også at bænke en stribe profiler, da Barcelona lørdag tog til Pamplona. Det konkluderer Flick efter 2-4-nederlaget til Osasuna.

– Vi bliver nødt til at acceptere nederlaget. Vi spillede ikke godt, og det er mit ansvar.

– Med min rotation forsøgte jeg at beskytte spillerne, fordi de har spillet mange minutter, men jeg havde ikke forventet, at vi ville spille så skidt. Det er for meget at indkassere fire mål.

– Vi lavede for mange fejl, og Osasuna gjorde det godt. Men jeg har også sagt til spillerne, at de bare skal blive ved, for vi har et travlt program, og vi skal tilbage på rette spor, siger Hansi Flick til Movistar ifølge Reuters.

Han valgte eksempelvis at holde stjerneskuddet Lamine Yamal og brasilianeren Raphinha på bænken fra start. De blev siden sendt i aktion for at forsøge at afværge et truende nederlag, men det lykkedes de ikke med.

I forvejen måtte Barcelona se bort fra otte stamspillere, heriblandt Andreas Christensen, på grund af skader.

De mange skader har øget Flicks frygt for, at han driver rovdrift på sine kampklare spillere.

Derfor var det nødvendigt at skifte ud i startopstillingen, men han mener stadig, at han satte et hold på banen, der burde være mere end stærkt nok til at kunne slå Osasuna.

– Det er normalt at rotere, når man spiller mange kampe, så det er ikke en undskyldning for nederlaget. Vi spiller stadig med 11 spillere, siger tyskeren.

På tirsdag spiller Barcelona hjemme mod Young Boys i Champions League, mens holdet på søndag gæster Alaves i La Liga. Derefter følger en landsholdsperiode.

/ritzau/





“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”




LIVE

TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC København kan miste endnu en stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Spanien var det bedste hold’

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Tullberg bekræfter FCM-skifte

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Klar for FC København