Roy Carroll: OB gav mig lov

Roy Carroll undgik en retssag fra OB og står nu tilbage uden dårlig samvittighed efter bruddet med den fynske klub.



Rygterne og historierne omkring den nu tidligere OB-målmand Roy Carroll har været talrige. Men faktum er, at den nordirske keeper fik ophævet sin kontrakt med OB den 31. januar og derfor nu er fritstillet fra klubben. Nu ser Carroll, der har tilbragt det meste af januar måned hos familien i England, tilbage på bruddet med den danske klub.

– Jeg har altid opfyldt mine forpligtelser i forhold til kontrakten og min indsats på træningsbanen og i kamp. Det er også sikkert, at jeg kun har været i England, hvis klubben havde givet mig lov og sørget for mine billettter, siger Roy Carroll i et interview med B.T.

Nordireren, der kom til OB for halvandet år siden, hævder nu, at han har fået et halvt års løn for at rive sin kontrakt med OB i stykker. Samtidig fortæller han, at OB overvejede en retssag mod ham for misligeholdelse af den kontrakt, han havde havde halvandet år tilbage af.

– Jeg er lettet over, at jeg har undgået sådan en retssag. Man skal aldrig underskrive noget, uden man har haft nogen til at læse det igennem først. Der var lidt problemer undervejs, men vi fandt frem til en god løsning til sidst, forklarer Carroll, der ikke mener, han selv tog beslutningen om at forlade OB.

– Michael Buchholtz (OB’s sportslige koordinator, red.) ringede selv til mig og fortalte, at der ikke var nogen grund til, at jeg kom tilbage. Hvis de ville have mig tilbage i træning, var jeg kommet med det samme, slutter Roy Carroll.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Froholdt med vild hæder i Portugal

Salah sender særlig besked

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Manchester City vinder FA Cup

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

AGF – Viborg FF

Ny offensiv transfer i FCN?

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

FC Midtjylland – Brøndby IF

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC Nordsjælland køber offensiv profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’