Roy Carroll: OB gav mig lov

Roy Carroll undgik en retssag fra OB og står nu tilbage uden dårlig samvittighed efter bruddet med den fynske klub.



Rygterne og historierne omkring den nu tidligere OB-målmand Roy Carroll har været talrige. Men faktum er, at den nordirske keeper fik ophævet sin kontrakt med OB den 31. januar og derfor nu er fritstillet fra klubben. Nu ser Carroll, der har tilbragt det meste af januar måned hos familien i England, tilbage på bruddet med den danske klub.

– Jeg har altid opfyldt mine forpligtelser i forhold til kontrakten og min indsats på træningsbanen og i kamp. Det er også sikkert, at jeg kun har været i England, hvis klubben havde givet mig lov og sørget for mine billettter, siger Roy Carroll i et interview med B.T.

Nordireren, der kom til OB for halvandet år siden, hævder nu, at han har fået et halvt års løn for at rive sin kontrakt med OB i stykker. Samtidig fortæller han, at OB overvejede en retssag mod ham for misligeholdelse af den kontrakt, han havde havde halvandet år tilbage af.

– Jeg er lettet over, at jeg har undgået sådan en retssag. Man skal aldrig underskrive noget, uden man har haft nogen til at læse det igennem først. Der var lidt problemer undervejs, men vi fandt frem til en god løsning til sidst, forklarer Carroll, der ikke mener, han selv tog beslutningen om at forlade OB.

– Michael Buchholtz (OB’s sportslige koordinator, red.) ringede selv til mig og fortalte, at der ikke var nogen grund til, at jeg kom tilbage. Hvis de ville have mig tilbage i træning, var jeg kommet med det samme, slutter Roy Carroll.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sydafrika – Canada

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Meldes tæt på storklub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

FC København jagter Romane Amane

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Markant ændring i Silkeborg