Roy Carroll: OB gav mig lov

Roy Carroll undgik en retssag fra OB og står nu tilbage uden dårlig samvittighed efter bruddet med den fynske klub.



Rygterne og historierne omkring den nu tidligere OB-målmand Roy Carroll har været talrige. Men faktum er, at den nordirske keeper fik ophævet sin kontrakt med OB den 31. januar og derfor nu er fritstillet fra klubben. Nu ser Carroll, der har tilbragt det meste af januar måned hos familien i England, tilbage på bruddet med den danske klub.

– Jeg har altid opfyldt mine forpligtelser i forhold til kontrakten og min indsats på træningsbanen og i kamp. Det er også sikkert, at jeg kun har været i England, hvis klubben havde givet mig lov og sørget for mine billettter, siger Roy Carroll i et interview med B.T.

Nordireren, der kom til OB for halvandet år siden, hævder nu, at han har fået et halvt års løn for at rive sin kontrakt med OB i stykker. Samtidig fortæller han, at OB overvejede en retssag mod ham for misligeholdelse af den kontrakt, han havde havde halvandet år tilbage af.

– Jeg er lettet over, at jeg har undgået sådan en retssag. Man skal aldrig underskrive noget, uden man har haft nogen til at læse det igennem først. Der var lidt problemer undervejs, men vi fandt frem til en god løsning til sidst, forklarer Carroll, der ikke mener, han selv tog beslutningen om at forlade OB.

– Michael Buchholtz (OB’s sportslige koordinator, red.) ringede selv til mig og fortalte, at der ikke var nogen grund til, at jeg kom tilbage. Hvis de ville have mig tilbage i træning, var jeg kommet med det samme, slutter Roy Carroll.






Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Nu melder Christian Eriksen ud

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Det er slut’

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han bliver cheftræner i Brøndby

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklub har kontaktet Brøndby

Afslører: Storklub missede Højlund

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Bud på 1,12 milliard afvist

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj