Rygterne og historierne omkring den nu tidligere OB-målmand Roy Carroll har været talrige. Men faktum er, at den nordirske keeper fik ophævet sin kontrakt med OB den 31. januar og derfor nu er fritstillet fra klubben. Nu ser Carroll, der har tilbragt det meste af januar måned hos familien i England, tilbage på bruddet med den danske klub.
– Jeg har altid opfyldt mine forpligtelser i forhold til kontrakten og min indsats på træningsbanen og i kamp. Det er også sikkert, at jeg kun har været i England, hvis klubben havde givet mig lov og sørget for mine billettter, siger Roy Carroll i et interview med B.T.
Nordireren, der kom til OB for halvandet år siden, hævder nu, at han har fået et halvt års løn for at rive sin kontrakt med OB i stykker. Samtidig fortæller han, at OB overvejede en retssag mod ham for misligeholdelse af den kontrakt, han havde havde halvandet år tilbage af.
– Jeg er lettet over, at jeg har undgået sådan en retssag. Man skal aldrig underskrive noget, uden man har haft nogen til at læse det igennem først. Der var lidt problemer undervejs, men vi fandt frem til en god løsning til sidst, forklarer Carroll, der ikke mener, han selv tog beslutningen om at forlade OB.
– Michael Buchholtz (OB’s sportslige koordinator, red.) ringede selv til mig og fortalte, at der ikke var nogen grund til, at jeg kom tilbage. Hvis de ville have mig tilbage i træning, var jeg kommet med det samme, slutter Roy Carroll.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER