Rubiales får polititilhold: Nægter sig skyldig

Den afgående spanske fodboldpræsident Luis Rubiales bedyrer sin uskyld, men har fået et polititilhold.



Den tidligere fodboldpræsident i Spanien Luis Rubiales nægter sig skyldig i anklager om seksuelt overgreb og tvang.

Det oplyser den spanske anklagemyndighed efter et retsmøde ved en domstol i Madrid, hvor dommeren dog har givet Rubiales et polititilhold, skriver BBC.

Anklageren har åbnet en sag på vegne af landsholdsspilleren Jennifer Hermoso, som Rubiales kyssede på munden kort efter VM-triumfen i Australien i august.

Hermoso har siden understreget, at hun ikke havde givet samtykke til kysset, mens Rubiales har hævdet det modsatte.

Anklagemyndigheden ønskede et polititilhold, hvor Rubiales ikke må opholde sig inden for 500 meters afstand af Hermoso. Dommeren accepterede anmodningen om tilhold, men satte afstanden til 200 meter.

Ifølge spansk lovgivning kan et kys uden samtykke dømmes efter reglerne om seksuelt overgreb. Strafferammen går fra bøde op til fire års fængsel.

Rubiales meddelte søndag i sidste uge, at han trak sig som præsident for Spaniens Fodboldforbund, efter at han havde været under massivt pres.

I første omgang havde han ellers nægtet at forlade stillingen.

Mere end 80 kvindelige, spanske fodboldspillere, heriblandt de 23 verdensmestre, gik i strejke og krævede Rubiales fjernet fra posten, men selv om han nu er væk, er spillerne endnu ikke klar til at stille op for landsholdet igen, skriver blandt andre AFP.

Det udfordrer Montse Toma, Spaniens nye landstræner. Hun har taget over efter Jorge Vilda, som blev fyret trods VM-titlen denne sommer. Spanien skal 22. og 26. september spille mod henholdsvis Sverige og Schweiz, men det bliver altså med et svækket mandskab.

Spillerne kræver yderligere reformer i forbundet, før de vil vende tilbage og spille for Spanien.

/ritzau/





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Peger på ham som ny Superliga-træner

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Supercomputer: De vinder VM

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Storklub har kontaktet Brøndby

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika