Den tidligere fodboldpræsident i Spanien Luis Rubiales nægter sig skyldig i anklager om seksuelt overgreb og tvang.
Det oplyser den spanske anklagemyndighed efter et retsmøde ved en domstol i Madrid, hvor dommeren dog har givet Rubiales et polititilhold, skriver BBC.
Anklageren har åbnet en sag på vegne af landsholdsspilleren Jennifer Hermoso, som Rubiales kyssede på munden kort efter VM-triumfen i Australien i august.
Hermoso har siden understreget, at hun ikke havde givet samtykke til kysset, mens Rubiales har hævdet det modsatte.
Anklagemyndigheden ønskede et polititilhold, hvor Rubiales ikke må opholde sig inden for 500 meters afstand af Hermoso. Dommeren accepterede anmodningen om tilhold, men satte afstanden til 200 meter.
Ifølge spansk lovgivning kan et kys uden samtykke dømmes efter reglerne om seksuelt overgreb. Strafferammen går fra bøde op til fire års fængsel.
Rubiales meddelte søndag i sidste uge, at han trak sig som præsident for Spaniens Fodboldforbund, efter at han havde været under massivt pres.
I første omgang havde han ellers nægtet at forlade stillingen.
Mere end 80 kvindelige, spanske fodboldspillere, heriblandt de 23 verdensmestre, gik i strejke og krævede Rubiales fjernet fra posten, men selv om han nu er væk, er spillerne endnu ikke klar til at stille op for landsholdet igen, skriver blandt andre AFP.
Det udfordrer Montse Toma, Spaniens nye landstræner. Hun har taget over efter Jorge Vilda, som blev fyret trods VM-titlen denne sommer. Spanien skal 22. og 26. september spille mod henholdsvis Sverige og Schweiz, men det bliver altså med et svækket mandskab.
Spillerne kræver yderligere reformer i forbundet, før de vil vende tilbage og spille for Spanien.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
Snart sker det
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Neymar er tilbage
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Færdig: Nu er han rejst til København
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER