Rubiales får polititilhold: Nægter sig skyldig

Den afgående spanske fodboldpræsident Luis Rubiales bedyrer sin uskyld, men har fået et polititilhold.



Den tidligere fodboldpræsident i Spanien Luis Rubiales nægter sig skyldig i anklager om seksuelt overgreb og tvang.

Det oplyser den spanske anklagemyndighed efter et retsmøde ved en domstol i Madrid, hvor dommeren dog har givet Rubiales et polititilhold, skriver BBC.

Anklageren har åbnet en sag på vegne af landsholdsspilleren Jennifer Hermoso, som Rubiales kyssede på munden kort efter VM-triumfen i Australien i august.

Hermoso har siden understreget, at hun ikke havde givet samtykke til kysset, mens Rubiales har hævdet det modsatte.

Anklagemyndigheden ønskede et polititilhold, hvor Rubiales ikke må opholde sig inden for 500 meters afstand af Hermoso. Dommeren accepterede anmodningen om tilhold, men satte afstanden til 200 meter.

Ifølge spansk lovgivning kan et kys uden samtykke dømmes efter reglerne om seksuelt overgreb. Strafferammen går fra bøde op til fire års fængsel.

Rubiales meddelte søndag i sidste uge, at han trak sig som præsident for Spaniens Fodboldforbund, efter at han havde været under massivt pres.

I første omgang havde han ellers nægtet at forlade stillingen.

Mere end 80 kvindelige, spanske fodboldspillere, heriblandt de 23 verdensmestre, gik i strejke og krævede Rubiales fjernet fra posten, men selv om han nu er væk, er spillerne endnu ikke klar til at stille op for landsholdet igen, skriver blandt andre AFP.

Det udfordrer Montse Toma, Spaniens nye landstræner. Hun har taget over efter Jorge Vilda, som blev fyret trods VM-titlen denne sommer. Spanien skal 22. og 26. september spille mod henholdsvis Sverige og Schweiz, men det bliver altså med et svækket mandskab.

Spillerne kræver yderligere reformer i forbundet, før de vil vende tilbage og spille for Spanien.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan du se de danske hold i Europa

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

AGF – Brøndby IF

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Osula får stor rolle i Newcastle

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

FC København – Lyngby BK