Et mål i Parken og et skud på overliggeren i en by i Rusland, kan blive millioner værd for FC Københavns Dame N’Doye. Den senegalesiske angriber har hele vejen igennem københavnernes Champions League-kampagne vist sig som en angriber med internationalt format, og det har københavnernes gruppemodstandere lagt mærke til. Faktisk så meget, at én af klubberne nu har budt på FCK’s nummer 14.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har russiske Rubin Kazan således afgivet et bud på N’Doye. Russerne fik senegaleserens styrker at føle i Parken, hvor han scorede sejrsmålet i “Løvernes” 1-0-sejr, og også i returkampen i Kazan, gjorde Superligaens topscorer opmærksom på sig selv med et brag af et skud på overliggeren.
Det har imponeret russerne, der nu står klar med en fire-årig kontrakt til den fåmælte afrikaner med det veludviklede målinstinkt. Dame N’Doyes agent, Niclas Jensen, har ikke hørt om buddet fra Rusland, men det er der ikke noget mærkeligt i, da et bud på en spiller først skal behandles af spillerens ejer – i dette tilfælde FC København – før spillerens agent bliver kontaktet. Jensen har derimod hørt om interessen fra Rubin Kazan, som FCK efterlod på tredjepladsen i Champions League gruppe D.
– Rubin Kazan er et af de hold, der har interesse i N’Doye, siger Niclas Jensen, der dog ikke mener, at et skifte til sølvvinderne fra den russiske liga vil være senegaleserens førsteprioritet.
– At sige, det er uinteressant, vil være forkert. Men det er næppe Dame’s første tanke at skifte til Rusland. Han tænker måske i lidt større ligaer. Omvendt er Rubin Kazan et fantastisk hold, den russiske liga er god, og klubben har jo tidligere vist, at den har økonomiske muskler. Så jeg vil ikke afvise det kategorisk, bedyrer Niclas Jensen.
Og de økonomiske muskler i Rubin Kazan kommer på arbejde i forbindelse med russernes bud på Dame N’Doye. Efter hvad tipsbladet.dk erfarer, har russernes bud en værdi på hele 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.) Det beløb dækker dog både over transfersummen til FC København og den løn, senegaleseren skal have i løbet af den fire-årige kontrakt, klubben fra Tatarstan er klar med.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
FCM ansætter ny topboss
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Osula slår alle andre
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
Mexico kommer med markant melding om VM
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Deler nyt om fremtiden
Nu svarer David Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL