Rubin Kazan byder på Dame N’Doye

FC Københavns modstander i Champions League-gruppespillet vil have en af “Løvernes” største profiler.



Et mål i Parken og et skud på overliggeren i en by i Rusland, kan blive millioner værd for FC Københavns Dame N’Doye. Den senegalesiske angriber har hele vejen igennem københavnernes Champions League-kampagne vist sig som en angriber med internationalt format, og det har københavnernes gruppemodstandere lagt mærke til. Faktisk så meget, at én af klubberne nu har budt på FCK’s nummer 14.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har russiske Rubin Kazan således afgivet et bud på N’Doye. Russerne fik senegaleserens styrker at føle i Parken, hvor han scorede sejrsmålet i “Løvernes” 1-0-sejr, og også i returkampen i Kazan, gjorde Superligaens topscorer opmærksom på sig selv med et brag af et skud på overliggeren.

Det har imponeret russerne, der nu står klar med en fire-årig kontrakt til den fåmælte afrikaner med det veludviklede målinstinkt. Dame N’Doyes agent, Niclas Jensen, har ikke hørt om buddet fra Rusland, men det er der ikke noget mærkeligt i, da et bud på en spiller først skal behandles af spillerens ejer – i dette tilfælde FC København – før spillerens agent bliver kontaktet. Jensen har derimod hørt om interessen fra Rubin Kazan, som FCK efterlod på tredjepladsen i Champions League gruppe D.

–  Rubin Kazan er et af de hold, der har interesse i N’Doye, siger Niclas Jensen, der dog ikke mener, at et skifte til sølvvinderne fra den russiske liga vil være senegaleserens førsteprioritet.

– At sige, det er uinteressant, vil være forkert. Men det er næppe Dame’s første tanke at skifte til Rusland. Han tænker måske i lidt større ligaer. Omvendt er Rubin Kazan et fantastisk hold, den russiske liga er god, og klubben har jo tidligere vist, at den har økonomiske muskler. Så jeg vil ikke afvise det kategorisk, bedyrer Niclas Jensen.

Og de økonomiske muskler i Rubin Kazan kommer på arbejde i forbindelse med russernes bud på Dame N’Doye. Efter hvad tipsbladet.dk erfarer, har russernes bud en værdi på hele 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.) Det beløb dækker dog både over transfersummen til FC København og den løn, senegaleseren skal have i løbet af den fire-årige kontrakt, klubben fra Tatarstan er klar med.





LIVE

LIVE: Stærk trup klar til FCM-brag

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Spotpris – så billig er Højbjerg

Jakob Poulsen med dyster melding

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

FC Midtjylland – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

‘Hvem fanden ringer man til?’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

FCK bød på landsholdsmålmand

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Brøndby med opløftende nyt om profil

Nicolaisen scorede mod PSG

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Det er han ekstremt god til

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Store spørgsmålstegn inden FCK

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner