Rubin Kazan byder på Dame N’Doye

FC Københavns modstander i Champions League-gruppespillet vil have en af “Løvernes” største profiler.



Et mål i Parken og et skud på overliggeren i en by i Rusland, kan blive millioner værd for FC Københavns Dame N’Doye. Den senegalesiske angriber har hele vejen igennem københavnernes Champions League-kampagne vist sig som en angriber med internationalt format, og det har københavnernes gruppemodstandere lagt mærke til. Faktisk så meget, at én af klubberne nu har budt på FCK’s nummer 14.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har russiske Rubin Kazan således afgivet et bud på N’Doye. Russerne fik senegaleserens styrker at føle i Parken, hvor han scorede sejrsmålet i “Løvernes” 1-0-sejr, og også i returkampen i Kazan, gjorde Superligaens topscorer opmærksom på sig selv med et brag af et skud på overliggeren.

Det har imponeret russerne, der nu står klar med en fire-årig kontrakt til den fåmælte afrikaner med det veludviklede målinstinkt. Dame N’Doyes agent, Niclas Jensen, har ikke hørt om buddet fra Rusland, men det er der ikke noget mærkeligt i, da et bud på en spiller først skal behandles af spillerens ejer – i dette tilfælde FC København – før spillerens agent bliver kontaktet. Jensen har derimod hørt om interessen fra Rubin Kazan, som FCK efterlod på tredjepladsen i Champions League gruppe D.

–  Rubin Kazan er et af de hold, der har interesse i N’Doye, siger Niclas Jensen, der dog ikke mener, at et skifte til sølvvinderne fra den russiske liga vil være senegaleserens førsteprioritet.

– At sige, det er uinteressant, vil være forkert. Men det er næppe Dame’s første tanke at skifte til Rusland. Han tænker måske i lidt større ligaer. Omvendt er Rubin Kazan et fantastisk hold, den russiske liga er god, og klubben har jo tidligere vist, at den har økonomiske muskler. Så jeg vil ikke afvise det kategorisk, bedyrer Niclas Jensen.

Og de økonomiske muskler i Rubin Kazan kommer på arbejde i forbindelse med russernes bud på Dame N’Doye. Efter hvad tipsbladet.dk erfarer, har russernes bud en værdi på hele 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.) Det beløb dækker dog både over transfersummen til FC København og den løn, senegaleseren skal have i løbet af den fire-årige kontrakt, klubben fra Tatarstan er klar med.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Transferbombe i Manchester United

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Maxsø træner med i Brøndby

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Frankrig – Spanien

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Jess Thorup på vej til denne klub

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens