Rubin Kazan byder på Dame N’Doye

FC Københavns modstander i Champions League-gruppespillet vil have en af “Løvernes” største profiler.



Et mål i Parken og et skud på overliggeren i en by i Rusland, kan blive millioner værd for FC Københavns Dame N’Doye. Den senegalesiske angriber har hele vejen igennem københavnernes Champions League-kampagne vist sig som en angriber med internationalt format, og det har københavnernes gruppemodstandere lagt mærke til. Faktisk så meget, at én af klubberne nu har budt på FCK’s nummer 14.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har russiske Rubin Kazan således afgivet et bud på N’Doye. Russerne fik senegaleserens styrker at føle i Parken, hvor han scorede sejrsmålet i “Løvernes” 1-0-sejr, og også i returkampen i Kazan, gjorde Superligaens topscorer opmærksom på sig selv med et brag af et skud på overliggeren.

Det har imponeret russerne, der nu står klar med en fire-årig kontrakt til den fåmælte afrikaner med det veludviklede målinstinkt. Dame N’Doyes agent, Niclas Jensen, har ikke hørt om buddet fra Rusland, men det er der ikke noget mærkeligt i, da et bud på en spiller først skal behandles af spillerens ejer – i dette tilfælde FC København – før spillerens agent bliver kontaktet. Jensen har derimod hørt om interessen fra Rubin Kazan, som FCK efterlod på tredjepladsen i Champions League gruppe D.

–  Rubin Kazan er et af de hold, der har interesse i N’Doye, siger Niclas Jensen, der dog ikke mener, at et skifte til sølvvinderne fra den russiske liga vil være senegaleserens førsteprioritet.

– At sige, det er uinteressant, vil være forkert. Men det er næppe Dame’s første tanke at skifte til Rusland. Han tænker måske i lidt større ligaer. Omvendt er Rubin Kazan et fantastisk hold, den russiske liga er god, og klubben har jo tidligere vist, at den har økonomiske muskler. Så jeg vil ikke afvise det kategorisk, bedyrer Niclas Jensen.

Og de økonomiske muskler i Rubin Kazan kommer på arbejde i forbindelse med russernes bud på Dame N’Doye. Efter hvad tipsbladet.dk erfarer, har russernes bud en værdi på hele 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.) Det beløb dækker dog både over transfersummen til FC København og den løn, senegaleseren skal have i løbet af den fire-årige kontrakt, klubben fra Tatarstan er klar med.



Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Riemer svarer på Tøftings kritik

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Alle storroser Dario Osorio

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Storklub meldes interesseret

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Steve Coopers højre hånd afviser

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Millionregn over Ståle Solbakken

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Pione Sisto på vej væk?

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads