Rubin Kazan byder på Dame N’Doye

FC Københavns modstander i Champions League-gruppespillet vil have en af “Løvernes” største profiler.



Et mål i Parken og et skud på overliggeren i en by i Rusland, kan blive millioner værd for FC Københavns Dame N’Doye. Den senegalesiske angriber har hele vejen igennem københavnernes Champions League-kampagne vist sig som en angriber med internationalt format, og det har københavnernes gruppemodstandere lagt mærke til. Faktisk så meget, at én af klubberne nu har budt på FCK’s nummer 14.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har russiske Rubin Kazan således afgivet et bud på N’Doye. Russerne fik senegaleserens styrker at føle i Parken, hvor han scorede sejrsmålet i “Løvernes” 1-0-sejr, og også i returkampen i Kazan, gjorde Superligaens topscorer opmærksom på sig selv med et brag af et skud på overliggeren.

Det har imponeret russerne, der nu står klar med en fire-årig kontrakt til den fåmælte afrikaner med det veludviklede målinstinkt. Dame N’Doyes agent, Niclas Jensen, har ikke hørt om buddet fra Rusland, men det er der ikke noget mærkeligt i, da et bud på en spiller først skal behandles af spillerens ejer – i dette tilfælde FC København – før spillerens agent bliver kontaktet. Jensen har derimod hørt om interessen fra Rubin Kazan, som FCK efterlod på tredjepladsen i Champions League gruppe D.

–  Rubin Kazan er et af de hold, der har interesse i N’Doye, siger Niclas Jensen, der dog ikke mener, at et skifte til sølvvinderne fra den russiske liga vil være senegaleserens førsteprioritet.

– At sige, det er uinteressant, vil være forkert. Men det er næppe Dame’s første tanke at skifte til Rusland. Han tænker måske i lidt større ligaer. Omvendt er Rubin Kazan et fantastisk hold, den russiske liga er god, og klubben har jo tidligere vist, at den har økonomiske muskler. Så jeg vil ikke afvise det kategorisk, bedyrer Niclas Jensen.

Og de økonomiske muskler i Rubin Kazan kommer på arbejde i forbindelse med russernes bud på Dame N’Doye. Efter hvad tipsbladet.dk erfarer, har russernes bud en værdi på hele 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.) Det beløb dækker dog både over transfersummen til FC København og den løn, senegaleseren skal have i løbet af den fire-årige kontrakt, klubben fra Tatarstan er klar med.





Mathias Zanka går viralt




LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Danmark har aldrig haft så mange før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Thomas Delaney er fortid’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Real Madrid – Bayern

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

Sporting CP – Arsenal

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne