Rubin Kazan byder på Dame N’Doye

FC Københavns modstander i Champions League-gruppespillet vil have en af “Løvernes” største profiler.



Et mål i Parken og et skud på overliggeren i en by i Rusland, kan blive millioner værd for FC Københavns Dame N’Doye. Den senegalesiske angriber har hele vejen igennem københavnernes Champions League-kampagne vist sig som en angriber med internationalt format, og det har københavnernes gruppemodstandere lagt mærke til. Faktisk så meget, at én af klubberne nu har budt på FCK’s nummer 14.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har russiske Rubin Kazan således afgivet et bud på N’Doye. Russerne fik senegaleserens styrker at føle i Parken, hvor han scorede sejrsmålet i “Løvernes” 1-0-sejr, og også i returkampen i Kazan, gjorde Superligaens topscorer opmærksom på sig selv med et brag af et skud på overliggeren.

Det har imponeret russerne, der nu står klar med en fire-årig kontrakt til den fåmælte afrikaner med det veludviklede målinstinkt. Dame N’Doyes agent, Niclas Jensen, har ikke hørt om buddet fra Rusland, men det er der ikke noget mærkeligt i, da et bud på en spiller først skal behandles af spillerens ejer – i dette tilfælde FC København – før spillerens agent bliver kontaktet. Jensen har derimod hørt om interessen fra Rubin Kazan, som FCK efterlod på tredjepladsen i Champions League gruppe D.

–  Rubin Kazan er et af de hold, der har interesse i N’Doye, siger Niclas Jensen, der dog ikke mener, at et skifte til sølvvinderne fra den russiske liga vil være senegaleserens førsteprioritet.

– At sige, det er uinteressant, vil være forkert. Men det er næppe Dame’s første tanke at skifte til Rusland. Han tænker måske i lidt større ligaer. Omvendt er Rubin Kazan et fantastisk hold, den russiske liga er god, og klubben har jo tidligere vist, at den har økonomiske muskler. Så jeg vil ikke afvise det kategorisk, bedyrer Niclas Jensen.

Og de økonomiske muskler i Rubin Kazan kommer på arbejde i forbindelse med russernes bud på Dame N’Doye. Efter hvad tipsbladet.dk erfarer, har russernes bud en værdi på hele 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.) Det beløb dækker dog både over transfersummen til FC København og den løn, senegaleseren skal have i løbet af den fire-årige kontrakt, klubben fra Tatarstan er klar med.





Per Frimann hylder Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Bekræfter: Solgt til Superliga-klub

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Til lægetjek i Superliga-klub

Topscorer kritiserer Silkeborg

Forlader AGF – lægetjek booket

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Klart svar om Tonni Adamsen



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Det kan ske mandag i FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Zorniger med klar besked til Brøndby

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’