Rusland langer kraftigt ud efter Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) for at destabilisere landets fodboldøkonomi.
Det er tirsdagens Fifa-beslutning om, at udlændinge i russisk klubfodbold også i den kommende sæson kan suspendere deres kontrakter, der har fået russerne til at reagere.
Ruslands invasion af Ukraine fik i foråret Fifa til at åbne muligheden for at udlændinge i nogle få måneder kunne komme ud af deres kontrakter.
Med forlængelsen mener Ruslands Fodboldforbund og den russiske liga til gengæld, at Fifa er gået for vidt.
– Vi mener, at beslutningen om at gøre det muligt at suspendere kontrakter modsiger Fifas egne regler. Det er diskriminerende. Og det gøres mod et medlem af fodboldfamilien, som er uden skyld, skriver forbundet og ligaen i en fælles udtalelse.
– Beslutningen underminerer fuldstændig principperne om kontraktuel stabilitet og vores turnerings integritet. Den gør det muligt for spillere og trænere at se bort fra deres kontraktuelle forpligtigelser, lyder det videre.
Ruslands Fodboldforbund og den russiske liga mener, at en potentielt udenlandsk spillerflugt kan ramme klubbernes økonomi hårdt.
– Hvordan kan man foretage langtidsplanlægning, når en spiller – måske den mest værdifulde – kan forlade et hold, uden at der er en kompensation?
– Dermed er en kontrakt ikke længere den mekanisme, der beskytter både klub og spiller. Denne præcedens er et skidt tegn for hele fodboldindustrien, skriver forbundet og ligaen.
Russerne meddeler samtidig, at man er parat til at tage retlige skridt mod Fifa.
Reglen, der gør det muligt at komme ud af en kontrakt i russisk fodbold, blev i marts benyttet af Anders Dreyer, der skiftede fra Rubin Kazan til FC Midtjylland.
Det er endnu uvist, hvor Dreyer fortsætter karrieren, selv om danskeren er på kontrakt i Rubin Kazan frem til 2026.
/ritzau/dpa
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
