Ruslands liga raser: I smadrer vores økonomi

Fifa-reglen, der gør det muligt for Anders Dreyer at forlade russiske Rubin Kazan, påkalder sig stor vrede.



Rusland langer kraftigt ud efter Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) for at destabilisere landets fodboldøkonomi.

Det er tirsdagens Fifa-beslutning om, at udlændinge i russisk klubfodbold også i den kommende sæson kan suspendere deres kontrakter, der har fået russerne til at reagere.

Ruslands invasion af Ukraine fik i foråret Fifa til at åbne muligheden for at udlændinge i nogle få måneder kunne komme ud af deres kontrakter.

Med forlængelsen mener Ruslands Fodboldforbund og den russiske liga til gengæld, at Fifa er gået for vidt.

– Vi mener, at beslutningen om at gøre det muligt at suspendere kontrakter modsiger Fifas egne regler. Det er diskriminerende. Og det gøres mod et medlem af fodboldfamilien, som er uden skyld, skriver forbundet og ligaen i en fælles udtalelse.

– Beslutningen underminerer fuldstændig principperne om kontraktuel stabilitet og vores turnerings integritet. Den gør det muligt for spillere og trænere at se bort fra deres kontraktuelle forpligtigelser, lyder det videre.

Ruslands Fodboldforbund og den russiske liga mener, at en potentielt udenlandsk spillerflugt kan ramme klubbernes økonomi hårdt.

– Hvordan kan man foretage langtidsplanlægning, når en spiller – måske den mest værdifulde – kan forlade et hold, uden at der er en kompensation?

– Dermed er en kontrakt ikke længere den mekanisme, der beskytter både klub og spiller. Denne præcedens er et skidt tegn for hele fodboldindustrien, skriver forbundet og ligaen.

Russerne meddeler samtidig, at man er parat til at tage retlige skridt mod Fifa.

Reglen, der gør det muligt at komme ud af en kontrakt i russisk fodbold, blev i marts benyttet af Anders Dreyer, der skiftede fra Rubin Kazan til FC Midtjylland.

Det er endnu uvist, hvor Dreyer fortsætter karrieren, selv om danskeren er på kontrakt i Rubin Kazan frem til 2026.

/ritzau/dpa





LIVE

TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Uruguay slider sig til uafgjort 

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Østrig – Jordan

Iran og New Zealand deler

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Frankrig – Senegal

Roser Superliga-klub: Godt set! 

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet