Rygaard lyner mod Ståle: Har aldrig forstået det

Den afgående Parken-formand Bo Rygaard åbner nu op for, hvordan han oplevede Ståle Solbakkens afsked med FC København.



Bo Rygaard har tirsdag meddelt, at han ikke kommer til at stille op som bestyrelsesformand for Parken Sport & Entertainment, der er selskabet bag FC København. Det kommer efter en række hæsblæsende måneder med stor udskiftning i FCK, som blev sat i gang i oktober med fyringen af den mangeårige manager, Ståle Solbakken.

Selv valgte Rygaard at holde mund om detaljerne i forbindelse med afskeden, men sådan var det ikke for nordmanden, som i et langt interview med Onside på TV3+ sendte en del angreb mod ledelsen, som havde smidt ham ud.

Nu kommer Parken-formanden dog med sit syn på, hvordan det var for ham at opleve Solbakkens reaktion. Det sker på FCK’s hjemmeside.

– Det var egentlig ikke noget, som på det personlige plan rørte hverken mig eller bestyrelsen, fordi vi føler ikke, at vi ikke har grebet det her professionelt, fornuftigt og loyalt an. Det vil jeg bare sige – og vi har lidt erfaring i at drive den her slags arbejde. Men jeg var rigtig ked af, at det støjede så meget ude i vores omgivelser, siger han og fortsætter:

– Det var jeg ked af på vegne af alle vores stakeholders. Vores fans, fodboldspillere og alle, der omgiver FC København. Hvorfor skulle vi igennem sådan en gang hvirvlen støv op med alt muligt, som ikke førte til andet end at folk kunne blive kede af det? Der var ikke noget konstruktivt bag. Der var ingen vinder i at gøre det der. Det har jeg aldrig nogensinde forstået, lyder det fra Bo Rygaard.

I det hele taget fortæller han da også, at han sover bedre nu end under Ståle Solbakkens sidste manager-periode i klubben.

– Det var ikke en beslutning, som vi har rystet på hånden over eller ville lave om. Det er kun, at det kom ud af kontekst på en måde, som kan ærgre, fastslår den snart tidligere bestyrelsesformand.

Årsagen til, at han stopper, har han desuden fortalt om. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Frygter Christian Eriksen-problem

Dansk træner vinder stor pris

AGF køber dansk profil

Liverpool – Chelsea

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’