Rygaard lyner mod Ståle: Har aldrig forstået det

Den afgående Parken-formand Bo Rygaard åbner nu op for, hvordan han oplevede Ståle Solbakkens afsked med FC København.



Bo Rygaard har tirsdag meddelt, at han ikke kommer til at stille op som bestyrelsesformand for Parken Sport & Entertainment, der er selskabet bag FC København. Det kommer efter en række hæsblæsende måneder med stor udskiftning i FCK, som blev sat i gang i oktober med fyringen af den mangeårige manager, Ståle Solbakken.

Selv valgte Rygaard at holde mund om detaljerne i forbindelse med afskeden, men sådan var det ikke for nordmanden, som i et langt interview med Onside på TV3+ sendte en del angreb mod ledelsen, som havde smidt ham ud.

Nu kommer Parken-formanden dog med sit syn på, hvordan det var for ham at opleve Solbakkens reaktion. Det sker på FCK’s hjemmeside.

– Det var egentlig ikke noget, som på det personlige plan rørte hverken mig eller bestyrelsen, fordi vi føler ikke, at vi ikke har grebet det her professionelt, fornuftigt og loyalt an. Det vil jeg bare sige – og vi har lidt erfaring i at drive den her slags arbejde. Men jeg var rigtig ked af, at det støjede så meget ude i vores omgivelser, siger han og fortsætter:

– Det var jeg ked af på vegne af alle vores stakeholders. Vores fans, fodboldspillere og alle, der omgiver FC København. Hvorfor skulle vi igennem sådan en gang hvirvlen støv op med alt muligt, som ikke førte til andet end at folk kunne blive kede af det? Der var ikke noget konstruktivt bag. Der var ingen vinder i at gøre det der. Det har jeg aldrig nogensinde forstået, lyder det fra Bo Rygaard.

I det hele taget fortæller han da også, at han sover bedre nu end under Ståle Solbakkens sidste manager-periode i klubben.

– Det var ikke en beslutning, som vi har rystet på hånden over eller ville lave om. Det er kun, at det kom ud af kontekst på en måde, som kan ærgre, fastslår den snart tidligere bestyrelsesformand.

Årsagen til, at han stopper, har han desuden fortalt om. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Superliga-træner måtte give meget svær besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

FC København interesseret i Jonas Kersken

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Bundesliga-klub enig med dansker

Udeladt – kan slet ikke spille

‘De har haft det værste transfervindue’

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Svensson giver status på Huescas