Bo Rygaard har tirsdag meddelt, at han ikke kommer til at stille op som bestyrelsesformand for Parken Sport & Entertainment, der er selskabet bag FC København. Det kommer efter en række hæsblæsende måneder med stor udskiftning i FCK, som blev sat i gang i oktober med fyringen af den mangeårige manager, Ståle Solbakken.
Selv valgte Rygaard at holde mund om detaljerne i forbindelse med afskeden, men sådan var det ikke for nordmanden, som i et langt interview med Onside på TV3+ sendte en del angreb mod ledelsen, som havde smidt ham ud.
Nu kommer Parken-formanden dog med sit syn på, hvordan det var for ham at opleve Solbakkens reaktion. Det sker på FCK’s hjemmeside.
– Det var egentlig ikke noget, som på det personlige plan rørte hverken mig eller bestyrelsen, fordi vi føler ikke, at vi ikke har grebet det her professionelt, fornuftigt og loyalt an. Det vil jeg bare sige – og vi har lidt erfaring i at drive den her slags arbejde. Men jeg var rigtig ked af, at det støjede så meget ude i vores omgivelser, siger han og fortsætter:
– Det var jeg ked af på vegne af alle vores stakeholders. Vores fans, fodboldspillere og alle, der omgiver FC København. Hvorfor skulle vi igennem sådan en gang hvirvlen støv op med alt muligt, som ikke førte til andet end at folk kunne blive kede af det? Der var ikke noget konstruktivt bag. Der var ingen vinder i at gøre det der. Det har jeg aldrig nogensinde forstået, lyder det fra Bo Rygaard.
I det hele taget fortæller han da også, at han sover bedre nu end under Ståle Solbakkens sidste manager-periode i klubben.
– Det var ikke en beslutning, som vi har rystet på hånden over eller ville lave om. Det er kun, at det kom ud af kontekst på en måde, som kan ærgre, fastslår den snart tidligere bestyrelsesformand.
Årsagen til, at han stopper, har han desuden fortalt om. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
