Rygter om dansker: Brøndby og AGF er et bedre bud

Svensk klub tror ikke, de har mulighed for at hente dansk stopperprofil. Klubbens scout tror i højere grad på et skifte til Brøndby, AGF eller FC Midtjylland.



Der er nul grader i Zagreb denne torsdag, så danske Rasmus Lauritsen er i mere end en forstand havnet i fryseboksen i Kroatien.

Danskeren spiller sjældent for klubholdet Dinamo Zagreb, hvor han ellers har haft pæn succes siden sit skifte fra IFK Norrköping for godt et år siden. I skrivende stund har Lauritsen været vraget i fem af Dinamo Zagrebs seneste seks ligakampe.

I Sverige spekuleres der i, om midtstopperen kan være på vej retur til IFK Norrköping, men fansene skal ikke få forhåbningerne alt for højt op.

Det mener klubbens scout Stig Torbjørnsen.

– Det havde været et drømmekøb, men det er ikke realistisk. Det er en transfer, vi kan glemme. Han tjener fem gange så meget der (i Dinamo Zagreb, red.). Nu er han et navn i Danmark også, siger han til NT-Sporten.

IFK  Norrköping-scouten tror i højere grad, at Rasmus Lauritsen kan vende hjem til en dansk topklub.

– Hvis han skal til en klub i Skandinavien, er det i første omgang Brøndby, AGF, FC Midtjylland – måske FC København eller Malmö, lyder det fra Stig Torbjørnsen.

Rasmus Lauritsen, der har en fortid i FC Midtjylland, Skive IK og Vejle Boldklub, har kontrakt med Dinamo Zagreb til sommeren 2024. Kroaterne betalte angiveligt i omegnen af 12 millioner kroner for den 25-årige midtstopper. 







LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Frankrig – Senegal

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Spanien – Kap Verde

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Blæst bagover af 18-årig

Irak – Norge

Brøndby melder duo færdig og teaser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Japan overrasker mod Holland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Belgien – Egypten

Jagter tidligere FCK-stjerne