Rygter om dansker: Brøndby og AGF er et bedre bud

Svensk klub tror ikke, de har mulighed for at hente dansk stopperprofil. Klubbens scout tror i højere grad på et skifte til Brøndby, AGF eller FC Midtjylland.



Der er nul grader i Zagreb denne torsdag, så danske Rasmus Lauritsen er i mere end en forstand havnet i fryseboksen i Kroatien.

Danskeren spiller sjældent for klubholdet Dinamo Zagreb, hvor han ellers har haft pæn succes siden sit skifte fra IFK Norrköping for godt et år siden. I skrivende stund har Lauritsen været vraget i fem af Dinamo Zagrebs seneste seks ligakampe.

I Sverige spekuleres der i, om midtstopperen kan være på vej retur til IFK Norrköping, men fansene skal ikke få forhåbningerne alt for højt op.

Det mener klubbens scout Stig Torbjørnsen.

– Det havde været et drømmekøb, men det er ikke realistisk. Det er en transfer, vi kan glemme. Han tjener fem gange så meget der (i Dinamo Zagreb, red.). Nu er han et navn i Danmark også, siger han til NT-Sporten.

IFK  Norrköping-scouten tror i højere grad, at Rasmus Lauritsen kan vende hjem til en dansk topklub.

– Hvis han skal til en klub i Skandinavien, er det i første omgang Brøndby, AGF, FC Midtjylland – måske FC København eller Malmö, lyder det fra Stig Torbjørnsen.

Rasmus Lauritsen, der har en fortid i FC Midtjylland, Skive IK og Vejle Boldklub, har kontrakt med Dinamo Zagreb til sommeren 2024. Kroaterne betalte angiveligt i omegnen af 12 millioner kroner for den 25-årige midtstopper. 







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Målfest i Poznan

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Sætter klar målsætning

Slår transferrekord for Superliga-angriber

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Diant Ramaj skal videre



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Superliga-retur?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Han er ny landstræner for Italien

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe