Rygter om dansker: Brøndby og AGF er et bedre bud

Svensk klub tror ikke, de har mulighed for at hente dansk stopperprofil. Klubbens scout tror i højere grad på et skifte til Brøndby, AGF eller FC Midtjylland.



Der er nul grader i Zagreb denne torsdag, så danske Rasmus Lauritsen er i mere end en forstand havnet i fryseboksen i Kroatien.

Danskeren spiller sjældent for klubholdet Dinamo Zagreb, hvor han ellers har haft pæn succes siden sit skifte fra IFK Norrköping for godt et år siden. I skrivende stund har Lauritsen været vraget i fem af Dinamo Zagrebs seneste seks ligakampe.

I Sverige spekuleres der i, om midtstopperen kan være på vej retur til IFK Norrköping, men fansene skal ikke få forhåbningerne alt for højt op.

Det mener klubbens scout Stig Torbjørnsen.

– Det havde været et drømmekøb, men det er ikke realistisk. Det er en transfer, vi kan glemme. Han tjener fem gange så meget der (i Dinamo Zagreb, red.). Nu er han et navn i Danmark også, siger han til NT-Sporten.

IFK  Norrköping-scouten tror i højere grad, at Rasmus Lauritsen kan vende hjem til en dansk topklub.

– Hvis han skal til en klub i Skandinavien, er det i første omgang Brøndby, AGF, FC Midtjylland – måske FC København eller Malmö, lyder det fra Stig Torbjørnsen.

Rasmus Lauritsen, der har en fortid i FC Midtjylland, Skive IK og Vejle Boldklub, har kontrakt med Dinamo Zagreb til sommeren 2024. Kroaterne betalte angiveligt i omegnen af 12 millioner kroner for den 25-årige midtstopper. 





LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

Lyngby BK – AGF

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Her er FC Københavns vej i Europa

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tottenham-flop i stor transfer

Franco Baresi er død

De vil have Jelert

‘En trøstepræmie af en turnering’

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

AGF i Europa: De venter i næste runde

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Er de også færdige i OB?

Nærmer sig vild FCK-præstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld