Rygter om dansker: Brøndby og AGF er et bedre bud

Svensk klub tror ikke, de har mulighed for at hente dansk stopperprofil. Klubbens scout tror i højere grad på et skifte til Brøndby, AGF eller FC Midtjylland.



Der er nul grader i Zagreb denne torsdag, så danske Rasmus Lauritsen er i mere end en forstand havnet i fryseboksen i Kroatien.

Danskeren spiller sjældent for klubholdet Dinamo Zagreb, hvor han ellers har haft pæn succes siden sit skifte fra IFK Norrköping for godt et år siden. I skrivende stund har Lauritsen været vraget i fem af Dinamo Zagrebs seneste seks ligakampe.

I Sverige spekuleres der i, om midtstopperen kan være på vej retur til IFK Norrköping, men fansene skal ikke få forhåbningerne alt for højt op.

Det mener klubbens scout Stig Torbjørnsen.

– Det havde været et drømmekøb, men det er ikke realistisk. Det er en transfer, vi kan glemme. Han tjener fem gange så meget der (i Dinamo Zagreb, red.). Nu er han et navn i Danmark også, siger han til NT-Sporten.

IFK  Norrköping-scouten tror i højere grad, at Rasmus Lauritsen kan vende hjem til en dansk topklub.

– Hvis han skal til en klub i Skandinavien, er det i første omgang Brøndby, AGF, FC Midtjylland – måske FC København eller Malmö, lyder det fra Stig Torbjørnsen.

Rasmus Lauritsen, der har en fortid i FC Midtjylland, Skive IK og Vejle Boldklub, har kontrakt med Dinamo Zagreb til sommeren 2024. Kroaterne betalte angiveligt i omegnen af 12 millioner kroner for den 25-årige midtstopper. 





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter