Ryster I i bukserne, FCK? 20 minutters FCM-vanvid

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem FC Midtjylland og Randers FC.



FC Midtjylland – Randers FC 4-2 (3-0)
1-0 Franculino (5.)
2-0 Dani Silva (14.)
3-0 Ousmane Diao (18.)
3-1 Frederik Lauenborg (50.)
3-2 Wessel Dammers (60.)
4-2 Adam Buksa (75.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland:
Hvis Aral Simsir havde valgt at kaste sig over musikken, ville han lyde som Depeche Mode den ene dag og Richard Ragnvald med halsbetændelse den anden. Simsir er en regulær humørspiller, som skifter lidt mellem at være gal og genial. Mod Randers var offensivspillerens humør decideret strålende – desværre for kronjyderne. Fantastisk præstation af Aral Simsir, der lavede to assists og en masse lækre detaljer. Flere gange gik tyrkeren rundt på banen med et smil på læben. Han hyggede sig – det gjorde tilskuerne også ved synet af FCM-kunstneren.

Randers FC:
Hatten af for det indhop, Frederik Lauenborg! Midtbanespilleren, der har været så meget igennem, kom i aktion fra anden halvleg start, og fem minutter senere flugtede han bolden fornemt i kassen på en returbold fra Elias Olafsson. Lauenborg scorede tidligere på sæsonen mod FC København, så han evner at præstere i de store kampe. I Herning bidrog han med masser af energi, og gæsterne blev bedre med Lauenborg på holdet. Han kan blive en gevinst for Randers, når han for alvor kommer i omdrejninger efter sin lange skadespause tidligere på sæsonen.

Kampens værste:
Randers FC skal have stillet mere end 3 procent af Danmarks BNP til rådighed, hvis de skal samle nogle tropper, der kan forsvare sig mod FC Midtjylland. Kronjyderne kan efterhånden mange ting, men spille mod FCM kan de bare ikke. 33 Superliga-kampe i træk har Randers FC nu formået at spille mod midtjyderne uden at vinde en eneste af dem, og det er en nærmest surrealistisk statisik, der klæber sig til Rasmus Bertelsens mandskab. Denne søndag sejlede det hele i det første kvarters tid. Håbløst, Randers.

Kampens detalje:
Det handler om at være på førstepladsen efter sidste runde i mesterskabsspillet, men det er nu heller ikke så tosset at vinde grundspillet – så er man da i hvert fald på rette vej. FC Midtjylland har med storsejren over Randers FC sikret sig førstepladsen efter det indledende grundspil, og det betyder blandt andet, at FCM scorer jackpot af de TV-penge, der falder til udbetaling lige om lidt. Og så er der jo lige signalværdien til FC København. “Kære, københavnere. Vi er klar til gulddysten – er I klar?” FCK må ryste bukserne, når de ser det FC Midtjylland-mandskab, der præsenterede sig i de første 20 minutter mod Randers FC.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Deler godt Brøndby-nyt

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Oprykker henter FCK-emne

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

‘Schmedes er under pres’

Formand freder Jacob Neestrup

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Det er helt galt, Brøndby!