Ryster I i bukserne, FCK? 20 minutters FCM-vanvid

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem FC Midtjylland og Randers FC.



FC Midtjylland – Randers FC 4-2 (3-0)
1-0 Franculino (5.)
2-0 Dani Silva (14.)
3-0 Ousmane Diao (18.)
3-1 Frederik Lauenborg (50.)
3-2 Wessel Dammers (60.)
4-2 Adam Buksa (75.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland:
Hvis Aral Simsir havde valgt at kaste sig over musikken, ville han lyde som Depeche Mode den ene dag og Richard Ragnvald med halsbetændelse den anden. Simsir er en regulær humørspiller, som skifter lidt mellem at være gal og genial. Mod Randers var offensivspillerens humør decideret strålende – desværre for kronjyderne. Fantastisk præstation af Aral Simsir, der lavede to assists og en masse lækre detaljer. Flere gange gik tyrkeren rundt på banen med et smil på læben. Han hyggede sig – det gjorde tilskuerne også ved synet af FCM-kunstneren.

Randers FC:
Hatten af for det indhop, Frederik Lauenborg! Midtbanespilleren, der har været så meget igennem, kom i aktion fra anden halvleg start, og fem minutter senere flugtede han bolden fornemt i kassen på en returbold fra Elias Olafsson. Lauenborg scorede tidligere på sæsonen mod FC København, så han evner at præstere i de store kampe. I Herning bidrog han med masser af energi, og gæsterne blev bedre med Lauenborg på holdet. Han kan blive en gevinst for Randers, når han for alvor kommer i omdrejninger efter sin lange skadespause tidligere på sæsonen.

Kampens værste:
Randers FC skal have stillet mere end 3 procent af Danmarks BNP til rådighed, hvis de skal samle nogle tropper, der kan forsvare sig mod FC Midtjylland. Kronjyderne kan efterhånden mange ting, men spille mod FCM kan de bare ikke. 33 Superliga-kampe i træk har Randers FC nu formået at spille mod midtjyderne uden at vinde en eneste af dem, og det er en nærmest surrealistisk statisik, der klæber sig til Rasmus Bertelsens mandskab. Denne søndag sejlede det hele i det første kvarters tid. Håbløst, Randers.

Kampens detalje:
Det handler om at være på førstepladsen efter sidste runde i mesterskabsspillet, men det er nu heller ikke så tosset at vinde grundspillet – så er man da i hvert fald på rette vej. FC Midtjylland har med storsejren over Randers FC sikret sig førstepladsen efter det indledende grundspil, og det betyder blandt andet, at FCM scorer jackpot af de TV-penge, der falder til udbetaling lige om lidt. Og så er der jo lige signalværdien til FC København. “Kære, københavnere. Vi er klar til gulddysten – er I klar?” FCK må ryste bukserne, når de ser det FC Midtjylland-mandskab, der præsenterede sig i de første 20 minutter mod Randers FC.





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bayern raser mod Donnarumma

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Trist Mikael Uhre-besked



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Påpeger Conrad Harders problem

Dansker færdig i Galatasaray

FC Barcelona-stjerner i chok

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Den helt rigtige Højlund-beslutning

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Megatransfer på vej?

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked



Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Kreativ transfer-løsning?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby



Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

– Jeg er stærkere end nogensinde

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Superliga-klub smadrer transferrekord

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert



Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby