FC Midtjylland – Randers FC 4-2 (3-0)
1-0 Franculino (5.)
2-0 Dani Silva (14.)
3-0 Ousmane Diao (18.)
3-1 Frederik Lauenborg (50.)
3-2 Wessel Dammers (60.)
4-2 Adam Buksa (75.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Hvis Aral Simsir havde valgt at kaste sig over musikken, ville han lyde som Depeche Mode den ene dag og Richard Ragnvald med halsbetændelse den anden. Simsir er en regulær humørspiller, som skifter lidt mellem at være gal og genial. Mod Randers var offensivspillerens humør decideret strålende – desværre for kronjyderne. Fantastisk præstation af Aral Simsir, der lavede to assists og en masse lækre detaljer. Flere gange gik tyrkeren rundt på banen med et smil på læben. Han hyggede sig – det gjorde tilskuerne også ved synet af FCM-kunstneren.
Randers FC:
Hatten af for det indhop, Frederik Lauenborg! Midtbanespilleren, der har været så meget igennem, kom i aktion fra anden halvleg start, og fem minutter senere flugtede han bolden fornemt i kassen på en returbold fra Elias Olafsson. Lauenborg scorede tidligere på sæsonen mod FC København, så han evner at præstere i de store kampe. I Herning bidrog han med masser af energi, og gæsterne blev bedre med Lauenborg på holdet. Han kan blive en gevinst for Randers, når han for alvor kommer i omdrejninger efter sin lange skadespause tidligere på sæsonen.
Kampens værste:
Randers FC skal have stillet mere end 3 procent af Danmarks BNP til rådighed, hvis de skal samle nogle tropper, der kan forsvare sig mod FC Midtjylland. Kronjyderne kan efterhånden mange ting, men spille mod FCM kan de bare ikke. 33 Superliga-kampe i træk har Randers FC nu formået at spille mod midtjyderne uden at vinde en eneste af dem, og det er en nærmest surrealistisk statisik, der klæber sig til Rasmus Bertelsens mandskab. Denne søndag sejlede det hele i det første kvarters tid. Håbløst, Randers.
Kampens detalje:
Det handler om at være på førstepladsen efter sidste runde i mesterskabsspillet, men det er nu heller ikke så tosset at vinde grundspillet – så er man da i hvert fald på rette vej. FC Midtjylland har med storsejren over Randers FC sikret sig førstepladsen efter det indledende grundspil, og det betyder blandt andet, at FCM scorer jackpot af de TV-penge, der falder til udbetaling lige om lidt. Og så er der jo lige signalværdien til FC København. “Kære, københavnere. Vi er klar til gulddysten – er I klar?” FCK må ryste bukserne, når de ser det FC Midtjylland-mandskab, der præsenterede sig i de første 20 minutter mod Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Han afløser Mourinho
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED