Ryster I i bukserne, FCK? 20 minutters FCM-vanvid

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem FC Midtjylland og Randers FC.



FC Midtjylland – Randers FC 4-2 (3-0)
1-0 Franculino (5.)
2-0 Dani Silva (14.)
3-0 Ousmane Diao (18.)
3-1 Frederik Lauenborg (50.)
3-2 Wessel Dammers (60.)
4-2 Adam Buksa (75.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland:
Hvis Aral Simsir havde valgt at kaste sig over musikken, ville han lyde som Depeche Mode den ene dag og Richard Ragnvald med halsbetændelse den anden. Simsir er en regulær humørspiller, som skifter lidt mellem at være gal og genial. Mod Randers var offensivspillerens humør decideret strålende – desværre for kronjyderne. Fantastisk præstation af Aral Simsir, der lavede to assists og en masse lækre detaljer. Flere gange gik tyrkeren rundt på banen med et smil på læben. Han hyggede sig – det gjorde tilskuerne også ved synet af FCM-kunstneren.

Randers FC:
Hatten af for det indhop, Frederik Lauenborg! Midtbanespilleren, der har været så meget igennem, kom i aktion fra anden halvleg start, og fem minutter senere flugtede han bolden fornemt i kassen på en returbold fra Elias Olafsson. Lauenborg scorede tidligere på sæsonen mod FC København, så han evner at præstere i de store kampe. I Herning bidrog han med masser af energi, og gæsterne blev bedre med Lauenborg på holdet. Han kan blive en gevinst for Randers, når han for alvor kommer i omdrejninger efter sin lange skadespause tidligere på sæsonen.

Kampens værste:
Randers FC skal have stillet mere end 3 procent af Danmarks BNP til rådighed, hvis de skal samle nogle tropper, der kan forsvare sig mod FC Midtjylland. Kronjyderne kan efterhånden mange ting, men spille mod FCM kan de bare ikke. 33 Superliga-kampe i træk har Randers FC nu formået at spille mod midtjyderne uden at vinde en eneste af dem, og det er en nærmest surrealistisk statisik, der klæber sig til Rasmus Bertelsens mandskab. Denne søndag sejlede det hele i det første kvarters tid. Håbløst, Randers.

Kampens detalje:
Det handler om at være på førstepladsen efter sidste runde i mesterskabsspillet, men det er nu heller ikke så tosset at vinde grundspillet – så er man da i hvert fald på rette vej. FC Midtjylland har med storsejren over Randers FC sikret sig førstepladsen efter det indledende grundspil, og det betyder blandt andet, at FCM scorer jackpot af de TV-penge, der falder til udbetaling lige om lidt. Og så er der jo lige signalværdien til FC København. “Kære, københavnere. Vi er klar til gulddysten – er I klar?” FCK må ryste bukserne, når de ser det FC Midtjylland-mandskab, der præsenterede sig i de første 20 minutter mod Randers FC.





1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Wolfsburg – Bayern



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Køber snart Brøndby-angriber

Peter Schmeichel lander stort job

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

– Det var en af de værste dage

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub