Ryster I i bukserne, FCK? 20 minutters FCM-vanvid

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem FC Midtjylland og Randers FC.



FC Midtjylland – Randers FC 4-2 (3-0)
1-0 Franculino (5.)
2-0 Dani Silva (14.)
3-0 Ousmane Diao (18.)
3-1 Frederik Lauenborg (50.)
3-2 Wessel Dammers (60.)
4-2 Adam Buksa (75.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland:
Hvis Aral Simsir havde valgt at kaste sig over musikken, ville han lyde som Depeche Mode den ene dag og Richard Ragnvald med halsbetændelse den anden. Simsir er en regulær humørspiller, som skifter lidt mellem at være gal og genial. Mod Randers var offensivspillerens humør decideret strålende – desværre for kronjyderne. Fantastisk præstation af Aral Simsir, der lavede to assists og en masse lækre detaljer. Flere gange gik tyrkeren rundt på banen med et smil på læben. Han hyggede sig – det gjorde tilskuerne også ved synet af FCM-kunstneren.

Randers FC:
Hatten af for det indhop, Frederik Lauenborg! Midtbanespilleren, der har været så meget igennem, kom i aktion fra anden halvleg start, og fem minutter senere flugtede han bolden fornemt i kassen på en returbold fra Elias Olafsson. Lauenborg scorede tidligere på sæsonen mod FC København, så han evner at præstere i de store kampe. I Herning bidrog han med masser af energi, og gæsterne blev bedre med Lauenborg på holdet. Han kan blive en gevinst for Randers, når han for alvor kommer i omdrejninger efter sin lange skadespause tidligere på sæsonen.

Kampens værste:
Randers FC skal have stillet mere end 3 procent af Danmarks BNP til rådighed, hvis de skal samle nogle tropper, der kan forsvare sig mod FC Midtjylland. Kronjyderne kan efterhånden mange ting, men spille mod FCM kan de bare ikke. 33 Superliga-kampe i træk har Randers FC nu formået at spille mod midtjyderne uden at vinde en eneste af dem, og det er en nærmest surrealistisk statisik, der klæber sig til Rasmus Bertelsens mandskab. Denne søndag sejlede det hele i det første kvarters tid. Håbløst, Randers.

Kampens detalje:
Det handler om at være på førstepladsen efter sidste runde i mesterskabsspillet, men det er nu heller ikke så tosset at vinde grundspillet – så er man da i hvert fald på rette vej. FC Midtjylland har med storsejren over Randers FC sikret sig førstepladsen efter det indledende grundspil, og det betyder blandt andet, at FCM scorer jackpot af de TV-penge, der falder til udbetaling lige om lidt. Og så er der jo lige signalværdien til FC København. “Kære, københavnere. Vi er klar til gulddysten – er I klar?” FCK må ryste bukserne, når de ser det FC Midtjylland-mandskab, der præsenterede sig i de første 20 minutter mod Randers FC.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Jonas Lössl stopper karrieren

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Brasilien – Haiti



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

FCK-boss roser varm bomber

Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Fremhæver Bodø/Glimt

Her er FCK’s modstander i Conference League

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’