FC Midtjylland – Randers FC 4-2 (3-0)
1-0 Franculino (5.)
2-0 Dani Silva (14.)
3-0 Ousmane Diao (18.)
3-1 Frederik Lauenborg (50.)
3-2 Wessel Dammers (60.)
4-2 Adam Buksa (75.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Hvis Aral Simsir havde valgt at kaste sig over musikken, ville han lyde som Depeche Mode den ene dag og Richard Ragnvald med halsbetændelse den anden. Simsir er en regulær humørspiller, som skifter lidt mellem at være gal og genial. Mod Randers var offensivspillerens humør decideret strålende – desværre for kronjyderne. Fantastisk præstation af Aral Simsir, der lavede to assists og en masse lækre detaljer. Flere gange gik tyrkeren rundt på banen med et smil på læben. Han hyggede sig – det gjorde tilskuerne også ved synet af FCM-kunstneren.
Randers FC:
Hatten af for det indhop, Frederik Lauenborg! Midtbanespilleren, der har været så meget igennem, kom i aktion fra anden halvleg start, og fem minutter senere flugtede han bolden fornemt i kassen på en returbold fra Elias Olafsson. Lauenborg scorede tidligere på sæsonen mod FC København, så han evner at præstere i de store kampe. I Herning bidrog han med masser af energi, og gæsterne blev bedre med Lauenborg på holdet. Han kan blive en gevinst for Randers, når han for alvor kommer i omdrejninger efter sin lange skadespause tidligere på sæsonen.
Kampens værste:
Randers FC skal have stillet mere end 3 procent af Danmarks BNP til rådighed, hvis de skal samle nogle tropper, der kan forsvare sig mod FC Midtjylland. Kronjyderne kan efterhånden mange ting, men spille mod FCM kan de bare ikke. 33 Superliga-kampe i træk har Randers FC nu formået at spille mod midtjyderne uden at vinde en eneste af dem, og det er en nærmest surrealistisk statisik, der klæber sig til Rasmus Bertelsens mandskab. Denne søndag sejlede det hele i det første kvarters tid. Håbløst, Randers.
Kampens detalje:
Det handler om at være på førstepladsen efter sidste runde i mesterskabsspillet, men det er nu heller ikke så tosset at vinde grundspillet – så er man da i hvert fald på rette vej. FC Midtjylland har med storsejren over Randers FC sikret sig førstepladsen efter det indledende grundspil, og det betyder blandt andet, at FCM scorer jackpot af de TV-penge, der falder til udbetaling lige om lidt. Og så er der jo lige signalværdien til FC København. “Kære, københavnere. Vi er klar til gulddysten – er I klar?” FCK må ryste bukserne, når de ser det FC Midtjylland-mandskab, der præsenterede sig i de første 20 minutter mod Randers FC.
NYHEDER
Hattrickhelt var meget frustreret
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
Tadej vil gerne – holdet siger nej
TIPSBLADETS DOM
Slår han ikke transferrekord er det en skandale
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
NYHEDER
– Det er skidt for spillernes helbred
TIPSBLADETS DOM
Alexander Zorniger chokerede i Farum
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
Derfor vinder Brøndby ikke guld
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
NYHEDER
Presset Prelec: Den er svær at sluge
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
NYHEDER
‘En af de største nogensinde’
TOPNYHED
Landstræner hylder formstærk FCK-profil
HELT VILDT
Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
Kæmper mod uret
MEDIE
‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere
NYHEDER
Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’
DAGENS SPILFORSLAG
Sorte Katte spiser Karameller
Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg
– Det er dovent
TOPNYHED
‘Nogle gange er jeg fucking god’
FC Barcelona vinder 3-1
TOPNYHED
Se her: Superliga-profil brækker sig på banen
INTERVIEW
Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden
Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr
TOPNYHED