Ryster på hovedet af AaB: En hjerneblødning!

Tipsbladets fodboldeksperter David Boysen og Jesper Christiansen er aldeles uforstående over, at Rasmus Thelander er blevet vraget som anfører i AaB.



Rasmus Thelander er blevet strippet for anførerbindet i AaB.

I sidste uge meldte de nordjyske Superliga-oprykkere ud, at cheftræner Menno van Dam har valgt at hive anførerbindet af armen på Rasmus Thelander og i stedet give det til Mathias Jørgensen, mens Melker Widell er ny viceanfører.

Beslutningen har vakt stor opsigt, og det er bestemt ikke alle, der kan forstå den. Én, der forholder sig meget kritisk, er Tipsbladets fodboldekspert David Boysen. 

– Jeg synes, det er en stor beslutning, og for mig er det en presbold om at få ham ud af klubben. Det kan rokke en hel masse i omklædningsrummet, for der er tale om en spiller, som rigtig mange er vant til at se som anfører. Fansene forbinder Rasmus Thelander med AaB. Jeg synes, det er meget, meget farligt at gøre lige op til sæsonstart, siger Boysen i SpilXpertens YouTube-show “Højt Spil”.

Han bakkes op af medekspert Jesper Christiansen.

– Det er tæt på en hjerneblødning. Jeg er sikker på, han har en stor stemme i klubben. Jeg er med på, at en ny træner vil lave ændringer, men det er en farlig ændring at lave. Jeg synes, det er et skidt valg, lyder det fra den tidligere FC København-målmand.

Rasmus Thelander er skuffet
Tipsbladet har forsøgt at få et interview med Rasmus Thelander, men han har ikke ønsket at stille op.

På Instagram skriver han følgende:

– Jeg er på ingen måde enig i beslutningen og undrer mig over, at man ikke kan eller vil bruge min erfaring. Selv om jeg er skuffet, er det vigtigt for mig at udtrykke min fulde opbakning og støtte til den nye anførerduo, lyder det fra Rasmus Thelander. 

Den 33-årige midtstopper er noteret for 201 kampe for AaB.





LIVE

VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag

Knuser transferrekord

VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Argentina – Egypten

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enig med FC Midtjylland-angriber

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Don Ø: Mange rystede på hovedet