Ryster på hovedet af AaB: En hjerneblødning!

Tipsbladets fodboldeksperter David Boysen og Jesper Christiansen er aldeles uforstående over, at Rasmus Thelander er blevet vraget som anfører i AaB.



Rasmus Thelander er blevet strippet for anførerbindet i AaB.

I sidste uge meldte de nordjyske Superliga-oprykkere ud, at cheftræner Menno van Dam har valgt at hive anførerbindet af armen på Rasmus Thelander og i stedet give det til Mathias Jørgensen, mens Melker Widell er ny viceanfører.

Beslutningen har vakt stor opsigt, og det er bestemt ikke alle, der kan forstå den. Én, der forholder sig meget kritisk, er Tipsbladets fodboldekspert David Boysen. 

– Jeg synes, det er en stor beslutning, og for mig er det en presbold om at få ham ud af klubben. Det kan rokke en hel masse i omklædningsrummet, for der er tale om en spiller, som rigtig mange er vant til at se som anfører. Fansene forbinder Rasmus Thelander med AaB. Jeg synes, det er meget, meget farligt at gøre lige op til sæsonstart, siger Boysen i SpilXpertens YouTube-show “Højt Spil”.

Han bakkes op af medekspert Jesper Christiansen.

– Det er tæt på en hjerneblødning. Jeg er sikker på, han har en stor stemme i klubben. Jeg er med på, at en ny træner vil lave ændringer, men det er en farlig ændring at lave. Jeg synes, det er et skidt valg, lyder det fra den tidligere FC København-målmand.

Rasmus Thelander er skuffet
Tipsbladet har forsøgt at få et interview med Rasmus Thelander, men han har ikke ønsket at stille op.

På Instagram skriver han følgende:

– Jeg er på ingen måde enig i beslutningen og undrer mig over, at man ikke kan eller vil bruge min erfaring. Selv om jeg er skuffet, er det vigtigt for mig at udtrykke min fulde opbakning og støtte til den nye anførerduo, lyder det fra Rasmus Thelander. 

Den 33-årige midtstopper er noteret for 201 kampe for AaB.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Kap Verde – Saudi-Arabien

Senegal – Irak

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører: FCK ringede aldrig

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Norge – Frankrig

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Curaçao – Elfenbenskysten

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Her er Brasiliens vej til VM-finalen