Rystet FCN-boss med krav til AGF: Han kunne være landet direkte på hovedet

FC Nordsjællands sportschef er rystet efter det alvorlige uheldig for Clinton Antwi i søndagens udekamp mod AGF.



FC Nordsjælland tabte den femte udekamp i sæsonen, da det søndag middag blev til et 3-1-nederlag mod AGF. Men kampen havde også et grimt uheld for FC Nordsjælland, da Clinton Antwi i første halvleg gik op i en hovedstødsduel, røg ud over sidelinjen og forsvandt ned i AGF’s reservebænk, hvor fundamentet er støbt i beton. 

FCN-spilleren blev liggende og måtte modtage behandling på stedet, hvor blodet flød efter, at han havde pådraget sig en større flænge i kæbepartiet. 

Blandt andet måtte AGF’s læge træde til for at sy flængen, og Clinton Antwi er siden blevet tjekket for hjernerystelse.

Uheldet kunne sagtens være gået endnu værre, og FCN-sportschef Jan Laursen mener, at der skal ses nærmere på sikkerhedsforholdene omkring reservebænkene, der ikke er placeret ret langt fra sidelinjen. 

– Når sådan noget sker, skal der altså kigges på, hvad der kan gøres for at undgå, det nogensinde sker igen. Han kunne være landet direkte ned på hovedet i enten bænken eller stenene, og så havde vi måske stået i en langt mere ulykkelig situation, siger Jan Laursen til Ekstra Bladet.

Sportschefen har været i dialog med AGF omkring situationen og forholdene på stadion. I AGF er det stor beklagelse omkring uheldet og der vil blive set på, hvad der kan gøres for at minimere risikoen for et tilsvarende uheld i fremtiden. 

Men her og nu har direktør Jacob Nielsen svært ved at se, hvad der kan gøres og slår fast, at alle regler omkring sikkerhed er overholdt på Ceres Park.

Clinton Antwi kunne naturligvis ikke fortsætte kampen efter det alvorlige uheld, og endnu er der ingen melding om, hvor længe hovedskaden kommer til at holde ham væk fra banen.

Se den grimme situation øverst i klippet





LIVE

LIVE: Stor beslutning på vej

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Miraklernes tid er ikke forbi

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United – Liverpool

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg