Rystet FCN-boss med krav til AGF: Han kunne være landet direkte på hovedet

FC Nordsjællands sportschef er rystet efter det alvorlige uheldig for Clinton Antwi i søndagens udekamp mod AGF.



FC Nordsjælland tabte den femte udekamp i sæsonen, da det søndag middag blev til et 3-1-nederlag mod AGF. Men kampen havde også et grimt uheld for FC Nordsjælland, da Clinton Antwi i første halvleg gik op i en hovedstødsduel, røg ud over sidelinjen og forsvandt ned i AGF’s reservebænk, hvor fundamentet er støbt i beton. 

FCN-spilleren blev liggende og måtte modtage behandling på stedet, hvor blodet flød efter, at han havde pådraget sig en større flænge i kæbepartiet. 

Blandt andet måtte AGF’s læge træde til for at sy flængen, og Clinton Antwi er siden blevet tjekket for hjernerystelse.

Uheldet kunne sagtens være gået endnu værre, og FCN-sportschef Jan Laursen mener, at der skal ses nærmere på sikkerhedsforholdene omkring reservebænkene, der ikke er placeret ret langt fra sidelinjen. 

– Når sådan noget sker, skal der altså kigges på, hvad der kan gøres for at undgå, det nogensinde sker igen. Han kunne være landet direkte ned på hovedet i enten bænken eller stenene, og så havde vi måske stået i en langt mere ulykkelig situation, siger Jan Laursen til Ekstra Bladet.

Sportschefen har været i dialog med AGF omkring situationen og forholdene på stadion. I AGF er det stor beklagelse omkring uheldet og der vil blive set på, hvad der kan gøres for at minimere risikoen for et tilsvarende uheld i fremtiden. 

Men her og nu har direktør Jacob Nielsen svært ved at se, hvad der kan gøres og slår fast, at alle regler omkring sikkerhed er overholdt på Ceres Park.

Clinton Antwi kunne naturligvis ikke fortsætte kampen efter det alvorlige uheld, og endnu er der ingen melding om, hvor længe hovedskaden kommer til at holde ham væk fra banen.

Se den grimme situation øverst i klippet





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Viborg FF – Sønderjyske

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Barcelona – Real Madrid

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Køber snart Brøndby-angriber

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Manchester City – Brentford

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Wolfsburg – Bayern