Rystet FCN-boss med krav til AGF: Han kunne være landet direkte på hovedet

FC Nordsjællands sportschef er rystet efter det alvorlige uheldig for Clinton Antwi i søndagens udekamp mod AGF.



FC Nordsjælland tabte den femte udekamp i sæsonen, da det søndag middag blev til et 3-1-nederlag mod AGF. Men kampen havde også et grimt uheld for FC Nordsjælland, da Clinton Antwi i første halvleg gik op i en hovedstødsduel, røg ud over sidelinjen og forsvandt ned i AGF’s reservebænk, hvor fundamentet er støbt i beton. 

FCN-spilleren blev liggende og måtte modtage behandling på stedet, hvor blodet flød efter, at han havde pådraget sig en større flænge i kæbepartiet. 

Blandt andet måtte AGF’s læge træde til for at sy flængen, og Clinton Antwi er siden blevet tjekket for hjernerystelse.

Uheldet kunne sagtens være gået endnu værre, og FCN-sportschef Jan Laursen mener, at der skal ses nærmere på sikkerhedsforholdene omkring reservebænkene, der ikke er placeret ret langt fra sidelinjen. 

– Når sådan noget sker, skal der altså kigges på, hvad der kan gøres for at undgå, det nogensinde sker igen. Han kunne være landet direkte ned på hovedet i enten bænken eller stenene, og så havde vi måske stået i en langt mere ulykkelig situation, siger Jan Laursen til Ekstra Bladet.

Sportschefen har været i dialog med AGF omkring situationen og forholdene på stadion. I AGF er det stor beklagelse omkring uheldet og der vil blive set på, hvad der kan gøres for at minimere risikoen for et tilsvarende uheld i fremtiden. 

Men her og nu har direktør Jacob Nielsen svært ved at se, hvad der kan gøres og slår fast, at alle regler omkring sikkerhed er overholdt på Ceres Park.

Clinton Antwi kunne naturligvis ikke fortsætte kampen efter det alvorlige uheld, og endnu er der ingen melding om, hvor længe hovedskaden kommer til at holde ham væk fra banen.

Se den grimme situation øverst i klippet





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

FC København kan miste endnu en stjerne

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid