FC Nordsjælland tabte den femte udekamp i sæsonen, da det søndag middag blev til et 3-1-nederlag mod AGF. Men kampen havde også et grimt uheld for FC Nordsjælland, da Clinton Antwi i første halvleg gik op i en hovedstødsduel, røg ud over sidelinjen og forsvandt ned i AGF’s reservebænk, hvor fundamentet er støbt i beton.
FCN-spilleren blev liggende og måtte modtage behandling på stedet, hvor blodet flød efter, at han havde pådraget sig en større flænge i kæbepartiet.
Blandt andet måtte AGF’s læge træde til for at sy flængen, og Clinton Antwi er siden blevet tjekket for hjernerystelse.
Uheldet kunne sagtens være gået endnu værre, og FCN-sportschef Jan Laursen mener, at der skal ses nærmere på sikkerhedsforholdene omkring reservebænkene, der ikke er placeret ret langt fra sidelinjen.
– Når sådan noget sker, skal der altså kigges på, hvad der kan gøres for at undgå, det nogensinde sker igen. Han kunne være landet direkte ned på hovedet i enten bænken eller stenene, og så havde vi måske stået i en langt mere ulykkelig situation, siger Jan Laursen til Ekstra Bladet.
Sportschefen har været i dialog med AGF omkring situationen og forholdene på stadion. I AGF er det stor beklagelse omkring uheldet og der vil blive set på, hvad der kan gøres for at minimere risikoen for et tilsvarende uheld i fremtiden.
Men her og nu har direktør Jacob Nielsen svært ved at se, hvad der kan gøres og slår fast, at alle regler omkring sikkerhed er overholdt på Ceres Park.
Clinton Antwi kunne naturligvis ikke fortsætte kampen efter det alvorlige uheld, og endnu er der ingen melding om, hvor længe hovedskaden kommer til at holde ham væk fra banen.
Se den grimme situation øverst i klippet
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
