FC Nordsjælland tabte den femte udekamp i sæsonen, da det søndag middag blev til et 3-1-nederlag mod AGF. Men kampen havde også et grimt uheld for FC Nordsjælland, da Clinton Antwi i første halvleg gik op i en hovedstødsduel, røg ud over sidelinjen og forsvandt ned i AGF’s reservebænk, hvor fundamentet er støbt i beton.
FCN-spilleren blev liggende og måtte modtage behandling på stedet, hvor blodet flød efter, at han havde pådraget sig en større flænge i kæbepartiet.
Blandt andet måtte AGF’s læge træde til for at sy flængen, og Clinton Antwi er siden blevet tjekket for hjernerystelse.
Uheldet kunne sagtens være gået endnu værre, og FCN-sportschef Jan Laursen mener, at der skal ses nærmere på sikkerhedsforholdene omkring reservebænkene, der ikke er placeret ret langt fra sidelinjen.
– Når sådan noget sker, skal der altså kigges på, hvad der kan gøres for at undgå, det nogensinde sker igen. Han kunne være landet direkte ned på hovedet i enten bænken eller stenene, og så havde vi måske stået i en langt mere ulykkelig situation, siger Jan Laursen til Ekstra Bladet.
Sportschefen har været i dialog med AGF omkring situationen og forholdene på stadion. I AGF er det stor beklagelse omkring uheldet og der vil blive set på, hvad der kan gøres for at minimere risikoen for et tilsvarende uheld i fremtiden.
Men her og nu har direktør Jacob Nielsen svært ved at se, hvad der kan gøres og slår fast, at alle regler omkring sikkerhed er overholdt på Ceres Park.
Clinton Antwi kunne naturligvis ikke fortsætte kampen efter det alvorlige uheld, og endnu er der ingen melding om, hvor længe hovedskaden kommer til at holde ham væk fra banen.
Se den grimme situation øverst i klippet
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
OPTAKT
Brasilien – Haiti
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
OPTAKT
